TEST Dvojité lano Tendon Master 7.8

TEST Dvojité lano Tendon Master 7.8
Tomáš jistí na 3. štandu Stille Wasser.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Na hory jsme si koupili poloviční a zároveň dvojité lano Tendon Master 7.8. S jeho staršími příbuznými Lanex Duostar, Eiger a Badile máme dobré zkušenosti. Master jde v jejich stopách. Osvědčil se nám jako univerzální lano do letních hor, na klasické výstupy, do ledu i mixů. 

TEST Dvojité lano Tendon Master 7.8
Lärmstange Nordkante. Hanka a Tomáš jistí začátek 5. délky.
Autor snímku Kuba Turek

osprey300x250.jpg

50 metrů na klasické výstupy  

Nejčastěji lezeme tradiční horské cesty od trojek do pětek, občas si pomůžeme technickým lezením, když to jinak nejde. Nevyhýbáme se položeným ledům ani mixům.

Běžně lezeme jako tzv. rychlá trojka neboli šíp (arrow). Prvolezec vyleze každou délku navázaný na dvou lanech a své spolulezce dobere současně každého na jednom laně. Používáme univerzální délku 50 m, která stačí na lezení i slaňování klasických cest.

Moderní vícedélky především mimo Rakousko a Německo někdy vyžadují šedesátimetrové metro. To ovšem bývá uvedeno v průvodcích a takovým cestám se vyhýbáme.

Horydoly.czČESKÁ ZNAČKA: Jaká lana nabízí Tendon?

Jak jsme testovali: Dvojité lano Tendon Master 7.8 jsme v létě protáhli dvěma zillertalskými vícedélkami rozdílného charakteru. Pětková Stille Wasser odpovídala jištěním a charakterem stylu plaisir (plezír) - lezli jsme pevnou žulovou skálou, veškeré jištění v rozumné vzdálenosti bylo stabilní a sestup vedl slaněním podél výstupu. Čtyřpluska Nordkante Lärmstange nabídla alpský hřeben se vším všudy - stanoviště byla vybavená borháky, mezi nimi bylo třeba se občas dojistit, zvláště s ohledem na úseky lámavé ruly. Sestupovali jsme pěšky vedlejším údolím. Na jaře jsme s jedním pramenem lana absolvovali skialpovou klasiku ve Vysokých Tatrách. Přešli jsme Baranie a Priečné sedlo

Zima v Tatrách a léto v Alpách

V zimě jsme nejčastěji na tatranské žule, kde využíváme vše, co nám příroda postaví do cesty - hluboký sníh ve žlabech, zasněžené hřebeny, zmrzlou trávu, spáry zalité ledem i čistou studenou skálu.

V létě lezeme dlouhé cesty ve vápenci Severních Vápencových Alp nebo v břidličnaté rule hlavního alpského hřebene.  To je všechno terén, kam Master 7.8 m jednoznačně patří.  

Je to lehké, dobře uzlovatelné a prakticky nepromokavé lano. Kvůli silné teflonové impregnaci dost klouže, a proto je důležité používat k němu správné jistítko.

Lärmstange, Zillertaler Alpen.

Skilap mezi skalami ano, kdežto na ledovci spíš ne

Nevyhýbáme se českým skalám ani ledopádům. Vyrážíme také na skialpinistické túry do Tater i Alp.

Pro takové lezení jsou určená jiná lana, ale Master to nouzově zvládne také. Jen musíme počítat s jeho vlastnostmi. Na skalkách lezeme s lanem na dvojito. Na ledovcových lyžařských přechodech jsme se smířili s poněkud vyšší hmotností, než mají skialpové speciály. Ta mají průmět 7,0 až 7,5 mm.

V zasněžených horách, kde se leze s lyžemi na zádech po skalách, nebo naopak slaňuje, je Master 7.8 ideální volbou. Bereme s sebou jen jedno lano a v případě potřeby ho přeložíme na polovinu a využíváme jako dvojité.

Baranie sedlo v zimě, Vysoké Tatry.  

Skalky, písek a překližka? Vůbec ne!

Zcela nevhodné je toto lano na umělé stěny, do těžkých sportovních výstupů s opakovanými krátkými pády a také na pískovec. Bylo by škoda dobré lano do hor zbytečně rychle zničit na skalkách.

Zillertal, Mayrhofen. 

Kdy se hodí silnější lano?

Pro náročné mixové lezení lze doporučit silnější lana o průměru přibližně 8,5 milimetru kvůli očekávanému oděru, řezání na skalních hranách a také padajícímu kamení či velkých bloků ledu.

Pokud očekáváte dobrodružná slanění, kyvadlové traverzy, technické lezení, rozbitý terén a další lahůdky, kterým se běžný horolezec raději vyhne, doporučujeme kvůli bezpečí ještě silnější lana. Každý milimetr průměru lana dodá při takových nebezpečných opičárnách větší pocit jistoty.   

Samozřejmě se nemusíte bát ani s testovaným Mastrem 7.8, ale je jasné, že v tomto typu terénu a při takovém stylu lezení se opotřebí rychleji než silnější lana.

Horydoly.czCO POTŘEBUJETE: Horolezecké vybavení pro začátečníky

Lärmstange, Zillertaler Alpen.

