V sedle na Grossglockner

V sedle na Grossglockner
Kaiser-Franz-Josefs-Höhe pod Grossglockner.
Autor snímku Franz Gerdl
SDÍLEJ:

V minulých dvou letech jsem absolvoval výlety do Alp. Se zetěm jsme si chtěli vyjet pořádný kopec. V obou případech jsme jeli na Glocknerskou silnici.

Jak na to

Několik praktických rad

Jeďte na nových duších. Při dlouhém sjezdu se od brzd silně zahřívají ráfky a odlepují se záplaty.

U silničních kol foukaných na 10 atm a více před sjezdem lehce odpusťte vzduch. Po 2 km sjezdu budete už zase na svém (zahřátí!). Stalo se nám totiž, že duše bouchla dovnitř dvouplášťového ráfku. Teplem totiž změkla ochranná páska a duše se vyboulila do díry pro nipl a bouchla.

Zapomeňte na levné brzdové špalky z Gumokovu, jinak budete sjíždět za příšerného kvílení a večer po výletě strávíte odškrábáváním napečené gumy z ráfku.

Pokud vás bude odvážet doprovodný automobil, načasujte jeho cestu pro znavené cyklisty tak, aby za mýto vjel po 18. hodině. V té době je totiž mýto poloviční.

Silnice je otevřena od počátku května do poloviny října. V době od 15.6. do 15.9. je otvírací doba 5-22 hod, mimo sezonu 6-20:30 hod. Pohyb po silnici v noci je zakázán.

Od 10 do 17 hodin je na silnici provoz jako druhém okruhu v Hradci Králové. Pokud sjíždíte kolem 20. hod, je silnice prakticky prázdná!

Odjezd z domu naplánujte tak, abyste byli v cíli do 19 hod, pokud chcete bydlet v soukromí, a do 22. hod pokud chcete bydlet v kempu. Před informačním centrem bývá seznam penzionů s bezplatným telefonem, kde si můžete vyjednat ubytování. Budete-li chtít ubytování jen na jednu noc, počítejte s tím, že vás ve většině penzionů odmítnou, pokud nebudete alespoň čtyři. Cena za jednotlivý nocleh se snídaní je 22 e (při více nocích 20 e), pro jednu osobu v dvoulůžkovém pokoji 25 e. Levněji to vyjde v kempu: tři osoby, stan a auto 31 e za noc. Kempy se uzavírají ve 22 hod, takže přijedete-li později máte smůlu a spíte pod širákem (vhodné místo je odpočívadlo těsně před začátkem stoupání za Fuchsem).

Budete-li se chtít cestou zastavit v některém z měst (Salcburk, Hallstadt,…) nemůžete použít střešní nosič kol. Pokud budete chtít parkovat v rozumné blízkosti center, budete muset použít podzemní parkoviště, a tam se s koly na střeše nedostanete.

Předloni jsme absolvovali pouze úsek Bruck – Fuchsertorl, vloni jsme ji projeli celou. Grossglocner Hochalpenstrasse začíná v městečku Bruck, ležícím asi 10 km od Zell am See. Bruck leží v 757 m n.m., nejvyšší bod silnice Hochtor je ve výšce 2504 m n. m. Nastoupá se tedy 1750 metrů. Silnice je dlouhá 48 km, z toho je jen asi polovina stoupání, protože překonává horský masiv.

Hory neobjedete

Pohled na mapu svádí k tomu, udělat stopadesátikilometrový okruh po trase Bruck, Hochtor, Heiligenblut, Lienz, Mittersil, Zell am See, Bruck (s případným fakultativním výletem na Kaiser Franz Josef Höhe). Tento okruh se skutečně jezdil jako cyklomaraton, v kalendáři na rok 2004 jsem ho však nenašel. Bohužel součástí tohoto okruhu je i 5200 m dlouhý Felbertauernský tunel, kde je zákaz vjezdu cyklistů. Jestli existuje rozumná objízdná trasa, nebo nějaká doprava kol tunelem, jsem nezjišťoval.

Píchačky pro cyklisty

Pokud se vyjede z Brucku, kde je u kostela kilometr 0, začíná cesta deset kilometrů dlouhou zahřívací rovinkou do Fuchsu (813 m n. m.). Za Fuchsem vjíždí silnice do lesa a začne stoupat. Asi po 5 km přijedeme k mýtu ve Ferleitenu (1145 m). Cyklisté mají vjezd zdarma.

