Čtyři dlouhé sjezdovky a šest freeridových zón
AKTUALIZACE Kouzelná francouzská slova! Alpe d´Huez, Vaujany, Auris en Oisans, Oz en Oisans, Villard-Reculas. V každém lyžaři vyvolávají horečnatý třes v kolenou, nezvladatelnou touhu po bílém studeném sněhu a představu modré oblohy prozářenou zlatým sluncem. Čtvrt tisíce kilometrů jezdovek a nekonečné hektary volného terénu čekají právě na vaše lyže nebo snowboard.
Alpe d´Huez na Horydoly
Lyžování na jihu v Alpe d´Huez
Čtyři dlouhé sjezdovky a šest freeridový zón
Jak se jmenují skiareály ve Francii
Horolezectví na Pic de la Pyramide
Francouzská cyklistika pod ledovci
I stupidní projekt se někdy uskuteční
VIDEO: Megavalanche (horská kola) a Nejtěžší stoupání Tour de France (silniční kola)
Velké lyžařské středisko Alpe d´Huez je ještě větší, když si koupíte skipas Grande Domaine, neboli Les Grandes Rousses (Ryšavý masiv).
Na jednu permanentku můžete lyžovat nejen v samotném centru, ale také v Auris (lučinatý terén), Villard (nižší tratě chráněné lesem), Oz (jedno hluboké údolí) a Vaujany (ráj modrých sjezdovek a freeride). Celkem to dělá 240 kilometrů sjezdovek, 84 lanovek a vleků v nadmořských výškách 1120 až 3330 metrů.
Alpe d´Huez nabízí obrovskou zónu pro začátečníky v okolí střediska, velký snowpark a množství spíše středně a velmi těžkých sjezdovek ve vyšších polohách.
Čtyři velké sjezdy s převýšením dva kilometry
Pro pokročilé lyžaře se sklonem k turistice je největším lákadlem čtveřice velkých sjezdů Grandes Descentes, každý s převýšením dva kilometry. Všechny začínají na Pic Blanc, nejvyšším místě, kam jezdí lanovka z Alpe d´Huez.
Nejznámější je sjezdovka Sarenne, která vede vysokohorským skalnatým terénem do výšky 1510 m n.m., na které se střídají úseky širokých modrých tratí s boulovatými úzkými černými.
Sjezdovka Tunnel je vyhlášená umělou štolou, kterou se podjíždí skalní hřeben a především velmi prudkým neupravovaným úsekem pod ním. Kdykoliv jsme nad ním jeli lanovkou, nebo jsme ho sjížděli sami na lyžích, viděli jsme zde hrůzostrašně vypadající pády o délce stovek metrů. Mnozí lyžaři se štolou raději vrátí, než by se pustili do boulí. Následuje jednodušší dlouhý traverz do obce Vilette (1295).
Další dvě tratě s dvoukilometrovým převýšením jsou varianty Tunnelu a vedou po červené trati do Oz (1350), anebo černé sjezdovce do Enversin (1125). Za den je tedy možné najezdit osm kilometrů převýšení.
Volný terén, kam se podíváš
Zkušení lyžaři vybavení do terénu, proti lavinám i na všechny druhy sněhu, mají v Alpe d´Huez obrovské možnosti.
VIDEO Lanovka na Pic Blanc, Alpe d´Huez
Nejosamělejší místo pro lyžování je ledovec Grand Sablat mezi vrcholy Pic Blanc (3345), Pic Pyramide (3445) a Pic Bayle. Sjíždí se k němu od lanovky, ale hned jak ujedeme prvních pár stovek metrů, ocitneme se v ledové divočině mezi trhlinami a v hlubokém prašanu. Zkušenosti s takovým terénem jsou nezbytné pro přežití ve zdraví.
Pokud si chceme zážitek zesílit, vystoupáme na skialpinistických lyžích s pásy na vrchol Bayle a odtud se spustíme ledovcem a posléze údolím Ferrand do vesnice Clavans. Zde zase nalepíme pásy, vystoupáme čtyři sta výškových metrů do sedla Sarenne a sjedeme do stejnojmenného údolí na sjezdovku. Tou se vrátímer nazpátek k lanovkám.
Dva strmé žlaby Macle jsou známé a ježděné především proto, že jsou dobře vidět ze samotného skiareálu. Vyjedeme k nim lanovkou Marmottes 3 (3060). Oba ústí pár desítek metrů od její horní stanice.
