Grande Rokytka a Rio Botičo

Grande Rokytka a Rio Botičo
Botič, Matylda splouvá Marcelu.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Letošní ročník Víkendu pražských toků byl nejlepší, který jsem na Rokytce a Botiči zažil. Potoky měly vody akorát, tekla v nich poměrně čistá tekutina, vládlo teplé slunečné počasí, vodáci pádlovali v pohodě a všechny jezy se daly splout. Jaké byly novinky? Co mi utkvělo v hlavě?

Grande Rokytka a Rio Botičo
Botič ve staré Hostivaři.
Autor snímku Hana Suchá

Příjemná byla čistá voda, uklizené břehy a spořádaní vodáci. Zápornou roli hráli nezkušení vodáci, kteří spoléhali na cizí pomoc.

Včera vyšla videoreportáž z Rokytky.

Botič 2008.

Čistá voda

Na Botiči i Rokytce mne překvapila především dobrá kvalita vody.

Z minulých let jsem byl zvyklý na splouvání opravdových městských kanálů. Plavalo v nich nejen viditelné svinstvo jako plastové lahve, igelity a domácí odpad, ale také sem ústila kanalizace.

Na Rokytce stačilo vjet do zatáčky pod Smetankou u dnešního Lidla a zleva přitékal černý smradlavý hnus z Hrdlořez. Další výrazné roury se splašky jsem dříve registroval ve Vysočanech pod Lidovým domem a dál v Libni nad Zenklovou ulicí.

Letos nic takového nebylo. Voda byla čistá, jak jen může být podzimní potok vypuštěný z rybníka.

To samé jsem s potěšením pozoroval na Botiči. Zatímco chráněné meandry pod Hostivařskou přehradou bývaly čisté, na jezu Marcela se voda zbarvila do černa, v Záběhlicích dostala mastnou konzistenci a v Michli díky nečištěné kanalizaci řádně smrděla. K vodáckým strastem bylo nutno připočítat ještě městský bordel ve válcích pod stupni v korytě.

VIDEO Botič 2008

Letos to bylo na Botiči v pohodě. Voda v Záběhlicích lehce zasmrděla, ale za pár kilometrů už byla zase normální. Koupání v ní nebylo procházkou růžovým parkem, ale snést se zaťatými zuby se dalo.

Botič 2008.  

Nová zástavba a péče o břehy

Další překvapení přineslo pozorování břehů. Zvlášť Rokytka je nově zastavěná paneláky. Nostalgicky mi ukápla slza za neproniknutelné romantické křoviny a rozpadlé dvory a továrničky podél koryta, ale musím uznat, že developeři okolí Rokytky uvádějí do obyvatelného stavu.

Druhou stranou mince je, obytné soubory domů jsou obehnány ploty. Pro turisty zbývají jen cestičky mezi břehy a soukromými pozemky. Vysvětluji si to tak, že bych také nechtěl, aby mi pod okny na dětském hřišti káleli cizí psi.

Na Botiči není nová zástavba tak rychlá, ale místy jsou vidět rekonstruované domy, nové bloky a většinou aspoň opravené budovy.

Botič 2008.  

Potoky zase zarůstají křovím

Zatímco okolí Rokytky i Botiče se kultivuje, koryta zarůstají. Zatím to ještě moc nevadí, ale za pár let z nich může být nesjízdná džungle.

Po povodních v roce 2002 byla koryta pročištěn a vyřezána. Teď už na to správci povodí možná nemají peníze, nebo na to jednoduše kašlou.

Pochopitelné je to v přírodní rezervací Meandry Botiče od Hostivařské přehrady k jezu Marcela nebo až k Záběhlickému zámečku. Tam si příroda pomůže sama - v širokém údolí se voda může rozlít do lužního lesa, kam potřebuje, a nic se nestane.

 Botič 2008.

Dál ale Botič teče v regulovaném korytě, jako když střelí. Stačí, aby trochu stoupla voda a na zarostlých místech se vytvoří nebezpečné přehrady z naplavenin. Nehledě na to, že nízké větve shazují vodáky do vody.

Křoví zasahuje do koryta nejvíc v Michli, kde už je průjezdný profil už na hraně. Kánoe se mezi větvemi proplétaly jen s obtížemi, o raftech nemluvě.

Jednotlivé křoviny a stromy ale zasahují do koryta i na Rokytce, ačkoliv stále teče lesoparkem nebo městskými parky.

