Svatý Jan pod Skalou: koloběžky a skály

Svatý Jan pod Skalou: koloběžky a skály
Večerní návrat na koloběžce po Vltavské cyklostezce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český kras navštěvují horolezci, turisté a cyklisté. Není divu, protože krajina plná skal, roklí a strží se rozkládá jen pár desítek kilometrů od Prahy. Před Vánoci jsme spojili vše dohromady - vlakem jsme přijeli do Vráže, slanili ve Svatém Janu a na koloběžkách se vrátili do metropole.

Jak na to

Trasa: 47 km
Čas výletu: 4-5 h čisté jízdy
Náročnost: střední
Terén: cyklostezky, vedlejší silnice, lesní cesty
Highlights: vyhlídka u Kříže
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
STRAVA.com: Vráž - Praha

Vyjeli jsme z Prahy po ránu a vrátili se za tmy. Máme v nohou 60 kilometrů po cyklostezkách a lesních cestách. Většinou po rovině. Slanili jsme dvě lanové délky vysoko nad klášterem ve Svatém Janu. Vylezli jsme ke Kříži nad klášterem.

Z domova vyrážíme s rozedněním. Je těsně před Vánoci, tedy před osmou. Než se se metrem a vlakem dostaneme do Vráže u Berouna, slunce se zvedne nad obzor. Ale nehřeje. 

Vyjedeme po zelené značce, přes plzeňskou dálnici přejedeme Vráž a na rozcestí sjedeme do terénu. Žlutá značka nás vede dlouhým klesajícím traverzem přes Kozí hřbet do údolí Kačáku. Do Svatého Jana pod Skalou už rychle sjedeme po silnici.

Koloběžky zamkneme ke stromu v lese za klášterem.

VIDEO Svatý Jan pod Skalou, Kačák a Berounka na koloběžkách

Pod Trojúhelníkovou stěnou a stěnou Pod Křížem vyjdeme na vyhlídku nad Svatým Janem. Na chvilku si vychutnáme grandiozní výhled. Ale fouká, tak se moc nezdržujeme. Rychle slaňujeme zpod zábradlí do obrovské jeskyně. Vždycky nám tady ve vzduchu vysoko nad údolím trochu zatrne. Druhé slanění z jeskyně vede rovnou na zem. Vracíme se ke koloběžkám.

Horydoly.czHOROLEZCI: Poslední slanění od Kříže

Sjedeme ke studánce Ivanka a napijeme se chutné vody. Obědváme o kousek dál v restauraci Obecná škola. Kuchyně nemá zrovna oslnivou pověst, ale nevíme, jaké další hospody na cestě budou otevřené v kovidové době.

Stále mrazivým údolím podél Kačáku jedeme pohodlnou silnicí pod Dušičkovou stěnou do Hostími. Za vesničkou odbočíme po žluté turistické značce na lesní svážnici zase ke Kačáku. Mineme několik opuštěných vápencových lomů a ocitneme se v osadě V Kozle při ústí Kačáku do Berounky. Té se budeme držet dalších mnoho kilometrů.

Horydoly.czVODÁCI: Kačák na kajacích

Po levém břehu řeky podjíždíme slavné horolezecké skály Pupek, Růžové abri, stěnu Kotlů, Blážinu a Vlastinu stěnu a dál ve svahu Štítek. Najíždíme na asfalt. Jsme na dobře značené cyklotrase Po stopách českých králů.

Horydoly.czHOROLEZCI: Horské výstupy v Českém krasu

Rovinaté úseky umožňují rychlou jízdu. Projíždíme Srbskem. Za ním musíme jet pod silnici pod Plotnou do Karlštejna a skrze něj až ke karlštejnskému jezu. Teprve za ním s nepříjemně frekventované silnice uhneme mezi domky Hlásné Třebaně.

Po lávce přejedeme přes Berounku na pravý břeh, v Řevnicích se vrátíme po silničním mostu na levý břeh, v Dobřichovicích po lávce zase na pravý břeh a v Mokropsech využijeme železniční most, abychom se dostali znovu vlevo do Černošic.

Po cyklostezce, částečně asfaltové a částečně štěrkové, míříme do Radotína. Sláva! Kiosek Žizeň u vody je otevřený. Stmívá se a mrzne. Hodíme do sebe klobásu, zalijeme ji malinovkou. Zapínáme světla a blikačky.

Horydoly.czVODÁCI: Na soutoku Berounky a Vltavy

Vltava.

