Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi

Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi
Dunaj pod Vídní.
Autor snímku Ladislav Bláha
SDÍLEJ:

Myšlenka dát si Dunaj na seakajaku ve mě ležela od doby, kdy jsme stejnou trasu jeli po Dunajské cyklostezce a v Hainburgu potkali skupinu kajakářů jedoucích každoroční cestu do moře Tour International Danubien neboli TID.

Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi
Vodáci u Donaukanal ve Vídni.
Autor snímku Chobotnice
Jak na to

Na Dunaj jsme nasedali a auta zanechali parkovat ve Vídni v ulici Brigittenauer Lände. Na jejím začátku vedou šikovné schody rovnou do vody.

Dunaj jsme opustili kousek od vesnice Wolfsthal, kde je vlaková zastávka na trati, po které jezdí vlaky každou hodinu do Vídně. Lepší řešení by byl Hainburg, kde je zastávka blíž, ale vynecháte pohled na Děvín.

Na plavbu došlo letos začátkem října. Logickou jednodenní trasu Vídeň Bratislava jsme z důvodu momentálně panujícího covidového zákazu cestování Čechů na Slovensko zkrátili na plán Wien - Wolfsthal, což je poslední vesnice na pravém břehu před Bratislavou. Plán byl nechat auta ve Vídni před Shiffbautechnische Versuchsanstalt (výzkumákem stavby lodí) a jet skoro celý DonauKanal, kousek za jeho soutokem s Dunajem se setkat s přáteli ze Slovenska a pokračovat až k vesnici Wolfsthal, odkud se vrátíme pro auto vlakem. 

Horydoly.cz Dunaj vlastní silou

CYKLISTÉ Dunajská cyklostezka z Pssova s cyklovozíky

CYKLISTÉ Dunajská cyklostezka z Pasova s dětmi

CYKLISTÉ Ohybem Dunaje na kole

KOLOBĚŽKY Z Brna do Budapešti na koloběžce

VODÁCI Dunaj z Vídně do Bratislavy na seakayaku a kanoi

VODÁCI Dunajská delta koncem léta

VODÁCI Malý Dunaj na kanoi

VODÁCI Koupání na Dunaji ve Vídni

TURISTÉ Římané v Trenčíně

TURISTÉ Koupání na Dunaji ve Vídni

TURISTÉ Ostrov na krásném modrém Dunaji

TURISTÉ Danubiana - galerie umění uprostřed Dunaje

 

Přesně tak jsme udělali. Nasednutí se neobešlo bez obvyklé scénky se seasockem mého grónského kajaku - cvaknul jsem se při nasedání jako skoro vždycky. Na netu načtené obavy z lodi jezdící DonauKanálem rychle a tvořící velké vlny se nepotvrdily, stejně jako obavy, zda je možné a vhodné jezdit po něm na kajacích a kanoích. Žádnou velkou loď jsme v něm totiž nepotkali a malý člun říční policie na nás jen zamával na pozdrav.

Dunaj / Donau.

Vídeňský DonauKanal

Vídeň poměrně rychle utekla s dojmem jako bychom projížděli kolem Smíchovské náplavky (kdyby na ní byla stanice metra přístupná přímo z ní). Za Vídní začaly typické rakouské rybářské párty domečky na pilotech s obrovskou sítí na velkém vahadle vytažené vysoko nad vodou a když ty zmizely, přišel soutok.

DonauKanal dost rychle teče, ale na soutoku s hlavním ramenem se přivalí silná a velice rychlá řeka. Naším úkolem bylo krosnout ji na levý břeh a zážitel z toho přejezdu byl silný. Nájezd do proudu jako na divoké vodě a usilovné pádlování, abychom se udrželi na místě, respektive neodjeli moc daleko po proudu. S nastraženými rozhraními a karfioly jen tak uprostřed řeky, protože pod vodou má dno nějaký tvar, který nevidíme, zato si užijeme jeho projev nahoře na hladině.

Kapr po srbsku v rakouské restauraci

Slovenské přátele jsme potkali na ostrově kousek pod soutokem. Ze skupiny dvou seakajaků a canoe se stala vyrovnaná grupa dvou kanoí a dvou kajaků s převahou dřevěných lodí. Juraj se svou skoro čerstvou vlastnoručně postavenou plátnem potaženou klasickou žebrovkou, Chobotnice na své cedrové štáfkové singl kanoi, já s tradičním plátnem potaženým grónským kajakem a Dáda na plastovém seakajaku od Tahe Marine.

Dunaj / Donau.

Řeka pod námi a s námi frčela o sto šest. Rychlost proudu byla 10-11 km/h. Plánovaný oběd se přiblížil skoro bez úsilí.

Dali jsme si návštěvu rybí restaurace a ochutnávku covidového režimu rakouského pohostinství. Venkovní zahrádka se ukázala být nedosažitelná, protože v sobotu v poledne beznadějně plná a zarezervována, vnitřní prostory přístupné s rouškou ale byly prázdné. Poobědvali jsme tedy skvělého kapra na srbský způsob uvnitř. Systém registrace návštěv čerstvě hejtovaný doma v Čechách byl nenásilný a pohodový. Číšnice přinesla sešit, kam jsme zapsali čas, číslo stolu, jméno a telefon, hotovo. Sešit obsahoval i kolonku email, ale ta byla vesměs prázdná a ani já jsem jim ho nedal.

Dunaj / Donau.

Vyhýbáme se lodím, bójím a vírům

Pokračování cesty se neslo v duchu Velké řeky. Snažili jsme se jet po hraně plavební dráhy, to je sice v proudu, ale mimo cestu velkých lodí, kterých jsme potkali osm vždy s parádní vlnou. Velká řeka přináší bóje plavební dráhy, před kterými se tvoří úctyhodná vlna a za nimi vracák s poctivým rozhraním a které místy vypadají jako by měly zálusk přímo na vás. Vyhnout se jim vyžaduje plánování a pádlování. Další radosti jsou rozhraní a karfióly jen tak pro radost, kdekoliv Velkou řeku zrovna napadne. Na mém patrně ne zcela velikostně vhodném (rozuměj lehce přetíženém) grónském kajaku bez kormidýlek jsem se naodlamoval pádlem jako nikdy jindy. Prostě to se mnou zatočilo, kdykoliv se řece zachtělo.

Dunaj / Donau.

Výjimečným zážitkem bylo klidné staré rameno před Hainburgem a setkání s obávaným, velice rychlým katamaranem jezdící mezi Bratislavou a Vídní. Zastihl nás naštěstí připravené a ve správném místě mimo plavební dráhu. Křížit mu omylem cestu by nebyl dobrý nápad. Loď se vynoří ze zatáčky rychlostí, která nedává moc šancí na reakci, a vlnou, která rychlosti odpovídá.

Končíme pod Děvínem

Vysedací místo pod Děvínem na pravém rakouském břehu jsme lehce přejeli a vraceli se přes asi tři příbřežní hrázky k jedné z rybářských chatek. Od ní to k vlaku bylo tři čtvrtě hodiny chůze. Celkově tohle místo nebyl dobrý nápad. Strávil jsem jako stráž lodí zalezlý v dešti pod rybářskou chatku čtyři hodiny. Protože cesta na vlak, protože cesta vlakem, protože pěší putování Vídní a nakonec protože večerní Vídeň autem zabrala dalších 90 minut.

Dunaj / Donau.

Na příště považuji za lepší nápad skončit přímo v Hainburgu, kde je na břehu kanuklub s restaurací a vlaková zastávka přímo u vody.

Dunaj je krásná silná velká řeka. Pojedeme po ní někdy zas.

INFO: Kilometráž rakouského úseku Dunaje


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.... celý článek

Lehký severozápadní hřeben na Kalbling

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Nová stanice Radiožurnál Sport začne vysílat na Českém rozhlasu dnes 21. května v 11 hodin. Naladíte ji na digitálních rádiích, v televizu a také na internetu. Reportéři a moderátoři připravují sportovní rozhovory, reportáže a přímé
Katastrofální propad hotelů v Praze

Katastrofální propad hotelů v Praze

Pouhých 7 % hostů přijelo do hotelů v Praze oproti loňskému roku. Propad počtu osob i počtu přenocování byl přesně 92,9 %. To je ekonomická katastrofa v cestovním ruchu.
A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

A pure-electric motorhome concept and a caravan that drives itself

German company is developing solutions for the mobile holiday of the future – Focus on electromobility and sustainability – From visions and concepts to prototypes or even production-ready vehicles, the
Air France-KLM letí na biopalivo

Air France-KLM letí na biopalivo

Aerolinky Air France-KLM, čerpadlářská firma Total, provozovatel pařížských letišť Groupe ADP a výrobce letadel Airbus spojily síly, aby dálkové lety poháněly biopalivem. Letoun Airbus A350 byl naplněn udržitelným palivem a odstartoval 18.
Messner se potřetí ožení

Messner se potřetí ožení

Zazvoní kostelní zvony. Na veřejné vývěsce obce Kastelbell - Tschars visí svatební oznámení se jmény Reinhold Messner a Diane Schumacher.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Staré odrůdy třešní - výstava Praha, Dům ochránců přírody 17.-19.6. 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31