La Grave: ráj panenského sněhu

La Grave: ráj panenského sněhu
La Grave, ledovec Girose.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kabinková lanovka v La Grave není designovaná ve stylu retro. Ona je opravdu tak stará, jako vypadá. Celý skiareál je tak zastaralý, že už zase přišel do módy. Nejezdí tu žádné rolby, tratě nebyly nikdy upravované. Jaké trasy lyžaři projedou, takové je mají jejich následníci. Boule, plotny, vydřené cesty a lesní kličkovaná jsou na denním pořádku.

Jak na to

Doporučené vybavení

Raději široké lyže se skialpinistickým vázáním. Hůlky, přilba, batoh, lavinová výbava, lékárnička, mobil, mapa, tmavé brýle, krém proti slunci, teplé oblečení, batoh 20-30 l. Vhodný je chránič páteře. Na ledovec je potřeba lano, sedací úvazek, šroub, karabiny a prusiky.  

Obtížnost

Ježdění ve zdejším terénu vyžaduje aspoň střední lyžařské/snowboardové schopnosti. Je potřeba bez problémů sjet černou sjezdovku, ovládat lyže za každé situace a umět aspoň základy pohybu v terénu. Důležitá je orientace v horách a dobrý odhad svých schopností i schopností celé skupiny. Na sjezd by se měly vydávat nejlépe tří- až šestičlenné skupiny.

To vše platí za ideálních firnových podmínek a dobré viditelnosti. Hluboký sníh, prašan, mokrý sníh a případně zmrzlý povrch vyžadují velmi zkušené lyžaře, nebo vedení skupiny horským vůdcem či lyžařským instruktorem. Všechny obtížnější varianty sjezdu jsou vyhrazené jen dobrým, znalým a zodpovědným freeriderům.

Při tom mluvíme jen o dvou trasách, které se v La Grave jezdí nejčastěji.

Speciální směry nabízejí navíc slalom mezi ledovcovými trhlinami, skalnaté kuloáry, slaňování ledopádů a skalních stěn.

Jarní sněhové radosti

Teď na jaře lze v La Grave očekávat především firn a objevuje se i čistý vodní led. Nahoře však může kdykoliv napadnout prašan, a případně se objeví rozježděný suchý sníh.

Freeridový skiareál La Grave má impozantní rozměry. Obě základní trasy měří devět kilometrů. Jejich převýšení je 2200 metrů. Nejvyšší startovní bod je na ledovci Girose (3550 m n.m.) a nejnižší cíl je u potoka v obci La Grave (1400).

Lyžaři a snowboardisté musejí počítat s trochou chození po svých a také taháním po rovině za rolbami.

Zdlouhavý příjezd do skiareálu

Nejvíce lyžařů přijíždí ze sousedního lyžařského střediska Les Deux Alpes. Permanentka Grande Domaine zahrnuje kromě Les 2 Alpes a La Grave také Alpe d´Huez a Serre Chevalier.

Vyjedeme systémem lanovek pod ledovec Mantel (3200), podjedeme ho metrem Funiculaire Dome (3421), po rovině přejedeme na lyžích k poslednímu vleku Lauze (3421) a počkáme na rolbu.

Na vršek ledovce Girose (3550) nás dostane rolba, která táhne za sebou lano opatřené kotvami jako na běžném vleku. Rolba je v ceně permanentky. Nazpátek ovšem lyžaře netahá, a tak budeme muset pro návrat volit mezi chůzí s lyžemi na rameni, nebo namáhavé bruslení. Skialpinistické vázání s možností přepnutí na chůzi tady potěší.

Vzhůru dolů!

Modrými sjezdovkami podél vleku Girose sjedeme k restauraci Les Ruillans a konečné lanovky z La Grave. Čeká nás zase dlouhý kus po rovině, kde se buď chodí nebo bruslí. Nazpátek nás tudy potáhne druhá rolba. Odpoledne u jejích lan probíhají tvrdé boje o místa. Kdo přijede pozdě k vleku, musí stoupat kilometr pěšky. Jiný návrat do Les 2 Alpes nevede.