V průjezdu pro cyklisty je si možno za jedno euro „odpíchnout“ čas průjezdu. Druhé "píchačky" jsou na Fuchsertorlu (2439 m). Pak už nezbývá nic jiného než šlapat a proklínat okamžik, kdy mě napadlo sem jet. Na cestě je několik vyhlídek s popisem toho, co vidíme. Na tabulích s číslováním vlásenkových zatáček je občas uvedena i nadmořská výška, takže víme, o kolik metrů jsme už své tělo zvedli. Kolem silnice je mnoho malých odstavných ploch, větší parkoviště jsou u vyhlídek. Ve výšce 1633 m na dvacátém kilometru je velké parkoviště s restaurací Piffkar.

Až nahoru za 1:18 hod

Dva kilometry za Piffkarem vyjíždí silnice z lesa a konečně máme přehled, co nás ještě čeká. Nastoupat 600 m na pěti kilometrech. Silnice má spoustu serpenýn, takže dost často vidíme nad sebou místo, kterým budeme projíždět za několik minut

Na parkovišti pod Fuchsertorlem (2405 m, 27 km), mohou ti, kteří toho ještě nemají dost, odbočit na 1,8 km dlouhou dlážděnou silnici vedoucí na Edelweisspitze (2571 m). Výš se již nedostanou.

Z parkoviště vede krátké stoupání k památníku obětí stavby silnice na Fuchsertorlu (2445 m), kde jsou druhé píchačky pro cyklisty. Tento 27 km dlouhý úsek se jezdí jako cyklomaraton Grossglocknerkonig (letos se pojede 6. června) a loňský vítěz to ujel za 1 hod 18 min!!

Z Fuchsertorlu silnice chvilku klesá na výšku 2275 m, a pak opět začne stoupání a přes Mittertorl (2328 m, 31 km) pokračuje ke svému nejvyššímu bodu Hochtoru s krátkým tunelem (2504 m, 33 km). Za ním začne klesání do Heiligenblutu (1301 m, 48 km), kde je druhé mýto.

Z jihu se platí mýto

Pokud chceme silnici projet druhým směrem, doporučuji dojet autem do Winkelrnu nebo Heiligenblutu a tam zahájit výšlap. Pokud přijedete od Mittersilu, je nutno projet Felbertauerským tunelem, kde nemile překvapí výběr deseteurového mýta za jižním portálem. Z našeho směru za tunelem).

Jak Winkelrn, tak Heiligenblutt jsou v kopci, takže okamžitě po naskočení na kolo začíná desetiprocentní stoupání. Z Heiligenbluttu silnice stoupá 6 km na Kasereck (1915 m), potom následuje 2 km klesání k odbočce na Kaiser Franz Josef Hohe (1859 m). Na ni (2370 m nm) doporučuji zajet. Je to sice dalších šest kilometrů stoupání, ale vyhlídka na ledovec a Grossglockner stojí za to. Po návratu z vyhlídky zpět na Hochalpenstrasse můžeme pokračovat opět do kopce na Hochtor (stoupání z 1859 na 2504 m na 6,5 km), pak na Fuchsertorl a sjet do Brucku. Nejslabší člen výpravy se vrátí pro auto a dojede do Brucku autem.

Horydoly.cz Grossglockner na Horydoly

HOROLEZECTVÍ Hoffmannsweg (Hofmannova cesta)

HOROLEZECTVÍ Alter Kalser Weg (Stará Kalská cesta)

HOROLEZECTVÍ Stüdlgrat (Stüdlův hřeben) a Stüdlgrat (reportáž)

HOROLEZECTVÍ Pallavicini Rinne (Pallaviciniho kuloár)

SKIALPINISMUS Lyžařské túry

SKIALPINISMUS Vorderer Bärenkopf

LEDOVÉ LEZENÍ Johannisberg a Bärenkopf

TURISTIKA Ledovec Pasterze

CYKLISTIKA Hochalpenstrasse a V sedle na Grossglockner

BEZPEČNOST Jsem naštvaný a Lezecká neštěstí a Blázni ve světě

HORSKÁ SLUŽBA Na Adlersruhe havaroval vrtulník

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

PROVOZ NA TRASE

Buďme objektivní, ačkoli každý bude vychvalovat, co zažil: Dole nic moc, nahoře by to bylo pěkné ALE!!!! ...od mýtné brány vede chvíli 3 proudová silnice, provoz je minimálně auto/moto za sekundu. Na jakémkoli kousku, kde se dá zastavit, budete sledovat vyskakující osádky aut se snahou si udělat alpské fotky, řidiči Vás potom ohružují při vyjíždění z plácků do štrůdlu na silnici. Nahoře se silnice zúží, stále je to prvotřídní silnice prvné třídy a na ni exibují motocyklisté. (Je možné, že se vyhnete tomu, že musíte kvůli koleně cestou nahoru brzdit, cestou dolů s tím ovšem jistě počítejte!). Subjektivně hodnoceno: Už bych to nejel a divil bych, kdyby to někdo jel 2x.

  • Autor jan
  • Datum a čas 18.6.2020 16:02
Reaguj
JE TO HI-FI
Fak sqelé,závidím.Ach jo-chystám se tam cca mnoho let,tak díky těmto článkům si tam můžu odskočit a ujistit se,že tam ten kopec stále stojí.DÍKY. YGY.
  • Autor Ygy
  • Datum a čas 29.9.2006 22:26
Reaguj
Re: Nemá to chybu
....zdravim...jo...je to paráda...výhledy fantastické...absolvovala jsem to na kole... ale dýchat ty výpary..nic moc..
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.11.2005 23:30
Reaguj
Senior na Hochalpenstrasse
Mohu doporučit i cyklistům seniorům. Vloni jsem si nadělil trasu z Brucku na Fuschertörl k 60. narozeninám. Počasí bylo nádherné, dva o třicet let mladší spolujezdci zábavní. Mohu říct, že za 30 let ježdění na kole mě větší zážitek nepotkal. Jsou ale i méně známé alpské vyhlídkové silnice. Jednu z nich jsem navštívil letos - z Gröbmingu na Stoderzinken. Stoupání 12 a více procent, cca 22 km, nahoře nádherné výhledy na Dachstein. Všem alpským cyklistům přeji příjemné zážitky.Jirka
Reaguj
Nemá to chybu
Lidičky, loni jsem toto absolvoval pouze autem, neboť máme malou cyklistku (5 let), ale je to opravdu zážitek - mohu jen doporučit!Jirka
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 12.3.2004 21:17
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Z Prahy na Vysočinu v nafukovacím kajaku

Z Prahy na Vysočinu v nafukovacím kajaku

Zhruba 90 km zdolal s nafukovacím dvojkajakem Jan Blesk Doubrava během recesistického závodu Poutnický Top Gear. Trasa je každý rok jasná: z Prahy Hostivaře do Keblova u Němčické přehrady. Pěšky, na kole, na... celý článek

Quick-Step Alpha Vinyl: ambice, tým, jméno

Singapur zavádí povinné zkoušky pro e-cyklisty a e-koloběžkáře

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

ELEKTROKOLA Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

CYKLOBUSY Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Největší světový veletrh jízdních kol Eurobike se stěhuje z Friedrichshafenu do Frankfurtu. Ve hře byl i Mnichov, ale souboj německých veletrhů nakonec vyhrál Frankfurt. 
Přes Korčulu jedeme na kole

Přes Korčulu jedeme na kole

Před 805 lety Korčula jako první na světě zakázala otroctví. Před 766 lety se tu narodil mořeplavec Marco Polo. Poté ostrov ovládli postupně Benátčané, Janovští, Srbové, Habsburkové, Slovinci, Italové, Jugoslávci
Designová cyklostezka vede přes Jeseník nad Odrou

Designová cyklostezka vede přes Jeseník nad Odrou

Designová cyklostezka z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou byla otevřena v turistické oblasti Poodří. Pětikilometrová trasa je nejen spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Enduro Kouty nad Desnou 23.-25.7. Horská kola 23.7.
ŽOFKA - filmový festival
Dolní Žleb, U Kosti 24.7.
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 26.-30.7. Horská kola 26.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Hostěnický triatlon Hostěnice 31.7.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Bike Čeladná - cyklomaraton Čeladná Horská kola 21.8.

Diskuse

INU Honza, 24.7.2021 13:47, 2 příspěvky
Payroll software amirtha, 22.7.2021 17:28, 119 příspěvků
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 2 příspěvky
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 2 příspěvky
attendance jack112, 22.7.2021 7:24, 119 příspěvků
Attendance Management Sof... chandru, 22.7.2021 7:14, 119 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků
Vepřový guláš VESEKO Whaley Skiák, 20.7.2021 9:34, 9 příspěvků
motor v kole Skiák, 20.7.2021 9:33, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36
Dovolená na českých horác... Horydoly , 8.7.2021 16:46
KLM v Africe Horydoly , 2.7.2021 12:55