Malšín a Bílá paní z Rožmberku

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Malšín, kaple.
Autor snímku Pavel Pávek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Poutník stojí na jediném mostě, který spojuje město s hradem pánů z růže. Sleduje líný proud Vltavy. Mimoděk počítá podplouvající lodě. Nad řekou sleduje vodácké hemžení zasmušilý starý hrad a vypadá, že také vzpomíná. Možná na Bílou paní, která se nepravidelně objevuje v jeho zdech.

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Rožmberk.
Autor snímku Pavel Pávek

Naposledy vyděsila Bílá paní z Rožmberku dívčí dorost hrdinných obránců Třetí říše.

Dívčí Hitlerjugend se bojí

Na hradě měly mladé nacistky jakýsi pionýrský tábor, nad střechou vztyčovaly vlajku s hákovým křížem. Jednou ráno představitelky nordické rasy vyběhly z věže a řvaly hrůzou. Nahoře prý stála bílá postava a více než nevlídně jim hrozila.

Vedoucí přivolala správce objektu a šli se na místo podívat. Postava stále hrozila z vrcholku věže Jakobínka. Přivolané gestapo na nic nepřišlo, na Jakobínku nevedly schody, nikde se nenašel ani žebřík.

Rožmberk.

Židovsko-křesťanská tolerance

Poutník ale tentokrát nejde do hradu, má namířena na poslední místa spjatá s kdysi silnou židovskou komunitou žijící ve městě pravděpodobně již za Rožmberků. Koncem devatenáctého století zde žila stovka Izraelitů. Měli svou synagogu, pekárnu košer chleba, školu, rabína i hřbitov.

Až nepochopitelná se dnes zdá vzájemná tolerance s křesťanskou komunitou i začátkem okupace. Rožmberský rodák Arthur Gintner vzpomíná: "V roce 1939 táhl zástup mladých výrostků z Rožmberka na starý židovský hřbitov, převrátili řadu starých náhrobků a další zhanobili a za tento čin museli vykonávat různou práci pro obec."

Rožmberk.

Dva židovské hřbitovy

V Rožmberku jsou dokonce dva židovské hřbitovy. Poutníkovy kroky vedou k tomu staršímu. Mine kostel, kašnu a z plácku vedle náměstí se proplétá mezi domky romanticky usazenými ve stráni proti hradu. Pohledy na kamenný skvost jsou každým krokem jiné a zajímavější.

Starý hřbitov je za zdí, branka zamčena. Pietní místo navazuje na zahradu přilehlého domu. Jen z dálky poutník prohlíží snad třicet náhrobků a odhaduje, který z nich by mohl být tím s německým nápisem, který potvrzuje založení již před rokem 1480. Neurčí ani o tři století mladší z doby, kdy zde byli do poloviny devatenáctého století pochováváni židé až z dalekého Lince.

Prohlíží na náhrobcích naskládané kameny nahrazující květiny a pomalu pokračuje uličkou, která ho přivádí k silnici vedoucí do Frymburka na břehu Lipenské přehrady. Má celou dlouhou cestu o čem přemýšlet. Třeba o neskutečně dobrém vztahu obou komunit v místech, kde od pradávna žili hlavně Němci.

Rožmberk, starý židovský hřbitov.

Poklidná vesnice Malšín

Silnice se klikatí střídavě mizí lesy a rozlehlými pastvinami, ze kterých občas přátelsky zdraví pasoucí se krávy. Na pěší jsou zvyklé méně než na spěchající auta.

Na zalesněném kopci kdesi daleko vpředu prosvítá silueta bílé stavby s náznakem věžičky, pohled poutníka přitahuje magickou silou a láká k návštěvě. Zvolna se blíží k vesničce na vrcholu kopce.

Všude klid, nikde živá duše, jen okolo kostela s bílou věží nese štíhlý muž do kontejneru pytel s odpadem a trochu podezíravě prohlíží příchozího. Mizí ale za nově opravenými vraty dříve, než se stačí poutník poptat na stavbu, která musí být někde poblíž.

Malšín.

Po stezce chodívali již Markomané

Poutník sedá na betonový schod zavřeného krámku, prohlíží náves a uvažuje kudy dále. "Jmenuje se to tu Malšín…," přemítá pro sebe a pokouší se v paměti vybavit, kde jméno vísky již zaslechl.

"Vlastně… Někudy tudy musely kdysi dávno vést zemské stezky. Od Vyššího Brodu i od Frymburka. A kde jinde by se měly stýkat jinde než právě tady?"

