Dovolená na Mazurských jezerech? Nejlépe na lodi!

Dovolená na Mazurských jezerech? Nejlépe na lodi!
Jachty na Mazurských jezerech.
Autor snímku Bigstockphoto.com
SDÍLEJ:

Láká vás dovolená na lodi, ale na moře si netroufáte? Plavit se na plachetnici nebo jiném typu lodi můžete klidně i ve vnitrozemí. Ideální destinací jsou například Meklenburská jezera v Německu, Burgundsko ve Francii nebo jedinečná Mazurská jezera v Polsku.

Polsko jako turistická destinace bývá Čechy trošku opomíjena. To je ale škoda, protože Mazurská jezerní plošina rozhodně stojí za vidění. Je tvořena různě velkými jezery, říčkami či průplavy rozprostírajících se na celkové ploše 52 000 km2. Z toho samotná vodní plocha zabírá sedm procent. Dvě z 2700 jezer, které tu najdete, jsou dokonce největší v Polsku – Sniardwy (114 km²) a Mamry (104 km²).

Mazury, Polsko.

Jaký typ lodi zvolit na Mazurská jezera?

Pokud jste se rozhodli prozkoumat Mazury lodí, v dnešní době není nic jednoduššího. Díky různým možnostem online pronájmu lodí na mazurských jezerech si i běžný člověk může vybrat typ a velikost lodi, které mu bude po celou dovolenou sloužit jako příbytek i dopravní prostředek.

Velmi oblíbené na pronájem na Mazurech jsou plachetnice. Stejně jako my Češi máme v oblibě v létě sjíždět řeky, Poláci milují plachtění! Na plachetnice však potřebujete mít kapitánské zkoušky. Ty si klidně uděláte i za několik dní. Pokud se vám ale do toho nechce, plavba po vnitrozemí má jednu velkou výhodou – můžete si pronajmout hausbót, na který, většinou, kapitánské zkoušky nepotřebujete.

Hausbóty na pronájem jsou často podobné lodi, ale jsou velké, stabilní a pohybují se omezenou rychlostí, přibližně do 30 km za hodinu. Skvělé jsou tak na dovolenou pro rodinu s dětmi.

Mazury, Polsko.

Kde začít a co vidět?

Plocha Mazurských jezer je opravdu veliká a můžete se tu plavit celé týdny. Pokud máte ale na dovolenou jenom týden či deset dní, musíte si vybrat, zda se vydáte raději na jih, nebo na sever této krásné části Polska.

Jižní cesta

Řada posádek raději volí jižní cestu. Právě proto je turističtější a je tu více lidí a také více atrakcí k prozkoumání. Jezera jsou tu užší s krásnými lesnatými břehy. Během své návštěvy určitě nesmíte vynechat návštěvu rezervaci divokých koní Tarpanů. Když budete mít štěstí, možná je uvidíte koupat se ve vodě.

Plavby na jihu se většinou začínají ve městě Mikolajki nebo v jeho okolí. Tyto „polské Benátky“ vás zcela okouzlí svou malebnou promenádou a na své si tu přijdou také vaše chuťové pohárky. Následně se můžete lodí vydat na největší jezero Polska – Sniardwy – a dále se pomalu přesouvat přes kanál Jeglinski až do města Ruciane Nida, které je významným turistickým letoviskem.

Severní cesta

Pokud toužíte po klidu, divočině a zajímají vás památky z druhé světové války, určitě se vydejte spíše na sever Mazurských jezer. Voda je tu čistší a jezera jsou více otevřená. Během své návštěvy nevynechejte objevování druhého největšího jezero Mamry, kde jsou na břehu nacistické vojenské objekty z druhé světové války i Hitlerův nedokončený Mazurský kanál, který měl spojovat Mamry s Baltským mořem.

Nenechte si ujít ani velké jezero Dobskie, na kterém je přírodní rezervace. Je tu absolutní klid a slouží jako skvělé místo pro pozorování ptáků, hlavně kormoránů. Na noc tu můžete dokonce zakotvit.

Na severu vás ale určitě nemine také návštěva městečko Gizycko. Je tu spousta pouťových atrakcí a stánků, které uvítají hlavně děti, a stará cihlová vodárenská věž, která dnes slouží jako rozhledna. Podívat se také můžete do bývalé pruské pevnost Boyen ve tvaru šesticípé hvězdy.

Mazury, Polsko.

Na co se připravit?

Mazurská jezera sice nejsou moře, ale i tady vás může překvapit špatné počasí, především boční vítr, který pořádně prověří vaše kapitánské schopnosti a odolnost vůči mořské nemoci. A stejně jako u moře, i tady se budete muset v některých měsících vypořádat s návaly komárů. Repelenty a různé odpuzovače hmyzu tak doma nezapomeňte.

Problémem také můžou být nedostatečně označené mělčiny, rákosí či nepřehledné dno. Překvapit vás můžou skryté kořeny či sladkovodní řasy, z kterých není snadné se vymotat. Naštěstí jsou Poláci vždy ochotni pomoc.

Na cestu se tu vydávají především mladí Poláci mezi 20 a 30 lety, kteří na lodi rádi popíjejí. Večery v některých větších marínách a kempech tak můžou být velmi hlasité. Na druhou stranu si ale Poláci rádi s Čechy povídají, zpívají i popíjejí. Pokud budete mít s sebou v záloze pár českých piv, vždy vás rádi přivítají u svého ohně.

Horydoly.czRYBÁŘSTVÍ NA MAZURECH: Lov z loďky 

Mazury, Polsko.

Horydoly.cz SERIÁL Polské řeky

XV. Dovolená na Mazurských jezerech nejlépe na lodi
XIV. Vodácká trasa po jezerech Galindow
XIII. Kladská Nisa / Nysa Klodzka
XII. Chyťte vodu na Smědé
XI. Drweca, plavba 10 dní v rezervaci
X. Kde parníky jedou do kopce? V Elblonském (Elblažském) kanále
IX. Pri Dunajci som sa narodil
VIII. Utajená přehrada Solina?
VII. Gižycká země na kajaku po jezerech
VI. Rybolov na Mazurech
V. Vojtěchova poslední cesta
IV. Dva týdny na Krutyni
III. Na vodu v Dolním Slezsku
II. Wkra, nížinná říčka u Varšavy
I. Biebrza, polská Amazonka


Zobrazit místo Europe river na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na velkých zimních stadionech, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už mají k dispozici přírodní... celý článek

Lukáš Kočař je podruhé králem triatlonu

Line van den Berg: My Phantom poprvé a naposled

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Napříč Chocní - otužilci Choceň, Peliny   9.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Adventní běh Žatec 9.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.

Diskuse

sdhd dgds, 8.12.2023 22:24, 1 příspěvek
fdsgg ftged, 8.12.2023 22:22, 3 příspěvky
xfxf dyhthrefd, 8.12.2023 22:20, 2 příspěvky
Scttij meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 3 příspěvky
klataJIii meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 1 příspěvek
nabddujjj meghana meghana, 8.12.2023 20:03, 2 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 2 příspěvky
Ze Záběhlic ze Záběhlic, 8.12.2023 16:13, 3 příspěvky
Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50