Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky

Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky
Na koloběžce v Praze? Ano, ale opatrně!
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Hlavní město Praha neustále mluví o cyklostezkách. Jedni pomlouvají cyklisty a koloběžkáře, druzí je vykazují z chodníků, třetí ze silnic a všichni by rádi, aby koloběžky a kola jezdily jen na cyklostezkách. Situace je ovšem zoufalá - neexistuje ucelená síť cyklostezek, po kterých se dá bezpečně dojet, kam potřebujeme.  

Cyklistické spojení dvou významných lokalit v Praze jsme vyzkoušeli na koloběžce. Z  žižkovského Jarova jsme jeli přes Libeň do Holešovic a dál k Hlavnímu nádraží. 

Výsledek je tristní: kousky cyklostezek se střídají s chodníky, vedlejšími ulicemi a výpadovkami. Jízda po nich je jen pro otrlé povahy. Podívejte se sami:

VIDEO Jarov - Libeň - Holešovice - Hlavní nádraží na koloběžce  

DETAILY:
Prohlédněte si trasu na Strava.com (ulice, rychlost, výškový profil, čas) 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě 

Kudy jsme nejeli

Z Jarova do Cross klubu v Holešovicích jsme mohli jet po rekreačních značených cyklotrasách. Nejdříve po A25 před Vítkov (parkové cesty se značným převýšením a množstvím chodců), Starým Vítkovským tunelem, Žižkovským tunelem, poté A421 Thámovou ulicí v Karlíně, cyklostezkou A2 po Rohanském ostrově, dále bez značení přes Hlávkův most (nejhustší automobilová doprava v hlavním městě), za ním cyklostezkou A1 a nakonec po chodníku podél Argentinské ulice.

Z Holešovic na Hlavní nádraží bychom jeli bez cyklistického značení okolo Výstaviště a Veletržního paláce na Strossmayerovo náměstí (velmi silná automobilová doprava) na Nábřeží Kapitána Jaroše (komplikovaná křižovatka a cyklopruhy), napojili bychom se na cyklotrasu A251 přes Štefánikův most (cyklopruh), dál na Náměstí Republiky (zase v plném provozu), Hybernskou a Bolzanovou ulicí.

Tak to ukazují internetové vyhledávače pro cyklistickou dopravu v Praze.

Koloběžka Yedoo Dragstr.  

Pro cestování po hlavním městě jsou ovšem reálně nepoužitelné. Nezajímají nás výletní trasy, ale rychlé a co nejbezpečnější dopravní spojení. Správně bychom měli jet hlavně po cyklostezkách nebo po ulicích počítající s cyklistickým provozem. S něčím takovým lze ovšem počítat v Praze jen výjimečně.   

Horydoly.czCYKLOSTEZKY a CYKLOTRASY: K čemu je to dobré? 

Koloběžka Yedoo Dragstr.

Naše trasa vedla jinudy. Co jsme zažili?

Vystupujeme z autobusu Na Balkáně.

Dolů do Libně se odtud nelze dostat jinak, než po Spojovací - čtyřproudové ulici. To není pro každého, protože jedeme skoro šedesátkou a z obou stran nás přejíždějí auta a dodávky.

Podjedeme železniční most Libeňského nádraží a opustíme ulici. Rychlostní estakáda není nic pro nás. Parkem jedeme na křižovatku Balabenka.

Přejedeme přes přechod pro chodce a pokračujeme ulicí Pod Náspem. Přivede nás ke komplikované křižovatce Na Žertvách. Potřebujeme se dostat na druhou stranu k cyklostezce, ale nikde není žádný přechod pro chodce ani jiná rozumná alternativa. Nad námi duní vlaky, vedle hučí estakáda, před námi je nájezd na dálniční "brýle". Protáhneme se okolo betonového zátarasu.

Pokračujeme po chodníku Čuprovy ulice. Narazíme na cyklostezku podél Rokytky. Hurá! Konečně cyklostezka. Bohužel je spojená s cestou pro pěší, ale aspoň něco.

Po ní dojedeme na Elsnitzovo náměstí v centru Libně. Semafory nám pomohou přejet Zenklovu a Voctářovu ulici.

Smíšená stezka pro pěší a cyklisty pokračuje podél Rokytky a Libeňského přístavu do Povltavské ulice.

V našem směru vede cyklostezka po chodníku, ale v protisměru musejí jezdit cyklisté ve svém pruhu po frekventované ulici.

Stále po smíšené cyklostezce podjedeme Most Barikádníků a přijedeme na Trojský most. Ačkoliv bychom měli podle piktogramů na asfaltu jet ve vozovce mezi auty, vyjedeme na chodník, kudy skoro nikdo nechodí.

Stejnou chodníkovou strategii volíme ve Vrbenského ulici. Tudy už žádné cyklistické značení nevede. 

Prokličkujeme Malou Plynární, V Zákoutí, Argentinskou a Plynární ulicí po chodnících. Jsme na místě. Jeli jsme půl hodiny.

Pozdě večer, až se setmí, odjíždíme. Cykloznačení nás vede Argentinskou ulicí po chodníku. Mohli bychom pokračovat na Bubenské nábřeží, ale nechce se nám podjíždět Magistrálu neosvětlenými, nechutnými podjezdy, mezi bezdomovci a užít smrad moči a výkalů.  

Za Viaduktem cyklistické značky najednou zmizí. Zůstáváme na chodníku. Opatrně projedeme po nástupišti tramvají u metra Vltavská a vystoupáme točitým výjezdem k budově Elektrických podniků. Před jejich zchátralým vstupem projedeme na "brýle", po kterých najíždáme na Nábřeží Kapitána Jaroše.

Už nájezd má vyhrazený pruh pro kola a na Nábřeží Kapitána Jaroše pokračuje. I v noci se na něm cítíme bezpečně.

Na křižovatce s ulicí Dukelských hrdinů bychom normálně přejeli na chodník, kudy vede smíšená cyklotrasa. Teď se tu stala dopravní nehoda, čtyřkolka vjela tramvaji do cesty, a navíc se asfaltuje ulice až k Letenskému tunelu. Jedeme tedy po nádherném asfaltu, na který už příšte nebudeme moci vjet na koloběžce ani na kole.

Na Štefánikově mostě najedeme do cyklopruhu.

V revoluční ulici už po něm není ani vidu. V silném provozu míjíme Kotvu, Obecní dům a Českou národní banku.

Na Náměstí republiky odbočujeme do Hybernské. Nechceme se zase motat mezi auty. Děláme tedy další přestupek a jedeme po cyklopruhu v obráceném směru. V našem směru žádný cyklopruh nevede. 

I ten u Masarykova nádraží mizí. Opletalovou a Bolzanovou ulicí dojede k zastávce tramvaje u Hlavního nádraží. Z Holešovic jsme tady byli za půl hodiny.

Odjíždíme tramvají na Zahradní Město, kde projede pár vedlejších ulic a parkujeme u redakce Horydoly.

Obě trasy z Jarova do Holešovic a zpět na Hlavní nádraží měří 12 km. Naše byla rychlejší a logičtější, než vyhlídková cyklotrasa nabízená Mapy.cz a dalšími cyklistickými vyhledávači. Obě ovšem místy vedou po velmi frekventovaných silnicích, po kterých se kličkujeme mezi rychle jedoucími auty.

Doporučené vybavení do města

Koloběžkasportovní obuvcyklistické rukavicepřilbablikačka a světlosportovní brýleGPSmobillékárničkapojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo, blatníky.

  


Horydoly.cz
 Reportáže z pražských cyklostezek

JAK NA TO: Ve městě bezpečně na koloběžce

Jakou cyklostezku postavi Strabag do Běchovic? (Běchovice, Počernice) VIDEO

15 minut hrůzy v pražské dopravě (Strašnice, Vršovice) VIDEO

Francouzská a Moskevská ulice (Vinohrady, Vršovice) VIDEO

První jarní koloběžka (Štěrboholy)

Pražská nábřeží na elektrokole (Holešovice, Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Z Flory do Edenu (Vršovice) VIDEO

Noční pražské periferie (Dejvice, Bubeneč, Vysočany, Hrdlořezy)

Noční Prahou přes Karlův most (Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Jedné noci v jednom městě (Nusle, Záběhlice)

Po nejdražší české cyklostezce (Vysočany)

Cyklostezka Rokytka (Hrdlořezy, Hloubětín, Libeň, Karlín)

Cyklisté na libeňské cyklostezce jezdí ohleduplně (Libeň)

Nebojím se. Snad mě nezajedou! (Vinohrady)

Cyklopruh: poukázka na smrt (Vršovice)

Lžou, lžou, až se jim od pusy kouří (Záběhlice)

Smog dusí Botič (Záběhlice) VIDEO

Rohanské nábřeží během sněhové kalamity (Karlín)

Karlínská cyklostezka v zimě (Karlín)

Zklidněný Karlín? Je to jenom bouda (Karlín) VIDEO

První sníh na kole v Praze (Strašnice, Zahradní Město)

Prokopské údolí na kole (Hlubočepy)

Tichá Šárka (Dejvice) VIDEO

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Spolčení zločinců ukazuje, kde se v Lánech schází ke svým rejdům

Dvěma potoky na kole pod Ralskem

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

CLIMBING GUIDE Hüttengrat je ideální cesta na první nebo poslední lezení horolezeckého zájezdu do Tannheimerských Alp. Od chaty Gimpel dojdeme na nástup za 20 minut a od vedlejší chaty Tannheimer jen
Nejvánočnější Bar 1931 ve zlínském obchodním domě

Nejvánočnější Bar 1931 ve zlínském obchodním domě

Dvanáct tisíc baněk zdobí prostory Baru 1931 v Obchodním domě Zlín. Unikátní výzdoba vznikla ve spolupráci s tuzemským výrobcem baněk Irisa z nedalekého Vsetína. Ozdoby v jemných odstínech hnědé, opálové a stříbrné barvy v kombinaci s lustry,
Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Podzimní výlet do Manětína, Nečtin a ke Střele na koloběžkách

Podzimní výlet do Manětína, Nečtin a ke Střele na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Podzimní koloběžkový výlet v západních Čechách spojuje skály na Kozelce, hrad Nečtiny a zámek Manětín. Projíždíme opuštěnou krajinou.
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Vánoce v hornickém domku Příbram, muzeum 5.-16.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Mysterium hvězdy betlémské Praha, Planetarium 10.12. 19:30
Polabský pavouk Nymburk, sokolovna Lezecké závody 10.12.
Vánoce na hradě Rabí   10.12.
Olympijský šplh Praha, Harfa   10.12.
Ďumbier - začátek lezení  Nízké Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 10.12.
Christmas Night Run Olomouc, Flora 12.-18.10. 10.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 10.12.

Diskuse

Yedoo Dragstr Šlojíř, 8.12.2022 10:46, 1 příspěvek
Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Je tady adventní maraton Horydoly , 9.12.2022 23:23
Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47