Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů
Striezelmarkt Dresden.
Autor snímku Internationales Marketing Dresden
SDÍLEJ:

Říká se, že Vánoce jsou v Sasku pátým ročním obdobím. Tuto mimořádnou, sváteční a domáckou atmosféru můžete vnímat všemi smysly a prožít jedinečným způsobem: staleté zvyky potěší každý rok znovu a znovu.

Na každém kroku můžete ochutnávat, poslouchat, dívat se a nechat se okouzlit.

Vánoční trhy jsou konečně tady

Vánoční trhy v Drážďanech a okolí patří k nejkrásnějším v Německu a návštěva jednoho z nich k adventu a Vánocům prostě patří. Za návštěvu však stojí nejen velká města. Saské předvánoční období ozvláštňují i menší vánoční trhy v malých městech, vesnicích, na hradech a zámcích.

Striezelmarkt Dresden. Vánoční trhy Drážďany.

Kdo nebyl na nejstarším vánočním trhu na světě, na drážďanském Striezelmarktu, jako by nežil. Letos se trh otevřel 23. listopadu a k jeho vrcholným zážitkům patří Svátek štol 3. prosince.

Horydoly.czČEKÁTE NA LÉTO? Dolní Labe na kajaku z Ústí do Míšně

Booking.com

Na vánočním trhu v Saské Kamenici / Chemnitz s 200 stánky plnými lákadel překvapí tradiční vánoční figury louskáčka, horníka, sněhuláka a anděla velikosti člověka a v předvečer 1. adventu náladu vylepší rozverná muzika tradiční hornické přehlídky Bergparade.

Saský horník v historické uniformě.

Slezský Christkindelmarkt ve Zhořelci / Görlitz se koná od 2. do 18. prosince. Denně se zjevuje Zhořelecký Ježíšek a předává dětem dárky.

Na vánočním trhu v Míšni / Meissen se každoročně mění pozdně gotická radnice na obří adventní kalendář, který každý večer odhaluje nové vánoční překvapení. Trh je otevřen jako většina trhů do dopoledne Štědrého dne.

Míšeň.

Oproti tomu má Canalettův trh v Pirně / Pirna otevřeno až do 1. ledna. Podívaná inspirovaná italským malířem Canalettem zaujme romantickým osvětlením náměstí, které je nutno vidět!

Na trhu ve Cvikově / Zwickau můžete ochutnat proslavené cvikovské svařené víno. 

V podkrušnohorském městě Schwarzenberg, perle Saska, je možné obdivovat nejstarší dochovanou vánoční pyramidu na světě pocházející ze 30. let 20. století.

Saská vánoční pyramida.

Zahrada v Pillnitz a viínařství Wackerbarth

V roce 2022 konečně bude možné opět vidět Vánoční zahradu v Drážďanech, jednu z nejoblíbenějších destinací Saska ve vánočním období. Zámek a park Pillnitz se od 17. listopadu do 15. ledna promění ve třpytívý kouzelný vánoční svět. Zhruba dva kilometry dlouhá procházka pohádkovou zimní oázou vede kolem světelných instalací, které podtrhují jedinečnost architektury zámku i rozsáhlého parku.

I zážitkové vinařství Schloss Wackerbarth zazáří tisíci světly a poskytne dokonalou kulisu pro lední metanou, adventní prohlídky a příjemné procházky po vinicích v Radebeulu. Ve dnech 3. a 4. prosince zve na Manufakturzauber, spojení řemesel, kulinářských zážitků a kultury. V rámci programu Zimní kouzlo je barokní zámek Wackerbarth otevřen od 28. listopadu denně 15:00-19:30 hodin. Od pondělí do čtvrtka je vstud zdarma, od pátku do neděle s kulturním programem za 5 eur.

Wackerbarth.

Advent v pevnosti Königstein

Jedná se o jedno z nejpozoruhodnějších míst pro vánoční trhy v Německu: stolová hora Königstein se slavnou pevností kousek od Drážďan. Ve výšce 247 metrů nad Labem se koná historicko-romantický vánoční trh. I stánky jsou něčím zvláštní: jsou postaveny přímo na místě z dřevěných latí a látkových stěn. Krámkaři mají na sobě historické oděvy, gulášová polévka a punč se vaří nad otevřeným ohněm ve velkých měděných kotlích a v posádkovém kostele hraje varhanní duchovní adventní hudba.

Pevnost se všemi expozicemi je otevřena od 9 hodin a trh se koná o všech čtyřech adventních víkendech od 11 do 19 hodin.

Vánoce v pevnosti Königstein.

Tradice z Krušných hor i odjinud a sezónní dobroty, které si nesmíte nechat ujít

Mnohé vánoční tradice a řemesla mají svůj původ právě v Sasku, kde se předávají z generace na generaci.

Herrnhutská hvězda, ta nejslavnější z hvězd, má 25 velkých hrotů a vznikla z papíru a lepenky před více než 160 lety ve východosaském Herrnhutu. Hvězdy se vyrábějí ručně a dnes už je najdeme zářit po celém světě.

TIP Horydoly: Navštivte herrnhutskou předváděcí dílnu, kde si v kutilském oddělení můžete vyzkoušet svou šikovnost!

