Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka
Půjčovna lyží Happy Sport.
Autor snímku Happy Sport
SDÍLEJ:

Když po válce hordy lyžařů měnily zasněžené pláně v udusané plochy, na nichž bylo nesnadné ovládat dřevěné lyže, George Salomon pochopil, že tady pomůže jediné – kovová hrana. Tomuto důvtipnému Francouzovi vděčíme i za to, že dnes připevňujeme lyže na přezkáče jediným dupnutím, aniž bychom riskovali při pádu zlomeninu.

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka
Voskování lyží.
Autor snímku Happy Sport

Dodnes platí, že pořídíte-li si salomonky, neprohloupíte!

Georgeův otec François Salomon, který vyráběl lyže na břehu půvabného francouzského jezera v městečku Annecy, příliš nedůvěřoval instinktu svého syna a byl proti zavádění novinek. Naštěstí ho George nakonec přesvědčil a už jako šéf rodinného podniku začal od roku 1952 vyrábět kovové hrany.

Prozíravé rozhodnutí mu umožnilo přesunout výrobu z původního zastaralého provozu do nové továrny na předměstí Annecy. Stejně chytrý byl i jeho záměr věnovat více pozornost vývoji lyžařského vázání. Zřejmě ne náhodou znamená příjmení Salomon v překladu Šalamoun, vždyť biblický král tohoto jména proslul především svou moudrostí.

Horydoly.czČTĚTE: Vynálezce bezpečnostního vázání Georges Salomon

Od lyží do lesa i na skály

Značka Salomon se záhy dostala na pozici nejdůležitějšího hráče na trhu a rozšířila svůj záběr i na běžecké vybavení. Dnes, kdy ji už 22 let vlastní finský Amer sport, je Salomon synonymem nejen pro lyže i pro snowboardové vybavení, horolezectví, turistiku a vůbec všechny outdoorové sporty.

Paradoxní je přitom fakt, že firma Amer, která dnes mimo jiné vlastní i rakouský Atomic, vydělala původně své největší jmění na prodeji cigaret. To už je ale dávno, dnes je z ní společnost, jež výrazně podporuje sportovce – a to jak nadšené amatéry, tak talentované profesionály (patří mezi ně například rakouský sjezdař Klaus Kröll a jeho krajan skikrosař Andreas Matt, český skikrosař Tomáš Kraus, sjezdařka a snowboardistka Ester Ledecká, slovenská sjezdařka Veronika Zuzulová a další).

Tyhle lyže vás dostanou (kam chcete)

Dostali jste chuť také si vyzkoušet vynálezy francouzského krále Šalamouna? Jen do toho, možná vás osloví některý z následujících kousků.

Salomon X Premium.

Luxusní "ňo nuňo", jež ocení milovníci technologií:

● Salomon X Premium

Máte-li rádi technologické vymoženosti, budou se vám líbit exkluzivní allmountinové Salomon X-Premium s poměrně krátkým rádiem. Základem lyží je celodřevěné jádro a dvojitá vrstva titanalu, která umí značně vylepšit váš výkon na svahu. Zvláštní pozornost si zaslouží také aktivní systém tlumení Powerline Titanium, v němž je titanalová vrstva oblečena do jakéhosi pryžovém kabátku, jehož úkolem je zklidnit lyži při nechtěném rozkmitání. Ostatně vibrace a nárazy umí utlumit také pulzní vrstva Pulse Pad. A další osvědčenou technologii představuje 3D profil z dvojitých vláken, který zvyšuje stabilitu a flexi těchto vychytaných lyží.

Konstrukčně jsou tedy lyže Salomon X Premium vybaveny více než luxusně. A když k tomu přičtete elegantní kabátek, připnete si na lyžáky dechberoucí kombinaci, jež je navíc určena velmi širokému okruhu lyžařů. Tomu se dá jen stěží odolat!

Salomon BBR 8.9.

Terénní pracovnice, s nimiž si užijete, zatímco ostatní budou obdivně zírat:

● Salomon BBR 9.0

Pozor, tohle jsou tak zvláštní lyže, že se na ně každý zeptá, ale málokdo najde odvahu je vyzkoušet! Salomon se snažil vyvinout lyže, které by to uměly na sjezdovce a přitom by na nich jejich majitelé mohli s přehledem brázdit i zasněžené neupravené.

"Když k nám dorazili první kousky BBR, okamžitě jsme se je jali testovat v jarním rozbředlém sněhu – byl již začátek dubna. Ve skupině testujících nebyli jen samí profíci ale i jezdci nižší úrovně. Právě oni ocenili, jak neuvěřitelně se jim jezdí v terénu, kde by lyžování nejdéle po hodině vzdal i a šli do hospody," říká Tomáš Nejedlý z modřanské pobočky sítě prodejen a půjčoven Happy Sport, a jak dodává, sám majitel jejich firmy je skoro dva roky nedal z nohou a stal se jejich velkým fanouškem. A to jde, prosím, o lyžařského fajnšmekra vlastnícího tisíce lyží! Jak to? BBR má zkrátka zázračnou schopnost proklestit si cestu rozbředlým a těžkým sněhem a hravě si poradí s nerovným a jinak velmi těžko sjízdným terénem.

Salomon Q-85.

Vymazlené společnice, které vás provedou i hlubokým a rozbředlým sněhem:

● Salomon Q-85

Lyže Salomon Q-85 sice patří do šuplíku se štítkem Allmountain, ale za tyhle macaté kamarádky se nebude stydět zkušený freerider ani skialpinista, jenž spíš než dlouhé výstupy preferuje jízdu z kopce. 

