První záběry z filmu Poslední závod

První záběry z filmu Poslední závod
Poslední závod. Kryštof Hádek jako Bohumil Hanč.
Autor snímku Marek Novotný
SDÍLEJ:

TEASER Před 135 lety se narodil Bohumil Hanč. Tragicky zahynul o 27 let později spolu s Václavem Vrbatou během lyžařského závodu na hřebenech Krkonoš. Z jejich příběhu se stala legenda. film Poslední závod vypráví o tomto dramatu. Do kin se dostane 24. března.

První záběry z filmu Poslední závod
Poslední závod. Kryštof Hádek alias Bohumil Hanč vjíždí do sněhové bouře, ve které posléze zahyne.
Autor snímku Nikolas Tušl

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.

Film režiséra a scenáristy Tomáše Hodana ukáže, co se tehdy opravdu stalo, bez dobových nánosů a polopravd. Do příběhu se tak vrací i důležitá postava pražského Němce Emericha Ratha, který se s nasazením života snažil Hanče zachránit. Do kin Poslední závod vstoupí 24. března 2022. To bude přesně 109 let po nešťastném závodu. V ten den se na počest této události slaví den Horské služby. 

 

"V roce 2013 jsem si na krkonošských hřebenech poprvé podrobně přečetl příběh Hanče, Vrbaty a Ratha. Hned jsem věděl, že chci udělat film, ale netušil jsem, že s těmito pány strávím devět let života. Několikrát jsme se ocitli v situaci, kdy to vypadalo, že film Poslední závod nikdy nevznikne. Právě vytrvalost, zarputilost a odhodlání všech zúčastněných, zejména Bohumila Hanče, mi byly inspirací, abych to nevzdal, nezabalil to," říká režisér Tomáš Hodan.

VIDEO Poslední závod - trailer

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, klíčovou postavu Emericha Ratha hraje Marek Adamczyk. Další postavy dramatického příběhu ztvárnili Judit Bardos, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl a další herci. Film Poslední závod vznikl v produkci společnosti Punk Film a v koprodukci s Českou televizí.

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.

Natáčelo se od konce února do konce dubna letošního roku na autentických místech a v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš, na Labské boudě, Medvědí boudě, Brádlerových boudách, v Hostinném, na Jizerce, v Lázních Toušeň, Škvorci, Lukově u Loun a v Praze.

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.

"Film Poslední závod je pro mě srdcová záležitost. Příběh Bohumila Hanče mě zajímal už od dětství, kdy jsem o něm slyšel poprvé na škole v přírodě. Nyní jsem tak mohl podrobně zažít okamžiky z jeho života. A to přímo na konkrétních místech, kde se jeho osud skutečně odehrál.  A těch několik týdnů natáčení v mrazu, mlze a závějích na krkonošských hřebenech byla už jen třešinka na dortu," dodává Kryštof Hádek.

Horydoly.czHANČ a VRBATA: Ambice - tragédie - mýtus

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.

Synopse filmu

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913.

Horydoly.czEMERICH RATH: Olympionik, všestranný sportovec, Evropan

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.

Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát…

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.

Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Emerich Rath byl ze všeobecně známého příběhu takřka vymazán. Hanč zemřel a stal se legendou. Rath přežil a zemřel v zapomnění jako bezdomovec.

INFO: Poslední závod na Instagramu

Poslední závod, film o Bohumilu Hančovi.


Zobrazit místo Krkonoše - Hanč a Vrbata na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hančovic

Zřejmě mluvíme o dvou vlnách mýcení krkonošských lesů. Opravdový prales přišli mýtit dřevařské rodiny z chudých Tyrol právě roku 1301 hned po založení Trautenau neboli rok po zahájení velké těžby stříbra na Gangu u Kuttenberg. K tomu se přimíchali Němci z tehdy chudého Slezska, ale neví se přesně poměr, protože Slezané se přidávali živelně. Navíc se mezi ně počítali také vyloženě odborníci na hornictví, kteří s dřevorubectvím neměli moc společného. Prý vytěžení pralesa zvládli za 80 let.

A pak o dvě století později, když les znovu dorostl a zároveň se zase vyplatilo těžit stříbro, přišli další Tyroláci, ale to už měli být odborníci. Nikoliv obyčejní dřevorubci.  smýtili krkonošský les znovu. 

"Královská horní komora pozvala dva lesní mistry z rakouského Tyrolska, kteří s sebou přivedli dalších padesát dřevorubců. Ti roku 1566 vystoupili do Horní Malé Úpy, neboli k Pomezním boudám (1050 m n.m.), založili několik malých osad a začali kácet až do výšky 1370 metrů." Na tehdejší vytěžení prý stačilo 35 let.

Viz: http://kpramenum.cz/wp-content/uploads/2017/12/Osidleni.pdf 

Reaguj
Hančovic

tyroláci (ze zillertalu) přišli až někdy za Gensdorfa jako odborníci na klauzy (přehrady na povodňové vlny na plavení dříví), a jejich jazyk byl až do jejich odsunu po válce natolik odlišný od němců z podhůří, že si prakticky nerozuměli a domlouvali se víceméně rukama-nohama. a taková perlička (pan Pilous o tom před pár měsíci psal v krkonoše a jizerské hory), od "horských" němců možná pochází název pohoří; der Riese je obr, die Riese je smyk na gravitační transport dřeva, Riesengebirge tedy nejsou obří hory, ale hory skluzavek na dřevo (jako v té pyšné princezně). viz http://krkonose.krnap.cz/apex/f?p=104:4:::NO:RP,4:P4_ID,P4_CP:2022-06-21,7 

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 27.3.2023 17:19
Reaguj
Hančovic

Mě teda ještě přijde pro dnešní publikum poněkud nedořečený vztah Němců a Čechů. Vypadá to, že jsou to Němci z Říše anebo aspoň z Prus, co nás Čechy vždycky utlačovali a co nám brali území a co jsme proti nim vždycky bojovali (i když to není pravda), jenže oni to ve skutečnosti byli Slezané a možná Lužičtí Slované a od roku 1301 usazení zde Tyroláci, vše občané našeho státu a poddaní našeho krále.

Reaguj
Hančovic

vyměnit boudu za boudu (už jenom proto, že stará bouda shořela) je úplně v pořádku, a brádlerka se na filmování hodí, neboť její "míra napadení normalizačním kutilem" je minimální.

stejně tak je v pohodě vyměnit skutečnou chalupu hančovic famílie (kde straší plůtek ze smrčků, asfalt a hnusný drátěný plot a zašlý bžízolit přes silnici a nad chalupou vedou dráty) za roztomilý udržovaný solitér ve francenntálu je také úplně v pořádku - ale i ve francentálu byla roubenka historicky "v kožichu".

no a to huránárodovectví jak jsme úpěli pod habsburskou knutou, to jsem ani nechtěl komentovat, to jsem si myslel, že připadá blbě  vypjaté jenom mně.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 27.3.2023 14:19
Reaguj
Hančovic

Filmová Hančovic roubenka má adresu Františkov 74 a stojí nad Rokytnicí.

Opravdový dům Hančových vypadá takhle:
https://www.horydoly.cz/galerie/152486/fotka/79695?backId=809 

Bohumil Hanč

Mimochodem: Emerich nikdy netopil na Fučíkových boudách (Brádlerovky), Mísečná bouda nevypadala jako Medvědí bouda a Němci tehdy nenasazovali na Čechy, nýbrž Češi na Němce a roztahovali se tam, že prý Riesengebire jsou jejich. Což paradoxně zařídil až Stalin.

Reaguj
glosy drobného šťourala

několik věcí mě ve filmu potěšilo, několik nakrklo. jako správný negativista budu popisovat, jen to, co mě nakrklo:

1. chalupářský kýč, aneb hančovic (pod)krkonošská roubenka a její interiér. skutečná roubenka, kde žili Hančovi, je v Jilemnici u potoka mezi náměstím a "kruháčem", v nadmořské výšce asi 420 mnm, fakticky v intravilánu obce. josefinský požární řád (a potom následné stavební a požární řády až do začátku 20. století) přikazoval, aby stěny roubenek byly zevnitř kompletně "v kožichu", výjimku měly pouze lokality s rozptýlenou zástavbou a odlehlé tak, že nebylo možno spravedlivě požadovat dovoz respektive donesení materiálu pro provádění vnitřních omítek - typicky třeba luční enklávy v krkonoších a hájovny a lovecké chaty. v souvislé uliční zástavbě pak byl kožich povinný i zvenku. lodním lakem natřené vykartáčované trámy s bílými pruhy omítky ve sparách v ineriéru jsou pak chalupářským kýčem 60-70. let, v souvislosti s dokončenou elektifikací venkova.

2. načančané a fungl nové oblečení prostých venkovanů je jak vypadlé z Troškových pohádkových veleděl (ba mistra překonává) a připomíná příhodu, jak se znuděná Marie Tonička ve Versaj převlékala za dojičku. jak skutečně vypadalo každodenní používané (byť čisté a udržované) vesnické oblečení obyvatel krkonoš a podkkonoší můžeme najít třeba v Kubátovi (Album ze starých krkonoš).

3. Judit je bezpochyby krásná žena a vynikající herečka, ale uherka jak poleno a její slovenský přízvuk trhá uši. Slávka Hančová byla místní dívka, která pravděpodobně nikdy v životě nepřekročila hranice okresu. 

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 27.3.2023 13:47
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

Horská záchranná služba: zimná sezóna 2023/2024 na Slovensku

Počas uplynulej zimnej sezóny si slovenské hory vyžiadali 12 obetí. Horskí záchranári majú za sebou 2154 zásahov.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

SMÍCHOV Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

PATRIA Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Lyžovačka pokračuje v Nízkych aj vo Vysokých Tatrách

Lyžovačka pokračuje v Nízkych aj vo Vysokých Tatrách

Lyžiari majú pred sebou ďalší víkend, ktorý môžu stráviť na lyžiach. Ochladenie a sneženie z uplynulých dní sa postarali o stále dobré podmienky na jarnú lyžovačku. Lyžiarske strediská Jasná a Tatranská Lomnica tak na
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2024

Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
Autobusový den Praha, Letná 18.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.

Diskuse

Shanebal Timsothyenush, 19.5.2024 22:40, 43 příspěvků
dflfvrve generic, 19.5.2024 22:10, 43 příspěvků
feafncoq drug, 19.5.2024 21:44, 207 příspěvků
iyckjdab pharmacy, 19.5.2024 21:28, 24 příspěvků
IsmaelEvirm Earnestmar, 19.5.2024 21:23, 24 příspěvků
jrpvaotl tablets, 19.5.2024 20:55, 207 příspěvků
Dichaelrerce Stephenjense, 19.5.2024 20:52, 43 příspěvků
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 1 příspěvek
axcuulnl drug, 19.5.2024 19:23, 26 příspěvků
Best CBD Products RobertBargo, 19.5.2024 18:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20