
Rakytník řešetlákový aneb sibiřský zázrak

Rakytník je hitem medicíny posledních let. Kromě posílení imunity je dobrý také na pleť, má antibakteriální účinky a využívá se jako doplněk léčby močového a zažívacího ústrojí. Západní zdravotnictví ho sice objevilo pro veřejnost docela nadávno, ale Mongolové, Číňané a Sibiřané užívají rakytník řešetlákový už tisíce let.
Z rakytníku se průmyslově vyrábí mnoho druhů sirupů, krémů, cukrovinek a olejů. Běženě se prodávají v lékárnách, v prodejnách zdravé výživy a také internetových obchodech zaměřených na zdraví. Vybíráme na ukázku produkty e-shopu Ekonio.cz:
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je keř nebo malý strom s nažloutlými květy, oranžovými plody a trny. Ve volné přírodě vytváří souvislé porosty.
Roste v mírném podnebném pásmu po celé Evropě a Asii na slunných místech. V Česku se pěstuje jako okrasná a ovocná rostlina. Případně pro drobný soukromý sběr plodů.
Plody jsou oválné peckovice veliké do 1 cm. Žluté, oranžové až červené barvy. Chutnají kysele, hořce až nasládle.
Rakytník je využíván kvůli vitamínům obsaženým v dužině jeho plodů. Plody se ovšem česají obtížně - jsou malé a rostou na trnitých větvičkách.
Osvědčenou metodou sklizně je zmrazování plodů. V tuzemských podmínkách se stříhají větve, na kterých rostou plody. Následuje zmražení větví v mrazáku na teplotu -18 °C. Poté se plody setřepou. V severně položených zemích se v přírodě čeká na první velké mrazy, a pak se plody setřásají rovnou z keřů.
Tradiční asijské léčivo
Hippophae, latinské označení pro rakytník, má původ ve staré řečtině. Znamená třpytící se kůň. Antičtí Řekové už v době bronzové vypozorovali, že zvířata spásající rakytník, získávala zdravou lesklou srst.
V lidovém léčitelství Mongolska, Sibiře a chladnějších regionech Číny jsou účinky rakytníku známy od nepaměti. Užívá se při léčbě plic, jater, kloubů a pokožky. To znamená, že odstraňuje zahlenění nebo záněty plic, hojí sliznice, žaludeční i dvanáctníkové vředy, reguluje krevní oběh, urychluje hojení a také slouží jako kosmetický prostředek pro udržení mladého vzhledu.
V Tibetu se užívá na regeneraci po nemocích a zraněních, také při otravách a kardiovaskulárních chorobách. Rakytník popsal poprvé Yu Tuo Yuan Dan Kong Bu okolo roku 780 v tibetských Čtyřech knihách lékopisů rGyud bzi.
Velkými konzumenty rakytníku jsou Rusové. Za dob Sovětského svazu bylo dokonce vyšlechtěno několik odrůd s většími plody. Říkají mu sibiřský zázrak a také citroník severu. Vaří z něho vitamínové bomby - sirupy, kompoty a marmelády. A stejně jako ostatní asijské národy ho využívají v medicíně a kosmetice. Navíc se vysazuje jako ochrana před půdní erozí ve větrných a suchých oblastech.
Ke kurioznímu využití rakytníku sáhli vědci sovětského vesmírného programu, kteří podávali kosmonautům rakytníkový olej jako ochranu před kosmickým zářením.
Vitamínová bomba v malé bobuli
Barva plodu je určovaná množství karotenoidů. Chuť ovlivňuje obsah sacharidů. Rakytník obsahuje velké množství významného vitamínu C. Pro představu: denní doporučenou dávku vitaminu C pokryje buď velký pomeranč, dva citrony, nebo jediná bobulka rakytníku.
Každý rakytník obsahuje tyto vitamíny:
B1, B2, B6, B3 (nikotinamid či PP) - působí na nervy
B9 (kyselina listová) - příznivý na krev a vývoj plodu v matce
C (kyselina askorbová či E300) - chrání buňky a tím celý organismus
D - zajišťuje růst kostí a správné složení krve
E (tokoferol) - chrání buněčnou membránu a působí jako antioxidant
K - zaručuje srážlivost krve
Domácí sirup, likér nebo marmeláda
Z domácích zdrojů se vyrábí obvykle rakytníkový sirup. Propláchnuté bobule se mixují, cedí a šťáva s dužninou se zahřívá na 80 °C. Poté se sladí. Přidání cukru je nutné, protože naše české a moravské rakytníkové plody jsou obvykle velmi kyselé.
Rakytníkový likér můžete vyrobit jednoduchým naložení bobulí do alkoholu na celý rok a macerát už poté pouze dosladíte. Likér je tmavě hnědý a chutná po medu.
Domácí marmelády se vyrábějí z kombinace rakytníku, hlohu, cukru a vody ve stejných dílech. Uvařené bobule se pasírují, smíchají s cukrem a nakonec rozvaří na rosol.
V tuzemských podmínkách jsou bobule rakytníku zralé zhruba od poloviny září, ale na keřích zůstávají až do prvních mrazů. V přírodě si rostliny v rozmnožování pomohou samy, ale na zahradu je nutné zasadit samčí i samičí rostlinu, jinak se plodů nedočkáte. Rakytník se množí nejen pomocí semen v bobulích, ale také rozvětvenými kořeny v hloubce jen několik desítek centimetrů. Je proto nutné rakytníkové keře neustále zastříhávat a hlídat výmladky v okolí, aby se příliš nerozrostly.
Zajímavé rostliny na Horydoly
Rakytník řešetlákový aneb sibiřský zázrak
Fenykl proti nadýmání a pro mateřské mléko
Aloe vera čistí organismus vně i zevnitř
Před heřmánkem smekni a před bezem klekni
Síla přírody proti chřipce a nachlazení
Léčivé byliny z katovy zahrádky
Bylinné čaje pro zdraví i lahodnou chuť
Tři dobré čaje: gunpowder, puerh a sencha
Léčivé byliny z katovy zahrádky
Podzim nás neskolí! Jak na únavu a chmury?
Diskuse
Diskuze k článku

