Gižycká země na kajaku po jezerech

Gižycká země na kajaku po jezerech
Krutyň (Krutynia) na turistickém kajaku.
Autor snímku GEP Chroszcz - D.Zaród
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Rybářské město Gyžicko je centrem severní části části Mazur. Kromě rybářů a jachtařů odtud do přírody vyrážejí také vodáci. Plují po jezerech a mělkých řekách. Žádné divoké peřeje tady nejsou, ale dobrodružství v divoké přírodě si přesto návštěvní užijí až dost. Správná cesta se musí hledat, kanály a říčky spojující jezera jsou mělké a nenápadné, táboření je možné v kempech i na divoko u břehu, pozorovat je možné spousta ryb, zvířat a rostlin.

Nabízíme pět nejoblíbenějších vodáckých tras v okolí Gižycka. Které kombinují plavbu po jezerech, kanálech a řekách.

Turistický kajak

Nejoblíbenější zdejší plavidlo je dvoumístný turistický kajak. Jeho vlastnosti jsou dost podobné české otevřené kanoi. Na hladké vodě je ovšem rychlejší a pohodlnější.

Zdánlivě připomíná moderní mořské kajaky, ale je podstatně lehčí (to je důležité na případné přenášení zarostlých míst), má plošší dno (vhodné na přetahování mělčin), je otevřený (pohodlně se v něm sedí a jednoduše nastupuje i vystupuje) a stabilní (klidně si z něho skočíte do vody, vykoupete se a pak do něj zase vlezete rovnou z hladiny).

Vejde se do něj vybavení na týdenní plavbu. Používá se ovšem i na odpolední vyjížďky. Je to prostě nestárnoucí klasika. Nejčastěji se setkáte s modelem nazvaným Augustow.

Sapina 32,5 km

Velice zajímavá trasa je zpestřená střídáním řek a jezer. Je poměrně jednoduchá, a proto doporučovaná pro rodinné výlety. Její předností je možnost výběru délky tratě. Začíná u jezera Kruklin. Pokračuje jezery Patelnia, Goldopiwo, Wilkus, Pozezdrze a Stregiel. Všechna jezera jsou v chráněné zóně, kde se nesmí používat motorová plavidla.

Navrhujeme dvoudenní výlet s noclehem v okolí obce Kruklin. Jednodenní trať má délku okolo 22 km a začíná v obci Kruklanki. Držíme se levého břehu jezera Goldopiwo a plujeme na sever směrem ke zdymadlu v Przerwankach, které se nachází na šestém kilometru. Za zdymadlem, po krátké cestě řekou, se dostaneme na jezero Wilkus. Plujeme podél pravého břehu a po 3,5 kilometrech se dostaneme znovu na řeku, která nás zavede na větší jezero Pozezdrze.

Plujeme směrem na sever. Další říční etapa nás čeká po necelých 2 kilometrech. Je to nejdelší říční úsek, kterým doplujeme do jezera Stregiel. Držíme se levého břehu jezera a po 3 kilometrech se opět dostaneme na řeku, kterou dorazíme do obce Ogonki, kde naše cesta končí.

Galindów 30 km

Cesta je nejkratším spojením jezera Sniardwy s městem Gižycko. Vede úzkými jezery. Atrakcí na trase je dvoukilometrová doprava kajaků po souši mezi jezerem Tyrklo a Buwelno. Začínáme v obci Okartowo. Pádlujeme přes jezero Tyrkto směrem na sever 5,5 km. Na severním břehu, v obci Cierzpiety na nás čeká domluvený převozník, který nás dopraví na jezero Buwelno. Pokračujeme přes jezero dlouhé 9,5 km. Po necelých 3,5 km ústí zprava kanál, který spojuje jezero Buwelno s jezery Ublik Wielki a Ublik Maly. O něco dál na levém břehu vidíme obec Marcinowa Wola. Plujeme stále na sever a dostaneme se do kanálu, kterým proplujeme do jezera Wojnowo. Držíme se levého břehu, míjíme obec Kleszczewo, proplouváme pod mostem a dostáváme se na jezero Nalk Maly a potom Nalk Dužy. Po přibližně po kilometru jsme na jezeře Niegocin. Do Gižycka je to zhruba posledních 5,5 km podél pravého břehu.

