Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)
Berlín na kole.
Autor snímku Jitka Vrtalová
SDÍLEJ:

Ve dvacátých letech bylo pulsujícím srdcem metropole. První semafor v Evropě tu zkrotil dopravní ruch. V jeho okolí se rojily vyhlášené kavárny a zábavní podniky. Během války na něj pršely bomby. Berlínská zeď ho proměnila v zemi nikoho, obývanou králíky a pohraničníky. Po sjednocení Německa nad ním vyrostl les stavebních jeřábů a proměnil ho v největší staveniště světa. Dnes je Postupimské náměstí chloubou Berlína a přehlídkou světové architektury.

Jak na to

Potsdam (Postupim) je hlavní město německé spolkové země Braniborska. Leží třicet kilometrů jihozápadně od Berlína. V současné době má 150 000 obyvatel.

V roce 933 zde byla založena slovanská osada. Od roku 1220 zde stojí hrad. V roce 1628 byl vybudovám zámek. Roku 1747 byl přestavěn do rokokové podoby císařského zámku Sanssouci. V roku 1945 tady proběhla Postupimská konference, která rozdělila Evropu na komunistickou a kapitalistickou.

Postupimská brána, postavená v 18. století, dala náměstí jméno Potsdamer Platz.

Okolní rezidenční čtvrť se postupně proměnila v osu berlínského dění. Byl to ale vždy spíše dopravní uzel, než typické náměstí.

Zasloužilo se o to Postupimské nádraží, první v Berlíně. Roku 1838 z něj začaly jezdit vlaky do Postupimi. Následovaly další spoje a v roce 1890 už nádraží obsluhovalo téměř 1,5 milionu pasažérů.

V sousedství rostly hotely, kavárny, restaurace a oblast začala přitahovat i turisty.

Semafor na chůdách

Přejít Postupimské náměstí, či spíše křižovatku, bylo pro Berlíňany malým dobrodružstvím. Procházely jím hlavní dopravní tepny a bylo úzkým hrdlem Berlína. Koňmi tažené tramvaje a autobusy, drožky, povozy, dvoukoláky a ruční vozíky tvořily dobový kolorit.

Po elektrifikaci vzrostl počet tramvajových linek ze čtyř v roce 1880 na pětatřicet v roce 1908. První linka U-bahn (metro), otevřená v roce 1902, vedla samozřejmě zde.

Proto sem byl roku 1924, jako první v Evropě, dovezen z USA světelný semafor. Místním připadal jako pětirožní kiosek, postavený na chůdách. Světla v osm metrů vysoké ocelové věži tehdy ještě ručně ovládal policista. Berlíňané byli na novinku patřičně hrdí a semafor byl tiskem prezentován jako důkaz kolosálního dopravního ruchu.

Zlatá dvacátá 20. a 30. léta byla dobou rozkvětu okolí Postupimského náměstí. Stalo se centrem proslulého berlínského nočního života. Luxusní hotely střídaly kavárny a zábavní podniky.

Ve vyhlášeném Cafe Josty se scházeli expresionisté a Erich Kästner ji použil jako kulisu ve své knize Emil a detektivové. V luxusním hotelu Esplanade nocovali Charlie Chaplin nebo Greta Garbo a císař Vilém II. pořádal v císařském sále exkluzívní pánské večírky.

Slavný architekt Erich Mendelsohn, zde v roce 1932, postavil moderní obchodní budovu Columbushaus. Na blízké Leipzigerstrasse se zase v délce 330 metrů táhnul Wertheim, jeden z největších obchodních domů v Německu.

Haus Vaterland

Další slavnou budovou byl Haus Potsdam. Na jeho vršku trůnila Cafe Piccadily, největší kavárna na světě s místem pro 2500 hostů.

