Měsíc do prvního cyklomaratonu
Jizerská 50 na Horydoly
BIKE: Jizerská 50 Cyklo 2008
Zuzana Kocumová je bývalá profesionální běžkařka (1996-2001), současná učitelka na Střední odborné škole na gymnáziu v Liberci (angličtina) a zastupitelka města Liberec (Unie pro sport a zdraví). V České televizi komentuje lyžařský sport.Podobně jako dnes přináší Zuzana Kocumová rady na kolo, v zimě poskytovala své zkušenosti Kateřina Neumannová.
Zuzana Kocumová rozděluje poznatky na několik dílů. Nejdříve se věnovala přechodu z lyží na kolo, poté prvním tréningovým kilometrům, následovala doporučení, jak se obléknout a co jíst.
Sezona konečně začíná
Předpokládejme, že po konci zimní sezony jsme příjemně odpočinutí. To neznamená, že jsme celý měsíc jen seděli u počítače, ládovali se brambůrky a tuto aktivitu v případě potřeby vystřídali za polohu horizontální na pohovce či v posteli.
Pod odpočinkem si spíše představme aktivní trávení volného času různými činnostmi, mezi kterými bylo určitě zastoupeno kolo.
Vždyť chceme být v rámci možností připraveni na startu prvního svého letošního cyklomaratonu.
Odpočívat se musí, ale ne moc dlouho
Máte najeto prvních pár set kilometrů, osezené hýždě a už vás začínají nudit lehké pomalé vyjížďky.
Počítejme, že nejste profesionální cyklista a nesedíte na kole každý den. I tak můžete svou výkonnost zlepšit. Není třeba tělo maximálně sedřít, ale vhodně nakombinovat impulsy pro zlepšení s časem na regeneraci. Právě v té době dochází k nárůstu výkonnosti.
Odpočinek by neměl být příliš dlouhý, například od neděle do pátku, protože pak by se efekt tréninku ztratil a tělo by se vrátilo na původní úroveň.
Pro ty, kteří chtějí podrobnější informace: Princip superkompenzační křivky je vysvětlen v mnoha článcích o sportovním tréninku, určitě nějaký vygooglujete.
Moc se nehoňte
Jako postačující by měla být frekvence alespoň čtyř tréninků v týdnu. Máme již vybudovaný určitý vytrvalostní základ, proto se můžeme pustit i do mírně vyšších intenzit.
Takový trénink nemusí být příliš dlouhý. Dvě hodiny by měly stačit. Zjednodušeně řečeno – půl hodiny rozjetí, půl hodiny vyjetí a mezi tím nějaké intervaly ve vyšším tempu. Může jimi být pár kopců v terénu (tam dochází ke střídání tempa jaksi samo), intenzivnější jízda po rovině (můžeme prostřídat frekvenční a silové šlapání do mírného kopce) a také souvislý úsek do táhlého kopce.
Není třeba se honit do maximální intenzity, tu si raději ponechte až na závod, kdy bude organismus vybuzen a půjde to lépe. Pokud si přece jen chcete maximální rychlost vyzkoušet, můžete v některém tréninku zařadit pár úseků v nejvyšší intenzitě do délky čtyřiceti až padesáti sekund.
Pauzy vyplníte jízdou ve velmi pomalém tempu a vyšší frekvencí. Takový trénink rozhodně ukončete dříve, než máte pocit, že už nohama více nehnete.
Cyklisté mohou také běhat
Nezavrhuti tréninky i v jiném sportu, než je cyklistika. Nejde o to, dostat se na stupně vítězů, ale především zlepšit kondici.
Například běh je výborným prostředkem pro zlepšení výkonosti a můžete jím, obzvláště při nedostatku času, trénink na kole nahradit. Počítejte s tím, že náročnost běhu je vyšší nežli u jízdy na kole, proto pokud půjdete běžecký trénink, vše si vydělte alespoň dvěma.
Naopak alespoň jeden trénink v týdnu byste měli ponechat čisté vytrvalosti, a na tu je kolo nejlepší. Neotlučete si nohy, šetříte kolena a navíc v mírné intenzitě zefektivníte techniku šlapání. Tento trénink raději ponechte až na den, po kterém následuje odpočinek. Pokud nejste zvyklí, tři až čtyři hodiny, byť v pomalém tempu a nenáročném terénu, by vám stejně nedovolily další den odjet kvalitní intenzivnější trénink.
Diskuse
Diskuze k článku
Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu
Cyklomaratony pro každé kolo 2026
Nejčtenější články
Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce
TEST Brašny na kolo Crivit Pannier
Brdy AKTUÁLNĚ 2026
Cyklomaratony pro každé kolo 2026
Wout van Aert Conquers Paris-Roubaix for the First Time: The Victory That Redefines his Legacy
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Slavnosti svobody | Plzeň | 1.-6.5. | 1.5. | |
| Pohár Plzeňského kraje XCO | Domažlice | 3.5. | ||
| ATM - veletrh | Spojené arabské emiráty, Dubai | 4.-7.5. | 4.5. | |
| Neisse Adventure Race | Německo, Rothenburg | Survival | 4.5. | |
| Lodě na Labi | Nymburk | 6.-10.5. | 6.5. | |
| Šumaman - policejní survival | Přední Výtoň | 8.-10.5. | 8.5. | |
| Blinduro X | Lipno nad Vltavou | 8.-10.5. Horká kola | 8.5. | |
| Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton | Mladá Boleslav | Horská kola | 16.5. | |
| Pálava - silniční | Milovice | Silniční kola | 16.5. | |
| Rakovnická 60 | Rakovník | 16.-17.5. Běh, chůze, horské kolo | 16.5. |
Diskuse
| online pharmacy without p... | RobertDiz, 30.4.2026 1:19, 47 příspěvků |
| tripscan top | Williamtep, 30.4.2026 1:10, 1 příspěvek |
| reputable online pharmacy... | Michaelced, 30.4.2026 0:46, 122 příspěvků |
| no script pharmacy | Kevindes, 30.4.2026 0:26, 122 příspěvků |
| medstore online pharmacy | ErvinBug, 30.4.2026 0:22, 122 příspěvků |
| Nezájem Čechů o Slováky | Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek |
| APP | Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky |
| SCIC | Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek |
| Dvojí ceny! | Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| SkialpujFEST | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48 |
| Re: Skialpy | kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47 |
| Brýle na jaře | Alex Brido, 24.4.2026 8:42 |
| Jarní lyžování v Korutane... | Horydoly , 23.4.2026 11:03 |
| Re: v Česku | Maria Fixir, 22.4.2026 22:18 |
| skiareály v Česku | Alex Brido, 22.4.2026 22:17 |
| Re: CzechTourism | Horydoly , 20.4.2026 13:42 |
| Intimní wellness a neinva... | Horydoly , 16.4.2026 22:41 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH