Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku
Orlí hnízdo na Smrku v Beskydech.
Autor snímku Ivo Janík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.

Bivak na beskydském Smrku
Smrk, Beskydy.
Autor snímku Ivo Janík
Jak na to

Smrk (1276 m) je druhou nejvyšší horou Beskyd. Od nejvyšší Lysé hory ho dělí hluboké údolí řeky Ostravice se stejnojmenným městečkem. Na vrchol vede z města Ostravice červená turistická značka v délce 8 km. Překonává výškový rozdíl přes 850 metrů. Na rozdíl od svého vyššího souseda je Smrk téměř opuštěným vrcholem. Není na něm žádná chata, žádný přístřešek. Není zde nic, co by lákalo někoho jiného než skutečné fandy. Relativní opuštěnost vrcholu umožnila za totality i takové výstřelky proti všemocnému režimu jako pomník Janu Palachovi či Johnu Lennonovi. Poté přibyl přímo na vrcholu památníček na Ivana Hlinku.

Nemám moc času. Slunce zapadá podle meteorologů za dvě hodiny. V batohu na zádech mám kromě osobních věcí a jídla také stan a spacák. Těším se na nocleh pod hvězdami.

Doufám, že mi vyjde jako předchozí dva bivaky na této hoře. První byl v sedle pod Smrkem v iglů a druhý přímo na vrcholu.

Když ztrácím dech

Červená značka vede asi dva kilometry po silnici. Je sice už dost prudká, ale průvodce upozorňuje, že až značka opustí silnici, bude stoupání daleko horší. Je to pravda.

Více než stoupání však působí problém nezpevněný povrch chodníku, který narušily prudké přívalové deště. Když ztrácím dech, jednoduše zvolním tempo, ale nezastavuji se.

Stezka stoupá dlouhými serpentinami. Občasné průseky dávají znát, jaké převýšení jsem již překonal. Výhledy jsou čím dál tím zajímavější. Podle zmenšující se výšky stromů odhaduji, že už brzy budu v sedle, které je vysoko něco málo nad 1100 metrů nad mořem.

Pitomci na motorkách

Jaké je mé překvapení, když zpozoruji jak se proti mě řítí čtyři terénní motorky. Pitomci zablácení od hlavy až k patě si hrají na závody. Smrad ze zplodin je cítit ještě dlouho, ne však tak dlouho jako je slyšet řev motorů. O motorkářích v Beskydech jsem slyšel dost, ale že je potkám ve vrcholových partiích hor, jsem netušil. Co zbylo po jejich průjezdu z bahnité stezky se nedá popsat. Hluboké koryto s emblémem pneumatik po stranách. Pěkný hnus.

Ze sedla stoupá stezka nízkým a hustým lesem. Po překonání posledního prudšího výšvihu prochází kolem pomníčků Johna Lennona a Jana Palacha. Pak ještě hustým, nízkým porostem a už je tu plochý vrchol. Ten tvoří travnatý plácek s ohništěm, vrcholovým směrníkem a knihou. Přibyl zde rovněž pomníček Ivanu Hlinkovi. Je vyroben z hokejky zasazené do malého mužíka. Na desce je legendární výrok "Jen se s toho nepo...."

Smrk, Beskydy.

V údolí je už tma

Jsem se sebou spokojen. Výstup jsem zvládl za hodinu a čtyřicet minut. V dobré náladě sestupuji kousek průsekem po severním hřbetu. Hledám místo na stan. Moc rovné plochy tady není, takže si vybírám korýtko vedle vykotlaného stromu. Moc pohodlné to tedy nebude, ale za tu expozici a výhled to stojí.

Stavím stan, zařizuji se. Za chvilku začne divadlo, kvůli němuž jsem se sem vydal. Slunce barví obzor do ohnivých barev. Město Frýdlant nad Ostravicí, které je asi 800 metrů pode mnou, se ponořilo do šera. Šedý stín se šíří všude. Světla pouličních lamp se zažínají, ale na mne ještě svítí sluníčko.

Fotky pomohou vzpomínkám

Na Lysé hoře i na protějším Radhošti rozsvítili červená varovná světla na vysílačích. Slunce se začíná schovávat v pásu oblačnosti, která je kdesi strašně daleko odsud. Běhám kolem stanu s foťákem a snažím se tohle divadlo nějak zachytit. Vím že fotky nikdy nedokáží vykreslit věrně, co se nyní děje, ale k příjemnému vzpomínání stačit budou.

