Obytná vestavba do VW T4 Caravelle long svépomocí

Obytná vestavba do VW T4 Caravelle long svépomocí
VW T4 Caravelle.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

JEŽKOVY VOČI Možná jste se také ráno probudili v kufru své Oktávky a snili o Californii - tovární úpravě VW Transporter s kempovací výbavou. Vzhledem k ceně použitelných kusů T4 California s motorem 2,5 TDI a rokem výroby z konce devadesátek vás možná napadne si něco podobného postavit.

Obytná vestavba do VW T4 Caravelle long svépomocí
VW T4 Caravelle stojí v kempu.
Autor snímku Petr Šlajer

Nebo se k tomu alespoň přiblížit. Protože jinak je třeba počítat s cenovkou v převážně německých bazarech od 15 tisíc EUR výš. Novější kempovací Téčka se mohou blížit ceně chaty či chalupy.

Boj o centimetry

Zadání je jednoduché: aby se uvnitř přepravili čtyři lidé s plnohodnotnými pásy, vyspali se, nasnídali se a mohli se i trochu hýbat. Pro dva dospělí a dvě děti je šířka Transportera velmi stísněná. Lepší je pořídit střešní stan, případně si ho vyrobit.

Horydoly.czVÝBĚR MODELU: Obytné auto pro rodinu za 200 000 Kč

Jako základ použijeme prodlouženou verzi VW Transporter long T4 Caravelle s 8 místy. Vepředu potřebujeme dvě místa, ne tři, aby se mohly sedačky upravit na otočné. Navíc se mezi ně vejde i menší přenosná autolednička. Dlouhou verzi upřednostníme proto, že při domácí výrobě obytné vestavby se hůře hospodaří s místem než při tovární úpravě. Nicméně požadavek na dlouhou karoserii výběr vhodného vozu v bazaru ztíží.

Postel

Na klasickou zadní trojsedačku, která se dá rozložit do roviny na lůžko, narazíte poměrně často. Nevýhoda je její hrbolatost z důvodu anatomie. Na spaní nejspíš budete potřebovat ještě matraci. Lepší je pořídit Transportera, který má ve výbavě přímo rozkládací postel (např. Reimo Family Sport). Na té se však hůře sedí za jízdy.

Úložné prostory

Věci na spaní se nejlépe uspořádají do šuplíku pod postel, jako například do tohoto vyrobeného z 10mm překližky, s úchyty proti pohybu za jízdy. Hodí se i různé síťky.

Volkswagen T4.

Nezávislé topení

Jsou na výběr dva hlavní typy - plynové a naftové horkovzdušné. Výhody plynového jsou nižší pořizovací cena a nezávislost na dodávce elektrického proudu. Nevýhodou jsou pak větší rozměry, nutnost vozit s sebou předpisově umístěné plynové lahve a zákaz používání za jízdy na přitápění.

Naftové horkovzdušné oproti tomu se spotřebou kolem 1-2 deci nafty za hodinu využívá téměř bezednou nádrž na naftu. Vejde se třeba pod sedačku nebo do kufru, můžete s ním topit i za jízdy. Což je výhoda zvlášť když nemáte vícezónové topení. Ale potřebujete asi dvojnásobek peněz, druhou baterii s relé (silně doporučeno) z důvodu rozfuku horkého vzduchu. Nemusí se dělat díra do karoserie z boku, jen do podlahy.

Volbu umístění obou systémů limituje například blízkost palivové nádrže nebo výfukového potrubí pod podlahou.

Volkswagen T4.

Kuchyň s tekoucí vodou

Boj o centimetry nastává, pokud se rozhodnete do vašeho Transportera umístit kuchyň. I v dlouhé verzi karoserie je výsledek kompromisní řešení. Ale může mít vše, co je pro pohodlí třeba.

Volkswagen T4.

Po vyndání prostředních sedaček Caravelly zbydou na podlaze dva páry kolejnic. Na tyto pasuje Jekl 2x4 cm. Z uzavřených profilů vyřízneme flexou částečně otevřený profil, na který navaříme metrické závitové kolíky. Bude to tak bezpečnější, než se snažit profily na desku kuchyně připevnit pomocí vrutů.

Volkswagen T4.

Trhuhlářské práce

Nyní můžeme začít stavět kuchyň. Profily ještě opatříme navařenými maticemi, aby byly na kolejnici zafixované. A také zarážkami na konci kvůli zamezení pohybu vpřed

Jako vhodný materiál na výrobu kuchyňské linky se osvěčila vodovzdorná, protiskluzová překližka 20 mm, vydrží časté rozlévání vody a utírání. Vodovzdornou překližku vám nařežou v lepším hobbymarketu.

Volkswagen T4.

Instalatérské práce

Do výbavy kuchyně pořebujeme dřez, ideálně hlubší oválný. Díry pro dřez a pro odpad vyřežeme například frézovacím vrtákem na běžnou domácí vrtačku. Ale pozor, vrtačkou netlačte příliš do boku, jinak ji zničíte. Nejlepší je tvar nejprve navrtat dírami vedle sebe svisle a poté díry propojit frézovacím vrtákem vodorovně a začistit. Dřez potom usadíme obvyklým způsobem pomocí silikonového tmelu. Dále potřebujeme dva kanystry 20 l na vodu a jeden 20 l na odpad.

Volkswagen T4.

Aby z odpadní roury stékala špinavá voda zahradní hadicí do kanystru, je třeba vytvořit ohebnou redukci. Tato je vyrobena ze dvou vrstev cyklistické duše a připojena hadicovými svorkami.

Volkswagen T4. 

Elektrikářské práce

Čerpadlo se osvědčilo mebránové, samonasávací 12 V – nicméně takto malé a jednoduché je k sehnání pouze na čínských e-shopech (hledejte self priming diaphragm pump 12 V). Výkon 6 litrů za minutu postačí na mytí nádobí i lehčí sprchování směrem ven z okénka. To v případě, že kuchyňskou hadici nastavíte. Pak můžete mít i venkovní sprchu. Případně můžete zvolit výkonnější čerpadlo, ale pak se hodí koupit regulátor otáček motoru.

Dále budeme potřebovat vodovzdorný spínač z elektroinstalačních potřeb, zahradní a potravinářské hadice se svorkami a běžný elektroinstalační materiál.

Hodí se mít v blízkosti kuchyně druhou 12V automobilovou zásuvku, abychom nemuseli mít příliš dlouhý kabel.

Volkswagen T4.

A nakonec plynařina

Pro vařič zvolíme nejlépe typ s víkem. Ochrání okno od auta proti znečištění při vaření. Ten pořídíme v potřebách pro kemping i s příslušenstvím na bombu. Na 2kg bombu není třeba regulátor tlaku. Pokud tam bude, vařič bude mít menší výkon. Plynovou bombu pořídíme zvlášť. Je třeba důsledně používat hlavní uzávěr plynu na bombě, campingové vařiče nemívají tepelnou pojistku.

Přeprava plynových lahví se řídí poměrně komplikovanou směrnicí 2008/68/ES o pozemní přepravě nebezpečných věcí.

Plné i prázdné plynové lahve se dle předpisů dopravují jen s uzavřenými ventily a s našroubovanými ochrannými kloboučky – tedy nikoliv napojené na plynovou soustavu. Nesmí se nacházet v místnostech určených ke spaní. Proto jsou například v obytných přívěsech umístěny v samostatné schránce s vnějším odvětráváním. V opačném případě se musí skladovat mimo obytný prostor.

Každopádně je dobré si po zakoupení nebo výměně plynové lahve vyzkoušet ventil mýdlovou vodou, zda neuchází (i když má láhev plombu / visačku o profesionálním plnění), pravidelně tímto způsobem kontrolovat hadicové spoje a vizuálně kontrolovat hadice, zda nejsou poškozeny. Je dobré zvážit pořízení detektoru plynu, který stojí pár stovek.

Volkswagen T4.

Myslete na bezpečnost a odpovídající upevnění

Důležité je vše vymyslet tak, aby se zařízení nepohybovalo a vydrželo i prudší brzdění nebo náraz. Vyjímatelné součásti upevníme například pomocí popruhů. Úložný prostor kuchyně je vyroben ze snížené banánové krabice z důvodu zamezení hluku od nádobí. Pro zamezení pohybu předmětů vytvoříme pro každý kus nádobí samostatný oddíl. Drobnosti do kuchyně můžeme upevnit úchyty z nerezového drátu na svařování. Vzhledem k tomu, že tato obytná vestavba je vyndavací, není třeba se s ní chlubit na STK. Ale i tak se vyplatí vše dělat s ohledem na bezpečnost a zdraví posádky.

Volkswagen T4.

Horydoly.cz Obytná auta, karavany a autostany

Obytné auto pro rodinu do 200 000 Kč

Karavan se vlastně nevyplatí

Obytná dodávka Mercedes Viano pro důchodce

Nejmenší obytná auta

Mercedes-Benz ML 350 BlueTec 4M

Poprvé za volantem luxusního auta

Domácí výroba autostanu

Autostan mezi obytným autem a stanem


 

Horydoly.cz Ježkovy voči na Horydoly

Domácí výroba autostanu

Vytuněné motokolo z Malešic

Jak se staví molo nad vodou

Skiset na dětský cyklovozík

Vytuněné motokolo

Noc ve visu

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Respirátor ze sáčku ve vysavači 

Přepouštěcí ventil na plyn

Ustřihni spacák a strč do něj prcka

Tuning zimního spacáku 

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

Na skialp není nikdy brzy

VAROVÁNÍ
Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné materiální škody, zranění či ztráty na životech v souvislosti s napodobováním návodů popsaných v rubrice Ježkovy voči!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů... celý článek

Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Špatné počasí zavřelo alpské průsmyky

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Dvě třetiny ojetých aut na prodej ukrývají nepříjemná tajemství. Příslovečně stočený tachometr je vlastně drobnost. Mnohé vozy jsou kradené. Mají za sebou bouračky. Jsou složené z několika rozbitých modelů. Mají závažné
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Jak se plánuje Praha - přednáška Praha, Neobyčejná klubovna Přednáší Marek Vácha 29.10. 15:10
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Děčín, Sněžník 2.-4.11. 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Městská knihovna, Kayak Beach Bar, Za plotem 3.11.-4.12, 3.11.

Diskuse

Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 1 příspěvek
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18