Milan Rastislav Štefánik: smrt stále budí vášně

Milan Rastislav Štefánik: smrt stále budí vášně
SDÍLEJ:

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar tvrdil, že rozkaz střílet na letadlo, v němž zahynul v roce 1919 u Bratislavy Milan Rastislav Štefánik, dostali vojáci od českého velitele. Tato legenda je v hlavách mnoha Slováků hluboce zakořeněná. Je ovšem tak nepravděpodobná, že pochází nejspíše z říše pohádek.

Jak na to

Milan Rastislav Štefánik byl spolu s Masarykem a Benešem zakladatelem Československa. Udělal vědeckou a vojenskou kariéru a stal se symbolem přerodu Horních Uher do Slovenska. Odpočívá v důstojné mohyle a stále inspiruje své následovatele. Jeho životní příběh lze ovšem vyprávět také naruby.

Štefánik odmítal při reprezentaci Československa uvádět Slovensko a pragmaticky trval na Čechách, neboť jeho rodnou zemi nikdo neznal. V astronomické sféře byl neúspěšným mužem, protože se mu nezdařilo splnit ani jedno velké zadání. Neudržel v chodu Janssenovu observatoř na Mont Blanku, nevyšly mu velké expedice za pozorováním Slunce do Turkestánu ani Halleyovy komety na Tahiti a nepostavil plánovanou hvězdárnu v Ekvádoru. Jako žoldák se nechal najmout do služeb nepřátelské mocnosti. Založil expediční sbory, které pod praporem Legií bojovaly po celém světě za všemožné zájmy a které mají možná na svědomí krádež ruského zlatého pokladu. Jako politik odtrhl velký kus země z celkem přijatelného Rakouska-Uherska, udělal z něj Československo a byl tak jedním těch, kteří nepřímo uvrhli Evropu do dvou levičáckých totalit - nacismu a komunismu. Nakonec se kvůli své pýše zabil v letadle a navíc způsobil smrt obou pilotů a mechanika, protože rozhodl, že se poletí i za špatného počasí.

Pokud se lze na Štefánikův život dívat z různých pohledů, mohylu architekta Dušana Jurkoviče nelze považovat za nic jiného než nacionalistický kýč. Předimenzovaná hromada kamení má zřejmě poukázat na něco, co samo o sobě zase tak veliké není.

Kuba Turek

Když jsem byl před pár lety na Českém potlachu u Bratislavy, po skončení mě tam jakýsi opilec napadl slovy: "Vy Čehůni, zabili jste nám Štefánika!"

Snažil jsem se to obrátit v žert a řekl jsme mu: "Já ne. Já to nebyl, ani jsme se tenkrát moc neznali." Kamarádi Slováci ho odehnali a mě se omluvili.

Astronom, voják, politik

Je to jasné, všude se najdou podobní hlupáci, ale jakási pachuť mezi námi zůstala. Copak je ve slovenském podvědomí pořád zakořeněn ten nesmysl, že my Češi máme nějaký podíl na Štefánkově smrti?

Začněme od začátku. Kdo vůbec byl generál Štefánik?

21.7.1880 Milan Rastislav Štefánik se narodil v Košariskách jako šesté dítě Pavla Štefánika (1844-1913) a Albertíny Jurenkové (1853-1928)

1898-1900 Studoval stavební inženýrství na technice v Praze

1900-1904 Přestoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde studoval astronomii.

1912 Nastoupil do francouzské Národní hvězdárny, kde se věnoval výzkumu mlhovin a později Slunci.

27.7.1912 Získal francouzské občanství.

31.7.1914 Byl vyznamenán řádem Čestné legie

26.1.1915 Nastoupil vojenskou službu jako letec.

13.5.1915 V hodnosti podporučíka byl odvelen na frontu.

10.12.1915 Poprvé se setkal s Edvardem Benešem. Mluvil s ním o možnostech založení česko-slovenské armády ve Francii.

Únor 1916 Spoluzaložil Národní radu československou.

Červenec 1916 Jako podpředseda Národní rady československé rokoval s Ruskem o možnostech vytvoření československých vojsk na Rusi.

Leden 1917 Podruhé diplomaticky odcestoval do Ruska.

21.4. 1917 S italským premiérem podepsal smlouvu o založení československých legií.

Červen 1917 Jako major francouzské armády navštívil USA kvůli získání dobrovolníků.

18.6.1918 Premiér Georges Clemenceau jmenoval Štefánika francouzským generálem.

14.10.1918 V první dočasné československé vládě zastával post ministra války.

15.11.1918 Přijel do Vladivostoku, kde organizoval československé legie.

4.5.1919 V 8:07 odletěl spolu se dvěma italskými letci a mechanikem na dvojplošníku Caproni z letiště Campo Formido domů na Slovensko. V 11:55 letadlo havarovalo v Ivanke pri Dunaji.

11.5.1919 Byl pochován na kopci Bradlo.

1928. Tělesné pozůstatky přeložili do nově postavené mohyly na Bradle.

Nejzajímavější část Štefánikova života je paradoxně jeho smrt. Zde jsou tři verze jeho smrti, které se dodnes tradují. První dvě jsou smyšlené a naprosto nevěrohodné.

1. Štefanikovo letadlo sestřelil francouzský stíhač na pokyn Edvarda Beneše. Tuto verzi vymysleli slovenští nacionalisté, ale má velkou trhlinu. V té době se na Slovensku a v okolí nevyskytovala ani jedna francouzská letka.

Na každém šprochu je pravdy trochu. Je totiž fakt, že Beneš neměl Štefánika příliš v oblibě, ale že by byl strůjcem něčeho takového, nepřipadá v úvahu.

2. Štefánik spáchal sebevraždu. Tato verze je také nesmysl. Generál Štefánik totiž před osudným letem, respektive přistáním, napsal své milence o svatbě. Člověk, který se bude ženit, přece nepáchá sebevraždu. Přitom ani letadlo sám neřídil, k tomu jako vysoká vojenská šarže měl svého pilota.

3. Štefánikova smrt byla nehoda. To potvrdila mezinárodní vyšetřovací komise havárie. Letadla tehdejší doby nebyla aerodynamicky na výši. Z obdobných příčin ale padají letadla i dnes. Ke zřícení došlo ve větrném počasí při přípravě na přistání na letišti Ivanka, když při zatáčení došlo ke změně vztlakových poměrů v malé výšce.

Mnohé další verze o smrti Milana Rastislava Štefánika, které pracují s domněnkou, že to byl úmysl Tomáše Garrigue Masaryka nebo Edvarda Beneše, se postupem času objevovaly až ve fantasmagorických podobách.

Štefánikova smrt přitom ani jednomu z nich nemohla ničím prospět a později se ukázalo, že opravdu neprospěla. Štefánik autoritu Masaryka za svého života ctil a sokem by mu jistě nebyl. Kdyby žil, mohl velmi platně působit v československé vládě ze své funkce ministra války, později byl resort přejmenován na ministerstvo obrany.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Mohyla pod Bradlem

Předimenzovaná hromada kamení jsou podle tebe patrně i pyramidy blbče...

 • Autor No Name
 • Datum a čas 9.10.2012 09:21
Reaguj
Štefánik

Keď bol takým "neschopným" astronómom, za čo mu teda Francúzska astronomická spoločnosť mu udelila janssenovu medailu??? Kuba Turek, Ty si vážne Kuba... :-) Škoda sa rozčuľovať...

 • Autor floyd
 • Datum a čas 9.10.2012 09:18
Reaguj
Re: KT znalec
Kuba Turek není autorem hlavního textu :-(
Reaguj
KT znalec
Hodnocení autora, že nejzajímavější v životě Štefánika je jeho smrt, je trapně směšné, ale pro čtenáře nebo přispěvatele bulváru typické .
 • Autor Honza
 • Datum a čas 28.1.2011 21:55
Reaguj
Re: Třetí verze není úplná
Tak to dopadá, když si mocní a vysoce postavení papaláši myslí, že jsou nesmrtelní. Situace jako přes kopírák při loňském neštěstí polského Tůčka u Smolenska. Na blbost vrchnosti doplatilo životem spoustu lidí a dost se obávám, že ještě doplatí.
 • Autor K
 • Datum a čas 28.1.2011 10:12
Reaguj
Třetí verze není úplná
Štefánik byl sice letec, tedy pilot. Jenže obávám se, že s nárůstem diplomatických povinností a politických starostí se tak často nedostal za knipl. Je to i jedna z diskutovaných možností - delší přestávky mezi jednotlivými lety se negativně podepsaly na jeho návycích z létání. Prostě nebyl vylétaný. A delší pauza se podepíše na každém, to vám piloti potvrdí.
 • Autor vonkreuz
 • Datum a čas 27.1.2011 23:54
Reaguj
našiel som slušné slová....
Skrátka KT je už aj znalec architektúry. Musím sa poobzerať po tej očnej klinike, čo jej tu minule vyskakovala reklama.
 • Autor Peter Kalenský
 • Datum a čas 27.1.2011 12:57
Reaguj
Dvě strany jedné mince
Jakápak témata, jaképak koření... Prostě málokdo je černobílý a životy lidí, kteří něco dokázali, obvykle mají světlou i temnou stránku. Je dobré to vědět.
Reaguj
vždyť je to pravda
Milane podle mého není co okořenit. To jsou všeobecně známá fakta, která zdejší redaktor pouze sepsal dohromady.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2011 10:02
Reaguj
M.R.Štefánik - francouzský generál
Jednou ze záhad při Štefánikově smrti bylo zmizení obálky s důležitými papíry, kterou měl Štefánik prý dokazatelně u sebe. Papiry byly tak důležité, že jejich odeslání Štefánik pozdržel ačkoliv měl třeba možnost je odeslat diplomatickou poštou nebo kurýrem. Vzal obálku osobně do letadla. Obálka při zmatcích po nárazu letadla prostě zmizela a už nikdy se nevynořila – pramen Muzeum českého a slovenského exilu v Brně.
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom pokračuje

Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom pokračuje

ČERNÁ VDOVA Horská záchranná služba už šiesty deň pátra v lokalite Ľadového štítu vo Vysokých Tatrách po 50ročnom nezvestnom mužovi poľskej národnosti. Pátracej akcie sa doteraz zúčastnili desiatky horských záchranárov, niekoľko psovodov... celý článek

Zřítil se z Vysoké

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Tyrolští sedláci shánějí svá stáda z hor do údolí. Konec sezóny vždy oslaví ve folklórním duchu tak zvaným Sháněním z pastvin. Přinášíme přehled nejdůležitějších slavností.
Já nekempuji, jen přespávám v autě

Já nekempuji, jen přespávám v autě

Hranice mezi kempováním a přespáváním v autě je rozmazaná. V některých zemích vám ale důrazně vysvětlí, co z toho vlastně děláte. Jaké jsou nejběžnější metody, jak nahnat dovolenkáře do kempů?
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody
Pádlování pod Baltem z Ribnitz-Damgarten do Lubmin

Pádlování pod Baltem z Ribnitz-Damgarten do Lubmin

Srdce mě táhne do Polska, ale jejich pobřežní vody jsou výrazně méně členité než v Německu. Našel jsem si lagunu, která začíná u města Ribnitz Damgarten a vede až k ostrovu Rujana.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Bitva o Sovinec Sovinec 30.-9.-1.10. 30.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.
Medzinárodný maraton Mieru Košice Běh 1.10.
Košický vodácký maraton Hornád 1.10.
Jiřinky - výstava Praha, Dendrologická zahrada 1.8.-1.10. 1.10.
Den ptactva Praha, Dendrologická zahrada 1.10.
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.9.-1.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 1.10.
Oktoberfest - pivní festival Německo, Mnichov 16.9.-3.10 3.10.

Diskuse

Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků
Nákres pádu Tom, 30.9.2023 9:57, 2 příspěvky
pseudoproblém Lukas B., 29.9.2023 19:43, 5 příspěvků
pseudoproblém Horydoly, 29.9.2023 9:41, 5 příspěvků
INU Honza, 29.9.2023 9:17, 1 příspěvek
INU Honza, 29.9.2023 9:11, 1 příspěvek
pseudoproblém Honza, 29.9.2023 9:06, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13