Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku
Orlí hnízdo na Smrku v Beskydech.
Autor snímku Ivo Janík
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.

Bivak na beskydském Smrku
Smrk, Beskydy.
Autor snímku Ivo Janík
Jak na to

Smrk (1276 m) je druhou nejvyšší horou Beskyd. Od nejvyšší Lysé hory ho dělí hluboké údolí řeky Ostravice se stejnojmenným městečkem. Na vrchol vede z města Ostravice červená turistická značka v délce 8 km. Překonává výškový rozdíl přes 850 metrů. Na rozdíl od svého vyššího souseda je Smrk téměř opuštěným vrcholem. Není na něm žádná chata, žádný přístřešek. Není zde nic, co by lákalo někoho jiného než skutečné fandy. Relativní opuštěnost vrcholu umožnila za totality i takové výstřelky proti všemocnému režimu jako pomník Janu Palachovi či Johnu Lennonovi. Poté přibyl přímo na vrcholu památníček na Ivana Hlinku.

Nemám moc času. Slunce zapadá podle meteorologů za dvě hodiny. V batohu na zádech mám kromě osobních věcí a jídla také stan a spacák. Těším se na nocleh pod hvězdami.

Doufám, že mi vyjde jako předchozí dva bivaky na této hoře. První byl v sedle pod Smrkem v iglů a druhý přímo na vrcholu.

Když ztrácím dech

Červená značka vede asi dva kilometry po silnici. Je sice už dost prudká, ale průvodce upozorňuje, že až značka opustí silnici, bude stoupání daleko horší. Je to pravda.

Více než stoupání však působí problém nezpevněný povrch chodníku, který narušily prudké přívalové deště. Když ztrácím dech, jednoduše zvolním tempo, ale nezastavuji se.

Stezka stoupá dlouhými serpentinami. Občasné průseky dávají znát, jaké převýšení jsem již překonal. Výhledy jsou čím dál tím zajímavější. Podle zmenšující se výšky stromů odhaduji, že už brzy budu v sedle, které je vysoko něco málo nad 1100 metrů nad mořem.

Pitomci na motorkách

Jaké je mé překvapení, když zpozoruji jak se proti mě řítí čtyři terénní motorky. Pitomci zablácení od hlavy až k patě si hrají na závody. Smrad ze zplodin je cítit ještě dlouho, ne však tak dlouho jako je slyšet řev motorů. O motorkářích v Beskydech jsem slyšel dost, ale že je potkám ve vrcholových partiích hor, jsem netušil. Co zbylo po jejich průjezdu z bahnité stezky se nedá popsat. Hluboké koryto s emblémem pneumatik po stranách. Pěkný hnus.

Ze sedla stoupá stezka nízkým a hustým lesem. Po překonání posledního prudšího výšvihu prochází kolem pomníčků Johna Lennona a Jana Palacha. Pak ještě hustým, nízkým porostem a už je tu plochý vrchol. Ten tvoří travnatý plácek s ohništěm, vrcholovým směrníkem a knihou. Přibyl zde rovněž pomníček Ivanu Hlinkovi. Je vyroben z hokejky zasazené do malého mužíka. Na desce je legendární výrok "Jen se s toho nepo...."

Smrk, Beskydy.

V údolí je už tma

Jsem se sebou spokojen. Výstup jsem zvládl za hodinu a čtyřicet minut. V dobré náladě sestupuji kousek průsekem po severním hřbetu. Hledám místo na stan. Moc rovné plochy tady není, takže si vybírám korýtko vedle vykotlaného stromu. Moc pohodlné to tedy nebude, ale za tu expozici a výhled to stojí.

Stavím stan, zařizuji se. Za chvilku začne divadlo, kvůli němuž jsem se sem vydal. Slunce barví obzor do ohnivých barev. Město Frýdlant nad Ostravicí, které je asi 800 metrů pode mnou, se ponořilo do šera. Šedý stín se šíří všude. Světla pouličních lamp se zažínají, ale na mne ještě svítí sluníčko.

Fotky pomohou vzpomínkám

Na Lysé hoře i na protějším Radhošti rozsvítili červená varovná světla na vysílačích. Slunce se začíná schovávat v pásu oblačnosti, která je kdesi strašně daleko odsud. Běhám kolem stanu s foťákem a snažím se tohle divadlo nějak zachytit. Vím že fotky nikdy nedokáží vykreslit věrně, co se nyní děje, ale k příjemnému vzpomínání stačit budou.

Smrk, Beskydy.

Fotím slunce, slunce se stanem, stan s pozadím s Lysou horou, s Radhoštěm, s Ondřejníkem. Prostě tu lítám jako blázen a nemůžu se focení nabažit. Poslední snímek dělám v okamžiku, kdy poslední kousek sluníčka zajede do obzoru.

Mám asi půl hodiny, než bude úplná tma. Chystám si nocleh na nebesích. Karimatka, spacák, kletrák pod hlavu. Vše je na svém místě. Sedím ve vchodu stanu, otevírám víno a vyrábím pohárek. Začínám si užívat pohody. Jsem sám, nikdo neotravuje, nikdo mne neruší, mám spoustu prostoru pro různé úvahy a nápady.

Vrcholový doutník

Je tma. Vítr se utišil. Je absolutní ticho. Zapaluji doutník a pozoruji ruch na silnicích okolo Frýdlantu. Plánuji další cesty a přemýšlím, na kterém vrcholu budu spát příště. Lákají mne slovenské hory, ale třeba i Kralický Sněžník. Když budou prachy, tak určitě i něco venku. Třeba Musala?

Z úvah a plánů mne vyrušil pohyb, který jsem zaznamenal jen koutkem oka. Ze tmy na mne nalétla sova. Naprosto neslyšně se ve vzduchu otočila a zmizela někde v hloubce. Bylo fantastické, jak nehlučně proletěla kolem.

 

Doutník se proměnil v popel, víno jsem dopil. Ještě krátká obchůzka kolem stanu, pozorování mléčné dráhy, nyní tak jasně zřetelné a je třeba jít na kutě. Hned jak jsem dolehl na karimatku jsem poznal, že dnešní noc bude stát za to. Ležím na dlouhém kořenu a pod ledvinami mám velké šutry. Ale co, za ten výhled trocha nepohodlí stojí.

Ranní divadlo navázalo na večerní představení

Budík mobilu mne ráno budí akorát včas, abych si vychutnal východ slunce. To vychází vpravo od Lysé hory. Přesně před týdnem jsem na ní stál a pozoroval vznikající den. Byla strašná zima. Jako dnes. Opět fotím, skáču kolem stanu, vybíhám na vrcholek a zpět. Totální nadšení.

Už je skoro úplné světlo, když si všímám úzkého tmavého pásu nad obzorem západním směrem. Nemůžu uvěřit vlastním očím. Poprvé z Beskyd pozoruji celý hřeben Jeseníků. Vždy to bylo obráceně.

Snídaně v trávě, pár hrstí borůvek, vše sbalit, zahladit stopy. Ještě zkontroluji, jestli jsem nenechal nějaký nepořádek a jdu se zapsat do vrcholové knížky. Pak sestupuji nekonečným svahem na Samčanku. Mám tam být až odpoledne, tak se snažím nějak loudat. Výsledek je, že jsem přejedený borůvkami, malinami a mám velkou tašku hřibů.

Horydoly.cz Noci na vrcholech

I. Bystrá (Západní Tatry)

II. Lysá hora (Beskydy)

III. Smrk (Beskydy)

IV. Kriváň (Vysoké Tatry)

V. Vysoká (Beskydy)


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Bivak

VVVV České republice lze tábořit i ve volné přírodě, avšak pouze na k tomu vyhrazených místech. Bivakování není zakázáno ani v chráněných územích.

 • Autor tremp
 • Datum a čas 12.10.2014 14:36
Reaguj
bivak

Tolik příslušný zákon

 • Autor tremp
 • Datum a čas 12.10.2014 14:34
Reaguj
bivak

Vpro bivakování na území CHKO není zapotřebí výjimky, tedy nemusíte žádat o povolení jednotlivé správy CHKO. To se týká bivakování, spaní pod širákem, nikoliv táboření.

 • Autor tremp
 • Datum a čas 12.10.2014 14:32
Reaguj
Bivak

Tábořit se nesmí, bivakovat ano.

 • Autor Mexi
 • Datum a čas 13.8.2013 08:04
Reaguj
Bivak
Řešíte blbosti o tom,co je a co není bivak,a trochu vám ušla jedna maličkost.A to ta,že se na Smrku stanovat,tábořit,nebo chcete-li bivakovat NESMÍ!!!!
 • Autor Lintu
 • Datum a čas 5.4.2009 20:49
Reaguj
Klondyke
Já byl poprvé na Klondyke 1991 na Ropici. Nezapomenutelný zážitek, který mě ovlivnil na celý život. Zima pak člověku připadá úplně jiná.
 • Autor tsc
 • Datum a čas 23.11.2008 17:38
Reaguj
výročka
Týden před "Klondajkem", mají pořadatelé výroční valnou hromadu. Tedy KČT Horní Datyně v pátek 1. 12. 06 v 18 hodin v extrovně hospůdky U Šillerů ve Václavovicích (10 min. od KD Hor. Datyně)Přijdou zakladatelé a organizátoři, jenom o 40 let starší!
 • Autor Sládek
 • Datum a čas 16.10.2006 19:53
Reaguj
40. Klondyke - 2006
40.ročník zimního táboření Klondyke 2006 se koná v Beskydech na Slavíči 8. - 10. 12. 2006. Srdečně zveme!
Reaguj
Re: Re: Smysl cesty
Pro Ivoše: Klondyke bude jako každý rok druhý prosincový víkend na vrcholu Slavíče. Letos po 39. Pro informace zkus www.kct-msk.cz nebo www.tjhd.esc.cz.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 14.10.2005 15:14
Reaguj
Re: Smysl cesty
Paráda. Dík za tuhle reakci na můj článeček. Nejde přece o extrémy, ale o to umět žít a zažít pěkné věci. Jestli by to šlo a taky pokud by to vyšlo rád bych se toho vašeho Srandapochodu zúčastnil. U nás v Beskydech bude podobná akce "Klondike", ale ještě nevím kdy a kde. Nejspíš už někdy v listopadu či prosinci až bude sníh. Pokud budete mít zájem, rád vás pozvu.
 • Autor Ivoš
 • Datum a čas 13.10.2005 20:51
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Alenka v říši divů na letním táboře

Alenka v říši divů na letním táboře

Letní tábor Říše divů na motivy knihy Alenka v říši divů od Lewise Carrolla se konal v Zátoce Pláňat na břehu Němčické přehrady. Podívejte se na nadšené děti, originální kostýmy a zajímavou choreografii.... celý článek

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Alenka v říši divů na letním táboře

Alenka v říši divů na letním táboře

Letní tábor Říše divů na motivy knihy Alenka v říši divů od Lewise Carrolla se konal v Zátoce Pláňat na břehu Němčické přehrady. Podívejte se na nadšené děti, originální kostýmy a zajímavou choreografii.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.
Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Neuvěřitelně brutální trestný čin se stal v Havířově. Nezletilou cyklistku, která jela po chodníku, schválně srazila pod autobus starší chodkyně. Jen shodou šťastných náhod autobus dívku nepřejel. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 16.-19.9. 16.9.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
Zažít město jinak Praha Sousedská slavnost 18.9.
Bílina - zamykání Ohníč   18.9.
Sázavský maraton Zlenice Turistické kanoe 18.9.
Moravice - splutí Kružberk 18.-19.9. 18.9.
Vázání voru Vyšší Brod 18.9.
Detská tour MTB Demänová 18.9.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.

Diskuse

Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky
Nadýmání a zažívací potíže markinka, 14.9.2021 8:56, 2 příspěvky
Doba trvání aklimatizace Viajero, 10.9.2021 9:21, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Horydoly, 9.9.2021 17:08, 6 příspěvků
Doba trvání aklimatizace Anežka, 9.9.2021 16:18, 6 příspěvků
www.kenvelo.cz Karel Dokoupil, 6.9.2021 20:47, 55 příspěvků
www.kenvelo.cz Karel Dokoupil, 6.9.2021 20:44, 55 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30