V sedle na Grossglockner

V sedle na Grossglockner
Grossglockner. Kaiser Franz Josef Höhe. Výš už to na kole nejde.
Autor snímku K.Dapra - AAT
SDÍLEJ:

V minulých dvou letech jsem absolvoval výlety do Alp. Se zetěm jsme si chtěli vyjet pořádný kopec. V obou případech jsme jeli na Glocknerskou silnici.

Jak na to

Několik praktických rad

Jeďte na nových duších. Při dlouhém sjezdu se od brzd silně zahřívají ráfky a odlepují se záplaty.

U silničních kol foukaných na 10 atm a více před sjezdem lehce odpusťte vzduch. Po 2 km sjezdu budete už zase na svém (zahřátí!). Stalo se nám totiž, že duše bouchla dovnitř dvouplášťového ráfku. Teplem totiž změkla ochranná páska a duše se vyboulila do díry pro nipl a bouchla.

Zapomeňte na levné brzdové špalky z Gumokovu, jinak budete sjíždět za příšerného kvílení a večer po výletě strávíte odškrábáváním napečené gumy z ráfku.

Pokud vás bude odvážet doprovodný automobil, načasujte jeho cestu pro znavené cyklisty tak, aby za mýto vjel po 18. hodině. V té době je totiž mýto poloviční.

Silnice je otevřena od počátku května do poloviny října. V době od 15.6. do 15.9. je otvírací doba 5-22 hod, mimo sezonu 6-20:30 hod. Pohyb po silnici v noci je zakázán.

Od 10 do 17 hodin je na silnici provoz jako druhém okruhu v Hradci Králové. Pokud sjíždíte kolem 20. hod, je silnice prakticky prázdná!

Odjezd z domu naplánujte tak, abyste byli v cíli do 19 hod, pokud chcete bydlet v soukromí, a do 22. hod pokud chcete bydlet v kempu. Před informačním centrem bývá seznam penzionů s bezplatným telefonem, kde si můžete vyjednat ubytování. Budete-li chtít ubytování jen na jednu noc, počítejte s tím, že vás ve většině penzionů odmítnou, pokud nebudete alespoň čtyři. Cena za jednotlivý nocleh se snídaní je 22 e (při více nocích 20 e), pro jednu osobu v dvoulůžkovém pokoji 25 e. Levněji to vyjde v kempu: tři osoby, stan a auto 31 e za noc. Kempy se uzavírají ve 22 hod, takže přijedete-li později máte smůlu a spíte pod širákem (vhodné místo je odpočívadlo těsně před začátkem stoupání za Fuchsem).

Budete-li se chtít cestou zastavit v některém z měst (Salcburk, Hallstadt,…) nemůžete použít střešní nosič kol. Pokud budete chtít parkovat v rozumné blízkosti center, budete muset použít podzemní parkoviště, a tam se s koly na střeše nedostanete.

Předloni jsme absolvovali pouze úsek Bruck – Fuchsertorl, vloni jsme ji projeli celou. Grossglocner Hochalpenstrasse začíná v městečku Bruck, ležícím asi 10 km od Zell am See. Bruck leží v 757 m n.m., nejvyšší bod silnice Hochtor je ve výšce 2504 m n. m. Nastoupá se tedy 1750 metrů. Silnice je dlouhá 48 km, z toho je jen asi polovina stoupání, protože překonává horský masiv.

Hory neobjedete

Pohled na mapu svádí k tomu, udělat stopadesátikilometrový okruh po trase Bruck, Hochtor, Heiligenblut, Lienz, Mittersil, Zell am See, Bruck (s případným fakultativním výletem na Kaiser Franz Josef Höhe). Tento okruh se skutečně jezdil jako cyklomaraton, v kalendáři na rok 2004 jsem ho však nenašel. Bohužel součástí tohoto okruhu je i 5200 m dlouhý Felbertauernský tunel, kde je zákaz vjezdu cyklistů. Jestli existuje rozumná objízdná trasa, nebo nějaká doprava kol tunelem, jsem nezjišťoval.

Píchačky pro cyklisty

Pokud se vyjede z Brucku, kde je u kostela kilometr 0, začíná cesta deset kilometrů dlouhou zahřívací rovinkou do Fuchsu (813 m n. m.). Za Fuchsem vjíždí silnice do lesa a začne stoupat. Asi po 5 km přijedeme k mýtu ve Ferleitenu (1145 m). Cyklisté mají vjezd zdarma.

V průjezdu pro cyklisty je si možno za jedno euro „odpíchnout“ čas průjezdu. Druhé „píchačky“ jsou na Fuchsertorlu (2439 m). Pak už nezbývá nic jiného než šlapat a proklínat okamžik, kdy mě napadlo sem jet. Na cestě je několik vyhlídek s popisem toho, co vidíme. Na tabulích s číslováním vlásenkových zatáček je občas uvedena i nadmořská výška, takže víme, o kolik metrů jsme už své tělo zvedli. Kolem silnice je mnoho malých odstavných ploch, větší parkoviště jsou u vyhlídek. Ve výšce 1633 m na dvacátém kilometru je velké parkoviště s restaurací Piffkar.

Až nahoru za 1:18 hod

Dva kilometry za Piffkarem vyjíždí silnice z lesa a konečně máme přehled, co nás ještě čeká. Nastoupat 600 m na pěti kilometrech. Silnice má spoustu serpenýn, takže dost často vidíme nad sebou místo, kterým budeme projíždět za několik minut

Na parkovišti pod Fuchsertorlem (2405 m, 27 km), mohou ti, kteří toho ještě nemají dost, odbočit na 1,8 km dlouhou dlážděnou silnici vedoucí na Edelweisspitze (2571 m). Výš se již nedostanou.

Z parkoviště vede krátké stoupání k památníku obětí stavby silnice na Fuchsertorlu (2445 m), kde jsou druhé píchačky pro cyklisty. Tento 27 km dlouhý úsek se jezdí jako cyklomaraton Grossglocknerkonig (letos se pojede 6. června) a loňský vítěz to ujel za 1 hod 18 min!!

Z Fuchsertorlu silnice chvilku klesá na výšku 2275 m, a pak opět začne stoupání a přes Mittertorl (2328 m, 31 km) pokračuje ke svému nejvyššímu bodu Hochtoru s krátkým tunelem (2504 m, 33 km). Za ním začne klesání do Heiligenblutu (1301 m, 48 km), kde je druhé mýto.

Z jihu se platí mýto

Pokud chceme silnici projet druhým směrem, doporučuji dojet autem do Winkelrnu nebo Heiligenblutu a tam zahájit výšlap. Pokud přijedete od Mittersilu, je nutno projet Felbertauerským tunelem, kde nemile překvapí výběr deseteurového mýta za jižním portálem. Z našeho směru za tunelem).

Jak Winkelrn, tak Heiligenblutt jsou v kopci, takže okamžitě po naskočení na kolo začíná desetiprocentní stoupání. Z Heiligenbluttu silnice stoupá 6 km na Kasereck (1915 m), potom následuje 2 km klesání k odbočce na Kaiser Franz Josef Hohe (1859 m). Na ni (2370 m nm) doporučuji zajet. Je to sice dalších šest kilometrů stoupání, ale vyhlídka na ledovec a Grossglockner stojí za to. Po návratu z vyhlídky zpět na Hochalpenstrasse můžeme pokračovat opět do kopce na Hochtor (stoupání z 1859 na 2504 m na 6,5 km), pak na Fuchsertorl a sjet do Brucku. Nejslabší člen výpravy se vrátí pro auto a dojede do Brucku autem.

Horydoly.cz Grossglockner na Horydoly

HOROLEZECTVÍ Hoffmannsweg (Hofmannova cesta)

HOROLEZECTVÍ Alter Kalser Weg (Stará Kalská cesta)

HOROLEZECTVÍ Stüdlgrat (Stüdlův hřeben) a Stüdlgrat (reportáž)

HOROLEZECTVÍ Pallavicini Rinne (Pallaviciniho kuloár)

SKIALPINISMUS Lyžařské túry

SKIALPINISMUS Vorderer Bärenkopf

LEDOVÉ LEZENÍ Johannisberg a Bärenkopf

TURISTIKA Ledovec Pasterze

CYKLISTIKA Hochalpenstrasse a V sedle na Grossglockner

BEZPEČNOST Jsem naštvaný a Lezecká neštěstí a Blázni ve světě

HORSKÁ SLUŽBA Na Adlersruhe havaroval vrtulník

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

JE TO HI-FI
Fak sqelé,závidím.Ach jo-chystám se tam cca mnoho let,tak díky těmto článkům si tam můžu odskočit a ujistit se,že tam ten kopec stále stojí.DÍKY. YGY.
  • Autor Ygy
  • Datum a čas 29.9.2006 22:26
Reaguj
Re: Nemá to chybu
....zdravim...jo...je to paráda...výhledy fantastické...absolvovala jsem to na kole... ale dýchat ty výpary..nic moc..
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.11.2005 23:30
Reaguj
Senior na Hochalpenstrasse
Mohu doporučit i cyklistům seniorům. Vloni jsem si nadělil trasu z Brucku na Fuschertörl k 60. narozeninám. Počasí bylo nádherné, dva o třicet let mladší spolujezdci zábavní. Mohu říct, že za 30 let ježdění na kole mě větší zážitek nepotkal. Jsou ale i méně známé alpské vyhlídkové silnice. Jednu z nich jsem navštívil letos - z Gröbmingu na Stoderzinken. Stoupání 12 a více procent, cca 22 km, nahoře nádherné výhledy na Dachstein. Všem alpským cyklistům přeji příjemné zážitky.Jirka
Reaguj
Nemá to chybu
Lidičky, loni jsem toto absolvoval pouze autem, neboť máme malou cyklistku (5 let), ale je to opravdu zážitek - mohu jen doporučit!Jirka
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 12.3.2004 21:17
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvije cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi... celý článek

Bikerské Peklo severu 2019

Ralsko AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Bikerské Peklo severu 2019

Bikerské Peklo severu 2019

Peklo Severu je seriál závodů horských kol v Lužických horách pro širokou veřejnost. I přes to, že všechny závody jsou fyzicky náročné a že zde startují velmi kvalitní závodníci, na závod se může
Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvije cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Český ráj - cyklomaraton Branžež, Nová Ves Horská kola 20.4.
Plzeňská amatérská liga horských kol Město Touškov  Horská kola 21.4.
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 27.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Dobříš Scorelauf dvojic 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.
Otvorenie cyklosezony v retro štýle Stará Ľubovňa 27.4.
Neznámá země Zlín 15.-30.4. Cestovatelský festival 30.4.
Cukroušův mazec - cyklomaratron Praha, Zbraslav Horská kola, koloběžky 1.5.

Diskuse

nabízím Josef, 21.4.2019 19:08, 11 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 6 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 6 příspěvků
Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 6 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 6 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 3 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54