Smrk, Beskydy.

Fotím slunce, slunce se stanem, stan s pozadím s Lysou horou, s Radhoštěm, s Ondřejníkem. Prostě tu lítám jako blázen a nemůžu se focení nabažit. Poslední snímek dělám v okamžiku, kdy poslední kousek sluníčka zajede do obzoru.

Mám asi půl hodiny, než bude úplná tma. Chystám si nocleh na nebesích. Karimatka, spacák, kletrák pod hlavu. Vše je na svém místě. Sedím ve vchodu stanu, otevírám víno a vyrábím pohárek. Začínám si užívat pohody. Jsem sám, nikdo neotravuje, nikdo mne neruší, mám spoustu prostoru pro různé úvahy a nápady.

Vrcholový doutník

Je tma. Vítr se utišil. Je absolutní ticho. Zapaluji doutník a pozoruji ruch na silnicích okolo Frýdlantu. Plánuji další cesty a přemýšlím, na kterém vrcholu budu spát příště. Lákají mne slovenské hory, ale třeba i Kralický Sněžník. Když budou prachy, tak určitě i něco venku. Třeba Musala?

Z úvah a plánů mne vyrušil pohyb, který jsem zaznamenal jen koutkem oka. Ze tmy na mne nalétla sova. Naprosto neslyšně se ve vzduchu otočila a zmizela někde v hloubce. Bylo fantastické, jak nehlučně proletěla kolem.

 

Doutník se proměnil v popel, víno jsem dopil. Ještě krátká obchůzka kolem stanu, pozorování mléčné dráhy, nyní tak jasně zřetelné a je třeba jít na kutě. Hned jak jsem dolehl na karimatku jsem poznal, že dnešní noc bude stát za to. Ležím na dlouhém kořenu a pod ledvinami mám velké šutry. Ale co, za ten výhled trocha nepohodlí stojí.

Ranní divadlo navázalo na večerní představení

Budík mobilu mne ráno budí akorát včas, abych si vychutnal východ slunce. To vychází vpravo od Lysé hory. Přesně před týdnem jsem na ní stál a pozoroval vznikající den. Byla strašná zima. Jako dnes. Opět fotím, skáču kolem stanu, vybíhám na vrcholek a zpět. Totální nadšení.

Už je skoro úplné světlo, když si všímám úzkého tmavého pásu nad obzorem západním směrem. Nemůžu uvěřit vlastním očím. Poprvé z Beskyd pozoruji celý hřeben Jeseníků. Vždy to bylo obráceně.

Snídaně v trávě, pár hrstí borůvek, vše sbalit, zahladit stopy. Ještě zkontroluji, jestli jsem nenechal nějaký nepořádek a jdu se zapsat do vrcholové knížky. Pak sestupuji nekonečným svahem na Samčanku. Mám tam být až odpoledne, tak se snažím nějak loudat. Výsledek je, že jsem přejedený borůvkami, malinami a mám velkou tašku hřibů.

Horydoly.cz Noci na vrcholech

I. Bystrá (Západní Tatry)

II. Lysá hora (Beskydy)

III. Smrk (Beskydy)

IV. Kriváň (Vysoké Tatry)

V. Vysoká (Beskydy)


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Bivak

VVVV České republice lze tábořit i ve volné přírodě, avšak pouze na k tomu vyhrazených místech. Bivakování není zakázáno ani v chráněných územích.

 • Autor tremp
 • Datum a čas 12.10.2014 14:36
Reaguj
bivak

Tolik příslušný zákon

 • Autor tremp
 • Datum a čas 12.10.2014 14:34
Reaguj
bivak

Vpro bivakování na území CHKO není zapotřebí výjimky, tedy nemusíte žádat o povolení jednotlivé správy CHKO. To se týká bivakování, spaní pod širákem, nikoliv táboření.

 • Autor tremp
 • Datum a čas 12.10.2014 14:32
Reaguj
Bivak

Tábořit se nesmí, bivakovat ano.

 • Autor Mexi
 • Datum a čas 13.8.2013 08:04
Reaguj
Bivak
Řešíte blbosti o tom,co je a co není bivak,a trochu vám ušla jedna maličkost.A to ta,že se na Smrku stanovat,tábořit,nebo chcete-li bivakovat NESMÍ!!!!
 • Autor Lintu
 • Datum a čas 5.4.2009 20:49
Reaguj
Klondyke
Já byl poprvé na Klondyke 1991 na Ropici. Nezapomenutelný zážitek, který mě ovlivnil na celý život. Zima pak člověku připadá úplně jiná.
 • Autor tsc
 • Datum a čas 23.11.2008 17:38
Reaguj
výročka
Týden před "Klondajkem", mají pořadatelé výroční valnou hromadu. Tedy KČT Horní Datyně v pátek 1. 12. 06 v 18 hodin v extrovně hospůdky U Šillerů ve Václavovicích (10 min. od KD Hor. Datyně)Přijdou zakladatelé a organizátoři, jenom o 40 let starší!
 • Autor Sládek
 • Datum a čas 16.10.2006 19:53
Reaguj
40. Klondyke - 2006
40.ročník zimního táboření Klondyke 2006 se koná v Beskydech na Slavíči 8. - 10. 12. 2006. Srdečně zveme!
Reaguj
Re: Re: Smysl cesty
Pro Ivoše: Klondyke bude jako každý rok druhý prosincový víkend na vrcholu Slavíče. Letos po 39. Pro informace zkus www.kct-msk.cz nebo www.tjhd.esc.cz.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 14.10.2005 15:14
Reaguj
Re: Smysl cesty
Paráda. Dík za tuhle reakci na můj článeček. Nejde přece o extrémy, ale o to umět žít a zažít pěkné věci. Jestli by to šlo a taky pokud by to vyšlo rád bych se toho vašeho Srandapochodu zúčastnil. U nás v Beskydech bude podobná akce "Klondike", ale ještě nevím kdy a kde. Nejspíš už někdy v listopadu či prosinci až bude sníh. Pokud budete mít zájem, rád vás pozvu.
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 13.10.2005 20:51
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Betlém stojí do Třech králů

Betlém stojí do Třech králů

Na Tři krále končí Vánoce. Zítra se odstrojí vánoční stromek, uklidí betlém a dojí cukroví. Ještě dnes se ale mění betlémská scenérie. Pastýře s ovcemi střídají Kašpar, Melichar a Baltazar. ... celý článek

Tři králové nebo tři mudrci

Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Bruslení v Brně

Bruslení v Brně

V Brně se bruslí v krytých sportovních halách, na venkovních zimních stadionech i na dočasných kluzištích v centru města. Vyberte si z našeho kompletního seznamu: kde, kdy a za jaké vstupné se v Brně bruslí.
10 švýcarských skiareálů pro rodiny s dětmi

10 švýcarských skiareálů pro rodiny s dětmi

Průměrný švýcarský otec rodiny se dvěma dětmi se musí zabývat, kam zajet na lyže, aby ho to finančně nezruinovalo. Lyžování se totiž stalo v poslední době finančně náročným sportem. I v drahém
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Za svobodna stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování
Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Vánoční výstavy v Loučeni, Mělníku a Jílovém

Vánoční výstavy v Loučeni, Mělníku a Jílovém

Ve středních Čechách probíhá mnoho dlouhodobých vánočních výstav a akcí. Některé potrvají do Vánoc, jiné až do ledna příštího roku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Vánoční výstava Znojmo, Dům umění 16.11.-6.2. 6.2.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 13.2.
Zapalovač Pardubice, Vinice 17.-20.2. Kurz pro oddílové vedoucí 17.2.
Night Light Maraton Bedřichov 18.-19.2. Běžky 18.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   20.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Kbelská 10 Praha, Kbely Běh 5.3.

Diskuse

Anova news Anova news, 15.1.2022 12:08, 119 příspěvků
Infinity world news Infinity world news, 15.1.2022 11:06, 119 příspěvků
Viral Writer Viral Writer, 15.1.2022 11:03, 119 příspěvků
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 3 příspěvky
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků
Google Novinář, 11.1.2022 21:07, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09
Re: Podavam na vas trestn... Kuba Turek, 9.1.2022 17:06
Podavam na vas trestni oz... Horydoly , 9.1.2022 15:43