Pokud jste měli potíže na boulovaté a strmé sjezdovce Tunnel, vynechejte Macle ze svých plánů. Jsou to kuloáry hodné respektu. Dlouhé, strmé, skalnaté a nebezpečné. Pád tady znamená velké riziko těžkého zranění.
Nad střediskem Auris se vypíná hora Signal de l´Homme (2176). Na jih se sjíždí překrásnými slunnými a přitom prašanovými svahy ke kapli Saint Giraud, odkud je to k dolní stanici lanovek v Aurisu 1,5 kilometrů chůze po rovině. Lyže se skialpinistickým vázáním se tedy hodí.
Nad obcí Huez je vidět vrchol Signal (2115). Svahy svedou lyžaře do Huez (1860) nebo Villard Reculas (1480).
Nad jezerem Cerisier se jezdí ze sedla Piedfroid a kuloárem z jižního vrcholu Sarenne.
Tradiční krásná a frekventovaná trasa La Combe du Loup vede ze sedla Sarenne divokou přírodou mimo upravované sjezdovky k chatě Sarenne. Spíš než o freeride se jedná o lehkou skialpinistickou túru.
Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě
Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Annaberg Aš Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Karlov Klínovec Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Velká Chuchle Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda
Evropská zimní střediska na HORYDOLY
Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Bansko (Bulharsko) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Heiligenblut (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Chopok - Jasná (Slovensko) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Lackenhof Ötscher (Rakousko) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno - freeride (Itálie) Livigno - sjezdovky (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Paganella (Itálie) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Štrbské Pleso (Slovensko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Val Thorens (Francie) Vars (Francie) Vysoké Tatry (Slovensko) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze
Lyžařské manuály na HORYDOLY
Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 9 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)
Diskuse
Diskuze k článku
Re: Nesouhlasím
Nesouhlasím
- Autor Novinář
- Datum a čas 17.3.2010 15:06
Svatý Valentýn, biskup tajně ženil vojáky
Hincovo pleso v zimě na lyžích
Nejčtenější články
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích
Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc
Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách
Do Alp na ledovec i do Tater na túru. Zažij dobrodružství se ZAJO
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Zapalovač | Plzeň, Hvězdova 2b | 12.-15.2. Kurz pro oddílové vedoucí | 12.2. | |
| Karlův běh | Boží Dar | 14.-15.2. Běžky | 14.2. | |
| 1000 lanových délek | Paprsek | 14.-15.2. Běžky | 14.2. | |
| Šumavský rys - skialpinismus | Špičák | 14.2. | ||
| Úžasné ostrovy - diashow | Teplice, Květen | Přednáší Martin Loew | 17.2. | 18:00 |
| Benátský karneval | Benátky, Itálie | 31.1.-17.2. | 17.2. | |
| Free - veletrh | Německo, Mnichov | 18.-22.2. | 18.2. | |
| Nautika - veletrh | Chorvatsko, Záhřeb | 18.-22.2. | 18.2. | |
| India, USA, Jemen - přednáška | Praha, Národní muzeum | Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban | 18.2. | 19:00 |
Diskuse
| Спортивная экипировка и а... | SergTof, 13.2.2026 12:33, 122 příspěvků |
| Клубная атрибутика и аксе... | RoberTof, 13.2.2026 12:24, 122 příspěvků |
| этикетировщица ссылка чуд... | RobertSek, 13.2.2026 12:16, 1 příspěvek |
| have a peek at these guys | Peterhof, 13.2.2026 12:03, 8 příspěvků |
| Официальная футбольная фо... | RoberTof, 13.2.2026 12:02, 122 příspěvků |
| Jizerská 50 - trasa zde | Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky |
| ??? | Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky |
| ??? | Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky |
| Inu | Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Jaké víno otevřít na Vale... | Horydoly , 12.2.2026 12:03 |
| Kam se ve středních Čechá... | Horydoly , 12.2.2026 12:00 |
| Jak si užít Valentýn, i k... | Horydoly , 12.2.2026 11:52 |
| Valentýn v jižních Čechách | Horydoly , 12.2.2026 11:50 |
| Největší farmářský trh v ... | Horydoly , 11.2.2026 14:19 |
| Dokonalá valentýnská komb... | Horydoly , 11.2.2026 14:15 |
| Z první ruky | Horydoly , 10.2.2026 0:10 |
| Re: Podpora regenerace po... | freide freide, 9.2.2026 14:13 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH