Na tom bošileckym mostku hrály dvě panenky v kostku

Na tom bošileckym mostku hrály dvě panenky v kostku
Bošilec a Bošilecký mostek v jižních Čechách.
Autor snímku Wikimedia
SDÍLEJ:

Jihočeský Bošilec je stranou hlavních silnic, ale jeho kostel je vidět do daleka. Cesta ze vsi ke kostelu svatého Martina vede odedávna po bošileckém mostku. Most i kostel mají gotické základy staré 650 let! 

Na tom bošileckym mostku
hrály tam dvě panny v kostku
|: hrály hrály hrály až se obehrály
shodily se z mostku :|

Nejsou všecky holky stejný
některá má voči černý
|: některá má voči některá má voči
některá má černý :|

Nevěř holka chlapci nevěř
na říčici vodu neměř
|: voda ti vyteče chlapec ti uteče
bude lásky konec :|

 

 

Starý Bošilecký rybník

Bošilecký mostek vede přes výpust Bošileckého rybníka. Co zde bylo dřív - mostek nad potokem, nebo rybník, není známo.

Bošilecký rybník je považován za nejstarší z hlavních kaprových rybníků na třeboňském panství. Je přibližně tak starý jako kostel. Už roku 1355 je doložena jeho existence, i když nejspíš v menší rozloze než dnes.

Plocha Bošileckého rybníka je dnes 201 hektarů a maximální hloubka 5 metrů. Nezměnila se od roku 1379, kdy byla vybudována hráz, jak ji vidíme dnes. Znamením, že jde o velmi starý rybník, je krátká hráz, která měří pouhých 340 metrů. U mostku je zajímavá výpusť kombinovaná s bezpečnostním přelivem.

Za husitských válek prokopali husité hráz, aby zničili rybník, ale hlavně aby vyplavili vsi pod ním až k Veselí nad Lužnicí. Hned po válce roku 1430 byla hráz opravena podle dohody Oldřicha II. z Rožmberka a Jana Malovce z Pacova. Malovec rybník opravil na své náklady a osadil rybami. Oldřich mu za to poskytl během prvního výlovu tolik ryb, kolik nasadil, a o zbytek se oba podělili rovným dílem.

Bošilecký rybník napájela pouze dešťová voda, byl to tedy rybník nebesář. Za dlouhodobého sucha se voda kazila a ryby umíraly.

Tento problém vyřešil roku 1520 geniální vodohospodář Štěpánek Netolický, když vybudoval Zlatou stoku. Umělé napájení rybníků na levém břehu Lužnice dlouhé 45 klilometrů zajišťuje vodu dodnes. Odhaduje se, že každá kapky vody je zužitkována 8 let, než projde celou rybniční soustavou od jezu Pilař k Veselí nad Lužnicí. 

Bošilecký rybník býval letněn, což znamená, že jedou za několik let byl vypuštěn a zarostlé dno se využívalo k pastvě. Spory o pastvu mezi Bošileckými a Dynínskými došly tak daleko, že roku 1606 byly zasazeny do dna rybníka hraniční kameny. Část zvaná Chobot byla vyhrazená pro obyvatele Dynína. Důležitost tomuto právnímu aktu dodala osobní účast Petra Voka z Rožmberka.

Za třicetileté války rybník zpustl stejně jako za husitských válek, ale byl opět obnoven.

Horydoly.czRYBNÍKY: Jak a proč se jmenují?

Rybník napájí Zlatá stoka

Bošilecký rybník je napájen zejména ze Zlaté stoky od rybníka Kvíčadlo a dále z Bošileckého potoka a jeho přítoku Dynínského potoka. Jeho výpust tvoří 3 litinové trouby o průměru 0,4 m hrazené dřevěnými lopatkami.

Bošilecký rybník se loví jednou za dva roky. Dříve to bývalo striktně na na Dušičky, dnes je toto datum pohyblivé pod možností Rybářství Třeboň. Stará tradice velela, že rybníkářská chasa se musela účastnit mše. Během bohoslužby byl výlov přerušen. Aby nebyly plašeny ryby v lovišti zvoněním zvonů, dostal farář od rybářů ryby, aby se nezvonil ranní klekání.

Kazatelna v kostele má tvar velryby

V kostele je proslulá kazatelna ve tvaru velryby přenesená sem roku 1786 ze zrušeného kostela svaté Barbory v Třeboni. V Česku se kazatelny obdobného provedení dochovaly už jen v kostele svatého Jakuba v Kratonohách a kostele Narození Panny Marie v Mnichovicích. Velryba ovšem až tak neodkazuje na rybářské řemeslo, jako spíš na legendu o Jonášovi, kterého spolkla velryba. Jonáš je v tomto příběhu starozákonním prorokem křesťanským i islámským.

Samotná vesnice Bošilec mezi Bošileckým a Horusickým rybníkem je vesnickou památkovou zónou. Nedaleko mostu stávala Knížecí hospoda, do které se jezdila bavit honorace z nedaleké Třeboně včetně hazardních vrhcáb, čili kostek. Jistě si dovedeme představit, že vzedmuté emoce mohly vést až k vzájemného shození z mostu do koryta potoka.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Historie písniček na HORYDOLY

Tichá noc, svatá noc

Když jsem já šel tou Putimskou bránou

Sil jsem proso na souvrati

Hotel Savoy

Rosa na kolejích

Až ztichnou Bílé skály

Důl Mc Laren

Dopis Svobodné Evropě

Po Starých zámeckých schodech

Tibetská hymna

Ten kdo si hraje

Trucker´s Hitch

SEZNAM: Zpěvníky na internetu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rock Master: Adam Ondra conquered the iconic Lead Duel

Rock Master: Adam Ondra conquered the iconic Lead Duel

The curtain falls on the 38th Rock Master, an edition that, with spectacular challenges and memorable events, attracted over 10,000 enthusiasts from more than 50 countries around the world to... celý článek

Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Výlovy rybníků 2025 říjen - 2. část

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

10 zásad jak plánovat horskou túru

10 zásad jak plánovat horskou túru

AKTUALIZACE Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou horskou túru je potřeba předem promyslet a naplánovat do posledního detailu. Dodržujte hlavní zásady, abyste na něco nezapomněli. 
Rybník Rožmberk, největší v Čechách a nejspíš i na světě

Rybník Rožmberk, největší v Čechách a nejspíš i na světě

Traduje se, že jihočeský rybník Rožmberk je tak velký, aby bylo možné na hladině pozorovat zakřivení zemského povrchu.
Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Plánujete první nebo už několikátý kajakový výlet a přemýšlíte, jaké vybavení by vám nemělo chybět? Správná volba výbavy je klíčem k pohodě, bezpečí i radosti z pádlování.
Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Batura Muztagh - dlouhá a vysoká skalní stěna v Karakoram

Málo známý vrchol Batura Muztagh (7795 m) je 25. nejvyšší hora světa. Leží v pohoří Karakorum. Jedná se vlastně o 10 kilometrů dlouhou a minimálně 7000 m vysokou horskou stěnu bez dominantního vrcholu.
Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Vratislav / Breslau / Wroclaw bývalo české město, potom německé průmyslové centrum a v současnosti je polským velkoměstem. Proto nám Čechům zní povědomě název nejhezčí řeky Olawa. Teď na podzim si užijeme krásné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 17.10.
Hory a mesto - festival Žilina 20.-22.10. 20.10.
Czech Travel Market Praha, Letňany Veletrh cestovního ruchu 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frýdlant nad Ostravicí, kulturní centrum 21.-23.10. 21.10.
Paměť a migrace
Praha, Národní muzeum Konference 22.10. 09:00
Zprůchodnění migračních překážek ve vodních tocích - seminář Praha, Povodí Vltava 22.10. 09:00
Vietnam - diashow Ostrava, Art Přednáší Jiří Kráčalík 23.10. 18:00
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 24.-26.10. 24.10.
Boubín Libín Kleť Holubov 24.-26.10. Ultra Trail 24.10.

Diskuse

??? Honza, 20.10.2025 10:55, 1 příspěvek
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků
Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.10.2025 13:32, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.10.2025 13:03, 6 příspěvků
Mlýnská Třeboň vodák Marek, 17.10.2025 11:30, 1 příspěvek
??? normální horolezecké ... Tom, 17.10.2025 10:45, 6 příspěvků
na rysy Dědek, 17.10.2025 9:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03
Z celého světa na Vltavu Horydoly , 7.10.2025 23:57
FUNGI FEST 2025 Horydoly , 3.10.2025 1:51
577 tisíc návštěvníků za ... Horydoly , 3.10.2025 1:48