Jak jsme spluli Naab

Jak jsme spluli Naab
Naab. Stulíky na hladině před městem Nabburg.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V Čechách nikde neteče v řekách dost vody. Je léto a sucho. Každoročně je to doba, kdy se vydáváme hledat zajímavé řeky do blízkého pohraničí. Tentokrát padla volba na německou Nábu (Naab).

Jak na to

Luhe-Wildenau - Schwandorf

Doba splutí: 2 dni, 40 km.
Vodácká obtížnost: ZWC.
Charakter: Široká nížinná řeka.
Riziko: V létě žádné nehrozí, za povodní může silný proud stáhnout neopatrnou posádku do jezu.
Znalosti: Kormidelník ovládá běžné záběry.
Sjízdnost: Celoročně.
Vodočet: www.hnd.bayern.de
Doprava: Podél řeky vede železnice a dálnice, křižují ji místní komunikace.

Půjčovny: TrekkingNautilus.
Doporučené vybavení: Turistický kajak nebo kanoe, vhodné jsou i velké vícemístné modely, pádlo, plovací vesta, boty do vody, vodácké oblečení, lodní pytel nebo plastový barel, kempingové vybavení včetně vařiče, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, mapa, kilometráž, průvodce, jídlo a pití na cestu, nakoupit lze ve městech podél řeky (mimo víkendy).

Jedeme jenom ve dvou. A ještě k tomu v kajacích na divokou vodu. To jsme si tedy vybrali galeje...

Cesta do slovanského Německa

Po rozpálené dálnici ženeme kombík přes Plzeň a Rozvadov, uhneme z ní směrem na Weiden a k chladivé řece se dostaneme v městečku s povědomým názvem Luhe-Wildenau.

Jsme v Horní Falci na úpatí Českého lesa, kterou dlouho obývali Slované. Luhy založili u soutoku několika říček a potoků, ze kterých vzešla řeka Nába (Naab). Vyklučili lužní lesy a v mělké širokém údolí vzdělali pastviny a šťavnaté louky.

STÁHNĚTE:
Vodácký průvodce Naab

Jezy, ostrovy, slepá ramena

Parkujeme u fotbalového hřiště na soutoku řeky Naab a říčky Luhe. Za kabinami je bezplatný plácek pro fotbalisty, rybáře a vodáky. Vklouzneme z rákosí do proudu, který nás pomalu, ale jistě nese k prvnímu jezu Naabmühle. Vpravo před jezem nás navádí šipka s kanoistou na louku, kudy se jez přenáší.

Na plastovém kajaku hupneme přes betonovou korunu, která je sotva mokrá, a tak se pod ní netvoří válec. Jenže ujedeme sto metrů, a tam už musíme z lodi stejně ven. Vystupujeme u hráze z betonu a balvanů, která v sobě spojuje funkci nízkého jezu a hlubokého brodu.

Řeka se hluboce zařízne do lesnatého údolí a doveze nás k jezu Wernberg-Unterköblitz. Orientace nad ním je poněkud komplikovaná díky systému několika ostrůvků. My volíme úplně pravé rameno a ukazuje se, že to nebyla dobrá volba. Vede nás rovnou k elektrárně, a tak musíme nad jezem křižovat celou řeku doleva. Tam máme na výběr - buď jez přeneseme po levém břehu, nebo sjedeme kamenitým rybím přechodem vlevo od jezu, nebo sklouzneme šikmou jezovou desku. Díky krátkým loďkám můžeme klouzat po mokrém zamešeném betonu po jez.

Zvířata jsou tady doma

Poprvé a naposledy se v korytě objeví skála a pár set metrů za ní končíme pod mostem. Přes něj vede dálniční křižovatka mezi Prahou, Norimberkem a Mnichovem. Parťák vytahuje z křoví koloběžku, kterou jsme tady nechali po cestě sem, a jede nazpátek po silnici pro auto. Já zatím suším vodácké oblečení a posléze ho hlídám před nájezdem malých Cikáňat, které se tady utábořily spolu s bulharskými rodiči. Nevím, zda jejich nenechavé ručičky jsou důsledkem jejich upřímného zájmu o vodácký sport nebo o cizí věci, které lze dobře zpeněžit. Na noc tedy raději popojíždíme o pár set metrů niž podél řeky.

Ráno vařím snídani na ohni z naplaveného dřeva s doprovodem žabího skřehotání, ptačího zpěvu a hluku projíždějících tiráků z nedaleké dálnice. Parťák mezi tím odváží auto pár kilometrů do Pfreimdu na nádraží a na koloběžce se vrací nazpátek.

Objízdné potoky pro ryby a vodáky

Dnes nás čeká dlouhá plavba historickou krajinou. Naab většinou poteče, málokde se úplně zastaví, ale my to ani pořádně nezaregistrujeme. Voda hladce plyne bez peřejí mezi loukami, po kterých rejdí jako diví traktoristé sklízející vysokou šťavnatou trávu.

První jez v Pfreimdu označuje na levém břehu šipka s kanoistou. Ukazuje buď přenášení po louce nebo objízdný potok pro ryby. Menší lodě jím projedou bez problémů a užijí si aspoň na sto metrů iluzi divoké vody. Pod jezem se řeka uklidní a pomaloučku teče mezi slepými rameny a okolo ostrůvků. Máme čas sledovat volavky, čápy, labutě a další ptáky ve vzduchu i na hladině. Objíždíme velká stulíková pole. Na březích se zjeví několik zárodků trampských osad nebo zahrádkářských kolonií. Ví bůh, co se ze seskupení srubů a maringotek nakonec vyvine.

Na levém břehu se objeví kostel svatého Petra a Pavla v Perschen, který tu už stojí devět století. O kus dál se napravo vypíná hrad nad středověkým městem, jehož historie sahá ještě o dvě stě let nazpátek. Koho dějiny zajímají, jistě ví, že zdejší region nazývaný Nordgau má úplně jinou historii než sousední Bavorsko na jihu a Braniborsko daleko na severu. Účelem jeho vzniku bylo okolo roku 1000 po Kristu definitivní ovládnutí nábských Slovanů a stabilizace německo-českých hranic od Chebu k Tachovu. To se o pár století později podařilo a Nordgau splynul s Horní Falcí.

Další šipka s kanoistou zase ukazuje doleva. Buď nás čeká dlouhé přenášení přes vesnici, nebo plavba parkem, kterým vede rybí přechod. Nájezd z řeky do objízdného potoka je zeshora označený pohyblivou traverzou podobně jako vjezd do tunelu pro nákladní auta. Má stejnou funkci, protože ukazuje, jestli se vodáci vejdou to podjezdu pod mostkem v polovině potoka. Kdo se praští do hlavy o traverzu, neměl by jezdit, protože dál neprojede.

Naab pořád krásně teče, pozorujeme přírodu ve slepých ramenech i na ostrůvcích v řece. Zleva se přibližuje dálnice do Mnichova a voda se nenápadně zastaví. Nastávají několikakilometrové galeje. Na březích se zjevili rybáři. Teprve až pod dálničním mostem vlevo přiteče říčka Schwarzach, se můžeme zase radovat. Blíží se dvojice jezů.

Pokud pojedeme levým ramenem, zastavíme u druhého jezu ve Schwarzenfeldu, těsně před ním vyneseme loď na ostrov a zase ji spustíme na hladinu. V pravém rameni řeky hned na začátku stojí vysoký nesjízdný jez, který se přenáší vlevo také přes ostrov. Elegantní možnost, jak se dostat do pravého ramena poskytuje kamenitý a zakroucený objízdný potok pro ryby, který začíná těsně vlevo vedle jezu. Dál pokračujeme pod nízký pontonový jez, podjedeme historické centrum města a ocitneme se na soutoku s levým ramenem už pod oběma jezy.

Doprava na Naab: kajak, koloběžka, auto a vlak.

