V sedle na Grossglockner

V sedle na Grossglockner
Grossglockner. Kaiser Franz Josef Höhe. Výš už to na kole nejde.
Autor snímku K.Dapra - AAT
SDÍLEJ:

V minulých dvou letech jsem absolvoval výlety do Alp. Se zetěm jsme si chtěli vyjet pořádný kopec. V obou případech jsme jeli na Glocknerskou silnici.

Jak na to

Několik praktických rad

Jeďte na nových duších. Při dlouhém sjezdu se od brzd silně zahřívají ráfky a odlepují se záplaty.

U silničních kol foukaných na 10 atm a více před sjezdem lehce odpusťte vzduch. Po 2 km sjezdu budete už zase na svém (zahřátí!). Stalo se nám totiž, že duše bouchla dovnitř dvouplášťového ráfku. Teplem totiž změkla ochranná páska a duše se vyboulila do díry pro nipl a bouchla.

Zapomeňte na levné brzdové špalky z Gumokovu, jinak budete sjíždět za příšerného kvílení a večer po výletě strávíte odškrábáváním napečené gumy z ráfku.

Pokud vás bude odvážet doprovodný automobil, načasujte jeho cestu pro znavené cyklisty tak, aby za mýto vjel po 18. hodině. V té době je totiž mýto poloviční.

Silnice je otevřena od počátku května do poloviny října. V době od 15.6. do 15.9. je otvírací doba 5-22 hod, mimo sezonu 6-20:30 hod. Pohyb po silnici v noci je zakázán.

Od 10 do 17 hodin je na silnici provoz jako druhém okruhu v Hradci Králové. Pokud sjíždíte kolem 20. hod, je silnice prakticky prázdná!

Odjezd z domu naplánujte tak, abyste byli v cíli do 19 hod, pokud chcete bydlet v soukromí, a do 22. hod pokud chcete bydlet v kempu. Před informačním centrem bývá seznam penzionů s bezplatným telefonem, kde si můžete vyjednat ubytování. Budete-li chtít ubytování jen na jednu noc, počítejte s tím, že vás ve většině penzionů odmítnou, pokud nebudete alespoň čtyři. Cena za jednotlivý nocleh se snídaní je 22 e (při více nocích 20 e), pro jednu osobu v dvoulůžkovém pokoji 25 e. Levněji to vyjde v kempu: tři osoby, stan a auto 31 e za noc. Kempy se uzavírají ve 22 hod, takže přijedete-li později máte smůlu a spíte pod širákem (vhodné místo je odpočívadlo těsně před začátkem stoupání za Fuchsem).

Budete-li se chtít cestou zastavit v některém z měst (Salcburk, Hallstadt,…) nemůžete použít střešní nosič kol. Pokud budete chtít parkovat v rozumné blízkosti center, budete muset použít podzemní parkoviště, a tam se s koly na střeše nedostanete.

Předloni jsme absolvovali pouze úsek Bruck – Fuchsertorl, vloni jsme ji projeli celou. Grossglocner Hochalpenstrasse začíná v městečku Bruck, ležícím asi 10 km od Zell am See. Bruck leží v 757 m n.m., nejvyšší bod silnice Hochtor je ve výšce 2504 m n. m. Nastoupá se tedy 1750 metrů. Silnice je dlouhá 48 km, z toho je jen asi polovina stoupání, protože překonává horský masiv.

Hory neobjedete

Pohled na mapu svádí k tomu, udělat stopadesátikilometrový okruh po trase Bruck, Hochtor, Heiligenblut, Lienz, Mittersil, Zell am See, Bruck (s případným fakultativním výletem na Kaiser Franz Josef Höhe). Tento okruh se skutečně jezdil jako cyklomaraton, v kalendáři na rok 2004 jsem ho však nenašel. Bohužel součástí tohoto okruhu je i 5200 m dlouhý Felbertauernský tunel, kde je zákaz vjezdu cyklistů. Jestli existuje rozumná objízdná trasa, nebo nějaká doprava kol tunelem, jsem nezjišťoval.