Herrnhuter Sterne.

Řezbářské umění z Krušných hor má tradici z doby, kdy začalo upadat hornictví, a tak se horníci začali věnovat uměleckému zpracování dřeva. Dnes obdivujeme především obloukové svícny, které svým tvarem připomínají vchod do důlních chodeb ověšený hornickými lampami, postavičky andělů nebo horníků, či louskáčky.

TIP Horydoly: Prohlédněte si rekordní louskáček vysoký 10,10 m v muzeu louskáčků v Neuhausenu!

Už téměř 100 let v Crottendorfu vyrábějí stále stejným způsobem z pryskyřice kadidlovníku, dřevěného uhlí, bramborové moučky, santalového dřeva a mouky z červeného buku speciální voňavé crottendorfské františky. A podle prastaré řemeslné tradice jsou ovoněné vánočními vůněmi jedle, med nebo skořice.

TIP Horydoly: Přivoňte si k největšímu vonnému kuželu na světě v Zemi františků (Räucherkerzen-Land) v Crottendorfu!

Crottendorfer Räucherkerzen.

S rukodělným uměním jde ruku v ruce i umění kulinářské. Některé dobroty jsou hezkým suvenýrem z adventního výletu do Saska.

Drážďanská štola (Dresdner Christstollen), královna mezi vánočním pečivem, smí být vyrobena pouze v Drážďanech a okolí, ručně, bez margarínu ale samozřejmě s máslem, bez umělých konzervantů a aromat. Od roku 2010 má chráněný název.

TIP Horydoly: Navštivte Museum štoly s ochutnávkou v ceně!

Horydoly.czVánoční trh Štrýclmark / Striezelmarkt v Drážďanech

Striezelmarkt Dresden. Vánoční trhy Drážďany.

Pravděpodobně nejstarší sepsaný recept na svařené víno v Německu pochází ze saského Radebeulu. Majitel zámku Wackerbarth hledal nápoj na zahřátí, a tak přidal do bílého vína šafrán, anýz, skořici a granátové jablko a vše nechal ohřát. Tento převratný vynález nyní zahřívá od roku 1834 na těle a duši i nás. 

TIP Horydoly: Zahřejte se svařeným vínem na některém z mnoha saských tradičních vánočních trhů.

Ukládám...

Městečku Pulsnitz se říká perníkové, neboť tato sladká pochoutka se tu peče už od roku 1558. V pulsnitzkém perníku není žádný tuk a ví se, že se do něj dává skořice, kardamom, fenykl nebo muškátový oříšek. Zbytek je tajemství, které ho dělá tak jedinečným.

TIP Horydoly: Vyzkoušejte upéct a ozdobit vlastní perník v Muzeu perníku.

INFO: Sachsen Tourismus

 

Horydoly.cz Vánoční trhy na Horydoly

ČESKO Vánoční trhy v Praze
ČESKO Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze
ČESKO Vánoční trhy na Kampě v Praze
ČESKO Vánoce na Staroměstském náměstí v Praze
ČESKO Vánoční trhy na Náměstí Míru v Praze
ČESKO Vánoční trhy v Českém středohoří
ČESKO Advent a Vánoce v jižních Čechách

RAKOUSKO Adventní trhy v Dolním Rakousku
RAKOUSKO Vídeňské vánoční trhy
RAKOUSKO Linecké Vánoce (Linz)
RAKOUSKO Kouzelný advent v zahradách Kittenberger (Langenlois)
RAKOUSKO Alpský advent v Katschberg
RAKOUSKO Advent ve štýrském Murtal

NĚMECKO Vánoční trhy v Německu
NĚMECKO Vánoční trhy v Sasku (Sachsen)
NĚMECKO Vánoční trhy v Drážďanech (Dresden)
NĚMECKO Vanoční trh v Regensburg (Řezno)
NĚMECKO Vánoční trhy v Seiffen 
NĚMECKO Vánoce v historickém městě Amberg

ITÁLIE Proslulé vánoční trhy v Dolomitech
ITÁLIE Kouzelné vánoční trhy v Trentinu
ITÁLIE Vánoční trh v Bolzano (Bozen)
ITÁLIE Vánoční trh v Brixen (Bressanone)

FINSKO Vánoce v Helsinkách (Helsinki) (anglicky)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé... celý článek

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tři králové nebo tři mudrci

Tři králové nebo tři mudrci

6. ledna roku 1 našeho letopočtu dorazila do Betlému záhadná parta. Říká se jí Tři králové, spíše to ovšem byli kazatelé, nebo mágové, případně mudrci či dokonce učení muži. Nejspíš to
Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 3. prosince.
Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zatoužíte opustit každodenní život, užít si nedotčenou přírodu a dýchat čerstvý horský vzduch? Vydat se na procházku tichou zimní zasněženou krajinou, ozářenou sluncem, daleko od hluku velkoměsta a masové turistiky? Máme pro
Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci žijí v díle Karla Václava Raise v jakémsi Pozdětíně, což je fiktivní vesnice někde v Podkrkonoší. Spisovatel využil podrobné zápisky Věnceslava Metelky z Pasek nad Jizerou. Památník zapadlých vlastenců poskytuje vhled do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-21.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42