Svatý Jan pod Skalou: koloběžky a skály

Svatý Jan pod Skalou: koloběžky a skály
Večerní návrat na koloběžce po Vltavské cyklostezce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český kras navštěvují horolezci, turisté a cyklisté. Není divu, protože krajina plná skal, roklí a strží se rozkládá jen pár desítek kilometrů od Prahy. Před Vánoci jsme spojili vše dohromady - vlakem jsme přijeli do Vráže, slanili ve Svatém Janu a na koloběžkách se vrátili do metropole.

Jak na to

Trasa: 47 km
Čas výletu: 4-5 h čisté jízdy
Náročnost: střední
Terén: cyklostezky, vedlejší silnice, lesní cesty
Highlights: vyhlídka u Kříže
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
STRAVA.com: Vráž - Praha

Vyjeli jsme z Prahy po ránu a vrátili se za tmy. Máme v nohou 60 kilometrů po cyklostezkách a lesních cestách. Většinou po rovině. Slanili jsme dvě lanové délky vysoko nad klášterem ve Svatém Janu. Vylezli jsme ke Kříži nad klášterem.

Z domova vyrážíme s rozedněním. Je těsně před Vánoci, tedy před osmou. Než se se metrem a vlakem dostaneme do Vráže u Berouna, slunce se zvedne nad obzor. Ale nehřeje. 

Vyjedeme po zelené značce, přes plzeňskou dálnici přejedeme Vráž a na rozcestí sjedeme do terénu. Žlutá značka nás vede dlouhým klesajícím traverzem přes Kozí hřbet do údolí Kačáku. Do Svatého Jana pod Skalou už rychle sjedeme po silnici.

Koloběžky zamkneme ke stromu v lese za klášterem.

VIDEO Svatý Jan pod Skalou, Kačák a Berounka na koloběžkách

Pod Trojúhelníkovou stěnou a stěnou Pod Křížem vyjdeme na vyhlídku nad Svatým Janem. Na chvilku si vychutnáme grandiozní výhled. Ale fouká, tak se moc nezdržujeme. Rychle slaňujeme zpod zábradlí do obrovské jeskyně. Vždycky nám tady ve vzduchu vysoko nad údolím trochu zatrne. Druhé slanění z jeskyně vede rovnou na zem. Vracíme se ke koloběžkám.

Horydoly.czHOROLEZCI: Poslední slanění od Kříže

Sjedeme ke studánce Ivanka a napijeme se chutné vody. Obědváme o kousek dál v restauraci Obecná škola. Kuchyně nemá zrovna oslnivou pověst, ale nevíme, jaké další hospody na cestě budou otevřené v kovidové době.

Stále mrazivým údolím podél Kačáku jedeme pohodlnou silnicí pod Dušičkovou stěnou do Hostími. Za vesničkou odbočíme po žluté turistické značce na lesní svážnici zase ke Kačáku. Mineme několik opuštěných vápencových lomů a ocitneme se v osadě V Kozle při ústí Kačáku do Berounky. Té se budeme držet dalších mnoho kilometrů.

Horydoly.czVODÁCI: Kačák na kajacích

Po levém břehu řeky podjíždíme slavné horolezecké skály Pupek, Růžové abri, stěnu Kotlů, Blážinu a Vlastinu stěnu a dál ve svahu Štítek. Najíždíme na asfalt. Jsme na dobře značené cyklotrase Po stopách českých králů.

Horydoly.czHOROLEZCI: Horské výstupy v Českém krasu

Rovinaté úseky umožňují rychlou jízdu. Projíždíme Srbskem. Za ním musíme jet pod silnici pod Plotnou do Karlštejna a skrze něj až ke karlštejnskému jezu. Teprve za ním s nepříjemně frekventované silnice uhneme mezi domky Hlásné Třebaně.

Po lávce přejedeme přes Berounku na pravý břeh, v Řevnicích se vrátíme po silničním mostu na levý břeh, v Dobřichovicích po lávce zase na pravý břeh a v Mokropsech využijeme železniční most, abychom se dostali znovu vlevo do Černošic.

Po cyklostezce, částečně asfaltové a částečně štěrkové, míříme do Radotína. Sláva! Kiosek Žizeň u vody je otevřený. Stmívá se a mrzne. Hodíme do sebe klobásu, zalijeme ji malinovkou. Zapínáme světla a blikačky.

Horydoly.czVODÁCI: Na soutoku Berounky a Vltavy

Vltava.

Přes Berounku a pak přes Vltavu přejedeme po zavěšené cyklistické lávce pod dálničním Radotínském mostě. Po Vltavské cyklostezce po pravém břehu veletoku už jednoduše dojedeme do Braníka. Počkáme na autobus a necháme se vyvézt do prudkého kopce na Novodvorskou. Pokračujeme už po svých na Kačerov, kde vykonáme společenskou návštěvu, dostaneme najíst a napít, ohřejeme se a před půlnocí odjedeme. Za slabou půlhodinku parkujeme koloběžky v redakci Horydoly. Byl to pěkný a dlouhý den v přírodě.

Horydoly.czCYKLISTÉ: Prokletá Komořanská lávka přes Vltavu

Vybavení do mrazu i na slunce 

Od rána vládl mráz několik stupňů pod nulou. Silnice byly suché, ale namrzlé. Nad Svatým Janem foukal čerstvý vítr. V poledne teplota stoupal nad nulu a cesta podél Kačáku se rozbahnila. Na cyklostezce podél Berounky se vzduch ohřál několik stupňů nad nulu. Za Černošicemi zapadlo slunce a u Vltavy se setmělo. Počasí se vrátilo do mrazivé teploty. Doma jsme byli po půlnoci. Mráz štípal do tváří.

Co obléknout? Vyřešili jsme to takhle a zdá se, že dobře:

ŽENA: koloběžka Crussis Urban 4.1, kotníkové kožené pohorky Aku, prstové cyklistické rukavice, sportovní čepice, tepláky Crivit, funkční ponožky Moira Trek, funkční podvlékačky, funkční nátělník Bike, kalhotky, funkční mikina VauDe ElCap, softshellová bunda Canard Calypso, zateplená vesta, záložní bunda Salewa Plaisir GTX. Horolezecká helma Petzl Elios, úvazek Simond, slaňovátko Petzl Reverso, 50 m lano Tendon Masterdva prusiky, 3x karabina. Dioptrické brýle. Batoh Loap Chitre. Dvě světlo na kolo a blikačka na batoh, mobil, peníze, doklady.

MUŽ: koloběžka Crussis Urban 4.1, kotníkové textilní trekovky Salomon Questprstové cyklistické rukavice Crivit Gel, baseballová čepice, tepláky Crivit, funkční ponožky Moira Thermo, termotriko Nord Blanc, softshellová bunda Crivit Outdoor, zateplená vesta, záložní bunda Crivit Bike. Horolezecká helma Rock Empire Galeos, úvazek Petzl Corax, 50 m lano Tendon Master, slaňovátko Petzl Reverso, 4x ploché smyčky, 4x karabina. Dioptrické brýle a tmavé sportovní brýle Crussis Neon. Lékárnička. Batoh Boll Nomad. Světlo na řídítka a blikačka na batoh, cyklistické nářadí, zámek na kolo, outdoorová kamera, mobil, peníze, doklady, mapa.

S sebou vezeme ještě malou termosku s čajem, dvoje sušenky a dvě čokoládové tyčinky. 

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Jak se obléknout na koloběžku do mrazu

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vestec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Z Prahy do Chrástnice za koupáním (Český Brod), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Kokořínskem z Nedvězí (Neratovice), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Ze Svatého Jana do Prahy (Český kras), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Ze Sedlčan do Příbrami (Příbram), Okolo Hohenbergu a Ohře (Cheb), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

V Praze se letos objeví 12 nových uměleckých děl na velkých zdech. Už teď si můžete prohlédnout plavkyně na tramvajové smyčce v Hostivaři a legedárního komiksového Péráka na pilíři mostu v Husitské ulici na... celý článek

Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Čtyři věže v Bielatalu

Čtyři věže v Bielatalu

Znáte to – v Bielatalu jsou borůvky větší a sladší, maliny mají méně červů, skály jsou pevnější, chytovatější a knižní průvodce propracovanější. Do Ostrova se zase jezdí kempovat, najíst se a na pivo. 
Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

FOOTBIKE GUIDE Stradonice možná byly nejvýznamnějším keltským oppidem v Evropě nebo snad sídlem prvního českého panovníka Marobuda z germánského rodu. Musel jsem se tam podívat, protože byly místem vědeckého triumfu mého pubertálního
Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Oblast Horních vsí, německy Oberdörfer se nacházela východně od Mimoně v severní částí Čech viz obrázek 1. Mísil se zde vliv českého a německého obyvatelstva. Důsledkem toho byl mimo jiné i fakt, že
TEST Helma Rock Empire Galeos

TEST Helma Rock Empire Galeos

Klasická horolezecká helma pro klasiky. To je Rock Empire Galeos. Pevná, odolná, jednoduchá.
Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

V sobotu 30. apríla štartuje vo Vysokých Tatrách týždeň lyžovačky na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku - v Lomnickom sedle. Viac ako 1,5 metra snehu a príjemná predpoveď počasia sľubujú ešte stále atraktívne jarné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.
Běh sídlištěm Police nad Metují 29.5.
Ukrajina krojů a tradic - výstava Hradec Králové, Muzeum východních Čech 23.4.-29.5. 29.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Mionší - otevření naučné stezky Dolní Lomná, Beskydy Vstup povolen 1.6.-15.9. 1.6.
Šlechtické slavnosti a zábavy - výstavy Český Krumlov 1.6.-31.10. 1.6.

Diskuse

Telč Donna, 28.5.2022 10:57, 117 příspěvků
Pro a proti Adéla, 27.5.2022 13:23, 19 příspěvků
nic není zadarmo - ani v ... Piký, 26.5.2022 10:28, 1 příspěvek
drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05