Divadýlko, nová lezecká skála u Kačáku v Srbsku

Divadýlko, nová lezecká skála u Kačáku v Srbsku
Dolez cesty Prduch 5- v Divadýlku na Kačáku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Pouhých pět let se leze legálně ve vápencových lomech poblíž ústí Kačáku do Berounky v Českém krasu. Horolezci je s ochránci přírody vyměnili za Šanův kout. Uměle vylámaná skála je teď pro lezce zvyklé na překližku přijatelnější než přírodní útesy. Ochránci pak raději směřují návštěvnost z opravdové přírody do opuštěného industrialu. 

Divadýlko, nová lezecká skála u Kačáku v Srbsku
Lezecký lom Divadýlko v Českém krasu.
Autor snímku Kuba Turek

Dnes zakázané lezení v Šanově koutě vyžadovalo opatrnost, kreativitu, odhad vlastních schopností, orientaci, trochu odvahy a znalost klasického lezení i vlastního jištění. V současnosti povolené lezení v lomech u Kačáku potřebuje jen sílu, magnezium a pár expresek. Radost, myšlení a vzrušení se ze zdejšího lezení vytratily.

VIDEO Prduch 5- UIAA, Divadýlko, Kačák, Český kras

Horolezecký průvodce Divadýlko

Vstup do lomu se nachází hned za druhým mostkem přes Kačák, když jdeme proti proudu. Uvádíme cesty zleva doprava.

Poznámky Horydoly ke jménům cest: PRDUCH je socialistická úřední zkratka pro pracujícího důchodce, který platí daně a zároveň pobírá důchod. ANDĚL byl bílou barvou namalovaný na pravé stěnce v lomu.

LEVÁ STĚNA (jižní)

Koloběžka, 3 UIAA, 8 m. 31. prosince 2021 Martin Tučka, K. Štěrbová, M. Szentesi. Hranou úplně nalevo přes 3 BH k řetězu.

Ploštice, 7+ UIAA, 13 m. 27. března 2021 Radek Záveský, Anna Rosová. Středem hladké stěny přes 3 BH ke slaňovací karabině cesty Prduch. Neodšlapovat do kouta mimo cvakání slaňáku a nebrat levou hranu, nebrat nic nad spárkou. 

Prduch, 5- UIAA, 14 m. 2. listopadu 2019 František Algena Mezera a Martin Tučka. Koutem ubíhajícím mírně vpravo přes 4 BH (dojistit lze středním vklíněncem) ke slanění v kolmé stěnce, nebo dále doprava po rampě ke slaňovacímu řetězu.

Sláva strojů a měst, 5 UIAA 14 m. 2. listopadu 2019. Martin Tučka a František Algena Mezera. Přímo stěnou přes tři BH, vpravo ke čtvrtému BH a přes pátý BH na hraně ke slaňovacímu řetězu v koutku.

Běhny v žehu, 5- UIAA, 9 m. 31. prosince 2021. Martin Tučka, K. Štěrbová a M. Szenzesi. Přes 4 BH rovnou ke slaňovacímu řetězu.

Pajcrfaust, 5+ UIAA, 15 m. 27. dubna 2020 Tomáš Mls a Lukáš Bludský. Nevýrazným pilířem přes 5 BH ke slaňovacímu řetězu.

Kašpárek, 6- UIAA, 18 m. 16. dubna 2022 P. Hovorka, Martin Tučka, M. Kameníček. Nejprve po předskalí k prvnímu BH a pak jemně členitou stěnou přes 4 BH ke slanění.  

Hurvínek, 6- UIAA, 15 m. 26. března 2020 R. Hons a J. Hons. Levá cesta v pravé části stěny přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu.

Spejbl, 6- UIAA, 16 m. 26. března 2020 R. Hons a J. Hons. Pravá cesta v pravé části stěny přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu.

Projekty ?

ČELNÍ STĚNA (západní)

Nýt či nebýt, 7- UIAA, 13 m. 2. června 2020 Pavel Šimek a T. Singer. Stěnou v levé části přes 4 BH k řetězu.