Vyšebrodský archivář Valentin Schmidt přece tvrdil, že vyšebrodská stezky byla používána již Markomany. Zvedá se, obchází kamennou zdí obehnaný kostel a na pastvině za ním naráží na vyšlapanou, mírně klesající pěšinku. Pokrčí rameny a vydá se prachem k lesu.

Malšín, kaple.

Na Tumbergu stávala jedna ze strážních věží

Míjí první stromy, hrotitou skálu, les se bez varování rozestupuje a pod skaliskem se krčí strohá bílá kaple a poutníkovi dochází, že našel nejen vzdálenou záhadu ale zároveň místo, kde stávala strážní věž Tumberg.

"Jak asi vypadala?" uvažuje a sbírá obrovské borůvky, které rostou okolo celého skaliska. "Bývaly podobné, stavěly se na dohled, jedna prý stávala ve Studánkách a ty vidím támhle na kopci. Teolog a historik Schmidt ji popisoval jako čtyřúhelníkovou věž z kamene. Bez oken a se vstupem ve značné výšce.

Tumberg, skalisko u bývalé strážní věže.

Stiskni kliku, otevři vrata a prohlédni si kostelík

Poutník přistupuje ke dveřím kostelíka a jen ze zvědavosti stiskne kliku. Dveře, nemůže věřit vlastním očím, na samotě stojícího svatostánku, se otevřou. Prochází interiérem, prohlíží barokní zařízení, dočte se, že poutní kaple Panny Marie Pomocné pochází z roku 1856.

Jen nemůže pochopit, proč je ukrytá v lese kaple volně přístupná, nezabezpečená. Vychází, pečlivě za sebou zavírá, opírá se o jižní stěnu a dlouho sleduje vzdálené obzory jedné z nejpoutavějších šumavských vyhlídek. Naposledy kostelík obchází a stejnou cestou stoupá k vesničce.

Před kostelem snad náhodou postává starý známý, pohled již nemá podezíravý. "To nic, my si jenom kapli trochu hlídáme, víš přece, jak to dneska chodí," napřahuje ruku na usmířenou.

Rožmberk.

Z bílé kostelní věže se rozezněly zvony. Jsou sice přesně tři hodiny, ale proč nevěřit, že zazněly na pozdrav člověku, který do jejich blízkosti přišel z čistého nadšení bez postraních úmyslů.

Horydoly.czČtěte také: Z Vyššího Brodu do Rožmberku a zpět


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malšín

Magické místo a nejkrásnější světa kraj.

  • Autor baha
  • Datum a čas 14.2.2015 11:45
Reaguj
Ale je tam moc hezky.
Vlk nás tam nehonil ani neokusoval. Jen jsme žíznili. Hospoda nebyla k mání.
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 23.10.2009 05:21
Reaguj
malšín
Malšín leží na konci světa kde lišky dávají dobrou noc a vlci okusují mrtvoly - já to tam taky znám
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 22.10.2009 11:45
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Proč batoh? A proč ne školní brašnu?

Proč batoh? A proč ne školní brašnu?

Zkušení turisté vědí, jak nosit batoh, jak ho zabalit a co do něj vzít. A od toho se odvíjí, jaký potřebují. Jenže na léto potřebují batoh i lidé, kteří ho využijí jen párkrát... celý článek

Český ráj AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

ELEKTROKOLA Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

CYKLOBUSY Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Horní Falc pěšky i na kole

Horní Falc pěšky i na kole

AKTUALIZACE Chcete si někam na svátky vyšlápnout, ale nevíte kam? Nesnášíte těžký batoh na zádech? Přesto si chcete užít turistický týden za slušné peníze? Lesy a kopce Horní Falce čekají na
15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

15 věcí, které nesmíte zapomenout s sebou na festival

AKTUALIZACE Ať už si notujete v rytmu country, nebo se vyžíváte v tónech tvrdší muziky, může vás na festivalu mnoho věcí zaskočit. Strašákem mohou být rozmary počasí, špatné hygienické zázemí, přehřátí, ale i obyčejný
Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
Nekatolické sakrální stavby - exkurze Louny, Oblastní muzeum Přednáší Jaroslav Havrlant 29.7. 17:00
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Historický festival Mrač 31.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 21.8. 14:00
Highland Gathering Velká Británie, Cowal 26.-28.8. 26.8.

Diskuse

Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků
Vepřový guláš VESEKO Whaley Skiák, 20.7.2021 9:34, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36
Dovolená na českých horác... Horydoly , 8.7.2021 16:46