Podzemní lanovka v Les 3 Alpes vyváží lyžaře až na ledovec mezi La Grave a Les 2 Alpes.

Prastará lanovka vede z historické vesnice

Šťastlivci a bohatci, kteří bydlí přímo v tradiční a tím pádem i drahé vesnici La Grave, vyjíždějí do skiareálu prastarou lanovkou. Dvoukilometrové převýšení překonává ve třech skocích se dvěma mezistanicemi.

Kdo přijede až do La Grave na lyžích z Les 2 Alpes, musí ukázat v pokladně svoji permanentku a dostane denní lístek jen na La Grave. To se opakuje každý den. Pokud tedy není ošklivě a spojení obou středisek přes kopec není přerušené.

La Grave, historická lanovka.

Dva hlavní směry sjezdů vedou vedlejšími údolími. Les vallons de la Meije (při pohledu z kopce dolů vede vpravo) je strmější, více připomíná sjezdovkové lyžování, déle se v něm udrží prašan a je orientačně jednodušší. Je tedy nepatrně oblíbenější než Les vallons de Chancel. Ten má zase jiné přednosti. Nabízí různorodé terény, slunce, výhledy, lyžování po ledovci, na loukách i v lese. V polovině je k dispozici chata s občertvením.

Další varianty sjezdů oba základní směry kombinují, propojují, anebo se od nich odpojují.

TOPO La Grave.

Vallons de la Meije

Sjezd začíná padákem od restaurace Ruillans (3200). U začátku vleku Girose ostře skočíme přes převěj do širokého sněhového kotle, nebo do něj najedeme hned traverzem od horní stanice lanovky.

Na vybranou máme několik směrů, ale v zásadě směřujeme stále dolů jedním kotlem za druhý širokými spojnicemi mezi skalami. Pokud máme v úmyslu se dostat na druhou mezistanici lanovky Peyrou d´Amont (2400), musíme ve třetím obrovském kotli uhnout doleva a dlouze traverzovat. Oporou orientace nám budiž kabinky jezdící nad hlavou. Zadarmo si tady můžeme načepovat skořicový čaj do kelímku.

La Grave, svahy nad jezerem Puyvachier.

Hlavní směr však vede doprava dolů dno údolí. Variant, jak se tam dostat, je nepřeberně. Údolí je a jeho svahy jsou přehledné, a tak není problém se tam strefit.

Přírodní U-rampy nás svedou do řídkého modřínového lesa. Následuje přírodní slalom ve vzrostlém smrkovém lese, kterým směřujeme povšechně doleva. Vyježděné stopy nás dovedou na první mezistanici lanovky Troncon P1 (1800).

Kdybychom od U-ramp na horní hranici lesa zamířili znovu na dno údolí pod ledovce masivu hory La Meije, dostali bychom se přes rozcestí Chalvachere na louku Lauzette a na můstek přes potok (1400). Pozor! Můstky jsou pod obcí La Grave dva. Horní je historický bytelný kamenný - tam nejedeme. Dolní je jednoduchý dřevěný a určený pro lyžaře. Za ním bychom si sundali lyže a vyšli pár set metrů k dolní stanici lanovky Troncon u parkoviště v La Grave (1450).

La Grave.

Nebezpečí na této údolí variantě Vallons de la Meije čeká pod Chalvachere. Musíme se držet stále vpravo pod skalami mimo les. Kdybychom uhnuli po dně údolí do lesa, vjeli bychom do nesjízdné strže, kde navíc hrozí velké nebezpečí lavin.

Oblíbená varianta ve střední části této trasy vede z druhé mezistanice lanovky do první průsekem rovnou pod lany. Je to dost široká, ale strmá, boulovatá a samozřejmě neupravovaná sjezdovka s převýšením šest set metrů.

Vallons de Chancel

Základní varianta sjezdu Vallons de Chancel začíná také u restaurace Ruillans (3200). Nejprve prudce sjedeme na sedlo Du Lac. Zeshora to vypadá obtížně, ale nakonec je svah lehčí než začátek vedlejšího údolí La Meije.

Nevýrazné široké sedélko je zároveň rozcestí, odkud je možné přetraverzovat doprava přes štrbinu ve skalním hřebenu Pacave a dostat se do výše popsaného sjezdu La Meije ještě nad druhou mezistanicí lanovky.