1. balkón, 7- UIAA, 14 m. 25. listopadu 2019 Pavel Šimek a J. Zelenka. Stěnou přes 3 BH, přes malý převis a po ukloněné plotně okolo BH ke slanění pod nejvyšším bodem travnaté police.

Divadýlko, 7 UIAA, 13 m. 28. listopadu 2019 Pavel Šimek a J. Zelenka. Středem stěny ve spádnici malého převislého bloku stěnkou 3 BH a přes převísek ke slanění pod dvěma stromy.

Mánička, 5+ UIAA, 40 m. Prosinec 2019 R. Hons a J. Hons. Nevýrazným vhloubením vlevo nahoru (smyčka) a stěnou přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu. Lehký terén vede přes 2 BH ke druhému řetězu a přes další 4 BH ke třetímu slaňovacímu řetězu nad nejvyšší plotnou stěny. 

Projekt ?

Paní Kateřina, 5+ UIAA, 36 m. 9. června 2020 Ondřej Kocián. V pravé části stěny přes 6 BH k prvnímu slaňovacímu řetězu. Dále plotnou vpravo nahoru přes 4 BH ke druhému slaňovacímu řetězu.

PRAVÁ STĚNKA (severní)

Žeryk, 6+ UIAA, 16 m. Prosinec 2019 R. Hons a J. Hons. Nástup výrazným koutem (BH), nad ním přímo přes převis (BH) a vzhůru vpravo (2 BH) ke slanění.

Anděl na horách, 6 UIAA, 15 m. 9. června 2020 Ondřej Kocián. Středem stěny přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu.

Andělíček, 5 UIAA, 15 m. 30 května 2020 Ondřej Kocián. V pravé části stěny přes 3 BH vzhůru, poté doleva ke slaňovacímu řetězu.

Český kras, skály v údolí Kačáku.

Přístup: Pěšky, na kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích po levém břehu Berounky přes řeku z Berouna (nádraží) nebo Srbska (železniční stanice), případně z Hostimi (bus) pěšky nebo na kole. Lze též připlout po Berounce na kanoi nebo po Kačáku v kajaku.

Cyklostezka podél Berounky na koloběžce.

Jídlo a pití: Stánek s občerstvením funguje přes léto v Kozle poblíž ústí Kačáku do Berounky. Nejbližší restaurace najdete v Hostími U Krobiána (dražší, ale výborná) a v Srbsku, kde si horolezci oblíbili nejlevnější podnik U nádraží.

Ubytování: Bezplatné táboření pro vodáky, turisty a horolezce je povolené přímo v Alkazaru pod skalami. Pramen pitné vody najdete vlevo od Andělské stěny. Projdete okolo bývalého zahradnictví do úzkého strmého údolíčka a podél potůčku vystoupáte k pramenu u dřevěného srubu. Placený kemp je v Srbsku u fotbalového hřiště. V Srbsku jsou k dispozici hotely a penziony.

Booking.com

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, základní sada vklíněnců, šťáradlo, několik smyček, magnézium, přilba, sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, chytré hodinky, batoh, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a v zimě horké pití v termosce. Pro pozdní návrat není od věci čelovka.

 

INFO: Historie lomů u Kačáku a Geologie V Kozle

Nejnovější horolezecký průvodce Český kras vyšel roku 2022. Je dílem místního lezeckého matadora Petra Resche a vydavatele specializovaného webu Lezec.cz Jiřího Siky. Kromě všech vápencových skal mezi Prahou a Berounem v něm najdete i lomy u Kačáku.

Český kras, horolezecký průvodce.

Horydoly.cz Český kras pro horolezce na HORYDOLY

Horské výstupy v Českém krasu

Srbsko: Jasná jednička ve středních Čechách

Srbsko: Traverz stěnou Matterhornu v Alkazaru

Srbsko: Lezecký park Alkazar

Srbsko: Lezení slepých v Alkazaru

Srbsko: Ledopády v Alkazaru a Srbsku

Srbsko: Lom Divadýlko na Kačáku

Srbsko: Šanův kout nabízí klid

Srbsko: Rajbasové lezení na Plotně

Svatý Jan: Křížová cesta v zimě

Svatý Jan: Zimní bivak v Křížové cestě

Svatý Jan: Poslední slanění Křížovou stěnou

Svatý Jan: Dušičková stěna - Kamarádi z Tour Ronde

Svatý Jan: Dušičková spára (psycho) a Dušičková spára (Kutta)

Svatý Jan: Stěna Za klášterem - O strach postaráno

Svatý Jan: Svatojánská kobylka

Řevnice: Křehké lezení na Černé skále

Praha: Hlubočepské plotny 1 a Hlubočepské plotny 2

Praha: Velký kout v Hlubočepech

Praha: Historie horolezectví v Hlubočepech

Praha: Šikmá stěna v Radotínském údolí

Praha: Zubák v Radotínském údolí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

chvála divadýlka

ale nejhezčí cesty v divadýlku jsou vzadu ty šestkosedmy od Pavla Šimka. to jsou asi nejhezčí lomovky široko-daleko (a dělané odspodu s jištěným bezpečným, leč řidším než je současný mejnstrým)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 25.5.2023 12:40
Reaguj
chvála divadýlka

Však jsme tam také byli lézt na Tvé doporučení :-) Akorát Tvoji cestu jsme si nevylezli, protože ji dlouho okupovala jedna postarší partnerská dvojice. 

Reaguj
chvála divadýlka

já bych se divadýlka zastal. osvícené rozhodnutí vrcholové komise omezit počet prvovýstupů na sezonu a snížit riziko "zglajchšaltování" celého sektoru jednou partou přineslo své plody, a odlišný styl různých prvovýstupců a tvůrců cest dělá sektor dle možností rozmanitých. něco je děláno odspoda, něco shora, něco odvážně, jiné méně. než se to omydlí, tak je divadýlko perla mezi lomovkami.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 24.5.2023 13:44
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

Slovenská matka se zabila na Zbojnickém chodníku v Malé Fatře

ČERNÁ VDOVA Pád turistky ze Zbojníckeho chodníku Tiesňavách ve Vrátnej dolině v Malé Fatře nahlásil turista 27. května. "Podľa prvotných informácií padla žena do rokliny a viac nereagovala," uvádí Horská záchranná služba.... celý článek

Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

100 kilometrů hřebenovky Českým Švýcarskem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

Dámské pohorky na těžší turistiku, lehčí lezení a feráty prodává renomovaný německý výrobce Meindl pod názvem Litepeak GTX Lady. Pánský model stejného jména je stejný, jen trochu těžší a pevnější.
Houby AKTUÁLNĚ 2023

Houby AKTUÁLNĚ 2023

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Jako hráč se musíte naučit rozpoznat rizika, která jsou pro vás příliš velká, stejně jako správně rozdělit své síly a finance a kontrolovat své zapojení do herního procesu a náladu, když sedíte u black
Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike and Music Festival Itálie, Paganella 27.-29.5. 27.5.
Papírové modely gotických staveb - výstava Jílové u Prahy, muzeum Do 30.5. 30.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Vydra - konec splutí Modrava 15.3.-31.5. Jen víkendy 31.5.
Opylování - výstava Praha, Botanická zahrada 1.6.-30.9. 1.6.
O poklad zubaté Žáby
Česko 1.-4.6. Etapový koloběžková závod 1.6.
Primátorky Praha 2.-4.6. Veslařský závod 2.6.
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 2.-18.6. 2.6.
Dračí lodě Kadaň 2.-3.6. 2.6.

Diskuse

naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky
občasná bolest kloubů Maru, 25.5.2023 14:54, 31 příspěvků
Sněhové podmínky Lukas B., 25.5.2023 13:27, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05