Malšín a Bílá paní z Rožmberku

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Malšín, kaple.
Autor snímku Pavel Pávek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Poutník stojí na jediném mostě, který spojuje město s hradem pánů z růže. Sleduje líný proud Vltavy. Mimoděk počítá podplouvající lodě. Nad řekou sleduje vodácké hemžení zasmušilý starý hrad a vypadá, že také vzpomíná. Možná na Bílou paní, která se nepravidelně objevuje v jeho zdech.

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Rožmberk.
Autor snímku Pavel Pávek

Naposledy vyděsila Bílá paní z Rožmberku dívčí dorost hrdinných obránců Třetí říše.

Dívčí Hitlerjugend se bojí

Na hradě měly mladé nacistky jakýsi pionýrský tábor, nad střechou vztyčovaly vlajku s hákovým křížem. Jednou ráno představitelky nordické rasy vyběhly z věže a řvaly hrůzou. Nahoře prý stála bílá postava a více než nevlídně jim hrozila.

Vedoucí přivolala správce objektu a šli se na místo podívat. Postava stále hrozila z vrcholku věže Jakobínka. Přivolané gestapo na nic nepřišlo, na Jakobínku nevedly schody, nikde se nenašel ani žebřík.

Rožmberk.

Židovsko-křesťanská tolerance

Poutník ale tentokrát nejde do hradu, má namířena na poslední místa spjatá s kdysi silnou židovskou komunitou žijící ve městě pravděpodobně již za Rožmberků. Koncem devatenáctého století zde žila stovka Izraelitů. Měli svou synagogu, pekárnu košer chleba, školu, rabína i hřbitov.

Až nepochopitelná se dnes zdá vzájemná tolerance s křesťanskou komunitou i začátkem okupace. Rožmberský rodák Arthur Gintner vzpomíná: "V roce 1939 táhl zástup mladých výrostků z Rožmberka na starý židovský hřbitov, převrátili řadu starých náhrobků a další zhanobili a za tento čin museli vykonávat různou práci pro obec."

Rožmberk.

Dva židovské hřbitovy

V Rožmberku jsou dokonce dva židovské hřbitovy. Poutníkovy kroky vedou k tomu staršímu. Mine kostel, kašnu a z plácku vedle náměstí se proplétá mezi domky romanticky usazenými ve stráni proti hradu. Pohledy na kamenný skvost jsou každým krokem jiné a zajímavější.

Starý hřbitov je za zdí, branka zamčena. Pietní místo navazuje na zahradu přilehlého domu. Jen z dálky poutník prohlíží snad třicet náhrobků a odhaduje, který z nich by mohl být tím s německým nápisem, který potvrzuje založení již před rokem 1480. Neurčí ani o tři století mladší z doby, kdy zde byli do poloviny devatenáctého století pochováváni židé až z dalekého Lince.

Prohlíží na náhrobcích naskládané kameny nahrazující květiny a pomalu pokračuje uličkou, která ho přivádí k silnici vedoucí do Frymburka na břehu Lipenské přehrady. Má celou dlouhou cestu o čem přemýšlet. Třeba o neskutečně dobrém vztahu obou komunit v místech, kde od pradávna žili hlavně Němci.

Rožmberk, starý židovský hřbitov.

Poklidná vesnice Malšín

Silnice se klikatí střídavě mizí lesy a rozlehlými pastvinami, ze kterých občas přátelsky zdraví pasoucí se krávy. Na pěší jsou zvyklé méně než na spěchající auta.

Na zalesněném kopci kdesi daleko vpředu prosvítá silueta bílé stavby s náznakem věžičky, pohled poutníka přitahuje magickou silou a láká k návštěvě. Zvolna se blíží k vesničce na vrcholu kopce.

Všude klid, nikde živá duše, jen okolo kostela s bílou věží nese štíhlý muž do kontejneru pytel s odpadem a trochu podezíravě prohlíží příchozího. Mizí ale za nově opravenými vraty dříve, než se stačí poutník poptat na stavbu, která musí být někde poblíž.