Botič 2008.  

Úpravy koryta zlepšují dojem z Botiče

Potěšitelná je revitalizace Botiče před Fidlovačkou. Smutné industriální koryto vyzděné mohutnými kameny bylo osazeno poloostrůvky, na kterých se uchytila vegetace. Rovná jízda se změnila na mírné zatáčky a proud tedy není tak rychlý.

Pohled do koryta také už není tak smutný, jako býval dříve.

Botič 2008.  

Vodácké plusy

Nakonec si nemohu odpustit poznámky k samotným vodákům. Nejříve kladné body: Nesetkal jsem se tentokrát s opilými a agresivními posádkami. To se cení! Ačkoliv z některých raftů vanuly libé vůně lihu všech možných značek, nedošlo k žádnému incidentu a dokonce ani slovním potyčkám.

Že by vodáci byli odpovědnější? Nebo si chtějí užít vody a do hospody jdou až po splutí? Každopádně je to příjemné zjištění.

Na Rokytce jsem jednoznačně ocenil přepravu řidičů z cíle zpět na start. Za dvacku to bylo osobní toyotou levnější než tramvají a metrem. Vykoupeno to sice bylo otročinou na hladké Vltavě, protože dojezd byl naplánován až na Trójský vodácký kanál, ale to jsem přežil v pohodě.

Příjemná byla i kávička zdarma na startu a zakoupené buřtíky s pivem v cíli Rokytky.

Na Botiči taková vzorná obsluha nebyla, ale za to nechyběl jako každý rok podrobný výklad trati. Vzhledem k hojné účasti posluchačů to je užitečná záležitost.

Botič 2008.

Hloupí vodáci jedou do válce

Co se mi vůbec nelíbilo, byla bohorovnost nebo spíš hloupost mnoha posádek nafukovacích i pevných deblovek na jezech a stupních. Často se jednalo o klienty vodáckých půjčoven Dronte a Vodácký ráj, ale figurovaly mezi nimi i nezávislé dvojky.

Tito kánoisté vjížděli do jezů bez pudu sebezáchovy, ale hlavně bez zajištění od kamarádů. Asi žádné neměly. Když se cvakly ve válci pod jezem, což bylo často, spoléhaly na cizí pomoc. Kdyby na břehu nestáli cizí vodáci s házečkami, možná by se ve válcích tito individualisté mleli až do zastavení vody.

Aby bylo jasno - není špatné, když v relativně bezpečných válcích někdo zkouší své (ne)umění. Když se to naučí na Rokytce či Botiči, bude se mu to hodit jinde. Vyloženě hazardérské a také velmi neslušné vůči ostatním je spoléhání na cizí pomoc, kterou si nedomluvil a za niž neposkytne protislužbu, nebo aspoň nepoděkuje.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Horydoly.cz VIDEO z BOTIČE

Jez U Seřadiště 2002
Povodeň v Hostivaři a Práčích 2002
 
Jedenáct cvaknutí na Botiči 2002
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2004 
Vypuštěná Hostivařská přehrada 2008
Dolní tok Botiče a Rokytky 2008
Horní tok Botiče z Průhonic 2009
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2009
Meandry Botiče na kajaku 2010 
Starý Botič pod hladinou přehrady 2011
Povodeň v Záběhlicích 2013
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2014
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2015
Botič - záchrana vodáků na jezech 2015  
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2016 
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2017
Jez Marcela 2017 (zvrhnuté lodě)
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2018
Dolní tok Hostivař - Výtoň 2019

Žabí koncert v meandrech Botiče
Žabí námluvy na Botiči
Bruslení na Botiči v Záběhlicích