My však jedeme původním směrem. Širokým údolím si můžeme vybírat sluneční trasu po loukách a mezi jednoduchýcmi skalkami spíše vlevo, dlouhý zastíněný traverz vpravo pod hřebene Pacave zakončený několika kuloáry, nebo centrální kuloár k jezeru Puyvachier, který budí děs už při pohledu z dálky.

Nejfrekventovanější směr vede doleva k chatě Chancel (2508). Dá se tu najíst a napít, ale také přespat v zimě i v létě.

La Grave, chata Chancel.

Pod ní nás směrovka v údolí Puyvachier navádí doprava na dlouhý traverz skrz les. Projíždíme jím několika variantami. Nejnižší vede po letní značené turistické cestě k mezistanici lanovky Troncon P1 (1800). Níž nás nepustí sítě a varovné tabulky. Všechna lesní údolíčka se totiž po pár stovkách metrů sklopí a končí sérií ledopádů. Ty jsou sice ideální pro zimní horolezectví, ale pro lyžaře není nic pěkného se dostat do těchto nebezpečných míst.

Od mezistanice střídáme strmé louky a úzké stezky a přejedeme můstek nad roklí, který nakopnul mnohé lyžaře tak mocně, až skončili na zádech. Nahoře je totiž potřeba se rozjet, projet rychle přes můstek, aby nás to na druhé straně vyvezlo do kopce. Kdo neustojí terénní vlnky, padne a stejně bude muset stoupat vzhůru stromečkem.

Za lesním můstkem se trasa Vallons de Chancel spojuje s Vallons de la Meije. Sjíždíme po louce Lauzette k potoku (1400) a pěšky dojdeme k lanovce v La Grave (1450).

Pokud bychom si chtěli sjezd prodloužit na nejvyšší možnou míru, což dělají především příchozí z vedlejšího skiareálu Les Deux Alpes, vjedou do terénu z vršku Dome de la Lauze (3600), kam je doveze rolba. Z La Grave je potřeba vyjet vlekem Girose (3550) a vystoupat pěšky na vrchol.

Jedeme ledovcem Girose, který není příliš příkrý, ale ani plochý, jízda je po něm je většinou pohádková. je potřeba si ovšem trasu předem pořádně prohlédnout, protože pod sněhem jsou obrovské trhliny.

Na ledovec Girose se lze napojit také od stanoviště rolby nad Ruillans (3200), ale vynecháme nejprudší a nejhezčí úsek. Kratší ledovcová varianta vede od horní stanice vleku Girose (3550) doprava na meší ledovec Trifides. Končí u Ruillans (3200). I zde jsou trhliny, kterým je potřeba se zdaleka vyhnout.

Jízda jakýmkoliv ledovcem je vyhrazená pro experty s dostatečným vybavením a to platí samozřemě i pro La Grave.

INFO: La Grave

Fotografická reportáž o La Grave vyšla v časopise Outdoor 2014/1.

Rolba spojuje La Grave a Les 2 Alpes.

Horydoly.cz Freeride na Horydoly

Uzbekistán (VIDEO)
Chopok (Slovensko)
Grossglockner (Rakousko)
Heiligenblut (Rakousko)
Lachtal (Rakousko)
Courmayeur (Itálie)
Marmolada (Itálie)
Madonna di Campiglio (Itálie)
Passo Tonale (Itálie)
Chamonix (Francie)
Tři údolí (Francie)
Alpe d´Huez (Francie)
La Norma (Francie)
La Plagne (Francie)
Krkonoše (Česko)
Studniční hora (Česko)
Labský důl (Česko)
Lysá hora (Česko)
Sněžka (Polsko)


