Dva týdny na Krutyni

Dva týdny na Krutyni
Krutyň (Krutynia) na kajaku.
Autor snímku Polska Organizacja Turystyzcna
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Vodácké Polsko se pyšní řekou Krutynia stejně jako v Česku je symbolem vodáckého sportu Vltava a v Rakousku Salza. Ne že by Poláci ve své vlasti nesplouvali stovky dalších toků, ale Krutynia je nejkrásnější, nejznámější a bývá sjízdná po celý rok. Důstojně meandruje rovinami severovýchodního cípu země v regionu Warmia Mazury.

Dva týdny na Krutyni
Krutyň (Krutynia) na turistickém kajaku.
Autor snímku GEP Chroszcz - D.Zaród
Jak na to

Booking.com

Největší vodáckou půjčovnou na Mazurech a zároveň cestovní kanceláří s mnoha pobočkami je Mazury PTTK, kterou provozuje celostátní polský turistický klub. Další konkurenci najdete v seznamu vodáckých půjčoven na Horydoly.

Orientační půjčovné kajaků ve všech půjčovnách na Mazurech je 25 zlotých (klasický polský Augustow laminátový pro 2 osoby), 35 zlotých (plastový pro 2 osoby), 40 zlotých (plastový pro 3 osoby). Někde se dá půjčit plastová kanoe pro 4 osoby za 40 zlotých. Ceny jsou uvedeny za jeden den.

Doporučené vybavení

Otevřená kanoe nebo turistický kajak, pádlo, plovací vesta, házečka, boty do vody, neoprenové oblečení, funkční prádlo, vodácká bunda, čepice se štítkem, tmavé brýle, velký lodní pytel, kilometráž, vodovzdorné hodinky, mapa, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, peníze, nůž, kamera nebo fotoaparát. Kempovací výbava: stan, spací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, teplé ponožky, mapa nebo GPS, zapalovač nebo křesadlo, repelent, plavky, síť proti komárům, opalovací krém, hygienické potřeby.

Mazury jsou českým turistům známé především svými obrovskými jezery, kam se jezdí za jachtingem.

Pohaslá sláva Mazurských jezer

Mazurská jezera jsou pospojována kanály průjezdnými pro jachty i větší lodě. K jejich popularitě přispívá také čerstvý vítr, který je vhodný především pro menší jachty, a také relativní bezpečí pro méně zkušené jachtaře, kteří si zatím netroufají na moře.

Přiznejme ovšem, že na Mazury jezdili Češi především za socialismu. V současné době se tam z Česka vypravují nejčastěji skupiny romantických vodáků, kterým už nestačí tuzemské řeky, nebo hledají klidnější toky.

Klidná Krutynia

Klid je na Krutyni doslovný. Na české poměry tu pádluje jen málo vodáků, jednoduchá tábořiště nebývají přeplněná a i proud v řece je klidný. Řeka sice stále meandruje, ale často vtéká do přírodních jezer, kde se proud téměř zastaví, aby se za nimi zase příjemně rozběhl.

Klasické splutí Krutyni trvá dva týdny. Začíná se ve městě Sorkwity a po stovce kilometrů se končí v obci Ruciane-Nida.

Samozřejmě se dá Krutynia (Krutyň) splout za týden. Poláci si ji ovšem raději vychutnávají déle. Tady se nevyplatí spěchat. Řeka totiž patří k nejkrásnějším evropským nížinným tokům.

Nejkrásnější meandry Evropy

Pro první představu, jak to tam vypadá, zavřete oči a představte si Ploučnici v její nejdivočejší části. Pusťe do ní průzračnou tmavou vodu, občas jí postavte do cesty překrásné modré jezero, každých deset kilometrů uvidíte romantickou srubovou osadu, mezi nimi kličkuje tok skrze neporušenou přírodu, dno je převážně písčité a kamenité, cestou můžeme pozorovat jeleny, divoká prasata, bobry, vlky, losy, medvědy, orly, ledňáčky, sladokovodní želvy...

