Malšín a Bílá paní z Rožmberku

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Malšín, kaple.
Autor snímku Pavel Pávek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Poutník stojí na jediném mostě, který spojuje město s hradem pánů z růže. Sleduje líný proud Vltavy. Mimoděk počítá podplouvající lodě. Nad řekou sleduje vodácké hemžení zasmušilý starý hrad a vypadá, že také vzpomíná. Možná na Bílou paní, která se nepravidelně objevuje v jeho zdech.

Malšín a Bílá paní z Rožmberku
Rožmberk.
Autor snímku Pavel Pávek

Naposledy vyděsila Bílá paní z Rožmberku dívčí dorost hrdinných obránců Třetí říše.

Dívčí Hitlerjugend se bojí

Na hradě měly mladé nacistky jakýsi pionýrský tábor, nad střechou vztyčovaly vlajku s hákovým křížem. Jednou ráno představitelky nordické rasy vyběhly z věže a řvaly hrůzou. Nahoře prý stála bílá postava a více než nevlídně jim hrozila.

Vedoucí přivolala správce objektu a šli se na místo podívat. Postava stále hrozila z vrcholku věže Jakobínka. Přivolané gestapo na nic nepřišlo, na Jakobínku nevedly schody, nikde se nenašel ani žebřík.

Rožmberk.

Židovsko-křesťanská tolerance

Poutník ale tentokrát nejde do hradu, má namířena na poslední místa spjatá s kdysi silnou židovskou komunitou žijící ve městě pravděpodobně již za Rožmberků. Koncem devatenáctého století zde žila stovka Izraelitů. Měli svou synagogu, pekárnu košer chleba, školu, rabína i hřbitov.

Až nepochopitelná se dnes zdá vzájemná tolerance s křesťanskou komunitou i začátkem okupace. Rožmberský rodák Arthur Gintner vzpomíná: "V roce 1939 táhl zástup mladých výrostků z Rožmberka na starý židovský hřbitov, převrátili řadu starých náhrobků a další zhanobili a za tento čin museli vykonávat různou práci pro obec."

Rožmberk.

Dva židovské hřbitovy

V Rožmberku jsou dokonce dva židovské hřbitovy. Poutníkovy kroky vedou k tomu staršímu. Mine kostel, kašnu a z plácku vedle náměstí se proplétá mezi domky romanticky usazenými ve stráni proti hradu. Pohledy na kamenný skvost jsou každým krokem jiné a zajímavější.

Starý hřbitov je za zdí, branka zamčena. Pietní místo navazuje na zahradu přilehlého domu. Jen z dálky poutník prohlíží snad třicet náhrobků a odhaduje, který z nich by mohl být tím s německým nápisem, který potvrzuje založení již před rokem 1480. Neurčí ani o tři století mladší z doby, kdy zde byli do poloviny devatenáctého století pochováváni židé až z dalekého Lince.

Prohlíží na náhrobcích naskládané kameny nahrazující květiny a pomalu pokračuje uličkou, která ho přivádí k silnici vedoucí do Frymburka na břehu Lipenské přehrady. Má celou dlouhou cestu o čem přemýšlet. Třeba o neskutečně dobrém vztahu obou komunit v místech, kde od pradávna žili hlavně Němci.

Rožmberk, starý židovský hřbitov.

Poklidná vesnice Malšín

Silnice se klikatí střídavě mizí lesy a rozlehlými pastvinami, ze kterých občas přátelsky zdraví pasoucí se krávy. Na pěší jsou zvyklé méně než na spěchající auta.

Na zalesněném kopci kdesi daleko vpředu prosvítá silueta bílé stavby s náznakem věžičky, pohled poutníka přitahuje magickou silou a láká k návštěvě. Zvolna se blíží k vesničce na vrcholu kopce.

Všude klid, nikde živá duše, jen okolo kostela s bílou věží nese štíhlý muž do kontejneru pytel s odpadem a trochu podezíravě prohlíží příchozího. Mizí ale za nově opravenými vraty dříve, než se stačí poutník poptat na stavbu, která musí být někde poblíž.

Malšín.

