Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách
Hana soustředěně lyžuje z Červené dolinky k Zelenému plesu pod skalami Jastrabí veže.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

SKI GUIDE Prodloužený víkend, spousty sněhu, slunce a také rychlé zvraty májového počasí. Jdeme na klasický skialpový přechod ve Vysokých Tatrách - ani těžký ani lehký, ani dlouhý ani krátký. Užíváme si tři dny na horách.

Jak na to

Zákaz vstupu pro skialpinisty do volného terénu platí každoročně od 15. dubna. Turisté mohou chodit po cestách nad úrovní chat od 16. června. Horolezci mohou mimo cesty po celý rok.

Doporučujeme z Baranieho sedla vylézt na Baranie rohy a z Priečného sedla na Širokou vežu. Obtížnost max. 2 UIAA, jde se sněhovým hřebenem se skalními výšvihy. Štíty poskytují kruhové výhledy. Z Téryho chaty lze absolvovat Téry Expres po významných sedlech doliny Pěti Spišských ples.  

Slevy na ubytování mají členové Českého horolezeckého svazu, SHS JAMES, Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistov. Na německý a rakouský Alpský spolek (Alpenverein) se slevy neposkytují.

Geocaching v dolinách nad úrovní chat je v zimě zakázaný, keše jsou neaktivní a nelze je zapsat na Geocaching.com. Keše na štítech ovšem fungují neustále.

Přijíždíme nočním vlakem do Popradu a odtud autobusem na rozcestí s parkovištěm Biela voda za Tatranskou Lomnicí.

V pátek vyjdeme na chatu Pri Zelenom plese. Rozdýcháme se a rozlyžujeme v Červené dolince přímo nad chatou.

V sobotu přejdeme Baranie sedlo a sjedeme na Téryho chatu.

V neděli překonáme Priečné sedlo, dorazíme na Zbojníckou chatu, sjedeme k Rainerově chatě a pěšky dojdeme do Tatranské  Lesné.

Tatranskou železničkou jedeme do Popradu a nočním vlakem se vracíme domů.

Zelené pleso

Poněkud rozlámaní z dlouhé noci ve vlaku, se dáváme na pochod v Bielej Vodě (900 m). Lyže máme připnuté na batozích. Po široké lesní cestě kráčíme do hor. Podél zurčícího potoka Biela Voda Kežmarská přicházíme k Šalviovému prameni (1200 m), Bielu vodu a jdeme proti proudu Zelenej vody.

VIDEO Baranie a Priečné sedlo v zimě na lyžích

Zhruba v nadmořské výšce 1400 m, asi kilometr za lesáckou budkou vycházíme z lesa na morénu a sněhová pokrývka je souvislá. Dalo by se jet na lyžích, ale po vyšlapané stopě jdeme pěšky až na chatu Pri Zelenom plese (1551 m).

Na jaře stoupáme k chatě Pri Zelenom plese pěšky.

Červená dolinka

Po krátkém odpočinku hned vyrážíme do Červené dolinky, aby naše lyže okusily tatranský sníh. Jenže ouha! Po pár desítkách metrů nás zastavuje liják. Vracíme se do chaty.  Po hodině, až déšť ustane, pokus opakujeme. Tentokrát lije až na hraně Červené dolinky (cca 1730 m). Z plánovaného výstupu na Kozí štít a sjezdu z Východní Kozí štrbiny tedy nebude nic.

V lijáku odbočíme na západ pod Jastrabou vežu. Sjedeme některý ze zasněžených žlabů. Dvakrát ouha! Sněhová pole nejsou propojená. Absolvujeme tedy 50metrový traverz skrz mohutnou a řádně mokrou kosodřevinu a o kousek níž průlez skalnatým vodopádem. Až na závěr si užijeme pěkných pár stovek metrů sjezdu v mokrém sněhu k Zelenému plesu.

Červená dolinka, Vysoké Tatry.

To bychom pro dnešek měli. V chatě se usušíme, zhltneme večeři a zavrtáme se rychle do peřin. Zítra je také den.

