Divadýlko, nová lezecká skála u Kačáku v Srbsku

Divadýlko, nová lezecká skála u Kačáku v Srbsku
Dolez cesty Prduch 5- v Divadýlku na Kačáku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Pouhých pět let se leze legálně ve vápencových lomech poblíž ústí Kačáku do Berounky v Českém krasu. Horolezci je s ochránci přírody vyměnili za Šanův kout. Uměle vylámaná skála je teď pro lezce zvyklé na překližku přijatelnější než přírodní útesy. Ochránci pak raději směřují návštěvnost z opravdové přírody do opuštěného industrialu. 

Divadýlko, nová lezecká skála u Kačáku v Srbsku
Lezecký lom Divadýlko v Českém krasu.
Autor snímku Kuba Turek

Dnes zakázané lezení v Šanově koutě vyžadovalo opatrnost, kreativitu, odhad vlastních schopností, orientaci, trochu odvahy a znalost klasického lezení i vlastního jištění. V současnosti povolené lezení v lomech u Kačáku potřebuje jen sílu, magnezium a pár expresek. Radost, myšlení a vzrušení se ze zdejšího lezení vytratily.

VIDEO Prduch 5- UIAA, Divadýlko, Kačák, Český kras

Horolezecký průvodce Divadýlko

Vstup do lomu se nachází hned za druhým mostkem přes Kačák, když jdeme proti proudu. Uvádíme cesty zleva doprava.

Poznámky Horydoly ke jménům cest: PRDUCH je socialistická úřední zkratka pro pracujícího důchodce, který platí daně a zároveň pobírá důchod. ANDĚL byl bílou barvou namalovaný na pravé stěnce v lomu.

LEVÁ STĚNA (jižní)

Koloběžka, 3 UIAA, 8 m. 31. prosince 2021 Martin Tučka, K. Štěrbová, M. Szentesi. Hranou úplně nalevo přes 3 BH k řetězu.

Ploštice, 7+ UIAA, 13 m. 27. března 2021 Radek Záveský, Anna Rosová. Středem hladké stěny přes 3 BH ke slaňovací karabině cesty Prduch. Neodšlapovat do kouta mimo cvakání slaňáku a nebrat levou hranu, nebrat nic nad spárkou. 

Prduch, 5- UIAA, 14 m. 2. listopadu 2019 František Algena Mezera a Martin Tučka. Koutem ubíhajícím mírně vpravo přes 4 BH (dojistit lze středním vklíněncem) ke slanění v kolmé stěnce, nebo dále doprava po rampě ke slaňovacímu řetězu.

Sláva strojů a měst, 5 UIAA 14 m. 2. listopadu 2019. Martin Tučka a František Algena Mezera. Přímo stěnou přes tři BH, vpravo ke čtvrtému BH a přes pátý BH na hraně ke slaňovacímu řetězu v koutku.

Běhny v žehu, 5- UIAA, 9 m. 31. prosince 2021. Martin Tučka, K. Štěrbová a M. Szenzesi. Přes 4 BH rovnou ke slaňovacímu řetězu.

Pajcrfaust, 5+ UIAA, 15 m. 27. dubna 2020 Tomáš Mls a Lukáš Bludský. Nevýrazným pilířem přes 5 BH ke slaňovacímu řetězu.

Kašpárek, 6- UIAA, 18 m. 16. dubna 2022 P. Hovorka, Martin Tučka, M. Kameníček. Nejprve po předskalí k prvnímu BH a pak jemně členitou stěnou přes 4 BH ke slanění.  

Hurvínek, 6- UIAA, 15 m. 26. března 2020 R. Hons a J. Hons. Levá cesta v pravé části stěny přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu.

Spejbl, 6- UIAA, 16 m. 26. března 2020 R. Hons a J. Hons. Pravá cesta v pravé části stěny přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu.

Projekty ?

ČELNÍ STĚNA (západní)

Nýt či nebýt, 7- UIAA, 13 m. 2. června 2020 Pavel Šimek a T. Singer. Stěnou v levé části přes 4 BH k řetězu.

1. balkón, 7- UIAA, 14 m. 25. listopadu 2019 Pavel Šimek a J. Zelenka. Stěnou přes 3 BH, přes malý převis a po ukloněné plotně okolo BH ke slanění pod nejvyšším bodem travnaté police.

Divadýlko, 7 UIAA, 13 m. 28. listopadu 2019 Pavel Šimek a J. Zelenka. Středem stěny ve spádnici malého převislého bloku stěnkou 3 BH a přes převísek ke slanění pod dvěma stromy.

Mánička, 5+ UIAA, 40 m. Prosinec 2019 R. Hons a J. Hons. Nevýrazným vhloubením vlevo nahoru (smyčka) a stěnou přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu. Lehký terén vede přes 2 BH ke druhému řetězu a přes další 4 BH ke třetímu slaňovacímu řetězu nad nejvyšší plotnou stěny. 

Projekt ?

Paní Kateřina, 5+ UIAA, 36 m. 9. června 2020 Ondřej Kocián. V pravé části stěny přes 6 BH k prvnímu slaňovacímu řetězu. Dále plotnou vpravo nahoru přes 4 BH ke druhému slaňovacímu řetězu.

PRAVÁ STĚNKA (severní)

Žeryk, 6+ UIAA, 16 m. Prosinec 2019 R. Hons a J. Hons. Nástup výrazným koutem (BH), nad ním přímo přes převis (BH) a vzhůru vpravo (2 BH) ke slanění.

Anděl na horách, 6 UIAA, 15 m. 9. června 2020 Ondřej Kocián. Středem stěny přes 3 BH ke slaňovacímu řetězu.

Andělíček, 5 UIAA, 15 m. 30 května 2020 Ondřej Kocián. V pravé části stěny přes 3 BH vzhůru, poté doleva ke slaňovacímu řetězu.

Český kras, skály v údolí Kačáku.

Přístup: Pěšky, na kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích po levém břehu Berounky přes řeku z Berouna (nádraží) nebo Srbska (železniční stanice), případně z Hostimi (bus) pěšky nebo na kole. Lze též připlout po Berounce na kanoi nebo po Kačáku v kajaku.

Cyklostezka podél Berounky na koloběžce.

Jídlo a pití: Stánek s občerstvením funguje přes léto v Kozle poblíž ústí Kačáku do Berounky. Nejbližší restaurace najdete v Hostími U Krobiána (dražší, ale výborná) a v Srbsku, kde si horolezci oblíbili nejlevnější podnik U nádraží.

Ubytování: Bezplatné táboření pro vodáky, turisty a horolezce je povolené přímo v Alkazaru pod skalami. Pramen pitné vody najdete vlevo od Andělské stěny. Projdete okolo bývalého zahradnictví do úzkého strmého údolíčka a podél potůčku vystoupáte k pramenu u dřevěného srubu. Placený kemp je v Srbsku u fotbalového hřiště. V Srbsku jsou k dispozici hotely a penziony.

Booking.com

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, základní sada vklíněnců, šťáradlo, několik smyček, magnézium, přilba, sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, chytré hodinky, batoh, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a v zimě horké pití v termosce. Pro pozdní návrat není od věci čelovka.

 

INFO: Historie lomů u Kačáku a Geologie V Kozle

Nejnovější horolezecký průvodce Český kras vyšel roku 2022. Je dílem místního lezeckého matadora Petra Resche a vydavatele specializovaného webu Lezec.cz Jiřího Siky. Kromě všech vápencových skal mezi Prahou a Berounem v něm najdete i lomy u Kačáku.

Český kras, horolezecký průvodce.

Horydoly.cz Český kras pro horolezce na HORYDOLY

Horské výstupy v Českém krasu

Srbsko: Jasná jednička ve středních Čechách

Srbsko: Traverz stěnou Matterhornu v Alkazaru

Srbsko: Lezecký park Alkazar

Srbsko: Lezení slepých v Alkazaru

Srbsko: Ledopády v Alkazaru a Srbsku

Srbsko: Lom Divadýlko na Kačáku

Srbsko: Šanův kout nabízí klid

Srbsko: Rajbasové lezení na Plotně

Svatý Jan: Křížová cesta v zimě

Svatý Jan: Zimní bivak v Křížové cestě

Svatý Jan: Poslední slanění Křížovou stěnou

Svatý Jan: Dušičková stěna - Kamarádi z Tour Ronde

Svatý Jan: Dušičková spára (psycho) a Dušičková spára (Kutta)

Svatý Jan: Stěna Za klášterem - O strach postaráno

Svatý Jan: Svatojánská kobylka

Řevnice: Křehké lezení na Černé skále

Praha: Hlubočepské plotny 1 a Hlubočepské plotny 2

Praha: Velký kout v Hlubočepech

Praha: Historie horolezectví v Hlubočepech

Praha: Šikmá stěna v Radotínském údolí

Praha: Zubák v Radotínském údolí

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

chvála divadýlka

ale nejhezčí cesty v divadýlku jsou vzadu ty šestkosedmy od Pavla Šimka. to jsou asi nejhezčí lomovky široko-daleko (a dělané odspodu s jištěným bezpečným, leč řidším než je současný mejnstrým)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 25.5.2023 12:40
Reaguj
chvála divadýlka

Však jsme tam také byli lézt na Tvé doporučení :-) Akorát Tvoji cestu jsme si nevylezli, protože ji dlouho okupovala jedna postarší partnerská dvojice. 

Reaguj
chvála divadýlka

já bych se divadýlka zastal. osvícené rozhodnutí vrcholové komise omezit počet prvovýstupů na sezonu a snížit riziko "zglajchšaltování" celého sektoru jednou partou přineslo své plody, a odlišný styl různých prvovýstupců a tvůrců cest dělá sektor dle možností rozmanitých. něco je děláno odspoda, něco shora, něco odvážně, jiné méně. než se to omydlí, tak je divadýlko perla mezi lomovkami.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 24.5.2023 13:44
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

bbcnvquf generic, 19.5.2024 10:17, 37 příspěvků
oqrbrxll sale, 19.5.2024 9:44, 37 příspěvků
zctmkajd drugs, 19.5.2024 9:14, 37 příspěvků
ykgbexohm tablets, 19.5.2024 9:11, 20 příspěvků
pmkjgfpt generic, 19.5.2024 9:06, 193 příspěvků
ufiadwem tablets, 19.5.2024 8:40, 20 příspěvků
kpcutfgz price, 19.5.2024 8:33, 193 příspěvků
jvywltny pharmacy, 19.5.2024 7:52, 23 příspěvků
SLhanebal FobertProft, 19.5.2024 7:38, 193 příspěvků
SDichaelrerce Timsothyenush, 19.5.2024 6:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20