Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky

Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky
Na koloběžce v Praze? Ano, ale opatrně!
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Hlavní město Praha neustále mluví o cyklostezkách. Jedni pomlouvají cyklisty a koloběžkáře, druzí je vykazují z chodníků, třetí ze silnic a všichni by rádi, aby koloběžky a kola jezdily jen na cyklostezkách. Situace je ovšem zoufalá - neexistuje ucelená síť cyklostezek, po kterých se dá bezpečně dojet, kam potřebujeme.  

Cyklistické spojení dvou významných lokalit v Praze jsme vyzkoušeli na koloběžce. Z  žižkovského Jarova jsme jeli přes Libeň do Holešovic a dál k Hlavnímu nádraží. 

Výsledek je tristní: kousky cyklostezek se střídají s chodníky, vedlejšími ulicemi a výpadovkami. Jízda po nich je jen pro otrlé povahy. Podívejte se sami:

VIDEO Jarov - Libeň - Holešovice - Hlavní nádraží na koloběžce  

DETAILY:
Prohlédněte si trasu na Strava.com (ulice, rychlost, výškový profil, čas) 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě 

Kudy jsme nejeli

Z Jarova do Cross klubu v Holešovicích jsme mohli jet po rekreačních značených cyklotrasách. Nejdříve po A25 před Vítkov (parkové cesty se značným převýšením a množstvím chodců), Starým Vítkovským tunelem, Žižkovským tunelem, poté A421 Thámovou ulicí v Karlíně, cyklostezkou A2 po Rohanském ostrově, dále bez značení přes Hlávkův most (nejhustší automobilová doprava v hlavním městě), za ním cyklostezkou A1 a nakonec po chodníku podél Argentinské ulice.

Z Holešovic na Hlavní nádraží bychom jeli bez cyklistického značení okolo Výstaviště a Veletržního paláce na Strossmayerovo náměstí (velmi silná automobilová doprava) na Nábřeží Kapitána Jaroše (komplikovaná křižovatka a cyklopruhy), napojili bychom se na cyklotrasu A251 přes Štefánikův most (cyklopruh), dál na Náměstí Republiky (zase v plném provozu), Hybernskou a Bolzanovou ulicí.

Tak to ukazují internetové vyhledávače pro cyklistickou dopravu v Praze.

Koloběžka Yedoo Dragstr.  

Pro cestování po hlavním městě jsou ovšem reálně nepoužitelné. Nezajímají nás výletní trasy, ale rychlé a co nejbezpečnější dopravní spojení. Správně bychom měli jet hlavně po cyklostezkách nebo po ulicích počítající s cyklistickým provozem. S něčím takovým lze ovšem počítat v Praze jen výjimečně.   

Horydoly.czCYKLOSTEZKY a CYKLOTRASY: K čemu je to dobré? 

Koloběžka Yedoo Dragstr.

Naše trasa vedla jinudy. Co jsme zažili?

Vystupujeme z autobusu Na Balkáně.

Dolů do Libně se odtud nelze dostat jinak, než po Spojovací - čtyřproudové ulici. To není pro každého, protože jedeme skoro šedesátkou a z obou stran nás přejíždějí auta a dodávky.

Podjedeme železniční most Libeňského nádraží a opustíme ulici. Rychlostní estakáda není nic pro nás. Parkem jedeme na křižovatku Balabenka.

Přejedeme přes přechod pro chodce a pokračujeme ulicí Pod Náspem. Přivede nás ke komplikované křižovatce Na Žertvách. Potřebujeme se dostat na druhou stranu k cyklostezce, ale nikde není žádný přechod pro chodce ani jiná rozumná alternativa. Nad námi duní vlaky, vedle hučí estakáda, před námi je nájezd na dálniční "brýle". Protáhneme se okolo betonového zátarasu.

Pokračujeme po chodníku Čuprovy ulice. Narazíme na cyklostezku podél Rokytky. Hurá! Konečně cyklostezka. Bohužel je spojená s cestou pro pěší, ale aspoň něco.

Po ní dojedeme na Elsnitzovo náměstí v centru Libně. Semafory nám pomohou přejet Zenklovu a Voctářovu ulici.

Smíšená stezka pro pěší a cyklisty pokračuje podél Rokytky a Libeňského přístavu do Povltavské ulice.

V našem směru vede cyklostezka po chodníku, ale v protisměru musejí jezdit cyklisté ve svém pruhu po frekventované ulici.

Stále po smíšené cyklostezce podjedeme Most Barikádníků a přijedeme na Trojský most. Ačkoliv bychom měli podle piktogramů na asfaltu jet ve vozovce mezi auty, vyjedeme na chodník, kudy skoro nikdo nechodí.

Stejnou chodníkovou strategii volíme ve Vrbenského ulici. Tudy už žádné cyklistické značení nevede. 

Prokličkujeme Malou Plynární, V Zákoutí, Argentinskou a Plynární ulicí po chodnících. Jsme na místě. Jeli jsme půl hodiny.

Pozdě večer, až se setmí, odjíždíme. Cykloznačení nás vede Argentinskou ulicí po chodníku. Mohli bychom pokračovat na Bubenské nábřeží, ale nechce se nám podjíždět Magistrálu neosvětlenými, nechutnými podjezdy, mezi bezdomovci a užít smrad moči a výkalů.  

Za Viaduktem cyklistické značky najednou zmizí. Zůstáváme na chodníku. Opatrně projedeme po nástupišti tramvají u metra Vltavská a vystoupáme točitým výjezdem k budově Elektrických podniků. Před jejich zchátralým vstupem projedeme na "brýle", po kterých najíždáme na Nábřeží Kapitána Jaroše.

Už nájezd má vyhrazený pruh pro kola a na Nábřeží Kapitána Jaroše pokračuje. I v noci se na něm cítíme bezpečně.

Na křižovatce s ulicí Dukelských hrdinů bychom normálně přejeli na chodník, kudy vede smíšená cyklotrasa. Teď se tu stala dopravní nehoda, čtyřkolka vjela tramvaji do cesty, a navíc se asfaltuje ulice až k Letenskému tunelu. Jedeme tedy po nádherném asfaltu, na který už příšte nebudeme moci vjet na koloběžce ani na kole.

Na Štefánikově mostě najedeme do cyklopruhu.

V revoluční ulici už po něm není ani vidu. V silném provozu míjíme Kotvu, Obecní dům a Českou národní banku.

Na Náměstí republiky odbočujeme do Hybernské. Nechceme se zase motat mezi auty. Děláme tedy další přestupek a jedeme po cyklopruhu v obráceném směru. V našem směru žádný cyklopruh nevede. 

I ten u Masarykova nádraží mizí. Opletalovou a Bolzanovou ulicí dojede k zastávce tramvaje u Hlavního nádraží. Z Holešovic jsme tady byli za půl hodiny.

Odjíždíme tramvají na Zahradní Město, kde projede pár vedlejších ulic a parkujeme u redakce Horydoly.

Obě trasy z Jarova do Holešovic a zpět na Hlavní nádraží měří 12 km. Naše byla rychlejší a logičtější, než vyhlídková cyklotrasa nabízená Mapy.cz a dalšími cyklistickými vyhledávači. Obě ovšem místy vedou po velmi frekventovaných silnicích, po kterých se kličkujeme mezi rychle jedoucími auty.

Doporučené vybavení do města

Koloběžkasportovní obuvcyklistické rukavicepřilbablikačka a světlosportovní brýleGPSmobillékárničkapojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo, blatníky.

 

 


Horydoly.cz
 Reportáže z pražských cyklostezek

JAK NA TO: Ve městě bezpečně na koloběžce

Jakou cyklostezku postavi Strabag do Běchovic? (Běchovice, Počernice) VIDEO

15 minut hrůzy v pražské dopravě (Strašnice, Vršovice) VIDEO

Francouzská a Moskevská ulice (Vinohrady, Vršovice) VIDEO

První jarní koloběžka (Štěrboholy)

Pražská nábřeží na elektrokole (Holešovice, Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Z Flory do Edenu (Vršovice) VIDEO

Noční pražské periferie (Dejvice, Bubeneč, Vysočany, Hrdlořezy)

Noční Prahou přes Karlův most (Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Jedné noci v jednom městě (Nusle, Záběhlice)

Po nejdražší české cyklostezce (Vysočany)

Cyklostezka Rokytka (Hrdlořezy, Hloubětín, Libeň, Karlín)

Cyklisté na libeňské cyklostezce jezdí ohleduplně (Libeň)

Nebojím se. Snad mě nezajedou! (Vinohrady)

Cyklopruh: poukázka na smrt (Vršovice)

Lžou, lžou, až se jim od pusy kouří (Záběhlice)

Smog dusí Botič (Záběhlice) VIDEO

Rohanské nábřeží během sněhové kalamity (Karlín)

Karlínská cyklostezka v zimě (Karlín)

Zklidněný Karlín? Je to jenom bouda (Karlín) VIDEO

První sníh na kole v Praze (Strašnice, Zahradní Město)

Prokopské údolí na kole (Hlubočepy)

Tichá Šárka (Dejvice) VIDEO

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,... celý článek

Zpod Ledového štítu se zřítil polský turista

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekvádor na kajaku - diashow Příbram, knihovna Jana Drdy Přednáší Mikuláš Heger 27.4. 18:00
Final Expedition - diashow Praha, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 28.4.
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Norsko - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 29.4. 19:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
S Vesnou na vodu Váh 1.5.

Diskuse

rybelsus use Danielinjer, 27.4.2026 10:03, 18 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky
SCIC Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek
Dvojí ceny! Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek
Obdivuhodné. Ornyl, 20.4.2026 14:08, 6 příspěvků
Inu Ornyl, 20.4.2026 14:06, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.4.2026 18:34, 2 příspěvky
Pečený páv se slaninou na... Paulse, 17.4.2026 9:17, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41