Gižycká země na kajaku po jezerech

Gižycká země na kajaku po jezerech
Krutyň (Krutynia) na turistickém kajaku.
Autor snímku GEP Chroszcz - D.Zaród
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Rybářské město Gyžicko je centrem severní části části Mazur. Kromě rybářů a jachtařů odtud do přírody vyrážejí také vodáci. Plují po jezerech a mělkých řekách. Žádné divoké peřeje tady nejsou, ale dobrodružství v divoké přírodě si přesto návštěvní užijí až dost. Správná cesta se musí hledat, kanály a říčky spojující jezera jsou mělké a nenápadné, táboření je možné v kempech i na divoko u břehu, pozorovat je možné spousta ryb, zvířat a rostlin.

Nabízíme pět nejoblíbenějších vodáckých tras v okolí Gižycka. Které kombinují plavbu po jezerech, kanálech a řekách.

Turistický kajak

Nejoblíbenější zdejší plavidlo je dvoumístný turistický kajak. Jeho vlastnosti jsou dost podobné české otevřené kanoi. Na hladké vodě je ovšem rychlejší a pohodlnější.

Zdánlivě připomíná moderní mořské kajaky, ale je podstatně lehčí (to je důležité na případné přenášení zarostlých míst), má plošší dno (vhodné na přetahování mělčin), je otevřený (pohodlně se v něm sedí a jednoduše nastupuje i vystupuje) a stabilní (klidně si z něho skočíte do vody, vykoupete se a pak do něj zase vlezete rovnou z hladiny).

Vejde se do něj vybavení na týdenní plavbu. Používá se ovšem i na odpolední vyjížďky. Je to prostě nestárnoucí klasika. Nejčastěji se setkáte s modelem nazvaným Augustow.

Sapina 32,5 km

Velice zajímavá trasa je zpestřená střídáním řek a jezer. Je poměrně jednoduchá, a proto doporučovaná pro rodinné výlety. Její předností je možnost výběru délky tratě. Začíná u jezera Kruklin. Pokračuje jezery Patelnia, Goldopiwo, Wilkus, Pozezdrze a Stregiel. Všechna jezera jsou v chráněné zóně, kde se nesmí používat motorová plavidla.

Navrhujeme dvoudenní výlet s noclehem v okolí obce Kruklin. Jednodenní trať má délku okolo 22 km a začíná v obci Kruklanki. Držíme se levého břehu jezera Goldopiwo a plujeme na sever směrem ke zdymadlu v Przerwankach, které se nachází na šestém kilometru. Za zdymadlem, po krátké cestě řekou, se dostaneme na jezero Wilkus. Plujeme podél pravého břehu a po 3,5 kilometrech se dostaneme znovu na řeku, která nás zavede na větší jezero Pozezdrze.

Plujeme směrem na sever. Další říční etapa nás čeká po necelých 2 kilometrech. Je to nejdelší říční úsek, kterým doplujeme do jezera Stregiel. Držíme se levého břehu jezera a po 3 kilometrech se opět dostaneme na řeku, kterou dorazíme do obce Ogonki, kde naše cesta končí.

Galindów 30 km

Cesta je nejkratším spojením jezera Sniardwy s městem Gižycko. Vede úzkými jezery. Atrakcí na trase je dvoukilometrová doprava kajaků po souši mezi jezerem Tyrklo a Buwelno. Začínáme v obci Okartowo. Pádlujeme přes jezero Tyrkto směrem na sever 5,5 km. Na severním břehu, v obci Cierzpiety na nás čeká domluvený převozník, který nás dopraví na jezero Buwelno. Pokračujeme přes jezero dlouhé 9,5 km. Po necelých 3,5 km ústí zprava kanál, který spojuje jezero Buwelno s jezery Ublik Wielki a Ublik Maly. O něco dál na levém břehu vidíme obec Marcinowa Wola. Plujeme stále na sever a dostaneme se do kanálu, kterým proplujeme do jezera Wojnowo. Držíme se levého břehu, míjíme obec Kleszczewo, proplouváme pod mostem a dostáváme se na jezero Nalk Maly a potom Nalk Dužy. Po přibližně po kilometru jsme na jezeře Niegocin. Do Gižycka je to zhruba posledních 5,5 km podél pravého břehu.

Dejguny 32 km

Okružní cestu přes jezero lze zkrátit na 16 kilometrů, pokud se nechceme vracet podobnou trasou. Začínáme v Gižycku. Plujeme Luczanským kanálem směrem k jezeru Kisajno. Na jezeře Kisajno se držíme levého břehu a pádlujeme okolo rekreačních středisek. Dostaneme se do krátkého kanálu Piekna Góra, který nás zavede do jezera Tajty (3,3 km). Po něm jedeme podél pravého břehu. Po 6,5 km se jezero zúží, nalevo vidíme chatovou osadu Wilkasy Zalesie a vpravo obec Wrony. Za úžinou zahneme lehce směrem doleva na jihozápad a po 9 km uvidíme železniční most a ústí říčky, která teče do jezera Dajguny. Říčka je mělká, úzká a klikatá, s nízkými bezlesými břehy. Někdy v suchém létě se stává, že se tudy nedá plout a je třeba kajaky táhnot za sebou.

Dorážíme na jezero Dejgunek. Pokračujeme směrem na sever k železničnímu mostu a pak vplouváme na jezero Dejguny. Jezero má délku 7,3 km. Plujeme na severozápad. Na pravém břehu stojí obec Bogacko o kus dál na levém obec Grzybowo. O kilometr dál na výběžku je místo k táboření a naproti na druhé straně jezera funguje kemp s koupalištěm. Na konci jezera, na západním břehu je obec Kronowo.

Zpáteční cesta vypadá podobně. Pouze od jezera Tajty směřujeme k jihu (doprava) do Niegocinského kanálu. Pak podél levého břehu jezera Niegocin doplujeme do Gižycka.

Wojnowo 14 km

Jednoduchá a krátká vodácká trasa začíná v Gižycku. První část měří 7,5 km a vede po jezeru Niegocin. Plujeme podél levého břehu, až se dostaneme do zúžení, které spojuje Niegoein s jezerem Wojnowo. Další etapa vede dalšími úzkými jezery. Po pěti kilometrech se dostaneme do malého kanálu, který nás zavede na jezero Buwelno. Po dalších 5,5 km budeme vyhlížet ústí říčky na levé straně v malé zátoce. Spojí nás s jezerem Ublik Wielki. Pádlujeme proti proudu ve stínu stromů, proplujeme pod mostkem a po dalšich 0,6 km jsme na Velkém Ubliku. Směřujeme dál, k rekreačnímu středisku na druhé straně jezera, a vyhlížíme vjezd do vodního tunelu, kterým plujeme padesát metrů. Dostaneme se na jezero s křišťálově čistou vodou Ublik Maly. Naši cestu končíme na opačné straně jezera u kempu.

Jezera Gižycké země 80 km

Pokud se rozhodnete k této velké cestě, budete moci ocenit krásu celé Gižycké země. Musíte jí ale věnovali několik dnů. Začínáme ve městě Ryn, odkud plujeme Rynským jezerem na jih až do jezera Talty. Držíme se levého břehu, až uvidíme Talcký kanál, kterým se dostaneme na jezero Taltowisko. Zatím jsme ujeli 14 km. Pokračujeme napříč jezerem, míjíme zátoku a dědinu Zielony Gaj. Dále nás Miodunský kanál zavede do obce Szymonka. Zde můžeme přespat a doplnit zásoby. Od jezera Szymoneckého směřujeme na sever k jezeru Jagodne a po 7 km se ocitneme u kanálu Kula. Dalším orientačním hodem je jezero Baczne. Po pravé straně tohoto jezera vidíme turistickou osadu Rydzewo. Z jezera Boczne se už dostaneme na jezero Niegocin a do Gižycka už máme jen 8 km.

Držíme se levého břehu. Proplujeme kolem obce Wilkasy a doplujeme ke Gižycku. Pokračujeme Luczanským kanálem a ocitneme se na jezeře Kisajno. V něm je mnoho ostrovů, na kterých je vyhlášená ptačí rezervace.

Plujeme u pravého břehu a po 10 km se dostaneme k poloostrovu Krolewski Rog. Namíříme na z dálky viditelný poloostrov Fuledzki Rog, obeplujeme ho a vplujeme na jezero Dobskie. Je útočištěm velkého hejna kormoránů. Z jezera Dobského se vracíme na otevřené vody jezera Dargin. Odtud můžeme namířit k Wegorzewu, nebo se vrátit podél břehu do Gižycka.

Gižycko: 5 nejoblíbenějších vodáckých tras v okolí.

Horydoly.cz SERIÁL Polské řeky

XI. Drweca, plavba 10 dní v rezervaci
X. Kde parníky jedou do kopce? V Elblonském (Elblažském) kanále
IX. Pri Dunajci som sa narodil
VIII. Utajená přehrada Solina?
VII. Gižycká země na kajaku po jezerech
VI. Rybolov na Mazurech
V. Vojtěchova poslední cesta
IV. Dva týdny na Krutyni
III. Na vodu v Dolním Slezsku
II. Wkra, nížinná říčka u Varšavy
I. Biebrza, polská Amazonka


Zobrazit místo Europe river na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Peguet, francouzská společnost z Haute-Savoie, vyzvala ke kontrole karabinek Maillon Rapide 8 mm. Mailonky byly prodávány nejen samostatně, ale také jako součást dalšího horolezeckého a jeskyňářského vybavení a také výzbroje na průmyslové lezení.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Horydoly v médiích 2020

Horydoly v médiích 2020

Horydoly spolupracují s ostatními médii na tématech, které se týkají především outdoorových aktivit a turistického ruchu. Přinášíme jejich výběr.
Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

Čechůň, zastrčená skalka Jizerských hor

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Další díl vzpomínek na devadesátá léta nás přivádí do Jizerských hor. Našli jsme tam skálu, o které jsme se původně domnívali, že je to Skrytá věž. Pak jsme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 1.5.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.

Diskuse

cdzcs bigvalue shop, 23.4.2021 14:19, 120 příspěvků
cdzcs Antivirua support, 23.4.2021 14:09, 120 příspěvků
cdzcs Riveraman, 23.4.2021 14:06, 120 příspěvků
webovka Micheal, 22.4.2021 14:32, 120 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27