 

Baranie sedlo

Hned po snídani vyrážíme na Baranie sedlo. Obejdeme Zalené pleso, které už pomalu rozmrzá, pěšky projdeme strmý lavinézní kuloár Flaška a na lyžích vstoupíme do pohádkové, i když poněkud děsivé Veľké Zmrzlé doliny. Všude okolo nás se tyčí  nejvyšší štíty Vysokých Tater, zespoda se co chvíli přivalí chuchvalce těžkých mraků nacucaných ledovou vodou, z jižních stěn padají laviny jarního mokrého snahu.

Držíme se v bezpečném stínu, kam nedosáhne slunce, aby na nás spustilo sněhovou kanonádu. Podruhé dáváme lyže na batohy, když vstupujeme do závěrečného strmého kuloáru. Díky tomu, že nás předběhla v několika skupinách asi desítka skialpinistů, a proti nám sestoupili dva pěší turisté, máme stopu luxusně prošlapanou a Baranie sedlo (2384 m) dosáhneme nezvykle rychle. Mačky ani cepín jsme nepotřebovali.

Baranie sedlo v zimě, Vysoké Tatry.

Zlatým hřebem výletu je sjezd směrem k Téryho chatě do Malé Studené doliny. Obě dámy nejsou extra lyžařky. Přesnější by bylo říci, že jedna je snowboardistka a druhá strašpytel. Odrazuje je vrcholová převěj, a tak na sebe oblékám sedák, navazuji na něj lano a ony podél něj pohodlně a bezpečně sešoupou prvních 50 metrů strmého svahu.

Baranie sedlo v zimě, Vysoké Tatry.

Plánovali jsme výstup na Baraní rohy, ale ani ten bohužel nevychází. Ten den se nikomu ze skialpinistů, kteří přicházejí na sedlo od Térynky i Brnčalky,  na vrchol nechce kvůli proměnlivému počasí. Ani my tedy nepokoušíme štěstí.

Téryho chata

Sjezd k chatě ve vlhkém, ale pevném sněhu sněhu, je za odměnu. Pomalu se snášíme širokým údolím k Pěti Spišským plesům a po jejich zasněžené hladině pohodlně dojdeme k Téryho chatě (2015 m). Počkáme na večeři a uléháme na postele se západem slunce. Zítra musíme vyjít včas, abychom stihli noční vlak do Prahy.    

TOPO Postup skialpinistů ve Vysokých Tatrách

Priečné sedlo

Člověk míní a naše lenost mění. Jako obvykle vyrážíme z Térynky mezi posledními. Většina skialpinistů se rozprchla buď rovnou dolů do doliny, nebo na Baranie sedlo. Stopu po úbočí Pfinnovy kopy do Sedielkové dolinky šlapeme sami.

Závěr výstupu Priečné sedlo (2352 m) lezeme s lyžemi na zádech a cepínem v ruce.  Sníh je po včerejším dešti hodně mokrý, místy pod ním cítíme led, atak jsme rádi, když stojíme na bezpečném sedle. Ani tady nám nepřeje počasí a musíme se vzdát i posledního plánovaného vrcholku. Hřebenovka na Širokou vežu je sice čerstvě prošlapaná, ale začaly padat kroupy. A to fest!

Krupobití nám bubnuje do helem s různou intenzitou až ke Zbojničce.

Priečné sedlo, Vysoké Tatry.

Po Ostravské stezce sjíždíme skrze mraky nádherným sněhem k obávanému traverzu pod jižní stěnou Javorového štítu. Protože ve stínu je lavinový klid, rozhoduji, že to zde traverzneme. S lyžemi na ramenou přebíháme na poslední chvíli dva lavinové splazy, které se právě plní kroupami. Kroupové potoky se valí ze skal do údolí a nám už sahají po kolena.

Ze Zbojnických polí už jenom sledujeme, jak jižními Javoráky stékají nekonečné kroupopády.

Zbojnícka chata

Na Zbojníckou chatu (1960 m) se dojedeme, usušit a ohřát. Až krupobití přejde, vracíme na sjezd Generál šús. Pod sedlem Závrat vjedeme do údolí Studeného potoka a širokými sněhovými pláněmi po měkkém sněhu jedeme do úzké skalní Bránky a dál mezi kosodřevinou. Mineme lyžařskou cestu Húpačky a po ní  se probíjíme zasněženým lesem. Končíme u potoka v nadmořské výšce asi 1320 m.

Kuba Turek sestupuje v nečasu z jedné kamenné kupy na Zbojnických polích.

Lyže připoutáváme na batohy, prolezeme velké polomy a ocitneme se na rozcestí nad soutokem Malého a Velkého Studeného potoka. Rozhodujeme se, že do tmy máme času dost, a nepůjdeme rovnou klanovku z Hrebienku, ale jdeme pěšky okolo Rainerovy chaty a podél Studenovodských vodopádů až na železnici v Tatranské Lesné (920 m).

Vysoké Tatry.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Doporučené vybavení

Vyhledávač, sonda, lopata, lyže, pásy, hole, boty, přilba, lyžařské brýle, turistický cepín, (mačky obvykle nejsou třeba), batoh 40 l, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel, čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, 2 páry rukavic, funkční prádlo, ponožky, fleece nebo softshell, fotoaparát nebo kamera, horké pití v termosce, jídlo na cestu.

Studený potok, Vysoké Tatry.

Nezapomeňte pojištění, doklady a peníze. Může se hodit horolezecké vybavení pro výstupy na sousední vrcholy (max, 2 UIAA): lano 50 m, sedací úvazek, 4 karabiny se zámkem, 3 smyčky, 2 prchačky, několik vklíněnců. Není třeba chatový pytel ani spací pytel, protože na Téryho chatě i na chatě Pri Zelenom plese se spí v povlečených postelích. 

Horydoly.czPodívejte do rubriky: VYSOKÉ TATRY

Horydoly.cz Itineráře skialpinistických túr Vysoké Tatry

Baranie sedlo ve Veľké Zmrzlé dolině

Baranie a Priečné sedlo v Malé a Velké Studené dolině

Medené lávky na Lomnický štít

Žeruchovky, Kozí štít a Jahňací štít v dolině Bílých ples

Kozí štít a Žeruchovky v Červené dolince

Okolí Brnčalky v dolině Zeleného plesa

Téry Expres v Malé Studené dolině

Svišťový štít ve Velké Studené dolině

Hranatá věža ve Velké Studené dolině

Generál ze Závratu ve Velké Studené dolině

Krčmárov žlab na Gerlach ve Velické dolině

Guľatý kopec ve Velické dolině

Zlomiska v Mengusovské dolině

Západní Železný štít v Mengusovské dolině 

Satanovo sedlo v Mengusovké dolině

Kriváň ve Važecké dolině

Kupoľa ve Velké Studené dolině

Mlynická a Furkotská dolina přechod dvou dolin

Havran a Ždiarska Vidla v Belianských Tatrách

Žiarská dolina v Roháčích

Lyžařský přechod  Haute Route Vysokých Tater

Tatarkův lyžařský okruh okolo Vysokých Tater

Výběr jarních sjezdů ve Vysokých Tatrách

Výběr nejkrásnějších skitúr ve Vysokých Tatrách

Průvodce Štofan Bohuslav: Extrémne lyžovanieKlaučo Stanislav: Výber skialpinistických a lyžiarských túrWala Józef: Narciarstwo Wysokogórskie


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2019

Praha AKTUÁLNĚ 2019

DEMONSTRACE PROTI BABIŠOVI NA LETNÉ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Koupání na Šumavě

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

V pátek 21. června v 17:55 hodin letos nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00
Dračí lodě Sedlčany 21.-22.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Malířský plenér Bílina 21.-23.6. 21.6.

Diskuse

Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20