Viselský záliv a Vislanská kosa pěšky i na mořském kajaku

Viselský záliv a Vislanská kosa pěšky i na mořském kajaku
Procházka na břehu Viselského zálivu.
Autor snímku Barča
SDÍLEJ:

Okolí polského Gdaňsku má pohnutou historii. Průmyslové a přístavní centrum Danzig patří mezi nejstarší polská města. Bylo hlavní městem svébytného národa Kašubů, ve středověku ho ovládala polská větev Přemyslovců, po nich řád německých rytířů, pak Poláci, Litevci, Rusové a Němci. Na zdejším malém poloostrově Westerplatte začala 2. světová válka. V loděnicích se zrodila Solidarita a Lech Walesa ukončil éru komunismu v Evropě.

Viselský záliv a Vislanská kosa pěšky i na mořském kajaku
Kachny na moři.
Autor snímku Barča

Polsko-české techtle-mechtle 

Za počátek historie Gdaňsku se pokládá rok 997, kdy zde křtil obyvatelstvo svatý Vojtěch. Jak k tomu došlo? To bylo tak: Biskup Vojtěch je znechucen mocenskými i morálními poměry v Čechách a chce se proto obětovat evangelizační cestou k pohanům. Konzultuje cíl své cesty s polským králem Boleslavem Chrabrým, z poloviny Přemyslovcem.

Vybírají bohatý poloostrov Sambie v Prusku, východně od dnešního Gdaňska. Panovníka zajímá mocenský vliv, křesťanského funkcionáře zase vliv církevní. Padnou si do noty. Ani jeden netuší, jaká jatka za pár měsíců přichystají čeští Přemyslovci svým bratrancům Slavníkovcům na Libici.

Boleslav Chrabrý dává začátkem dubna k dispozici Vojtěchovi (neboli Adalbert), jeho nevlastnímu bratru Radimovi (Gaudentius) a mnichu Benediktovi k dispozici loď se třiceti vojáky. Po Visle doplují do Gdaňska. Ještě téhož dne pokřtí na tržišti mnoho lidí a hned druhý den se vydají dál na východ podél mořského pobřeží až za dnešní Kaliningrad. Tam se Vojtěch nechá zabít, protože se z poslední křesťanské výspy dostane na pohanské území, vkročí do posvátného okrsku a tam ho dostihnou rozzuření Prusové.

23. dubna 997 Vojtěchovi useknou hlavu, ovaří ji, vyčistí a prodají nazpátek Boleslavu Chrabrému i s mrtvým tělem. Teprve pak se začínají dít velké věci: Církev prohlašuje Vojtěcha za svatého. Polský panovník za to získává arcibiskupství. Břetislav I. krade z Hnězdna ostatky, veze je do Prahy a doufá také v arcibiskupství, což ovšem papež odmítne zřídit v zemi zlodějů. Vojtěch se stává národním světcem v Polsku, Čechách a Uhrách. Tisíc let po smrti je Adalbert jmenován patronem Evropy.

Viselská kosa, Polsko.

Vislanská kosa z bílého písku 

Po Vojtěchových stopách jsme se vydali na mořských kajacích a pešky. Máme na paměti, že pobřeží Baltského moře se od 10. století velmi změnilo. Především Vislanskou, Baltijskou a Kurskou kosu, které jsou dnes jednolitými pásy země, tvořilo tehdy několik velkých ostrovů. Ústí řeky Visly bylo hlubší a tvořilo deltu přímo v Gdaňsku. Dnes je prokopáno nové ústí do moře mimo město.

Vislanská kosa je uzounký pás písčité země dlouhý 60 kilometrů, široký půl kilometru až dva kilometry, který odděluje Viselský záliv od samotného moře. Je rozdělená na polskou západní a ruskou východní část. Turisté se na ruské území nedostanou po moři ani po souši. Na polské straně jsou tři letoviska a nekonečně dlouhé písčité pláže. Jediný průjezd z vnitrozemského zálivu na moře je možný pouze u ruské vojenské základny Baltijsk.