Píchačky pro cyklisty

Pokud se vyjede z Brucku, kde je u kostela kilometr 0, začíná cesta deset kilometrů dlouhou zahřívací rovinkou do Fuchsu (813 m n. m.). Za Fuchsem vjíždí silnice do lesa a začne stoupat. Asi po 5 km přijedeme k mýtu ve Ferleitenu (1145 m). Cyklisté mají vjezd zdarma.

V průjezdu pro cyklisty je si možno za jedno euro „odpíchnout“ čas průjezdu. Druhé „píchačky“ jsou na Fuchsertorlu (2439 m). Pak už nezbývá nic jiného než šlapat a proklínat okamžik, kdy mě napadlo sem jet. Na cestě je několik vyhlídek s popisem toho, co vidíme. Na tabulích s číslováním vlásenkových zatáček je občas uvedena i nadmořská výška, takže víme, o kolik metrů jsme už své tělo zvedli. Kolem silnice je mnoho malých odstavných ploch, větší parkoviště jsou u vyhlídek. Ve výšce 1633 m na dvacátém kilometru je velké parkoviště s restaurací Piffkar.

Až nahoru za 1:18 hod

Dva kilometry za Piffkarem vyjíždí silnice z lesa a konečně máme přehled, co nás ještě čeká. Nastoupat 600 m na pěti kilometrech. Silnice má spoustu serpenýn, takže dost často vidíme nad sebou místo, kterým budeme projíždět za několik minut

Na parkovišti pod Fuchsertorlem (2405 m, 27 km), mohou ti, kteří toho ještě nemají dost, odbočit na 1,8 km dlouhou dlážděnou silnici vedoucí na Edelweisspitze (2571 m). Výš se již nedostanou.

Z parkoviště vede krátké stoupání k památníku obětí stavby silnice na Fuchsertorlu (2445 m), kde jsou druhé píchačky pro cyklisty. Tento 27 km dlouhý úsek se jezdí jako cyklomaraton Grossglocknerkonig (letos se pojede 6. června) a loňský vítěz to ujel za 1 hod 18 min!!

Z Fuchsertorlu silnice chvilku klesá na výšku 2275 m, a pak opět začne stoupání a přes Mittertorl (2328 m, 31 km) pokračuje ke svému nejvyššímu bodu Hochtoru s krátkým tunelem (2504 m, 33 km). Za ním začne klesání do Heiligenblutu (1301 m, 48 km), kde je druhé mýto.

Z jihu se platí mýto

Pokud chceme silnici projet druhým směrem, doporučuji dojet autem do Winkelrnu nebo Heiligenblutu a tam zahájit výšlap. Pokud přijedete od Mittersilu, je nutno projet Felbertauerským tunelem, kde nemile překvapí výběr deseteurového mýta za jižním portálem. Z našeho směru za tunelem).

Jak Winkelrn, tak Heiligenblutt jsou v kopci, takže okamžitě po naskočení na kolo začíná desetiprocentní stoupání. Z Heiligenbluttu silnice stoupá 6 km na Kasereck (1915 m), potom následuje 2 km klesání k odbočce na Kaiser Franz Josef Hohe (1859 m). Na ni (2370 m nm) doporučuji zajet. Je to sice dalších šest kilometrů stoupání, ale vyhlídka na ledovec a Grossglockner stojí za to. Po návratu z vyhlídky zpět na Hochalpenstrasse můžeme pokračovat opět do kopce na Hochtor (stoupání z 1859 na 2504 m na 6,5 km), pak na Fuchsertorl a sjet do Brucku. Nejslabší člen výpravy se vrátí pro auto a dojede do Brucku autem.