Po vypuknutí první světové války byl z vlasteneckých důvodů přejmenován na Haus Vaterland. Společnost Kempinski v něm roce 1928 vybudovala obrovský restaurační a zábavní podnik. Okolo milión návštěvníků ročně si užívalo zážitkové gastronomie a zábavy v různých varieté. Centrální kuchyně obsluhovala různé tématické restaurace jako Japonská čajovna, Arizona bar či Osteria s italskou kuchyní.

Cyril Buffet plasticky líčí v knize Berlín: "Uvnitř jsou dvě obrovské denní jídelny. V jedné se podává pivo na břehu bavorského jezera, v druhé se pije víno uprostřed porýnské krajiny. Čas udává každou hodinu umělá bouřka." Skleněné tabule u řady stolů chránily hosty před lijákem a v rýnském údolím se proháněly modely lodí a vláčků.

Boží trest a Zuřivý Roland

Po nástupu nacismu začal stát zabírat budovy v okolí. Z bývalého gymnázia na Bellevuestrasse 15 se stal nechvalně známý Lidový soud. S obžalovanými dělal doslova krátký proces. Za deset let své existence vynesl víc než 12 000 rozsudků smrti. Předsedou soudu byl Roland Freisel, pro své agresívní chování známý jako Zuřivý Roland. V únoru 1945 na něj během náletu přímo v soudní síni spadla bomba, což mnozí lidé považovali za boží trest.

Velký neonový nápis na střeše budovy Columbushaus propagoval nacistický týdeník Braune Post. Kousek od náměstí na Tiergartenstrasse 4 zase sídlila budova, v které se realizoval plán eutanazie duševně nemocných, podle adresy známý pod zkratkou T4.

Plánované přestavbě Berlína v Germánii neuniklo ani náměstí s jeho okolím. Co nestihl zbourat architekt Albert Speer, v tom pokračovaly nálety spojenců během bombardování Berlína.

Polopoušť po náletech

Po válce, navzdory válečné devastaci, začal obchod v okolí náměstí opět ožívat. Nižší patra některých budov zůstala neporušená a obchody se začaly otvírat. I Haus Vaterland byl po válce částečně obnoven a skromně přežíval.

Postupimské náměstí se stalo ideálním místem pro černý trh. Stýkaly se zde hranice tří sektorů - sovětského, britského a amerického. Stačilo udělat jen pár kroků a vyhnuli jste se příslušným policejním úřadům.

Náměstí se dostalo znovu do centra zájmu veřejnosti 17. června 1953 během lidového povstání v sovětském sektoru. Protestující dav pochodoval po Leipziger Strasse k Potsdamer Platz, kde v budově Columbushaus sídlila východoněmecká policejní stanice. Během násilných střetů policie vyvěsila z budovy bílou vlajku a utekla do západní části města. Columbushaus i Haus Vaterland chytily plamenem. Teprve v tu dobu nastal jejich definitivní konec.

Králíci a královna Alžběta

Zchátralý a otevřený prostor proťala roku 1961 Berlínská zeď. Na dlouhých úsecích kopírovala trasu zdi o století starší, městských hradeb.

Prostor východně od zdi, byl vyčištěn, aby umožňoval pohraničníkům nerušený výhled a střelbu. Demolice proběhla i na západní straně zdi, kde se počítalo s budoucí výstavbou vládního sektoru. Tím byl prostor definitivně umrtven.

Až na turisty a králíky. Turisté byli sváženi ke zdi autobusy, aby z vyhlídkové plošiny zírali na komunistickou exotiku. Neodolala ani královna Alžběta a další celebrity. A králíci? Ti se proháněli v zemi nikoho mezi zdmi. Tato městská pustina si zahrála ve slavném filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem.

Znovuzrozené náměstí

Po pádu Berlínské zdi se na volný prostor v centru německé metropole slétli developeři jako supi. Kde jinde byste uvnitř zastavěného evropského hlavního města dostali šanci vybudovat od základů nové vnitřní město?