Salomon Q-85 mají lehké dřevěné jádro a především speciální tvarování špiček, jež dovoluje maximálně přesné a jisté vedení lyže i v hlubokém sněhu. Tento tvar oceníte obzvlášť v takové pokrývce, která ztratila svou lehkost a malinko zvlhnula. Zatímco lyže se Hook Free Taper si s těžkým sněhem umí poradit, na lyžích s klasickou špičkou, která je nejširší vpředu, to byl vždy problém. A když už se tvůrci těchto lyžích s takovou péčí věnovali špičce, samozřejmostí si pohráli také s flexí a vhodně umístili rockerové prohnutí. 

Třešinkou na dortu těchto propracovaných salomonek jsou elastomerová tlumítky podél hran, jež zaručují ještě klidnější vedení lyže po hraně. A nutno dodat, že hrany jsou silnější a s hlubšími zámky, aby odolaly případnému kontaktu s tvrdšími materiály, na které při jízdě mimo sjezdovku snadno narazíte. 

Salomon 24 Hours Max 2013/2014.

Bude-li se kdy pořádat lyžařské Le Mans, tihle závodníci na něm nesmí chybět:

● Salomon 24 Hours Max 2013/2014

Salomon 24 Hours Max je velmi výstižné označení typu lyže. Proč? "Při automobilových závodech 24 hodin Le Mans jsou výkony motorů maličko sníženy tak, aby závodní auta vydržela kroužit na trati celý den a celou noc. A také pojetí samotného vozu musí svým charakterem vyhovovat dlouhé jízdě. Čili auto nesmí mít konstrukci formule, ale zároveň po něm jeho tvůrci chtějí takřka stejný výkon a mrštnost. Tento model lyží byl zkonstruován podobně," vysvětluje Tomáš Nejedlý. 

Salomon 24 Hours Max jsou "závoďák", který výkonnostně orientovaní lyžaři potřebují jako sůl k ukojení svých divokých sportovních ambicí. Zároveň jsou ale tyto lyže lehce odladěné a pohodlné, aby jezdci v pohodě vydrželi jezdit celý den a nemuseli po zdolání každého kopce odpočívat. 

Jak tedy konkrétně vypadá zkrocený závoďák? Ke klasickému camberovénu prohnutí přidáte na špičce lyže trochu rockeru a lehce snížíte flexi. A pak ruku v ruce s použitím Pulse pad a aktivní tlumící technologií Powerline Titanium na nosné konstrukci z dřevěného jádra vyztuženého titanalem vznikne přesně ten zázrak, který výrobce trefně označil 24 Hours. Lyže sportovní a obratná, jež vám i při velmi dynamické jízdě odpustí chybu a zbytečně vás neunaví. Věřte nebo ne, vážně to funguje. Tyhle lyže jsou opravdová univerzálka se spíše kratším poloměrem a budete se s nimi cítit jako doma takřka v každém terénu.

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Lyže nesmí dítěti přerůst přes hlavu

Horydoly.czRADY DO OBCHODU: Jak vybrat lyžařskou helmu

Horydoly.czVIDEO: Rozhovor s Petrem Křivánkem (Happy Sport 2015)

Horydoly.czOBCHOD: Radost nám dělají běžky (Happy Sport 2017)

Horydoly.czLYŽAŘSKÉ ŠKOLY: V Alpách vašim dětem rozumějí

Horydoly.czS DÍTĚTEM NA HORÁCH: Jak jsme učili Tobiho lyžovat

Horydoly.czSPRÁVNÁ ZIMA: Jak přežít arktické počasí na horách?

Horydoly.czŠETŘÍTE? Hory za pár kaček

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Nejzajímavější dnešní výlov se koná na Počernickém rybníku na pražské periferii.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Za vínem a lanýži do Slovinska

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Výstavy hub 2018

Výstavy hub 2018

AKTUALIZACE Houbaři se pochlubí svými úlovky z lesa, ostatní jim budou závidět krásné houby a všichni se poučí, co se všechno dá jíst a co je naopak jedovaté.
Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Nejzajímavější dnešní výlov se koná na Počernickém rybníku na pražské periferii.
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

PRAHA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

CYKLOTURISTIKA Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB Asia - veletrh Singapur 16.-19.10. 16.10.
Vodácký a běžkařský bazar Brno, Vodák sport 19.-20.10. 19.10.
Zamykání Ostravice Ostrava   20.10.
Silesia kros Opava Půlmaraton 20.10.
Orlovský Orel Orlová, Lutyně Lezení na rychlost 20.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   20.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník ZRUŠENO! 20.10.
Otava - zamykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 20.10. 11:00
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 20.10.
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 20.10.

Diskuse

Už se těším na kolo v zah... Vlastimil Dobrovský, 18.10.2018 10:13, 1 příspěvek
Běh Marcela, 18.10.2018 10:06, 1 příspěvek
Nic moc Karel, 16.10.2018 17:46, 3 příspěvky
batoh boris, 15.10.2018 11:40, 13 příspěvků
Kloubní výživa Rakia, 13.10.2018 13:15, 21 příspěvků
Malá ta, kdo zná jen malý... Roman Siegl, 12.10.2018 16:39, 6 příspěvků
Operace kolene Lenka, 12.10.2018 13:27, 21 příspěvků
připomínka Honzány, 11.10.2018 20:26, 27 příspěvků
Operace kolene Karolina, 11.10.2018 13:50, 21 příspěvků
Pozor Smejči, 11.10.2018 7:19, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Prodám chatku. Cena 2... mirunka.mokra@seznam.cz, 17.10.2018 20:02
Martinik ve Slatiňanech Horydoly , 16.10.2018 17:55
Kurz slackline pro začáte... Horydoly , 15.10.2018 9:24
Swiss Food Festival Praha Horydoly , 10.10.2018 23:33
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:34
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:34
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:33
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:32