Zamrzlé Malvíny - eldorádo pro bruslaře
Rozmanité bruslení na přírodním ledu právě poskytuje pískovna Malvíny neboli Mezi Mosty u Čelákovic.
Pokud na bruslích objedete rozlehlou plochu bývalé pískovny Malvíny, užijete si hladký černý led, průhledný led umožňující pohled na písčité dno, sněhový poprašek poskytující komfortní bruslení a také hrbolatý led na dobrodružné přejezdy přes celou zamrzlou pískovnu. Dominantní je tak zvaný dalmatin, když je na černém hladkém ledu nepravidelně nafoukáno spoustu bílých fleků z prašanu.
VIDEO Bruslení Malvíny / Mezi mosty Čelákovice
Malvíny jsou bezpečně zamrzlé na prakticky celé ploše. Pouze u severního a východního břehu se místy nedá vstoupit na led, protože hladina tam odtála. Nesjízdný je také konec zátoky V Čelákově, protože husí a kachní farma se stará, aby voda u břehu nezamrzla.
Je vhodné se zdaleka vyhnout také ostrůvkům a velkým křovinám, které zasahují do vody, protože okolo nich je led slabý.
Naopak se nemusíme obávat jakýchsi ledových květáků, které vznikají náhodně uprostřed hladiny díky podvodním pramenům a proudům.
MALVÍNY: Modrá voda a modrá obloha
Nástup na led
Bezpečný přístup ze břehu na ledovou hladinu je od jihu, ze šíje mezi jezy Mezi Mosty a Malvíny. Odpovídá to českým klimatickým podmínkám, protože na rybnících se obvykle tvoří silnější led u jižních břehů, kdežto severní břehy mají jen slabší led nebo jsou úplně odtálé. Za velkých mrazů se dá nastoupit na led take od Labe, kde je v létě písčitá koupací pláž.
KOUPÁNÍ.CZ: Malvíny Mezi Mosty Čelákovice
Doprava
Na kole nebo koloběžce po Labské cyklostezce na levém břehu Labe z Čelákovic 3 km nebo z Brandýsa - Staré Boleslavi 6 km, případně po cyklostezce Greenway Jizera z Prahy od metra Černý Most 16 km.
Pokud nezamrzne Labe či Jizera, je frajeřina dorazit po vodě na kanoi nebo v mořském kajaku, případně na motorové jachtě (vývaziště je v Káraném).
Vlakem na stanici Lázně Toušeň. Odtud 1,5 km pěšky po žluté a modré turistické značce na šíji mezi jezery Mezi Mosty a Malvíny.
Autem nebo autobusem přijedeme na bezplatné parkoviště za školou v Lázních Toušeň. Odtud 1 km pěšky po Hlavní ulici a ulicí Na Hradisku, poté po pěšině a po schodech okolo Toušeňské zahrady na šíji mezi jezery Mezi Mosty a Malvíny.
V okolí Čelákovic se bruslilo:
* Na velkém jezeře Mezi Mosty.
* Jedna dvojice projela i zadní jezero Malvíny.
* K Jezírku, kde se koupají naháči, jsme se nedostali.
* Slepé rameno Grado se nedalo bruslit, mělo slabý a v horní části žádný led.
* Tůň Homolka se s opatrností dala projet mezi napadanými stromy.
* Byšická tůň byla nesjízdná, měla málo ledu.
* Jezero Řehačka byla uprostřed evidentně bruslitelné, ale nenašli jsme dost silný led u žádného břehu, abychom se do toho pustili, neviděli jsme ani žádné stopy bruslařů. Vodu ho zásobuje Mlynařice.
* Slepé rameno Hrad mělo led dost silný a hrál se tu hokej.
* Pískovna u Labe mezi Sedlčánky a Jiřinou výborně plnila funkci obecního kluziště.
Okolo labských túní a slepých ramen nás vedla naučná stezka Údolím Labe z Čelákovic od kostela přes lávku na pravý břeh řeky, do Byšiček a pak na Řehačku (hospoda). Nazpátek jsme šli po říční navigaci a přes řeku na levý břeh jsme přešli po železničním mostě v Čelákovicích - Jiřína.