Dejguny 32 km

Okružní cestu přes jezero lze zkrátit na 16 kilometrů, pokud se nechceme vracet podobnou trasou. Začínáme v Gižycku. Plujeme Luczanským kanálem směrem k jezeru Kisajno. Na jezeře Kisajno se držíme levého břehu a pádlujeme okolo rekreačních středisek. Dostaneme se do krátkého kanálu Piekna Góra, který nás zavede do jezera Tajty (3,3 km). Po něm jedeme podél pravého břehu. Po 6,5 km se jezero zúží, nalevo vidíme chatovou osadu Wilkasy Zalesie a vpravo obec Wrony. Za úžinou zahneme lehce směrem doleva na jihozápad a po 9 km uvidíme železniční most a ústí říčky, která teče do jezera Dajguny. Říčka je mělká, úzká a klikatá, s nízkými bezlesými břehy. Někdy v suchém létě se stává, že se tudy nedá plout a je třeba kajaky táhnot za sebou.

Dorážíme na jezero Dejgunek. Pokračujeme směrem na sever k železničnímu mostu a pak vplouváme na jezero Dejguny. Jezero má délku 7,3 km. Plujeme na severozápad. Na pravém břehu stojí obec Bogacko o kus dál na levém obec Grzybowo. O kilometr dál na výběžku je místo k táboření a naproti na druhé straně jezera funguje kemp s koupalištěm. Na konci jezera, na západním břehu je obec Kronowo.

Zpáteční cesta vypadá podobně. Pouze od jezera Tajty směřujeme k jihu (doprava) do Niegocinského kanálu. Pak podél levého břehu jezera Niegocin doplujeme do Gižycka.

Wojnowo 14 km

Jednoduchá a krátká vodácká trasa začíná v Gižycku. První část měří 7,5 km a vede po jezeru Niegocin. Plujeme podél levého břehu, až se dostaneme do zúžení, které spojuje Niegoein s jezerem Wojnowo. Další etapa vede dalšími úzkými jezery. Po pěti kilometrech se dostaneme do malého kanálu, který nás zavede na jezero Buwelno. Po dalších 5,5 km budeme vyhlížet ústí říčky na levé straně v malé zátoce. Spojí nás s jezerem Ublik Wielki. Pádlujeme proti proudu ve stínu stromů, proplujeme pod mostkem a po dalšich 0,6 km jsme na Velkém Ubliku. Směřujeme dál, k rekreačnímu středisku na druhé straně jezera, a vyhlížíme vjezd do vodního tunelu, kterým plujeme padesát metrů. Dostaneme se na jezero s křišťálově čistou vodou Ublik Maly. Naši cestu končíme na opačné straně jezera u kempu.

Jezera Gižycké země 80 km

Pokud se rozhodnete k této velké cestě, budete moci ocenit krásu celé Gižycké země. Musíte jí ale věnovali několik dnů. Začínáme ve městě Ryn, odkud plujeme Rynským jezerem na jih až do jezera Talty. Držíme se levého břehu, až uvidíme Talcký kanál, kterým se dostaneme na jezero Taltowisko. Zatím jsme ujeli 14 km. Pokračujeme napříč jezerem, míjíme zátoku a dědinu Zielony Gaj. Dále nás Miodunský kanál zavede do obce Szymonka. Zde můžeme přespat a doplnit zásoby. Od jezera Szymoneckého směřujeme na sever k jezeru Jagodne a po 7 km se ocitneme u kanálu Kula. Dalším orientačním hodem je jezero Baczne. Po pravé straně tohoto jezera vidíme turistickou osadu Rydzewo. Z jezera Boczne se už dostaneme na jezero Niegocin a do Gižycka už máme jen 8 km.

Držíme se levého břehu. Proplujeme kolem obce Wilkasy a doplujeme ke Gižycku. Pokračujeme Luczanským kanálem a ocitneme se na jezeře Kisajno. V něm je mnoho ostrovů, na kterých je vyhlášená ptačí rezervace.

Plujeme u pravého břehu a po 10 km se dostaneme k poloostrovu Krolewski Rog. Namíříme na z dálky viditelný poloostrov Fuledzki Rog, obeplujeme ho a vplujeme na jezero Dobskie. Je útočištěm velkého hejna kormoránů. Z jezera Dobského se vracíme na otevřené vody jezera Dargin. Odtud můžeme namířit k Wegorzewu, nebo se vrátit podél břehu do Gižycka.

Gižycko: 5 nejoblíbenějších vodáckých tras v okolí.

Horydoly.cz SERIÁL Polské řeky

XI. Drweca, plavba 10 dní v rezervaci
X. Kde parníky jedou do kopce? V Elblonském (Elblažském) kanále
IX. Pri Dunajci som sa narodil
VIII. Utajená přehrada Solina?
VII. Gižycká země na kajaku po jezerech
VI. Rybolov na Mazurech
V. Vojtěchova poslední cesta
IV. Dva týdny na Krutyni
III. Na vodu v Dolním Slezsku
II. Wkra, nížinná říčka u Varšavy
I. Biebrza, polská Amazonka


Zobrazit místo Europe river na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42