Malšín.

Po stezce chodívali již Markomané

Poutník sedá na betonový schod zavřeného krámku, prohlíží náves a uvažuje kudy dále. "Jmenuje se to tu Malšín…," přemítá pro sebe a pokouší se v paměti vybavit, kde jméno vísky již zaslechl.

"Vlastně… Někudy tudy musely kdysi dávno vést zemské stezky. Od Vyššího Brodu i od Frymburka. A kde jinde by se měly stýkat jinde než právě tady?"

Vyšebrodský archivář Valentin Schmidt přece tvrdil, že vyšebrodská stezky byla používána již Markomany. Zvedá se, obchází kamennou zdí obehnaný kostel a na pastvině za ním naráží na vyšlapanou, mírně klesající pěšinku. Pokrčí rameny a vydá se prachem k lesu.

Malšín, kaple.

Na Tumbergu stávala jedna ze strážních věží

Míjí první stromy, hrotitou skálu, les se bez varování rozestupuje a pod skaliskem se krčí strohá bílá kaple a poutníkovi dochází, že našel nejen vzdálenou záhadu ale zároveň místo, kde stávala strážní věž Tumberg.

"Jak asi vypadala?" uvažuje a sbírá obrovské borůvky, které rostou okolo celého skaliska. "Bývaly podobné, stavěly se na dohled, jedna prý stávala ve Studánkách a ty vidím támhle na kopci. Teolog a historik Schmidt ji popisoval jako čtyřúhelníkovou věž z kamene. Bez oken a se vstupem ve značné výšce.

Tumberg, skalisko u bývalé strážní věže.

Stiskni kliku, otevři vrata a prohlédni si kostelík

Poutník přistupuje ke dveřím kostelíka a jen ze zvědavosti stiskne kliku. Dveře, nemůže věřit vlastním očím, na samotě stojícího svatostánku, se otevřou. Prochází interiérem, prohlíží barokní zařízení, dočte se, že poutní kaple Panny Marie Pomocné pochází z roku 1856.

Jen nemůže pochopit, proč je ukrytá v lese kaple volně přístupná, nezabezpečená. Vychází, pečlivě za sebou zavírá, opírá se o jižní stěnu a dlouho sleduje vzdálené obzory jedné z nejpoutavějších šumavských vyhlídek. Naposledy kostelík obchází a stejnou cestou stoupá k vesničce.

Před kostelem snad náhodou postává starý známý, pohled již nemá podezíravý. "To nic, my si jenom kapli trochu hlídáme, víš přece, jak to dneska chodí," napřahuje ruku na usmířenou.

Rožmberk.

Z bílé kostelní věže se rozezněly zvony. Jsou sice přesně tři hodiny, ale proč nevěřit, že zazněly na pozdrav člověku, který do jejich blízkosti přišel z čistého nadšení bez postraních úmyslů.

Horydoly.czČtěte také: Z Vyššího Brodu do Rožmberku a zpět


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malšín

Magické místo a nejkrásnější světa kraj.

  • Autor baha
  • Datum a čas 14.2.2015 11:45
Reaguj
Ale je tam moc hezky.
Vlk nás tam nehonil ani neokusoval. Jen jsme žíznili. Hospoda nebyla k mání.
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 23.10.2009 05:21
Reaguj
malšín
Malšín leží na konci světa kde lišky dávají dobrou noc a vlci okusují mrtvoly - já to tam taky znám
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 22.10.2009 11:45
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?... celý článek

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

1000x zazní exkluzivní hudba v Linci

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Splitu. Letos žádný přímý vůz z Prahy
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dny řemesel Rožnov p.R., skanzen 20.-21.7. 20.7.
Zámecké slavnosti Hrádek u Nechanic 20.-21.7. 20.7.
Vojenský den
Strážnice, skanzen 20.7.
Slávnosti kultúry Lemkov Červený Kláštor 21.7.
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48