Horydoly.cz Grossglockner na Horydoly

HOROLEZECTVÍ Hoffmannsweg (Hofmannova cesta)

HOROLEZECTVÍ Alter Kalser Weg (Stará Kalská cesta)

HOROLEZECTVÍ Stüdlgrat (Stüdlův hřeben) a Stüdlgrat (reportáž)

HOROLEZECTVÍ Pallavicini Rinne (Pallaviciniho kuloár)

SKIALPINISMUS Lyžařské túry

SKIALPINISMUS Vorderer Bärenkopf

LEDOVÉ LEZENÍ Johannisberg a Bärenkopf

TURISTIKA Ledovec Pasterze

CYKLISTIKA Hochalpenstrasse a V sedle na Grossglockner

BEZPEČNOST Jsem naštvaný a Lezecká neštěstí a Blázni ve světě

HORSKÁ SLUŽBA Na Adlersruhe havaroval vrtulník

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

JE TO HI-FI
Fak sqelé,závidím.Ach jo-chystám se tam cca mnoho let,tak díky těmto článkům si tam můžu odskočit a ujistit se,že tam ten kopec stále stojí.DÍKY. YGY.
  • Autor Ygy
  • Datum a čas 29.9.2006 22:26
Reaguj
Re: Nemá to chybu
....zdravim...jo...je to paráda...výhledy fantastické...absolvovala jsem to na kole... ale dýchat ty výpary..nic moc..
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 14.11.2005 23:30
Reaguj
Senior na Hochalpenstrasse
Mohu doporučit i cyklistům seniorům. Vloni jsem si nadělil trasu z Brucku na Fuschertörl k 60. narozeninám. Počasí bylo nádherné, dva o třicet let mladší spolujezdci zábavní. Mohu říct, že za 30 let ježdění na kole mě větší zážitek nepotkal. Jsou ale i méně známé alpské vyhlídkové silnice. Jednu z nich jsem navštívil letos - z Gröbmingu na Stoderzinken. Stoupání 12 a více procent, cca 22 km, nahoře nádherné výhledy na Dachstein. Všem alpským cyklistům přeji příjemné zážitky.Jirka
Reaguj
Nemá to chybu
Lidičky, loni jsem toto absolvoval pouze autem, neboť máme malou cyklistku (5 let), ale je to opravdu zážitek - mohu jen doporučit!Jirka
  • Autor Jirka
  • Datum a čas 12.3.2004 21:17
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.... celý článek

Cyklonovinky 2019

Horská kola: jaké rozměry koupit?

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Horská kola: jaké rozměry koupit?

Pneumatiky horských kol se v posledních letech zvětšily z původních 26 palců na 27,5 a 29 palců. Šestadvacítky se už téměř nevyrábějí, v prodejnách je uvidíte jen jako výběhové modely, nebo jako kola pro
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ZILLERTAL Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Téměř dvě stovky dospělých sportovců a k tomu 180 dětí se zapojilo do Valachy duatlonu v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Původně nepříznivá předpověď počasí se nakonec nenaplnila, dětské závody dokonce provázelo slunce,
POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

POC a Volvo vyvinuly crash test cyklisty s automobilem

Automobilka Volvo se spojila s cyklistickou firmou POC a provedly sérii crash testů cyklistické helmy při střetu s automobilem. Partnerství obou švédských značek vychází z bezpečnostní strategie vyvíjené pro automobily Volvo.
Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Vyzkoušet 200 elektrokol můžete zdarma ještě dnes do páté hodiny odpolední. Ebike Fest se koná v průmyslovém areálu Zálesí v Praze - Krči. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Extrem bike - cyklomaraton Most Horská kola 22.6.
Maštale - cyklomaraton Proseč Horská kola 22.6.
Vrchlabí-Špindl Tour - cyklomaraton Vrchlabí Horská kola 22.6.
Houštecký cyklomaraton Stará Boleslav Horská kola 22.6.
King of City
Karlovy Vary 22.-22.6. Horská kola 22.6.
Liberecký survival Český Dub, koupaliště 22.6.
Plzeňská amatérská liga horských kol Železná Ruda Horská kola 22.6.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08