Jsme odhodláni pokračovat dál. Víme ale, co nás čeká. Jako burlaci na Volze budeme pádlovat po klidné řece. Je krásná, ale zábavy si na ní moc neužijeme. V obrovských meandrech se točí až do Schwandorfu. Těsně před městem odbočuje z hlavního koryta doprava mlýnský náhon. Dostaneme se do něj přes nízký jez Hollerwehr a pokračujeme přírodním korytem až k lávce pro pěší. Na levém břehu vedle ní stojí pěkně opečovávaná boží muka. Tady končíme.

Během dvou dnů máme za sebou 37 kilometrů plavby. Na celé Nábě jsme během víkendu potkali jenom jednu nafukovací kanoi a dvojici kajakářek, která se právě vylodila. Jinak byla řeka pouze naše. Tedy až na jednoho Slováka, který rýžoval zlato a jeho paní se při tom opalovala, dvě desítky místních rybářů na březích a dva obyvatele chatové kolonie.

Booking.com

Suším oblečení, čistím lodě, čekám na auto a bojuji s komáry. Parťák jde dva kilometry na vlak do Irrenlohe. Na trati do Pfreimdu jezdí spoje každou hodinu. Tam nasedne do auta, dojede k řece pro koloběžku a nakonec vyzvedne i mě. Pomalu padá soumrak.

Oberwildenau. Haidenaab (vpravo) se vlévá do Waldnaab (vlevo) a tvoří řeku Naab.

Gute Nacht! 

Parkujeme na odpočívadle u silnice v jednom vedlejším údolí. Koloběžku a oba kajaky stěhujeme ven z kombíku, sami si usteleme uvnitř. Po půlnoci už spíme jako zařezaní, ale ne na dlouho. "Guten Tag Polizei" ozve se klepání na přední sklo. "Ausweis bitte, Dokumenten!" požaduje nekompromisní hlas. Než se nám podaří probudit se, otevřít dveře a najít občanské průkazy, slyšíme veselý smích mladšího policajta: "To jsou vodáci a mají koloběžku, to znám." Ten starší komisní nám ještě posvítí do očí, zasalutuje a přeje: "Gute Nacht." Myslím, že i on si oddechl, že nemusí perlustrovat zloděje, protože jako vesnický policajt nemá takové vzrušení zapotřebí.

Naab protéká městem Nabburg.

Horydoly.cz Řeky v okolí na HORYDOLY

Mže (Česko)

Regen (Německo)

Naab (Německo)

Schwarzach (Německo)

Kamp (Rakousko)

Ohře (Česko)


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Naab až do Dunaje

Fotky mi připomněli minulý rok. Jeli jsme na kánojích až do Regensburgu. Byli jsme tam vykulený, jak je Dunaj obrovská řeka a jak má proud. Můžu jenom doporučit. 2 x jsme spali na černo na břehu, ale bez auta, to jsme nechali ve Weidenu, a 3 x v kempu - pohoda. jenom pod tím dáálničním mostem jsme tábořili taky s Romy z Jižní Evropy, prý je to jejich zastávka na cestě do Německa. Nic neukradli

  • Autor skuz
  • Datum a čas 8.8.2013 10:27
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

ČERNÁ VDOVA Michal Hrušík se utopil při komerčním splutí řeky Una pod trojitým vodopádem Štrbački buk. Ironií osudu je, že muž profesí slovenský diplomat zahynul na státní hranici mezi Chorvatskem... celý článek

Zprávy od horolezců 2022

Westwandrampe Rote Flüh: horské lezení než napadne první sníh

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Švýcarské ledovce v tomto horkém létě hodně utrpěly, jejich plocha se o dost zmenšila. Odtály horní vrstvy sněhu a ledu. Odkryla se místa, která lidské oko nikdy nevidělo.
Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Přemýšlíte, co budete dělat v září? Pokud nepatříte k aktivním sportovním typům, podívejte se na nové filmy v kinech, případně na jedné ze streamovacích platforem (Netflix, HBO Max, …).
Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Horská silnice Aliance nás vylákala do Brd. Na koloběžkách jsme vyrazili do nejvyššího sedla v Brdech poblíž Toku. Končí léto. Zatím je sucho. Za pár dní přijdou podzimní deště.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Setkání lokomotiv Sergej Lužná, Železniční muzeum 8.-9.10. 8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07