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

kdo má vlastně pravdu

asi proto že kaleta NENÍ skialpinista

Reaguj
Nadherne instruktazni video :-)
Po shlednuti "skveleho" videa z LaGrave jsem konecne pochopil, proc pred par lety zdejsi "HoryDoly Expert Test Team" tak drsne pohanil testovane lyze ZAG Freeride. Pro experty tohoto kalibru jsou takove lyze opravdu zcela uplne zbytecne... Nastesti u me tento server uz davno ztratil kredit, diky "vysoce odbornemu" pristupu k divoke vode, takze jsem neprisel o zadne iluze. At ziji "novinari" ;-)
 • Autor Fenek
 • Datum a čas 18.10.2010 16:05
Reaguj
Kopec žvástů
Nikdy jsem tady nepřispíval, ale teď mi to nedá ( asi stárnu). Předem říkám, že p.Turka neznám a s množstvím jeho názorů nesouhlasím, ale tato debata mi přijde k smíchu. Hlavně výše zmíněné názory a tom, jak skialpinisti ve své výbavě při freeridu mrznou a jak doma nechávají svoji ultralehkou výstroj. Panebože, kde na ty žvásty chodíte? Jsem skialpinista se vším všudy- lezení, lyžování extrémů, pohyb po ledovci. Ale taky jsem si užil týden ve Francii- konkrétně Les 2 Alpes, kde jsem se nechal vozit na lanovkách a sjížděl volné terény. Ale průser- zapoměl jsem zmrznout a taky jsem úplně nezodpovědně lyžoval v kompletní skialpové výbavě, která mimochodem není vůbec ultralight. Zkuste se někdy podívat na parametry skialpo výstroje. Hlavně hmotnost. Možná budete hoooodně překvapeni. Ale nemyslím karbonové nesmysly pro závodníky,ale normální výstroj. Ohledně přileb- souhlasím, že lyžařská je vhodnější, ale nechápu tu averzi proti horolezeckým. A proč burani? A to, že nikdo z Vás neviděl na YouTubu nikoho v horolezecké přilbě ještě neznamená, že v tom nikdo nejezdí. Možná není každý exhibicionista, který pociťuje potřebu prskat soukromá videa na veřejný web. Tož tak. Vzhledem k tomu, že se přístí rok chystám zase do Les2 Alpes a pravděpodobně i do La Grave, tak se předem omlouvám, že tam nezmrznu a ani nebudu mít jinou než skialpovou výstroj. Snad to vaše citlivé duše neurazí, že budu za dalšího nezodpovědného burana.
 • Autor tuso
 • Datum a čas 1.4.2010 22:21
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Valleé Blanche
Podrobný popis sjezdu najdeš v článku. Viz vyhledávač na každé stránce vpravo nahoře. Tohle je jen informace o tom, kde půjdeš bez lyží.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Valleé Blanche
KLOBOUK dolů !!!!!!! Musím uznat Kubo Turku, že tvůj popis Vallé Blanche je dokonalý. Mohl by ses tím skvěle živit. Opravdu smekám.
 • Autor pozorovatel
 • Datum a čas 27.3.2010 19:27
Reaguj
Asi ne
Frírajdisti přeci nebydlí v horských chatách - umazali si barevný bundičky a odřeli si barevný helmišky
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 27.3.2010 17:22
Reaguj
Re: Re: Re: Valleé Blanche
Skvělé. Moc děkuji. Je vidět, že i diskuse okolo naprosté hlouposti jako je helma na hlavě dokáže být užitečná. Když by jste tady neměli rozepři, tak jsem se nic nedozvěděl. Věřím že sedět někde na horách u chaty, tak se za 5 minut domluvíte. Ještě jednou moc děkuji.
Reaguj
Re: Re: Valleé Blanche

Většina lidí do jezdí v obyčejných přezkáčích na obyčejných sjezdovkách.

Mapka:


Zobrazit místo Mont Blanc na větší mapě

Video:

V dubnu je to obvykle tak, že sejdeš pěšky od lanovky skrz tunel cca 200 m na sněhovou plošinu (jdeš po hřebeni, je tam natažené lano, bývá tam led a nesmíš uklouznout, vůdci tam vodí své klienty na laně).

Pak nazuješ lyže a dlouze jedeš některou z vybraných variant. Je vhodné, aby v družstvu někdo vezl lano a všichni měli sedáky a základní záchranné vybavení.

Překonáš ledovcový zlom Séracs Giant. A mineš chatu s hospodou vysoko na skále.