Přes Berounku a pak přes Vltavu přejedeme po zavěšené cyklistické lávce pod dálničním Radotínském mostě. Po Vltavské cyklostezce po pravém břehu veletoku už jednoduše dojedeme do Braníka. Počkáme na autobus a necháme se vyvézt do prudkého kopce na Novodvorskou. Pokračujeme už po svých na Kačerov, kde vykonáme společenskou návštěvu, dostaneme najíst a napít, ohřejeme se a před půlnocí odjedeme. Za slabou půlhodinku parkujeme koloběžky v redakci Horydoly. Byl to pěkný a dlouhý den v přírodě.

Horydoly.czCYKLISTÉ: Prokletá Komořanská lávka přes Vltavu

Vybavení do mrazu i na slunce 

Od rána vládl mráz několik stupňů pod nulou. Silnice byly suché, ale namrzlé. Nad Svatým Janem foukal čerstvý vítr. V poledne teplota stoupal nad nulu a cesta podél Kačáku se rozbahnila. Na cyklostezce podél Berounky se vzduch ohřál několik stupňů nad nulu. Za Černošicemi zapadlo slunce a u Vltavy se setmělo. Počasí se vrátilo do mrazivé teploty. Doma jsme byli po půlnoci. Mráz štípal do tváří.

Co obléknout? Vyřešili jsme to takhle a zdá se, že dobře:

ŽENA: koloběžka Crussis Urban 4.1, kotníkové kožené pohorky Aku, prstové cyklistické rukavice, sportovní čepice, tepláky Crivit, funkční ponožky Moira Trek, funkční podvlékačky, funkční nátělník Bike, kalhotky, funkční mikina VauDe ElCap, softshellová bunda Canard Calypso, zateplená vesta, záložní bunda Salewa Plaisir GTX. Horolezecká helma Petzl Elios, úvazek Simond, slaňovátko Petzl Reverso, 50 m lano Tendon Masterdva prusiky, 3x karabina. Dioptrické brýle. Batoh Loap Chitre. Dvě světlo na kolo a blikačka na batoh, mobil, peníze, doklady.

MUŽ: koloběžka Crussis Urban 4.1, kotníkové textilní trekovky Salomon Questprstové cyklistické rukavice Crivit Gel, baseballová čepice, tepláky Crivit, funkční ponožky Moira Thermo, termotriko Nord Blanc, softshellová bunda Crivit Outdoor, zateplená vesta, záložní bunda Crivit Bike. Horolezecká helma Rock Empire Galeos, úvazek Petzl Corax, 50 m lano Tendon Master, slaňovátko Petzl Reverso, 4x ploché smyčky, 4x karabina. Dioptrické brýle a tmavé sportovní brýle Crussis Neon. Lékárnička. Batoh Boll Nomad. Světlo na řídítka a blikačka na batoh, cyklistické nářadí, zámek na kolo, outdoorová kamera, mobil, peníze, doklady, mapa.

S sebou vezeme ještě malou termosku s čajem, dvoje sušenky a dvě čokoládové tyčinky. 

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Jak se obléknout na koloběžku do mrazu

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vestec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Z Prahy do Chrástnice za koupáním (Český Brod), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Kokořínskem z Nedvězí (Neratovice), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Ze Svatého Jana do Prahy (Český kras), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Ze Sedlčan do Příbrami (Příbram), Okolo Hohenbergu a Ohře (Cheb), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2022

Řeky AKTUÁLNĚ 2022

LABE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Pod Téryho chatou přišla o život ukrajinská turistka

České hory AKTUÁLNĚ 2021/2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Sjezdové lyže jsou stále lepší

Sjezdové lyže jsou stále lepší

Rocker a camber dobyly sjezdovky. Rocker je konstrukce, kdy je předek a zadek skluznice zvednutý nad sníh. Původně byla určena pro lyže do hlubokého sněhu, aby lyžařům umožnila "vyplavat" z prašanu na povrch. Dnes
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Za svobodna stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování
Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Letos v prosinci si připomínáme výročí 150 let od narození věhlasného architekta a vůdčí osobnosti české moderní architektury Jana Kotěry. Stavěl mimo jiné i ve středních Čechách. Za architektonickými skvosty, na kterých se
Jak čistit tenisky?

Jak čistit tenisky?

Tenisky jsou druhem obuvi, který je nesmírně oblíbený především u lidí s aktivním životním stylem. A i když jsou dnes tenisky často nošeny jako doplněk k nejrůznějším outfitům určeným nejen pro volný čas, ale

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
Krušnohorská 30 - běžky Nové Město v Krušných horách 22.-23.1. 22.1.
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 3 příspěvky
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků
Google Novinář, 11.1.2022 21:07, 8 příspěvků
Go Running Olda, 11.1.2022 20:58, 1 příspěvek
Google IT, 11.1.2022 20:47, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09
Re: Podavam na vas trestn... Kuba Turek, 9.1.2022 17:06
Podavam na vas trestni oz... Horydoly , 9.1.2022 15:43