Grande Rokytka a Rio Botičo

Grande Rokytka a Rio Botičo
SDÍLEJ:
Letošní ročník Víkendu pražských toků byl nejlepší, který jsem na Rokytce a Botiči zažil. Potoky měly vody akorát, tekla v nich poměrně čistá tekutina, vládlo teplé slunečné počasí, vodáci pádlovali v pohodě a všechny jezy se daly splout. Jaké byly novinky? Co mi utkvělo v hlavě?

Příjemná byla čistá voda, uklizené břehy a spořádaní vodáci. Zápornou roli hráli nezkušení vodáci, kteří spoléhali na cizí pomoc.

Včera vyšla videoreportáž z Rokytky.

Čistá voda

Na Botiči i Rokytce mne překvapila především dobrá kvalita vody.

Z minulých let jsem byl zvyklý na splouvání opravdových městských kanálů. Plavalo v nich nejen viditelné svinstvo jako plastové lahve, igelity a domácí odpad, ale také sem ústila kanalizace.

Na Rokytce stačilo vjet do zatáčky pod Smetankou u dnešního Lidla a zleva přitékal černý smradlavý hnus z Hrdlořez. Další výrazné roury se splaškami jsem dříve registroval ve Vysočanech pod Lidovým domem a dál v Libni nad Zenklovou ulicí.

Letos nic takového nebylo. Voda byla čistá, jak jen může být podzimní potok vypuštěný z rybníka.

To samé jsem s potěšením pozoroval na Botiči. Zatímco chráněné meandry pod Hostivařskou přehradou bývaly čisté, na jezu Marcela se voda zbarvila do černa, v Záběhlicích dostala mastnou konzistenci a v Michli díky nečištěné kanalizaci řádně smrděla. K vodáckým strastem bylo nutno připočítat ještě městský bordel ve válcích pod stupni v korytě.

VIDEO

Stáhněte: BOTIČ 2008 (170 MB, MPG, 8:28 min)

Letos to bylo na Botiči v pohodě. Voda v Záběhlicích lehce zasmrděla, ale za pár kilometrů už byla zase normální. Koupání v ní nebylo procházkou růžovým parkem, ale snést se zaťatými zuby se dalo.

Nová zástavba a péče o břehy

Další překvapení přineslo pozorování břehů. Zvlášť Rokytka je nově zastavěná paneláky. Nostalgicky mi ukápla slza za neproniknutelné romantické křoviny a rozpadlé dvory a továrničky podél koryta, ale musím uznat, že developeři okolí Rokytky uvádějí do obyvatelného stavu.

Druhou stranou mince je, obytné soubory domů jsou obehnány ploty. Pro turisty zbývají jen cestičky mezi břehy a soukromými pozemky. Vysvětluji si to tak, že bych také nechtěl, aby mi pod okny na dětském hřišti káleli cizí psi.

Na Botiči není nová zástavba tak rychlá, ale místy jsou vidět rekonstruované domy, nové bloky a věštšinou aspoň opravené budovy.

Potoky zase zarůstají křovím

Zatímco okolí Rokytky i Botiče se kultivuje, koryta zarůstají. Zatím to ještě moc nevadí, ale za pár let z nich může být nesjízdná džungle.

Po povodních v roce 2002 byla koryta pročištěn a vyřezána. Teď už na to správci povodí možná nemají peníze, nebo na to jednoduše kašlou.

Pochopitelné je to v přírodní rezervací Meandry Botiče od Hostivařské přehrady k jezu Marcela nebo až k Záběhlickému zámečku. Tam si příroda pomůže sama - v širokém údolí se voda může rozlít do lužního lesa, kam potřebuje, a nic se nestane.

Dál ale Botič teče v regulovaném korytě, jako když střelí. Stačí, aby trochu stoupla voda a na zarostlých místech se vytvoří nebezpečné přehrady z naplavenin. Nehledě na to, že nízké větve shazují vodáky do vody.

Křoví zasahuje do koryta nejvíc v Michli, kde už je průjezdný profil už na hraně. Kánoe se mezi větvemi proplétaly jen s obtížemi, o raftech nemluvě.

Jednotlivé křoviny a stromy ale zasahují do koryta i na Rokytce, ačkoliv stále teče lesoparkem nebo městskými parky.

Úpravy koryta zlepšují dojem z Botiče

Potěšitelná je revitalizace Botiče před Fidlovačkou. Smutné industriální koryto vyzděné mohutnými kameny bylo osazeno poloostrůvky, na kterých se uchytila vegetace. Rovná jízda se změnila na mírné zatáčky a proud tedy není tak rychlý.

Pohled do koryta také už není tak smutný, jako býval dříve.

Vodácké plusy

Nakonec si nemohu odpustit poznámky k samotným vodákům. Nejříve kladné body: Nesetkal jsem se tentokrát s opilými a agresivními posádkami. To se cení! Ačkoliv z některých raftů vanuly libé vůně lihu všech možných značek, nedošlo k žádnému incidentu a dokonce ani slovním potyčkám.

Že by vodáci byli odpovědnější? Nebo si chtějí užít vody a do hospody jdou až po splutí? Každopádně je to příjemné zjištění.

Na Rokytce jsem jednoznačně ocenil přepravu řidičů z cíle zpět na start. Za dvacku to bylo osobní toyotou levnější než tramvají a metrem. Vykoupeno to sice bylo otročinou na hladké Vltavě, protože dojezd byl naplánován až na Trójský vodácký kanál, ale to jsem přežil v pohodě.

Příjemná byla i kávička zdarma na startu a zakoupené buřtíky s pivem v cíli Rokytky.

Na Botiči taková vzorná obsluha nebyla, ale za to nechyběl jako každý rok podrobný výklad trati. Vzhledem k hojné účasti posluchačů to je užitečná záležitost.

Hloupí vodáci jedou do válce

Co se mi vůbec nelíbilo, byla bohorovnost nebo spíš hloupost mnoha posádek nafukovacích i pevných deblovek na jezech a stupních. Často se jednalo o klienty vodáckých půjčoven Dronte a Vodácký ráj, ale figurovaly mezi nimi i nezávislé dvojky.

Tito kánoisté vjížděli do jezů bez pudu sebezáchovy, ale hlavně bez zajištění od kamarádů. Asi žádné neměly. Když se cvakly ve válci pod jezem, což bylo často, spoléhaly na cizí pomoc. Kdyby na břehu nestáli cizí vodáci s házečkami, možná by se ve válcích tito individualisté mleli až do zastavení vody.

Aby bylo jasno - není špatné, když v relativně bezpečných válcích někdo zkouší své (ne)umění. Když se to naučí na Rokytce či Botiči, bude se mu to hodit jinde. Vyložene hazardérské a také velmi neslušné vůči ostatním je spoléhání na cizí pomoc, kterou si nedomluvil a za niž neposkytne protislužbu, nebo aspoň nepoděkuje.


Zvětšit mapu
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Neznalost
rád poradím a pomůžu ale abych stál s házečkou pod jezem jenom kvůli nadrženým pálavistům to se mi nechce
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 21.10.2008 12:39
Reaguj
Neznalost
To je právě ono, jak to to lidičky naučit. Existují sice vodácké a kajakářské školy, na vodáckých webech jsou články o bezpečnosti a taktice, při vydávání lodí jsou lidi poučeni, ale zřejmě to nestačí. Když děláš řidičák, tak prostě projdeš kurzem a většinou víš, co a jak.Tady to je na vodákovi a tak sbírá zkušenosti spíše v terénu. Ale je fakt, když přijede vodák, který před tím jel jenom Berounku a sjede si Botič, příště už ví, že by si ten neopren měl vzít, že vesta fakt není pro parádu a helma není vopruz. A pokud tam vidí házečky v akci, příště si jí raději také půjčí.Takže souhlasím se střelcem, lepší, že vůbec jedou a buďme k nim tolerantní, většinou totiž sbírají zkušenosti, tak jako my kdysi.
 • Autor Míla
 • Datum a čas 21.10.2008 09:19
Reaguj
drobný omyl
Pivoň se mýlí v jedné základní věci - zaměňuje neodpovědnost a totální nevědomost (sice sebevražednou, ale pořád jen nevědomost). Sváteční jezdci nemají ponětí o jištění, neví, co je to házečka, nemají tušení, jak se používá. Domlouvat se tudíž s cizíma lidma na záchraně je ani nenapadne - nemají páru o tom, že by se měli nějak jistit. Domlouvat se na záchraně s přihlížejícími - kdo jim zaručí, že nenarazí na někoho, kdo je na tom stejně? Dříve to nepotřebovali. Na Vltavě v sezóně stačí, aby se plaváček zvednul dřív, než ho někdo přejede. Námitka, že si to měli zjistit na netu neobstojí - přes všechny žvásty většina populace přístup na net nemá, nebo s ním neumí zacházet, knižních příruček je minimum a ne všude jsou speciálky, kde by se daly koupit.V praxi na méně rizikových tocích je šance, že něco pochytí, byť je to bude bolet. Pořád lepší, než kdyby seděli doma na zadku.
Reaguj
Re: Nezodpovědní vodáci
Pane Pražáku(?), nic proti půjčovnám, dokonce ani proti zelené a modré. Sám tu druhou občas s partou využívám. S hloupými klienty určitě moc nezmůžete - máte ale pravdu, že vaše velké žluté jmenovky na zelených lodích jen tak nepřehlédnu.
 • Autor Pivoň
 • Datum a čas 20.10.2008 14:46
Reaguj
Nezodpovědní vodáci
Díky Kubovi za hezký článek a fotky, zvláště pak video. Co se týče nezodpovědných vodáků, tak jenom upřesním, že půjčovna Dronte tam byla jako půjčovna,vodáci jsou sice poučeni o nebezpečích na řece a o tom, jak se mají chovat, bohužel, pak už je to na nich. Je ale pravda, že ti na zelených nebo modrých lodích se lépe pamatují. Každopádně, obě akce byly podařené.
 • Autor Míla
 • Datum a čas 20.10.2008 13:49
Reaguj
Házečky
Těch házeček tam bylo dost, ale je fakt že ti nešťastníci nevěděli co s nima mají dělat (myslím ty cestovky). Jinak se řeky v Čechách obecně dost pročišťují - to je moc dobře!!!
 • Autor JN
 • Datum a čas 20.10.2008 13:10
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky... celý článek

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

BOTIČ Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Obří investice na Vltavě: nikomu prý nebyla korupce prokázána

Vážený pane šéfredaktore, četl jsem Vaši pozvánku na sobotní otevření Hořínského kanálu. Mám rád váš server Horydoly, a proto jsem byl dnes velice nemile překvapen, když jsem četl Váš komentář.
Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál se slavnostně otevírá v sobotu

Vraňansko-hořínský laterální kanál na Vltavě bude slavnostně otevřen v sobotu 18. září. V době  11:00 - 17:00 h se koná prohlídka pro veřejnost, plavba zdarma a jsou připraveny dětské atrakce. Zajištěna je kyvadlová doprava autobusy v úseku
K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

K čemu je miliardová investice? Na palubě se nemusí skládat lehátka

KOMENTÁŘ Zdvihací mosty a další úpravy na Vraňansko-hořínském laterátním kanálu stály daňové poplatníky necelou miliardu korun. Ředitelství vodních cest pořádá oslavu k zahájení provozu modernizovaného kanálu. Ne všichni jsou ovšem nadšení. Kriticky

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Ostravice - zamykání Šance 25.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 2.-3.10. 2.10.
Dračí lodě Ústí nad Labem, Vaňov 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   9.10.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 9.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30