Tendon Master 7.8 - technická specifikace

průměr: 7,8 mm

hmotnost: 38 g/m

impregnace: complete shield

posuv opletu: 0 %

statické prodloužení: půlky 6,5 / dvojčata 6,1 %

dynamické prodloužení: půlky 32 / dvojčata 33 %

uzlovatelnost: 0,9

max. počet pádů: půlky 6 / dvočata 16 UIAA

max. rázová síla: půlky 5,2 / dvojčata 7,9 KN

certifikace: poloviční i dvojité lano

délka: 30, 40, 50, 60, 70, 80, 100, 200 m

barva: červená / žlutá, modrá / červená, zelená / černá, zelená / žlutá

orientační cena: 2600 Kč / 50 m / kus

Tendon Master 7.8.

Co znamenejí zkratky

CE

Výrobek splňuje bezpečnostní požadavky stanovené příslušnou evropskou normou. Číslo za symbolem CE (např. CE 0408) označuje příslušnou akreditovanou zkušebnu.

EN 892

Norma definující bezpečnostní požadavky a postup při testování dynamický horolezeckých lan v rámci EU. Takto označené výrobky splňují dané bezpečnostní předpisy.

UIAA

Výrobky splňují přísné bezpečnostní požadavky UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých asociací).

COMPLETE SHIELD

Lano Tendon Master 7.8 má maximální stupeň ochrany proti vodě, ledu a špíně. Nanotechnologií jsou oplet i jádro pokryty materiálem Teflon Evo, který vytváří na povrchu i uvnitř lana téměř nepropustnou ochrannou vrstvu. Tendon tuto ochranu označuje Compelte Shield.

SBS

Systém jednoduchého pletení, kdy je každý pramen do opletu vplétán samostatně. SBS konstrukce opletu zvyšuje odolnost lana proti oděru a zlepšuje ohebnost.

COMPACT

Posledních 15 mm délky lana jsou jádro s opletem spojeny v jeden kompaktní celek. 

INFO: Tendon

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Prodloužení lana

Dynamické prodloužení při prvním pádu

Tento parametr udává prodloužení lana při prvním normovaném pádu. Maximální přípustné dynamické prodloužení je 40 % při prvním pádu a zohledňuje vlastnosti lana lépe než statická hodnota pracovního prodloužení.

(Popis parametru dle výrobce Lanex)

Reaguj
Prodloužení lana

statické prodloužení: půlky 6,5 / dvojčata 6,1 %       dynamické prodloužení: půlky 32 / dvojčata 33 %

Zřejmě údaje výrobce. Pak by asi by bylo třeba uvést na správnou míru údaje v dosavadních pravidlech, kdy se udává max. průtak 9 či 10%.  a také vzhledem k novým vlastnostem údaje u těhle nových lan pro jejich vyřazení.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 17.2.2020 09:50
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Porota rozhodla o vítězích Turistpropag 2021

Porota rozhodla o vítězích Turistpropag 2021

Soutěžní přehlídka propagačních materiálů na podporu cestovního ruchu v Česku a na Slovensku se koná souběžně s veletrhem Regiony na výstavišti v Lysé nad Labem 15.-18. července. Porota pracovala s předstihem a ohodnotila přes tři stovky... celý článek

Severní stezkou 600 km po Česku

Výměna vodovodní baterie: Voláte instalatéra nebo zkusíte svépomoc?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

Neusser za Hniličku, jedna hokejka místo druhé

ANALÝZA Milan Hnilička vypadl z velké hry o peníze v Národní sportovní agentuře. Premiér Andrej Babiš, jehož byl Hnilička poskokem na vybírání výpalného, zavelel, aby byl shozen z piedestalu dolů do bahna. Jeho nástupce,
Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Brno: industriální stezka u řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současnosti dochází k přeměně průmyslových areálů. Než úplně zanikne výrobní zóna, je dobré přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu upozornit
5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

5 pravidel, když si půjčujete auto nebo motorku v autopůjčovně

Kdo si pro cestu po památkách, přírodních krásách nebo městech rozhodne půjčit auto, má nejvyšší čas na výběr autopůjčovny. Pokud se do výběru a zjišťovaní smluvních podmínek pustíte zavčas a budete se
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

NUTRIE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Himálajské políbení Lobuche East 6119 m

Himálajské políbení Lobuche East 6119 m

Rok začíná ve stejném duchu jako ten minulý - nejistota cestování, minimální možnosti expedic. Je březen, fyzicky se udržuji a tajně doufám, že se podaří odjet do Pamíru. Jenže v přípravě a hlavě chybí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Otevření turistických chodníků
Vysoké Tatry Zákaz vstupu 1.11.-15.6. 15.6.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.

Diskuse

Termíny? Prkoš, 14.6.2021 0:03, 1 příspěvek
Tak naštěstí jinde elektr... Andrea Černá - editorka, 7.6.2021 15:15, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Lukas B., 7.6.2021 14:12, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Jakub, 7.6.2021 8:32, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Lukas B., 7.6.2021 7:49, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Kuba Turek, 6.6.2021 22:01, 6 příspěvků
Tak naštěstí jinde elektr... Jakub, 6.6.2021 20:38, 6 příspěvků
Chorvatsko Tina, 6.6.2021 13:02, 1 příspěvek
Noviny používají spojení ... Igor Paška, 5.6.2021 19:20, 30 příspěvků
Noviny používají spojení ... Igor Paška, 5.6.2021 18:49, 30 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31
zveme za Světovou cyklojí... Horydoly Open, 3.6.2021 1:28
Cestovní kanceláře: čtvrt... Horydoly Open, 1.6.2021 14:24
Jihočeská centrála cestov... Horydoly , 27.5.2021 20:00
Re: Lyže Sporten leanne pen56, 27.5.2021 13:26
IAM_HANNAH Horydoly , 26.5.2021 1:14