Přátelská poušť v Izraeli

Přátelská poušť v Izraeli
Wolfgang Quilitz.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Izrael jako historicky velice bohatá země, má turistům co nabídnout. Návštěvník si může vybrat od nejstarších památek na lidské osídlení, přes bohatou a bouřlivou historii, až po moderní současnost. To nabízejí i další státy kolem Středozemního moře. V čem je však Izrael originální, jsou nezvyklé nápady tamních turistických podnikatelů.

Přátelská poušť v Izraeli
Shahar Shilo.
Autor snímku Kuba Turek

Cestovní ruch mezi Českem a Izraelem je převážně jednosměrný. Zatímco Čechů odjede ročně navštívit Izrael něco přes sedm tisíc, Izraelců loni přijelo navštívili Českou republiku více než sto tisíc. Což je škoda, protože cesta letadlem do hlavního města Tel Avivu přijde na pouhou tisícikorunu.

Naučili se s nimi žít

Za pouště se mnohé státy stydí a často tyto nehostinné části naší planety přehlížejí nebo dokonce dělají, že u nich neexistují. Izraelci z tohoto fenoménu naopak udělali pod názvem Přátelská poušť turistický trhák.

Za přátelskou považují i Negevskou poušť, zjednodušeně Negev, která leží na jihu Izraele. Rozprostírá se na 69 % rozlohy celého státu, tedy zhruba 13 000 km². Území tvoří triangl na jihu s letoviskem Ejlat u Akabského zálivu a na severu s městem Beerševa. Jeho západní část sousedí s pouští na Sinajském poloostrově. Východní hranici tvoří údolí Wádí Arava, tedy řeky Arava, která v létě často vysychá a v jarním období často hrozí povodněmi.

V současné době je Negevská poušť domovem pro zhruba 379 000 Židů a pro zhruba 175 000 Beduínů. Největším městem a zároveň správním střediskem je Beerševa. Dále tu můžeme navštívit města Dimona, Arad, Micpe Ramon, Rahat a Tel Ševa.

Samozřejmě tu najdeme i kibucy. Původně se jednalo o sociální vesnický experiment se společným majetkem. Časem se transformovaly do současné podoby moderního střediska. Například kibuc Sde Boker založil první izraelský premiér David Ben Gurion a také v něm strávil po tom, co odešel z politiky, zbytek života.

Když hledali Izraelci sídlo pro Ben Gurionovu univerzitu, postavili ji v poušti vedle jmenovaného kibucu. Na univerzitě najdeme i specializované fakulty, jako je například Blausteinův institut pro výzkum pouště nebo Mezinárodní škola Alberta Katze pro výzkum pouště.

Za vším je neuvěřitelná práce

Snad díky nedostatku prostoru dokázali udělat místní obyvatelé z Negevské i Judské pouště vcelku příjemné místo k životu. Věřil by někdo u nás, že vína z vhodných terroárů této pouště se pravidelně umísťují na předních místech světových soutěží? Díky horkým dnům a studeným nocím tu získávají 14 až 15 % alkoholu a úžasnou chuť.

Horydoly.czGASTRONOMIE: Víno z Golanských výšin 

Také tu najdeme plantáže zeleniny, pastviny pro hovězí dobytek či kozy, výrobny sýrů, vědecké instituce, výzkumné solární systémy a také samozřejmě písek a holé skály.

Co s tím? Jsou tu tisíce kilometrů různých tras, které může člověk projíždět na koni, na velbloudu, terénním automobilem nebo dokonce brázdit pěšky.

A nejenom to, jak říká Shahar Shilo z instituce Friendly Negev Desert, poušť je, když víte, jak se v ní chovat, opravdu přátelská. Ví, o čem mluví. Kromě své akademické činnosti totiž poskytuje služby turistickým agenturám právě v této oblasti. 

"Přijeďte do Negevské pouště s biblí," doporučuje křesťanskou knihu knih, ačkoliv sám je hebrejského vyznání. "Jsou zde nejstarší křesťanské památky popisované právě v Bibli." Poněkud sarkasticky poté dodává: "Když vám dojde voda, nezbývá vám než se podle Bible pomodlit, protože bez dostatku vody s sebou v poušti nepřežijete."  

Horydoly.czZIMA: Lyžování na Mount Hermon 

Jeho kolega a zároveň konkurent v turismu Boart Sar Shalom, zase nabízí kombinaci aktivního odpočinku a zajímavé sportovní aktivity, jako je sjíždění pískových dun na speciálním snowboardu, čemuž se prý říká sandboarding.

Horydoly.czHOROLEZECTVÍ: Až teprve pekař mi řekl, kde se dá lézt 

Cestovatel si může vyzkoušet, jaké je to žít beduínském stanu a putovat po poušti s opravdovými Beduíny.

Desert Bike Air je mladá společnost, která láká dobrodruhy na pouštní cykloturistiku a nabízí výlety do pouště na horských kolech.

Negev

Velice nejen turisticky zajímavá je oblast Ejlot, která se nachází severně od turisticky oblíbeného města Ejlat. Jak zmiňuje zástupce oblasti pro turistiku Gil Hovav, Izrael nabízí nejenom cestovatelské zážitky, ale i vědecké poznávání. V poušti místní odborníci například představí nejmodernější způsoby zemědělství a praktické ukázky využití solární energie, které tu mají na rozdávání.

Obdobně je tomu i jinde v Negevské poušti. Dorit Korine, která zastupuje společnost Negev Highland Experience, se zaměřuje na specializované formy agrární turistiky. Seznamuje zájemce s velice unikátními způsoby pěstování užitných rostlin v pouštních podmínkách. Poukazuje, že mají pouze brakickou vodu, což je voda z hlubokých studní s vysokým procentem minerálů. Je téměř slaná. Mnohde se kvůli tomu nedá ani pít, natož s ní zalévat rostliny. Přesto pěstují rajčata a další plodiny, které touto vodou zalévají.

Známé jsou výpravy amatérských i profesionálních astronomů do pouště, kde nehrozí světelný smog, návštěvy zdejších ptačích rezervací, herpetologické výpravy nadšenců za hady a ještěry a další kuriózní aktivity.

Judsko

Region Arad, stejně jako stejnojmenná metropole oblasti, patří do oblasti Judské pouště. Sem se kupodivu jezdí za zdravím. Gili Soferze ze zdejší turistické organizace doporučuje lázeňské středisko Ein Bokku na břehu Mrtvého moře. "Tady začíná poušť," hrdě říká Gili Soferze.

Horydoly.czTURISTIKA: Masada a Mrtvé moře

Dalším zajímavým místem v této lokalitě je Kafr Hanokdim, což je letovisko, které postavili v beduínském stylu prakticky pro všechny finanční vrstvy turistů. V okolí kromě několika vinařství najdeme i les Yatir. Jeho součástí je i Český les, který vysadili čeští a slovenští dobrovolníci, kteří sem cestují kvůli této aktivitě již od devadesátých let.

Wolfgang Quilitz z agentury Allround Service International Consulting, má ještě další důvody, proč navštívit izraelské pouště. Mobilní signál je prý všude a pomoc je vždy nedaleko, protože v oblasti Mogavu je snad více zdravotních středisek než ve Středočeském kraji. Vrtulníky mají neustále připravené k zásahu.

Další předností je i fakt, že se téměř každý v Izraeli domluví. Díky lidem, kteří se sem přistěhovali z celého světa, nemají tu problém s angličtinou, ruštinou, ukrajinštinou, němčinou, polštinou nebo španělštinou. Ani čeština zde není vzácná.

INFO: Negevtour a Desert-bikeair a  Parktimna a Desert-shade 


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací... celý článek

Ve Středočeské centrále cestovního ruchu nikdo nevydržel dlouho

Přátelská poušť v Izraeli

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Sivek se potřetí stává osobností cestovního ruchu

Sivek se potřetí stává osobností cestovního ruchu

Hoteliér  a předseda Fóra cestovního ruchu Viliam Sivek se stává osobností cestovního ruchu za rok 2018. Ocenění převezme zítra během zahajovacího ceremoniálu veletrhu Holiday World na pražském Výstavišti v Holešovicích.
Skialpové lyže v mém životě

Skialpové lyže v mém životě

AKTUALIZACE Skialpová sága pokračuje. Věnuji tichou vzpomínku deseti párům lyží, které se mnou prožily 27 let na skialpinistických túrách. První skialpové radosti jsem si užil v roce 1992. Tehdy se mi
Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

Veletrh cestovního ruchu Holiday World na pražském Výstavišti představuje svět turistiky, cestování a cestovního ruchu. Otevřeno je od čtvrtka do neděle 21.-24. února.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Slavnosti mandloní Hustopeče 23.3.
Den Horské služby Česká republika Připomínka oběti Hanče a Vrbaty 24.3.
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 27.-30.3. 27.3.
Blik blik festival světla Plzeň 29.-30.3. 29.3.
For Bikes - veletrh Praha, Letňany 29.-31.3. 29.3.
Vodácký den Choceň   30.3.
Tourism Expo - veletrh Olomouc, Flora 5.-6.4. Cestovní ruch 5.4.
Vodácký ples Týnec nad Sázavou, hotel 6.4. 19:00

Diskuse

Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 8 příspěvků
imunita Daniela, 19.3.2019 10:37, 14 příspěvků
Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 8 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky
Krkonošský survival Krupka, 18.3.2019 21:04, 2 příspěvky
Koloběžky Karel, 18.3.2019 15:36, 8 příspěvků
Průdušky Karolina, 15.3.2019 13:26, 6 příspěvků
imunita Martina, 14.3.2019 12:55, 14 příspěvků
Klouby Adam, 13.3.2019 11:27, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21
Rokytnice Horydoly , 14.3.2019 15:03
ROKYTNICE NAD JIZEROU NAB... Horydoly , 14.3.2019 14:15
Re: Skialp v Alpách Horydoly , 5.3.2019 18:23
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:14
Re: Skialp v Alpách Horydoly Open, 5.3.2019 15:12
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:09