Doporučené vybavení
Brusle, teplé oblečení, rukavice, náhradní oblečení v nepromokavém batohu, lékárnička, záchranné lano a bodce, pro nejisté bruslaře se hodí helma. Oceníte také teplý čaj v termosce. Outdoorová kamera, chytré hodinky, outdoorový mobil.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
ČTĚTE REPORTÁŽE Z BRUSLENÍ POD ŠIRÝM NEBEM
Orlická přehrada: Soutok Otavy a Vltavy a Vltava od Orlíku na Zvíkov a Otava od Zvíkova na Smetiprach
Labe - po řece mezi Čelákovicemi a Lysou
Padrťské rybníky - bruslařské a koloběžkářské safari v Brdech
Jevanské rybníky: projeďte celou Jevanskou kaskádu nebo největší Jevanský a Vyžlovský rybník
Vysočina: přehrada Trnávka a Sedlice
Praha: Hostivařská přehrada a okolní ledové plochy jsou dostupné na kole nebo na koloběžce a Počernický rybník a Kyjský rybník ve dne nebo v noci a populární Hamerský rybník je osvětlený rybník v noci, přehrada Džbán, rybník Šeberák a také Podolský přístav a Libeňský přístav
Pražská kluziště: Ovocný trh - romantika v historické Praze, podívejte se také na VIDEO, Na Františku v centru města, Harfa na střeše obchodního domu, Štvanice - malé kluziště nahradilo zbořený zimní stadion, na Vypichu
Máchovo jezero - nádherná ledová plocha u Doks
Hamr na Jezeře - velký rybník u Ralska
Cheb - RETRO záběry ze 70. let na stadionu i přírodním ledu
Krakov (Polsko) - městská kluziště
Rakouská jezera - bruslení v Alpách
Vídeň (Rakousko) - ledový sen před radnicí
Rýn - Rhona (Francie) - zamrzlý lodní kanál
Diskuse
Diskuze k článku
Srdce Evropy, světelná výstava v Praze
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích
Nejčtenější články
Vaječný koňak připravte doma
Prague Volleyball Games jsou zpět! Prestižního mezinárodního turnaje mládeže se letos zúčastní 145 týmů
Franta Kutta byl správnej fík
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu
Kde se natáčela Pyšná princezna
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| La Grande Odyssée | Francie, Haute Maurienne | 10.-22.1. Mushing | 10.1. | |
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| SBCRtalk x K2 - diashow | Praha, Ski Bike Centrum Radotín | Přednáší Zdeněk Hák | 22.1. | 19:00 |
| Vodácký bál | Plzeň, Pod Kopcem | 23.1. | 18:30 | |
| Alpin Ballooning | Rakousko, Kaiserwinkl | 18.-23.1. | 23.1. | |
| DownMall | Praha, Arkády | Sjezd na horských kolech | 24.1. | |
| Boot - veletrh | Německo, Düsseldorf | 17.-25.1. | 25.1. | |
| CMT - veletrh | Německo, Stuttgart | 17.-25.1. | 25.1. | |
| Fitur - veletrh | Španělsko, Madrid | 21.-25.1. | 25.1. | |
| Winter Survival | Jeseníky | 25.-30.1. Armádní závod | 25.1. |
Diskuse
| smutná zajímavost | Horydoly, 22.1.2026 12:07, 42 příspěvků |
| Proč asi? | Paulse, 22.1.2026 10:36, 1 příspěvek |
| smutná zajímavost | P, 22.1.2026 10:17, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Tom, 22.1.2026 8:42, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Skiák, 21.1.2026 13:27, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Tom, 21.1.2026 13:11, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Skiák, 21.1.2026 12:05, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Tom, 21.1.2026 11:48, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Skiák, 21.1.2026 11:14, 42 příspěvků |
| malá rekapitulace | Tom, 21.1.2026 7:31, 42 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Slušný ředitel Lesů ČR Ša... | Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30 |
| Re: Nordic Scating brusle | kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26 |
| Re: Důvěra ve odborníka | jonas williams, 12.1.2026 21:57 |
| Důvěra ve odborníka | freide freide, 12.1.2026 21:55 |
| Proč většina lidí nepozná... | milan šupa, 9.1.2026 19:49 |
| Sexuální trendy roku 2026 | Horydoly , 6.1.2026 11:06 |
| Loď i loď | Horydoly , 2.1.2026 13:40 |
| Advent v Livignu | Horydoly , 30.12.2025 13:00 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH