Odpolední přechod Krkonoš

Odpolední přechod Krkonoš
Krkonoše, pod Liščí horou.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Rok se s rokem sešel a vzpomínka na loňský pěší přechod Krkonoš opět se začátkem dubna ožila. Letos jsou ale všude mraky sněhu, tak proč ne na běžkách a proč spát na půl cesty, když je už dlouhý den?

Jak na to

Trasa

Harrachov - Vosecká bouda - Vysoké kolo - Špindlerovka - Slunečník - Sněžka - Pomezní boudy - Lysečinská bouda

Doporučené vybavení

Turistická běžkařská nebo backcountry výbava

Loni to bylo téměř beze sněhu, a tak jsme to šli s kamarádem pěšky s noclehem na Špindlerovce.

Zase před polednem

Letošní lyžařský přejezd začal teda jako většina povedených akcí u pivka. Slovo dalo slovo a už zvoní budík 5,30 a hurá na autobus na Florenc. Máme přeci internet a IDOS a vyhledání spojení je tak snadné... V Jablonci zjišťujeme že ten další návazný spoj již pět let nejezdí. Takže nakonec dorážíme do Harrachova jako loni kolem jedenácté hodiny.

Vosky nestoupají ani nejedou

Základ je dostatek tekutin, takže přejezd Krkonoš nalehko vzal za své, když se do báglu nandalo 4,5 litru tekutin (3 litry v camelbagu a další fláděra 1,5 litru). Suma sumárum báglík měl deset kilo.

Máme sadu snad všech vosků, co existují, ale zjišťujeme, že taková sada na kombinaci měnící se každých padesát metrů z ledu na vodní tříšť neexistuje. Už kolem Mumlavy se smiřujeme s tím, že ruce budou navečer k nepoužití.

Krásná stopa končí na Vosecké a dále už jenom po oraništi ze sněhu, k večeru z ledu. Popisovat průběh cesty nějak podrobně je asi ztráta času. Tento směr přechodu, bohužel, jsme zvolili vzhledem k poloze naší chaty na hřebenech nad Lysečinskou boudou. Všechny sjezdy, které po trase jsou, byly vzhledem ke sněhovým podmínkám nesjízdné. Ale bojovali jsme. Sjezd Vysokého kola byl určen jen pro zkušené, Ládis to zvládnul lépe. Já jsem alespoň vyzkoušel kvalitu brýlí, které i po několika saltech držely na hlavě.

Jdeme dál

Bod zlomu byl na zhruba půl cesty u Špindlerovky, kde jsme se rozhodovali, jestli jít dál, nebo přespat. Vzhledem k rekonstrukci bylo vše vyřešeno za nás.

Stoupání na Malý a Velký Šišák dalo zabrat nám i všem okolo. Slunce pražilo nemilosrdně a sníh nestál za nic. Potom následovala nekonečná cesta ke Slunečníku, místo stopy dvě ledová korýtka na traversu, kdy jedna noha je o dost níž než ta druhá. Na ledu stejně vosk nezabírá, takže celá cesta do mírného kopce pouze za pomoci rukou.

Běžkařům kapala krev z obličejů

Nejsvětlejší část celé cesty byl sjezd kolem polských Stawů. Pak jen mírné stoupání ke Slezskému domu. Tam jsme si trošku oddychli a potkali partu běžkařů, z nichž jeden celý od krve z rozseklého obočí dokreslil celkovou atmosféru a důsledky sjezdu na ledovém podkladu. Já měl to štěstí, že můj akrobatický let skončil pouze v rozbředlém sněhu. Mimochodem takto ocejchovaných běžkařů jsme ještě potkali i následující den několik.

Na Sněžce jsme vzhledem k neexistujícímu spoji z Jablonce byli oproti původním předpokladům o tu půldruhou hodinu později, tedy asi v pět odpoledne. Zase bylo prima, že kromě nás dvou a přiopilých polských teenagerů jsme už cestou na Pomezní boudy nikoho nepotkali.

Za tmy ze Sněžky

Pozvolný západ slunce ze Sněžky jsme ale už vzhledem k našemu celkovému stavu patřičně nevychutnali. Stále nás čekalo ještě patnáct kilometrů a to pěšky, protože sněhu bylo málo. Když už tedy nějaký sníh byl, tak to byly spíše hroudy ledu. Takže náš oblíbený sjezd z Jelenky na Pomezky, na který jsme se docela těšili, se nekonal.

Přesně v 19.00 hod jsme usedali v restauraci na Zátiší a objednávali si výtečný Gambrinus, okolo kterého se točila většina našich debat na nekonečné cestě ze Sněžky s lyžemi na batohu. Po dvou pivech a ujištění obsluhy, že polévka už opravdu došla, jsme vyrazili již za přicházející tmy na posledních šest a půl kilometru naší cesty. Opět po svých, protože na ledu to zkrátka na běžkách neumíme.