Po stezce chodívali již Markomané

Poutník sedá na betonový schod zavřeného krámku, prohlíží náves a uvažuje kudy dále. "Jmenuje se to tu Malšín…," přemítá pro sebe a pokouší se v paměti vybavit, kde jméno vísky již zaslechl.

"Vlastně… Někudy tudy musely kdysi dávno vést zemské stezky. Od Vyššího Brodu i od Frymburka. A kde jinde by se měly stýkat jinde než právě tady?"

Vyšebrodský archivář Valentin Schmidt přece tvrdil, že vyšebrodská stezky byla používána již Markomany. Zvedá se, obchází kamennou zdí obehnaný kostel a na pastvině za ním naráží na vyšlapanou, mírně klesající pěšinku. Pokrčí rameny a vydá se prachem k lesu.

Malšín, kaple.

Na Tumbergu stávala jedna ze strážních věží

Míjí první stromy, hrotitou skálu, les se bez varování rozestupuje a pod skaliskem se krčí strohá bílá kaple a poutníkovi dochází, že našel nejen vzdálenou záhadu ale zároveň místo, kde stávala strážní věž Tumberg.

"Jak asi vypadala?" uvažuje a sbírá obrovské borůvky, které rostou okolo celého skaliska. "Bývaly podobné, stavěly se na dohled, jedna prý stávala ve Studánkách a ty vidím támhle na kopci. Teolog a historik Schmidt ji popisoval jako čtyřúhelníkovou věž z kamene. Bez oken a se vstupem ve značné výšce.

Tumberg, skalisko u bývalé strážní věže.

Stiskni kliku, otevři vrata a prohlédni si kostelík

Poutník přistupuje ke dveřím kostelíka a jen ze zvědavosti stiskne kliku. Dveře, nemůže věřit vlastním očím, na samotě stojícího svatostánku, se otevřou. Prochází interiérem, prohlíží barokní zařízení, dočte se, že poutní kaple Panny Marie Pomocné pochází z roku 1856.

Jen nemůže pochopit, proč je ukrytá v lese kaple volně přístupná, nezabezpečená. Vychází, pečlivě za sebou zavírá, opírá se o jižní stěnu a dlouho sleduje vzdálené obzory jedné z nejpoutavějších šumavských vyhlídek. Naposledy kostelík obchází a stejnou cestou stoupá k vesničce.

Před kostelem snad náhodou postává starý známý, pohled již nemá podezíravý. "To nic, my si jenom kapli trochu hlídáme, víš přece, jak to dneska chodí," napřahuje ruku na usmířenou.

Rožmberk.

Z bílé kostelní věže se rozezněly zvony. Jsou sice přesně tři hodiny, ale proč nevěřit, že zazněly na pozdrav člověku, který do jejich blízkosti přišel z čistého nadšení bez postraních úmyslů.

Horydoly.czČtěte také: Z Vyššího Brodu do Rožmberku a zpět


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Malšín

Magické místo a nejkrásnější světa kraj.

  • Autor baha
  • Datum a čas 14.2.2015 11:45
Reaguj
Ale je tam moc hezky.
Vlk nás tam nehonil ani neokusoval. Jen jsme žíznili. Hospoda nebyla k mání.
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 23.10.2009 05:21
Reaguj
malšín
Malšín leží na konci světa kde lišky dávají dobrou noc a vlci okusují mrtvoly - já to tam taky znám
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 22.10.2009 11:45
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.... celý článek

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Adršpach: online vstupenky i parkovné

Adršpach: online vstupenky i parkovné

Od 1. dubna si návštěvníci Adršpašských skal budou moci zakoupit vstupenku na prohlídkový okruh online. Na nových webových stránkách bude možné zakoupit i vjezd na parkoviště.
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Praha ruší rekreační vlaky

Praha ruší rekreační vlaky

Všechny sezonní, rekreační a výletní vlaky, které dosud vyjížděly z Prahy, se bez náhrady ruší. Toto opatření organizace ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) platí do odvolání.   
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.

Diskuse

Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

снять общежитие отрадное Invillkib Invillkib, 16.4.2021 2:50
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33