Po mírném ledovci jedeš další dálku. V mokrém sněhu mají problémy snowboarďáci, kterým to nejede.

Přijedeš k umělé ledové jeskyni a sundáš lyže. V zimě se dá teoreticky jet dál ještě kousek po ledovci a pak uhnout do lesa a dojet až do Chamonix. V dubnu už to obvykle nikdo nezkouší.Vystoupáš po železných schodech cca 100-150 výškových metrů k lanovce.

Vyjedeš lanovkou na nádraží Montenvers a odjedeš vláčkem do Chamonix. Z nádraží jezdí navetta a mula (větší a malý okružní autobus zadarmo po Chamonix). Vše je v ceně permanentky Chamonix Unlimited.

Reaguj
Re: Valleé Blanche
Zapoměl jsem napsat svůj email když by to někdo nechtěl vypisovat sem. Díky - horygr20@volny.cz
Reaguj
Valleé Blanche
Díky této diskusi jsem v rozpacích. Chtěl jsem jet s kamarádama koncem dubna na Valleé Blanche. Šli jsme loni v srpnu na Montiho přes Aquilku a ten ledovec dolů do Chamonix je nádherý. Jenže tady čtu, že se dolů nedá dojet. Protože neumím ani francouzky ani anglicky nemůžu žádné informace najít. Dá se ten ledovec dolů jet v dubnu nebo nedá ? Když ano, tak jak se dostanu od jeskyně do Chamonix ? Jsou tam na ledovci nějaké úseky které je nutné chodit pěšky ? Mám totiž klasickou sjezdařskou výbavu a lyže do prašanu. Skialpové boty ani lyže žádný z nás nemá a nerad bych ve sjezdařských botách šmatlal po rovině na ledovci třeba 1Km. To by bylo naprd. Pokud někdo zná na moje otázky odpověď, tak předem moc děkuji za odpověď.
 • Autor Petr Šimek
 • Datum a čas 26.3.2010 13:37
Reaguj
Celkem 66 příspěvků v diskuzi


Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner vede měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek

Kalendář Ski Classics 2019

České hory aktuálně 2018/2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

SKALKA KREMNICA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální
Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
České hory aktuálně 2018/2019

České hory aktuálně 2018/2019

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Skialpové lyže v mém životě

Skialpové lyže v mém životě

AKTUALIZACE Skialpová sága pokračuje. Věnuji tichou vzpomínku deseti párům lyží, které se mnou prožily 27 let na skialpinistických túrách. První skialpové radosti jsem si užil v roce 1992. Tehdy se mi
Kalendář Ski Classics 2019

Kalendář Ski Classics 2019

10 závodů a 2 prology jsou zařazeny do seriál Ski Classics. Přibližně padesátikilometrové trasy se běží klasickou technikou - buď střídavým během nebo soupaž. Do kopce se může stoupat také stromečkem. Jedinou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 21.-23.3. Skialpinismus 21.3.
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Den Horské služby Česká republika Připomínka oběti Hanče a Vrbaty 24.3.
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 26.-29.3. Přírodní víceboj družstev 26.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 27.-30.3. 27.3.
Blik blik festival světla Plzeň 29.-30.3. 29.3.
For Bikes - veletrh Praha, Letňany 29.-31.3. 29.3.
Tatarkov memoriál Tatranská Lomnica Závod horských záchranářů 30.3.
Dámská jízda Boží Dar Běžky 10 km klasicky 31.3.

Diskuse

Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 8 příspěvků
imunita Daniela, 19.3.2019 10:37, 14 příspěvků
Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 8 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky
Krkonošský survival Krupka, 18.3.2019 21:04, 2 příspěvky
Koloběžky Karel, 18.3.2019 15:36, 8 příspěvků
Průdušky Karolina, 15.3.2019 13:26, 6 příspěvků
imunita Martina, 14.3.2019 12:55, 14 příspěvků
Klouby Adam, 13.3.2019 11:27, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21
Rokytnice Horydoly , 14.3.2019 15:03
ROKYTNICE NAD JIZEROU NAB... Horydoly , 14.3.2019 14:15
Re: Skialp v Alpách Horydoly , 5.3.2019 18:23