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Neznalost
rád poradím a pomůžu ale abych stál s házečkou pod jezem jenom kvůli nadrženým pálavistům to se mi nechce
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 21.10.2008 12:39
Reaguj
Neznalost
To je právě ono, jak to to lidičky naučit. Existují sice vodácké a kajakářské školy, na vodáckých webech jsou články o bezpečnosti a taktice, při vydávání lodí jsou lidi poučeni, ale zřejmě to nestačí. Když děláš řidičák, tak prostě projdeš kurzem a většinou víš, co a jak.Tady to je na vodákovi a tak sbírá zkušenosti spíše v terénu. Ale je fakt, když přijede vodák, který před tím jel jenom Berounku a sjede si Botič, příště už ví, že by si ten neopren měl vzít, že vesta fakt není pro parádu a helma není vopruz. A pokud tam vidí házečky v akci, příště si jí raději také půjčí.Takže souhlasím se střelcem, lepší, že vůbec jedou a buďme k nim tolerantní, většinou totiž sbírají zkušenosti, tak jako my kdysi.
 • Autor Míla
 • Datum a čas 21.10.2008 09:19
Reaguj
drobný omyl
Pivoň se mýlí v jedné základní věci - zaměňuje neodpovědnost a totální nevědomost (sice sebevražednou, ale pořád jen nevědomost). Sváteční jezdci nemají ponětí o jištění, neví, co je to házečka, nemají tušení, jak se používá. Domlouvat se tudíž s cizíma lidma na záchraně je ani nenapadne - nemají páru o tom, že by se měli nějak jistit. Domlouvat se na záchraně s přihlížejícími - kdo jim zaručí, že nenarazí na někoho, kdo je na tom stejně? Dříve to nepotřebovali. Na Vltavě v sezóně stačí, aby se plaváček zvednul dřív, než ho někdo přejede. Námitka, že si to měli zjistit na netu neobstojí - přes všechny žvásty většina populace přístup na net nemá, nebo s ním neumí zacházet, knižních příruček je minimum a ne všude jsou speciálky, kde by se daly koupit.V praxi na méně rizikových tocích je šance, že něco pochytí, byť je to bude bolet. Pořád lepší, než kdyby seděli doma na zadku.
Reaguj
Re: Nezodpovědní vodáci
Pane Pražáku(?), nic proti půjčovnám, dokonce ani proti zelené a modré. Sám tu druhou občas s partou využívám. S hloupými klienty určitě moc nezmůžete - máte ale pravdu, že vaše velké žluté jmenovky na zelených lodích jen tak nepřehlédnu.
 • Autor Pivoň
 • Datum a čas 20.10.2008 14:46
Reaguj
Nezodpovědní vodáci
Díky Kubovi za hezký článek a fotky, zvláště pak video. Co se týče nezodpovědných vodáků, tak jenom upřesním, že půjčovna Dronte tam byla jako půjčovna,vodáci jsou sice poučeni o nebezpečích na řece a o tom, jak se mají chovat, bohužel, pak už je to na nich. Je ale pravda, že ti na zelených nebo modrých lodích se lépe pamatují. Každopádně, obě akce byly podařené.
 • Autor Míla
 • Datum a čas 20.10.2008 13:49
Reaguj
Házečky
Těch házeček tam bylo dost, ale je fakt že ti nešťastníci nevěděli co s nima mají dělat (myslím ty cestovky). Jinak se řeky v Čechách obecně dost pročišťují - to je moc dobře!!!
 • Autor JN
 • Datum a čas 20.10.2008 13:10
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Ve čtvrtek 20. června 2024 pozdě v noci nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.... celý článek

Dva mrtví Češi při raftingu na francouzské řece Guil

Panoramatická stezka Hohe Tauern Panorama Trail

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Plánujete jet autem na lyžovačku? Budete v zimě jezdit po zasněžených a zledovatělých silnicích? Kvalitní zimní pneumatiky vám zajistí pohodovou a bezpečnou jízdu. Jakou značku zvolit? A jak se vyznat ve všech
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Vltavská žula - křest horolezeckého průvodce Praha, Rock Pint, Havlíčkova 20.6. 18:30
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 21.-23.6. Vodácký maraton 21.6.
Dračí lodě - kongres Praha, KVS 21.6.
Paddle Cup Trenčín, Váh Vodácké závody pro veřejnost 22.6.
Kamenický cyklomaraton Kamenice nad Lipou Horská kola 22.6.
Dračí lodě Brno, přehrada 22.-23.6. 22.6.

Diskuse

Stephenjense Gichardpow, 20.6.2024 7:24, 121 příspěvků
Lewiskit Earnesthaide, 20.6.2024 6:48, 12 příspěvků
OLanebal Timsothyenush, 20.6.2024 5:29, 121 příspěvků
Lhanebal FobertProft, 20.6.2024 4:33, 15 příspěvků
bhgmbjsw pill, 20.6.2024 4:16, 121 příspěvků
mueller JosephPat, 20.6.2024 3:42, 121 příspěvků
Earnesthaide Shanebal, 20.6.2024 3:41, 121 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22