Polský způsob splutí je stejný, ať ho vodáci absolvují s cestovní kanceláří, nebo sami. Vypůjčí si pohodlný a při tom rychlý turistický deblkajak, naloží do něj něco jídla a pití, spací pytel a rohož na spaní. Nezapomenou na spolehlivé pláštěnky a klobouky proti dešti.

Pádlují denně 8 až 16 kilometrů. Snídají brzy a obědvají pozdě. Nevaří si sami, ale jedí tam, kde jsou ubytovaní v chatkových osadách pro vodáky, kterým říkají stanice wodne.

Krutyń (Krutynia). Mapa vodáckého splutí se zakreslenými městy a tábořišti.

Každý den končí brzy odpoledne, naobědvají se a jsou se koupat, půjčí si kolo, hrají míčové hry, nebo jednoduše pijí vodku, přikusují uzeninu a vedou řeči. V každé osadě je k dispozici jednoduchá hospoda a bar.

S cestovkou, půjčovnou nebo na vlastní pěst

Pokud chcete mít všechno zajištěné předem, kupte si u cestovky zájezd, který obsahuje vůdce výpravy, noclehy, polopenzi, kajak a také organizované výlety. Vyjde vás to na necelých 1000 zlotých (přibližně 6000 korun). Půjčovné kajaku s potřebným vybavením a ubytování ve vlastním stanu vyjde asi na polovic.

Pokud si zorganizujete splutí úplně sami, počítejte s tím, že horní tok Krutyně protéká přírodní rezervací a stanování je dovoleno jen na oficiálních tábořištích.

Krutynia: vpravo turistický průvodce a vlevo vodácká mapa.

Krutynia: opis szlaku

Vodácký průvodce a kilometráž polsky

km vodácká trasa
0,0 Stanica wodna PTTK Sorkwity. Wypożyczalnia sprzętu wodnego, nocleg, parking strzeżony. We wsi sklepy spożywcze, w których możemy kupić prowiant na spływ.
Na jez. Lampackim płyniemy wzdłuż atrakcyjniejszego prawego brzegu, a następnie na wysokości zabudowań pokonujemy otwarte wody jeziora w stronę lewego brzegu. Z daleka widoczna biała tabliczka oznaczająca szlak. Wśród trzcin ukryte jest połączenie z kolejnym jeziorem.
1,8 Wąskim przesmykiem wpływamy na małe jeziorko, na którym po ok. 200 m, należy odnaleźć słabo widoczny wpływ na jez. Lampasz (pow. 0,76 km², dł. ok. 4 km, szer. do 400 m, gł. maks. 23 m). Prawy brzeg jeziora jest zalesiony, po lewej ukryte wśród drzew zabudowania wsi Jędrychowo.
6,5 Z końcem jeziora wpływamy na strugę o lokalnej nazwie Sobiepanka. Dno rzeki kamieniste, miejscami w wodzie gałęzie i pnie drzew – podczas niskiego stanu wody konieczność prowadzenia kajaku, 200 m od wypływu mostek a po jego prawej stronie bar. Po około 1,5 km Sobiepanka uchodzi do jez. Kujno (pow. 0,3 km², dł. 1,5 km, szer. do 320 m, gł. maks. 5,5 m). Na lewym brzegu Grabowo – PKS do Mrągowa, poczta, ośrodek zdrowia, sklepy.
9,0 Z końcem jeziora wypływ Grabówki – dalszego odcinka Krutyni o niskich brzegach porośniętych trzciną wodną. Po przepłynięciu kilometra dociera się do mostu drogowego na trasie Mrągowo – Rybno, przed mostem mały bar, a dalej po prawej stronie na wzniesieniu sklep spożywczy. Mijamy zabudowania wsi Borowe.
10,5 Ujście Grabówki do jez. Dłużec (pow. 1,23 km², dł. 3,1 km, szer. do 0,8 km, gł. maks. 20 m). Płyniemy wzdłuż lewego brzegu – po ok. 1 km zabudowania wsi Dłużec oraz ukryty wśród trzcin odpływ z jeziora.
14,0 Odpływ po ok. 500 m wprowadza nas na wody jez. Białego (pow. 3,59 km², dł. 5 km, szer. do 1,5 km, gł. maks. 31 m). Jezioro posiada rozwiniętą linię brzegową, a w północnej części cztery zalesione wyspy. Ze względu na zarośnięty przesmyk po prawej stronie pierwszej z wysp należy płynąć po lewej stronie, w kierunku największej wyspy na jeziorze wyspy Owczej. Następnie pomiędzy wyspami kierujemy się w stronę prawego brzegu.
16,0 Stanica wodna PTTK Bieńki.
16,8 Trzymając się prawego brzegu odnajdujemy wypływ kolejnej strugi Dąbrówki. Rzeka płynie wolno pośród lasu, meandrując oraz tworząc rozlewiska. Po ok. 1 km wpływamy na śródleśne, odludne jez. Gant (pow. 0,77 km², dł. 2,7 km, szer. do 400 m, gł. maks. 26 m). Na końcu jeziora kierujemy się na środek trzcinowiska, gdzie należy odnaleźć wypływ kolejnej strugi.
21,0 Gancka Struga szerokim korytem wpływa w labirynt trzcin i pałek wodnych, a następnie w las. Po około 900 m mostek na drodze lokalnej, a po następnych 600 m ujście największego dopływu Krutyni – rzeki Babant. Szlak wiedzie dalej w lewo (wyruszając w prawo po 800 m dopłyniemy do zacisznego jez. Tejsowo, po prawej stronie pomost z miejscem dogodnym na kąpiel i nabranie sił na dalszą trasę), dalej rzeka płynie na przemian wśród trzcinowisk i las.
26,5 Stanica wodna PTTK Babięta położona na prawym wysokim brzegu.
Płynąc dalej po około 800 m miejscowość o tej samej nazwie, sklepy, dwa bary – jeden przy moście w młynie drugi w centrum oraz przystanek PKS. Przybijamy do lewego brzegu gdyż czeka nas 70 m przenoska. Ruszamy dalej, w wodzie występują kamienisto-żwirowe mielizny, nurt jest szybszy. Po pewnym czasie koryto rzeki rozszerza się, przechodząc w rozlewisko. Możemy podziwiać przelatujące nad głowami czaple siwe.
39,5 Wpływamy do północnej zatoki malowniczego jez. Zyzdrój Wielki (pow. 2,11 km², dł. 4,2 km, szer. do 800 m, gł. maks. 14 m). Na lewym brzegu widać letniskową miejscowość Nowy Zyzdrój oraz kolejno ośrodki wypoczynkowe. Po przeciwnej stronie zachowała się typowa mazurska wieś Zyzdrojowa Wola. Szlak prowadzi nas przez całe jezioro.
32,0 Około połowy długości jeziora, na środku piaszczysta zalesiona wyspa nazywana Wyspą Miłości – dogodne miejsce do biwakowania. Dalej jezioro zwęża się przechodząc płytkim przesmykiem w jez. Zyzdrój Mały (pow. 0,51 km², dł. 1,4 km, szer. do 600 m, gł. maks. 12,8 m). Po lewej stronie cypel za, którym należy skręcić w lewo, kierując się na widoczną z daleka nieczynną śluzę Lalka. Na wspomnianym cyplu znajduje się Ośrodek Turystyki Wodnej "Na Cyplu" - dogodne miejsce na nocleg lub posiłek.
35,5 Dopływamy do prawego brzegu, gdzie czeka nas 80 m przenoska. Spływ kontynuujemy pośród podmokłych łąk i lasów odcinkiem zwanym Zyzdrojową Strugą.
38,5 Stanica wodna PTTK Spychowo położona na lewym brzegu z dużym molo.
Dalej wpływamy na niewielki jez. Spychowskie.
Od lewego brzegu w głąb jeziora rozciąga się mulista mielizna, należy ominąć ją łukiem trzymając się bliżej prawego brzegu. Po ominięciu mielizny skręcamy w lewo, po kilkuset metrach most – przepływając pod nim uważamy na szybki nurt oraz kamienie. Za mostem po prawej stronie dogodna do postoju plaża. Z tego miejsca możemy wybrać się do centrum Szychowa – sklepy spożywcze, bary, apteka, ośrodek zdrowia, poczta, przystanek autobusowy oraz stacja kolejowa.
39,5 Ruszamy dalej Spychowską Strugą, która przyjęła tę nazwę od jez. spychowskiego. Nurt rzeki na tym etapie jest znacznie szybszy od poprzedniego. Po około 1,5 km po prawej stronie dopływ do jez. Karwik. Dalej kilka prywatnych pól biwakowych, rzeka staje się szersza i zwalnia nurt.
42,5 Wpływamy na malownicze jez. Zdrużno (pow. 2,51 km², dł. 3 km, szer. do 1,5 km, gł. maks. 26 m). Jezioro posiada bardzo rozwiniętą linię brzegową, zalesione brzegi. Po lewej stronie wieś Połom a za nią półwysep z polem biwakowym. Szlak wiedzie w prawo przez wąski przesmyk.
43,5 Most drogowy, po prawej w domu leśniczego sklep, po lewej duże pole biwakowe. Wpływamy na wąskie jez. Uplik (pow. 0,61 km², dł. 2,6 km, szer. do 450 m, gł. maks. 9,2 m). Na jeziorze należy zachować ciszę, ze względu na znajdujący się na prawym brzegu rezerwat „Czaplisko-Ławny-Lasek” – o pow. 6,91 ha, ochronie podlegają miejsca gnieżdżenia się czapli siwej. Most na trasie Ruciane-Babięta, płyniemy wzdłuż prawego brzegu w kierunku zabudowań miejscowości Zgon z licznymi sklepami, restauracjami oraz przystankiem autobusowym.
47,0 Stanica wodna PTTK Zgon.
Dalszy etap spływu będzie wiódł przez jez. Mokre (pow. 8,46 km², dł. 7,7 km, szer. do 1,6 km, gł. maks. 51 m). Jest to jedno z najbardziej urokliwych jezior na szlaku Krutyni. Brzegi urozmaicone lasem o zróżnicowanym składzie gatunkowym, pięć wysp o łącznej powierzchni 5 ha oraz rozciągające się na prawym brzegu rezerwaty: „Królewska Sosna” – o pow. 103,74 ha, obejmuje ochroną starodrzew sosnowy o wieku około 200 lat, z domieszką dębu, świerku oraz brzozy brodawkowatej. Oprócz tego na terenie rezerwatu występują dystroficzne jeziora z torfowiskami i rzadkimi roślinami borealnymi; „Zakręt” – rezerwat torfowiskowo-leśny. Na obszarze 105,8 ha, ochronie podlega las mieszany z dwoma zarastającymi jeziorkami oraz typowe wykształcone torfowisko wysokie.
Z uwagi na dużą powierzchnię podczas silnego wiatru jezioro może być niebezpieczne dla kajaków, w związku z tym zaleca się płynięcie w pobliżu prawego brzegu. Po drodze napotkamy wiele dogodnych miejsc do kąpieli oraz rozbicia namiotu. Około 1 km przed końcem jeziora skręcamy na prawo do dużej, zwężającej się zatoki i przepływamy pod mostkiem.
56,0 Zastawka oddzielająca jez. Mokre od jez. Krutyńskiego (pow. 0,55 km², dł. 2,8 km, szer. do 450 m, gł. maks. 3,2 m). Dopływamy do prawego brzegu, gdyż czeka nas 20 m przenoska. Wpływamy na teren kolejnego rezerwatu „Krutynia” – utworzony na pow. 273,12 ha, obejmuje jez. Krutyńskie, fragment dolnego biegu Krutyni oraz otaczające lasy. Chroni naturalny, młodoglacjalny krajobraz z typowymi dla tych terenów zespołami leśnymi. Na szczególną uwagę zasługują rosnące tu jawory, buki oraz dęby. Po zwodowaniu kajaku kierujemy się w lewo, przesmykiem pomiędzy trzcinami, którym dopływamy na następny basen jeziora. Po niecałym kilometrze osiągamy główny basen jeziora, na którym skręcając w prawo wzdłuż brzegu osiągamy kolejny etap naszego spływu. Na lewym brzegu doskonałe miejsce na kąpiel, które warto jest wykorzystać, gdyż następna okazja kąpieli w jeziorze trafi się dopiero za kilka dni.
58,5 Wypływ rzeki, która od tego momentu nazywamy Krutynią. Dwukilometrowy odcinek rzeki do wsi Krutyń jest uważany za jeden z najpiękniejszych na całym szlaku. Wartki nurt niesie nas wśród okazałych drzew, zaś woda bardzo czysta o małej głębokości stwarza możliwość podglądania ryb. Stałym elementem krajobrazu są tu także łódki tzw. pychówki, przewożące turystów w górę i w dół rzeki.
60,5 Stanica wodna PTTK Krutyń położona urokliwie nad samym brzegiem rzeki. położona urokliwie nad samym brzegiem rzeki.
Kilkaset metrów dalej most i główne zabudowania wsi Krutyń. Założona w XV w, jest obecnie najbardziej znaną na szlaku Krutyni. Z miejscowości tej pochodził Karol Małek (1898-1969), działacz mazurski, pisarz i folklorysta, który był prekursorem spływów szlakiem Krutyni. W centrum wiele sklepów, restauracji, poczta, przystanek autobusowy oraz słynny ryneczek, na którym możemy nabyć pamiątki ze spływu. W Krutyni znajduje się również siedziba Zarządu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka na dalszym odcinku nie zmienia swojego charakteru, koryto jest dosyć szerokie z licznymi piaszczystymi wysepkami. Po około 2 km rzeka zwalnia swój bieg, ponieważ dopływamy do rozlewiska tamy młyńskiej w Krutyńskim Piecu.
63,0 Tama młyńska.
Dopływamy do prawego brzegu, czeka nas tu 150 m przenoska. Na dalszym odcinku momentami pojawia się szybszy nurt, oraz kamieniste mielizny. Stopniowo jednak rzeka zwalnia bieg i zmienia swój charakter. Brzegi stają się niski, łąkowe, porośnięte trzcinami i roślinnością wodną.
66,0 Most drogowy we wsi Rosocha. Po prawej mały bar. Na dalszym odcinku rzeka silniej meandruje, mijamy kilka pól namiotowych oraz barów.
68,5 Po prawej stronie słabo widoczne, zarośnięte trzciną, ujście wąskiej 800 m strugi łączącej Krutynię z jez. Duś. Mając więcej czasu warto jest wpłynąć na jezioro, gdyż na jego lewym brzegu znajduje się klasztor założony przez staroobrzędowców, którego zwiedzenie może być dodatkową atrakcją spływu. Dalej rzeka płynie wśród łąk i pojedynczych gospodarstw, woda nadal bardzo czysta z bogatą roślinności, która miejscami może utrudnić wiosłowanie. Po około 3 km docieramy do mostu w Ukcie – sklepy, restauracje, ośrodek zdrowia, apteka, poczta, przystanek autobusowy.
72,0 Stanica wodna PTTK Ukta, położona na prawym zacisznym brzegu.
Wpływamy na teren rezerwatu „Krutynia Dolna” – o pow. 969,33 ha, obejmuje dolny odcinek Krutyni wraz z jeziorami Gardyńskim, Malinówko, Dłużec i Smolak. Ochronie podlegają również otaczające jeziora i rzekę lasy – drzewostan składa się z grądów i olsów, z drzewami mającymi po 200 lat. Licznie występują tu rzadkie gatunki ptaków oraz ssaków. Rzeka na tym odcinku staje się głębsza i silniej meandruje.
79,0 Stanica wodna PTTK Nowy Most
Jeszcze około 3 km płyniemy rzeką, a następnie wpływamy na jez. Gardyńskie (pow. 0,83 km², dł. 1,3 km, szer. do 900 m, gł. maks. 11,5 m). Jest ono porośnięte na znacznej powierzchni roślinności wodną (grążele, grzybienie i osoka aleosowate) przez co wygląda jak wodna łąka. Kierujemy się w prawo gdzie po 200 m, wąskim przesmykiem wpływamy na śródleśne jez. Malinówko. Dalej trzymając się lewego brzegu wpływamy na wąskie, zakręcające jez. Jerzewko. Stopniowo jezioro zmienia się w płytką rzekę z wolnym nurtem.
86,0 Most drogowy we wsi Iznota, w pobliżu którego znajduje się sklep spożywczy. Przed nami około kilometrowy ostatni etap spływu rzeką Krutynią, która uchodzi tu do jez. Bełdany (pow. 9,44 km², dł. 12,4 km, szer. do 1,5 km, gł. maks. 46 m). Jezioro znajduje się na mazurskim szlaku żeglugowym, z czym związana jest duża obecność łodzi żaglowych, motorowych oraz statków Żeglugi Mazurskiej. Wymusza to na uczestnikach spływu wzmożoną uwagę na niekontrolowane sztuczne zafalowanie. Dalej płyniemy w prawo wzdłuż brzegu. Na lewo znajduje się część jeziora łącząca je z jez. Mikołajskim.
 
88,6 Stanica wodna PTTK Kamień położona na widocznym z daleka półwyspie.
Za stanicą zabudowania wsi Kamień, następnie wyspa i pojawiające się kolejno ośrodki wypoczynkowe. Na prawo duża Zatoka Wygryńska oraz znajdująca się na jej południowo-zachodnim brzegu wieś Wygrany – sklepy, restauracje, przystanek autobusowy. Na przeciwległym brzegu wieś Piaski, z kilkoma portami jachtowymi. Kontynuujemy spływ prawą stroną jeziora, aż do końca jeziora.
96,5 Zabytkowa śluza Guzianka. Opłata pobierana jest przed śluzowaniem, pieniądze wrzucamy do podawanego nam przez operatora śluzy woreczka. Po śluzowaniu około 1,5 m wyżej wpływamy na śródleśne jez. Guzianka Mała (pow. 0,42 km², gł. maks. 13,3 m). Płyniemy prosto do widocznego przed nami przesmyku łączącego jezioro z jez. Guzianka Wielka (pow. 0,72 km², gł. maks. 26 m). Dalej płyniemy w prawo wzdłuż brzegu, mijając pierwsze zabudowania Rucianego-Nidy oraz przystanie jachtowe. Kierujemy się na widoczny przed nami kanał pod mostem drogowym, który wprowadza nas na jez. Nidzkie (pow. 18,31 km², dł. 23 km, szer. do 3,8 km, gł. maks. 24 m). Obszar jeziora wraz z przyległymi do niego objęty jest rezerwatem „Jezioro Nidzkie” – na pow. 2934,71 ha chroniony jest krajobraz najpiękniejszego fragmentu Puszczy Piskiej. W lasach nadbrzeżnych jeziora gnieżdżą się: orzeł przedni, bielik, sokół wędrowny oraz inne chronione gatunki ptactwa. Płyniemy dalej wzdłuż prawego brzegu, widoczny stromy brzeg, kąpielisko z pomostami oraz kanał ,w który wpływamy.
101,0 Stanica wodna PTTK Ruciane-Nida.Tu kończy się większość spływów szlakiem rzeki Krutyni.
  Spływ można przedłużyć o wyprawę po przepięknych zakątkach jeziora Nidzkiego lub dalej, o następne kilka dni spływu rzeką Pisą.

Horydoly.cz SERIÁL Polské řeky

XI. Drweca, plavba 10 dní v rezervaci
X. Kde parníky jedou do kopce? V Elblonském (Elblažském) kanále
IX. Pri Dunajci som sa narodil
VIII. Utajená přehrada Solina?
VII. Gižycká země na kajaku po jezerech
VI. Rybolov na Mazurech
V. Vojtěchova poslední cesta
IV. Dva týdny na Krutyni
III. Na vodu v Dolním Slezsku
II. Wkra, nížinná říčka u Varšavy
I. Biebrza, polská Amazonka


Zobrazit místo Europe river na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

V některých horských oblastech ve Východních Alpách dosáhla lavinová situace 4. stupně.... celý článek

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Vysočina AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19