Viselská kosa, Polsko.

Zkušení kajakáři ve skupině aspoň tří lodí se mohou vydat podél Vislanské kosy na mořské straně. Neustále pádlují podél bílých rovných pláží, jako když střelí, od obzoru k obzoru. Několik dní pádlování je scenérie stále stejná. U ruských hranic se lodě otočí do protisměru a kajakáři plují stejnou štreku nazpátek. Táboří na břehu, všechno vybavení, jídlo i vodu je nutné vézt s sebou. 

Méně zkušení vodáci brázdí vnitřní vody Viselského zálivu, kde pláže nejsou tak bílé a voda tak čistá, ale za to zde bývá lepší počasí, méně tu fouká a vlny se nezvedají tak vysoko. 

V obou případech je potřeba mít s sebou podrobnou mapu a navigaci, aby se posádky nedostaly omylem na ruské území. To nemají Putinovi pohraničníci rádi a z každého nechtěného incidentu kouká dlouhá policejní perzekuce.

Booking.com

Ubytování 

Hotely, prázdninové domy a kempy najdete ve městech Elblag, Tolmicko a Fromborg na břehu Viselského zálivu. Přímo na Vislanské kose je menší letovisko Krynica Morska, kde jsou k dispozici penziony, turistické priváty a kempy. Až téměř u ruských hranic na Vislanské kose je možné se ubytovat v kempu nebo penzionu Nowa Karczma.

 

Highlights

Wielbłądzi Garb – nejvyšší místo Vislanské kosy (49,5 m n.m.) a zároveň nejvyšší evropská duna 
Katy Rybackie – největší hnízdiště kormoránů v Evropě se nachází na začátku Vislanské kosy
Elblonský kanál – soustava vnitrozemských průplavů a propustí spojuje Viselský záliv s Mazurskými jezery na délku 130 km, kudy se dříve přepravovalo zboží a dnes tudy plují lodě s turisty 
Malbork – nejdůležitější hrad řádu německých rytířů
Kaliningrad – dříve Královec, který založil Přemysl Otakar II., dnes ruské město s vojenským přístavem, kam je potřeba vízum 
Gdaňsk – polské velkoměsto se vším všudy od kultury a památek po nakupování, restaurace a kluby

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Mohlo by vás zajímat z historie Pobaltí:

Lotyšsko, malá země s velkou historií

Bita u Grunwaldu patří do polské mytologie

Vojtěchova poslední cesta

Europa Jagellonica: Co po smrti zbyde?

Elblag se připravuje na přežití, kvůli přístavu se prokope viselská kosa

Kde parníky jedou po louce? V Elblonském kanále

Helská kosa nabízí nejhezčí koupání na Baltu

Region Bella Dvina

Každý běžec u moře vyléčí si své hoře

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bahenní závody 24 hodin na koloběžce

Bahenní závody 24 hodin na koloběžce

Trasa koloběžkářské čtyřiadvacetihodinovky v Divoké Šárce je náročnější na techniku jízdy, než tomu bývalo v rovinaté a plně vyasfaltované Stromovce.... celý článek

Mauthausen - konečná stanice

Himálajské políbení Lobuche East 6119 m

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Statistika nehod ve švýcarských horách 2019

Statistika nehod ve švýcarských horách 2019

54 osob zahynulo při vysokohorské turistice ve Švýcarsku, 27 při lyžařské túře, 18 při alpinismu ve vysokých horách. 10 osob zahynulo při lyžařských sjezdech v terénu mimo kontrolované oblasti, 4 se zabili
Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.
Jen tak se proběhnout v Praze

Jen tak se proběhnout v Praze

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Ke Ski areálu Razula v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích se díky sněhové nadílce uplynulých dnů vrátili lyžaři. V sobotu a neděli se tu opět pohybovali skialpinisté a běžkaři, kteří se snažili využít překvapivou
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00

Diskuse

Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06