Soutěž, kterou vypsala radnice, provázely četné kontroverze. Nakonec rozdělila celou plochu mezi čtyři investory. Do Berlína se sjely nejznámější architektonická esa a prostor se stal největším staveništěm světa. Davy turistů táhly blátem, aby z vyhlídkových plošin sledovaly tanec stavebních jeřábů. Právě zde byl vynalezen pojem staveništní turismus.

Tisk podroboval projekt těžké kritice a mrakodrapy ze stavebních plánů střídavě mizely a zase se objevovaly. Také nízká cena, kterou za pozemky zaplatil Daimler Benz, vyvolala rozruch a firma musela později připlatit. O důležitosti projektu pro Němce svědčí i fakt, že první část přestavby, Daimler City, otvíral osobně německý prezident Roman Herzog.

Město žije!

Dnes není, kromě nepatrných výjimek, po původním Postupimském náměstí vidu ani slechu. Ze staré zástavby zbyla jen budova Weinhaus Huth a císařský sál z hotelu Esplanade, zasazený do Sony centra.

I Berlíňané se zde prý cítí jako turisté. Nic nepoznávají, nic si nevybavují a nikoho tu neznají. Celá výstavba, sestávající ze čtyř sekcí - Daimler City, Sony center, Besheim Center a Park Kolonnaden - dodržuje půdorys evropského velkoměsta. V praxi to znamená hustou a nepravidelnou síť ulic se středně vysokými budovami. Plus několik mrakodrapů.

Obavy, že se prostor stane po šesté hodině večerní mrtvým místem, však byly plané. O víkendech se zde prochází až na sto tisíc návštěvníků.

Křižovatka nebo náměstí? Stále stejná otázka

Odpočinout si můžete v Tilla Durieux Park, dlouhém zatravněném valu mezi rezidenčními a kancelářskými budovami. Až budete ležet na trávníku, vzpomeňte si, že právě v těchto místech stávalo Postupimské nádraží. A je zde i dnes. Ležíte nad ním. Architekti ho totiž celé ukryli pod zemí.

V parku se skrývá i největší atrakce okolní zástavby. Aspoň pro mne. Jsou to houpačky. Až se podíváte na fotky, pochopíte proč.

Postupimské náměstí, po dlouhá léta symbol rozděleného města, se stalo tím, čím bývalo za časů jeho zašlé slávy. Zůstalo při tom spíše hektickou křižovatkou než náměstím.

Booking.com

Horydoly.cz Berlín na HORYDOLY

Průvodce Berlínem z ptačí perspektivy

Kolos z nacistické říše (Haus der Ministerien)

Potsdamer Platz (Postupimské náměstí)

Bourali jsme vesele, zeď betonu, z ocele

Berlínská zeď už 30 let není

Výlet do socialistického Berlína

Kupole nad Berlínem

Retro je v kursu

Jeden okamžik v Německu.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Článek o outdooru?
Co má tento příspěvek společného s outdoorovými aktivitami?
Reaguj
Pěkný článek, byl jsem tam byl když už stálo Sony Centrum ale okolo to bylo velke stavenicte. Vzpomenu si na to vzdycky, kdyz vidim co za hruzy se postavily v Praze u Andela, kde byla sance vybudovat take neco vic nez nicnerikajici skatule vydavane radnici za div architektury, kde nejuzasnejsi napad jsou trapny napisy na "fasade" budovy. Take pozoruhodne, ze Daimler byl prinucen neco doplatit, asi dary pro odpovedne radnicni uredniky a starosty nejsou v Berline tak stedre, ze si to dovolili vymahat (nebo ze by zmena lidi po volbach??)
  • Autor TMa
  • Datum a čas 30.4.2010 08:05
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Vše, co potřebujete vědět o UV (ultrafialových) paprscích a slunečních brýlích

Vše, co potřebujete vědět o UV (ultrafialových) paprscích a slunečních brýlích

Sluneční paprsky jsou zdrojem dobré nálady. Příjemně hřejí a krásně prosvětlují den. Kromě toho ale představují také neviditelné nebezpečí, před kterým je třeba se chránit. Spolehlivou ochranu představují sluneční brýle a účinný... celý článek

Žvahov: lezecká plotna v Prokopském údolí

Jak se vypořádat s namoženými svaly a bolavými klouby?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Láká vás Stezka Českem? Tohle budete potřebovat!

Láká vás Stezka Českem? Tohle budete potřebovat!

Stezka Českem je první oficiální dálková trasa, která vede napříč celou Českou republikou. Má dvě větve – severní a jižní, přičemž každá z nich nabízí více než 1000 kilometrů putování nádhernou českou
Budoucnost online kasin jako Cadoola Casino

Budoucnost online kasin jako Cadoola Casino

Digitální revoluce neustále přetváří zábavní průmysl a online kasina stojí na přední linii této transformace. Technologické inovace mění způsob, jakým vnímáme virtuální herní zážitky. Hráči po celém světě jsou svědky rapidního
Kasino Fairspin spouští exkluzivní adventní kalendář pro hráče

Kasino Fairspin spouští exkluzivní adventní kalendář pro hráče

Kasino Fairspin s potěšením představuje zbrusu novou funkci: adventní kalendář Fairspin. Tento interaktivní kalendář je navržen tak, aby byl duben ještě bohatší, a přináší každodenní překvapení, která udržují vzrušení naživu.
Když koně táhnou za jeden provaz - a proti sobě

Když koně táhnou za jeden provaz - a proti sobě

Síla, dřevo a pot. Tažní koně míří do Brd na lesní bitvu. Přímo v terénu drsné přírody budou k vidění ukázky tažných ořů. Netradiční klání koní vypukne 26. dubna od 10 do 14
Everest a cesta k němu je drahá záležitost

Everest a cesta k němu je drahá záležitost

Oproti minulým rokům se v Nepálu vše zdražilo. Nepálští průvodci dnes odvádějí státu dvakrát tolik jako dříve. Také pro ty, kteří mají vysoké cíle a chuť na okolní vrcholy, jsou poplatky za

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 6.-9.5. Horské technologie 6.5.
Lodě na Labi Nymburk 7.-11.5. 7.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 7.-11.5. 7.5.
Setkání karavanistů Nymburk 7.-11.5. 7.5.
Cestoslet - festival Běšiny 8.-11.5. 8.5.
Otevírání pramenů Luhačovice, lázně 9.-11.5. 9.5.
Ohře - duatlon Sokolov Kanoe, koloběžka 10.5.
Extrem bike - cyklomaraton Most Horská kola 10.5.
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 10.5.
Hrnčířské trhy Beroun 10.-11.5. 10.5.

Diskuse

Kořeny zla Horydoly - Andrea Černá, 8.5.2025 20:03, 22 příspěvků
Kořeny zla Honza, 8.5.2025 19:12, 22 příspěvků
repre do OH Horydoly, 7.5.2025 17:15, 2 příspěvky
Kořeny zla Pivoň, 7.5.2025 13:28, 22 příspěvků
No a kto že sa Horydoly, 7.5.2025 13:15, 22 příspěvků
repre do OH vodák Marek, 7.5.2025 8:56, 2 příspěvky
zelené řasy? Andreas, 6.5.2025 8:12, 6 příspěvků
Inu proč brigády? Honza, 5.5.2025 20:10, 3 příspěvky
S.K.Neumann Bretislav Polák, 5.5.2025 20:00, 2 příspěvky
Inu proč brigády? HR, 5.5.2025 10:25, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Paddle Worldwide Horydoly , 7.5.2025 19:44
Vodácké závody 2025 Horydoly , 7.5.2025 19:39
Lodě na Labi Horydoly , 7.5.2025 19:29
60 let Czech Travel Press... Horydoly , 4.5.2025 19:06
Proběhněte Prahou s Janke... Horydoly , 2.5.2025 14:29
Jižní Čechy startují cykl... Horydoly , 2.5.2025 10:03
Payments To Uzbekistan Horydoly , 30.4.2025 1:30
Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52