Poslední výšlap do kopce, který jinak hravě vybruslíme a ještě se hecujeme, kdo bude dřív na Lysečinské na pivu, se promněnil v kachní chůzi s občasným trudomyslným „levá, pravá, seno, sláma“. Po vystoupání kopečka se náhle zjevila krásná stopa, jakou jsme neviděli dobrých třicet kilometrů. Oba jsme se zastavili a po hodině poprvé promluvili: "Nandáme to?“.

Nandáme? Nandáme!

Odpoutali jsme lyže a se zjištením, že na nich není ani gram vosku, se obuli. S vědomím že budeme další tři kilometry jenom píchat hůlkami, jsme vyrazili vstříc tmě. Sice jsme oba měli čelovku v báglu, ale celková apatie a přepnutí organismu do nouzového režimu, mělo za následek, že nebylo sil ani chuti jí vyndávat.

Na normálním sněhu a za světla je to hezká, klidná a pozvolná projížďka po rovině a dolů. V ledových kolejích jsme oba nabrali před rozcestníkem poměrně slušnou rychlost a radši zastavili, protože závěrečný sjezd byl ještě docela dlouhý. Závěrečná část sjezdu vedla lesem a tudíž v naprosté tmě. Už bylo devet hodin.

Vypni mozek a jeď

Láďa, kterému se funkce mozku vzhledem k naprostému vyčerpání organismu omezila na dvě buňky (levá a pravá) vyrazil bez otálení dál. Během pár vteřin zmizel ve tmě za poměrně výrazného zvukového doprovodu praskání a šustění ledu. Chvíli jsem zaváhal, a pak už byla jen tma a svištění vzduchu a klapot lyží v ledové stopě.

Normálně ten sjezd trvá asi deset minut. Za přibližně 60 vteřin hrůzy a strachu z jízdy do neznáma a z toho že stopa někde náhle skončí jsem stál u Lysečinské boudy. Celou tuto cestu jsem si promítal v hlavě moje salta na Vysokém kole a toho nešťastníka, který ryl nosem v ledu. Díky bohu se nic takového nepřihodilo. Nikdy jsem neskákal bungee jumping, ale myslím, že vyplavení adrenalinu bylo na podobné úrovni.

Musíme pít Krakonoše

Na závěr se vyplnila úplně ta nejčernější představa, protože v našem oblíbeném baru došel Gambrinus, a tak došlo na Krakonoše. Kdo někdy vypil více jak dvě dvanáctky tohoto nápoje, tak pochopí. Od spřízněné obsluhy jsme aspoň vyžadonili chleba a sýr na topinky.

Okolo desáté hodiny jsme vyrazili po sjezdovce nahoru (brrrr) ke konečnému bodu dnešního nekonečného dne. Chalupa sice vymrzlá, ale postýlka na nás čekala. Než jsme roztopili dvoje kamna a dopekli ty topinky, byla skoro půlnoc. Sice ještě nastal konflikt při dohadech o tom, kdo dojde deset metrů pro uhlí, ale nakonec to vyřešil los. Zase já! Přechod organismu do spánkového režimu okolo půlnoci a v teple byl dílem okamžiku.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.... celý článek

Jen tak se proběhnout v Praze

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

An amazing beautiful Lower Mustang Trek is a short and easy experience of Mustang region, the trek leads a moderate trek through the famous region of Annapurna and Mustang with mesmerizing mountains views of Annapurna
Mistrovství světa v zimním triatlonu: zklamání z pátých míst

Mistrovství světa v zimním triatlonu: zklamání z pátých míst

Mistrovství světa v zimním triatlonu hostila Andorra. Pro 5. místo mezi ženami dojela se zlomeným malíčkem Aneta Grabmüllerová. Na stejný výsledek dosáhl v kategorii mužů Marek Rauchfuss.
Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Kultovní archaické lyžařské středisko Čertovica se rozkládá na hlavním hřebenu Nízkých Tater. Krátké strmé sjezdovky jsou proložené terény pro freeride. 
Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

V Nízkých Tatrách je mnoho lyžařských středisek střední velikosti. Mezi ně patří Bačova roveň v obci Vyšná Boca pod sedlem Čertovice.
Praha ruší rekreační vlaky

Praha ruší rekreační vlaky

Všechny sezonní, rekreační a výletní vlaky, které dosud vyjížděly z Prahy, se bez náhrady ruší. Toto opatření organizace ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) platí do odvolání.   

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 1.5.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27