Během jednoho týdnu na Everest?
Camping 2025 - tištěný přehled kempů v České republice
Může se hodit
Nejčtenější články

Skála Marie Terezie v Brdech

11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?
Trpaslíci v Krušných horách

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?
TEST Trekingové kotníkové boty Columbia Escape
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Tramping v okolí Prahy - přednáška | Praha, Městská knihovna | Přednáší Marek Toman | 13.5. | 16:00 |
Czech Travel Press - valná hromada | Praha, CzechTourism | 13.5. | 14:00 | |
Burian 120 - výstava | Dvůr Králové nad Labem, ZOO | 11.2.-15.5. Maloval Zdeněk Burian | 15.5. | |
Svět knihy - veletrh | Praha, Holešovice | 15.-18.5. | 15.5. | |
Hobby - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 15.-18.5. | 15.5. | |
Pískoviště | Písek | 16.-18.5. Městská slavnost | 16.5. | |
Dragon Boat Festival | Praha, Žluté lázně | 16.-18.5. Dračí lodě | 16.5. | |
Bike Trans - cyklomaraton | Poříčí nad Sázavou | Horská kola | 17.5. | |
Jindřichohradecký pedál | Jindřichův Hradec | Cykloturistika | 17.5. | |
Pochod Praha - Prčice | Prčice | 17.5. |
Diskuse
Важные Предсказания Месси... | Igornqs, 13.5.2025 14:35, 2 příspěvky |
mojiiiddddsss | wipewov430 wipewov430, 13.5.2025 13:48, 1 příspěvek |
manuhgdddssss | wipewov430 wipewov430, 13.5.2025 13:48, 1 příspěvek |
manuhgddddffsss | wipewov430 wipewov430, 13.5.2025 13:48, 1 příspěvek |
Všeználek | Honza, 10.5.2025 15:46, 3 příspěvky |
Všeználek | Loukota, 10.5.2025 11:26, 3 příspěvky |
Inu | Honza, 9.5.2025 12:29, 3 příspěvky |
No a kto že sa | Honza, 9.5.2025 12:21, 23 příspěvků |
Kořeny zla | Horydoly - Andrea Černá, 8.5.2025 20:03, 23 příspěvků |
Kořeny zla | Honza, 8.5.2025 19:12, 23 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Paddle Worldwide | Horydoly , 7.5.2025 19:44 |
Vodácké závody 2025 | Horydoly , 7.5.2025 19:39 |
Lodě na Labi | Horydoly , 7.5.2025 19:29 |
60 let Czech Travel Press... | Horydoly , 4.5.2025 19:06 |
Proběhněte Prahou s Janke... | Horydoly , 2.5.2025 14:29 |
Jižní Čechy startují cykl... | Horydoly , 2.5.2025 10:03 |
Payments To Uzbekistan | Horydoly , 30.4.2025 1:30 |
Trhy na Mariánském náměst... | Horydoly , 19.4.2025 2:52 |