Dračie Pazúriky ve Vysokých Tatrách

Dračie Pazúriky ve Vysokých Tatrách
Vysoké Tatry, chata Pod Rysmi je umístěna pod sedlem Váha.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE "Horko ťažko kolenačky cez malý dzindzik." Tak zní jednoduchý popis téměř všech horolezeckých hřebenovek ve Vysokých Tatrách. Tentokrát vás zveme na Dračie Pazúriky na dohled od chaty Pod Rysmi. 

Dračie Pazúriky ve Vysokých Tatrách
Vysoké Tatry: Vysoká (uprostřed nahoře), Ťažký štít (vlevo) a dolinka Pod Váhou. Zprava přichází hřeben Dračie Pazúriky.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení

Přilba, hrudní a sedací úvazek, 2 karabiny se zámkem, 4 expresky, jistítko, lano 2x50 m, 4 smyčky - z toho jedna dlouhá, 2 prchačky, základní sada vklíněnců, pohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, pití nejméně 1 l, jídlo na den, tmavé brýle, opalovací krém, bivakovací pytel, lékárnička, fotoaparát nebo kamera.

Booking.com

Krátká hřebenovka Dračie Pazúriky (polsky Smocza Grań) se může hodit na pěkný krátký den v babím létě. Přiměřená obtížnost 2-3, dobré možnosti jištění, bezproblémová orientace a jednoduchý sestup umožňuje lezení pro začátečníky, ale neurazí ani zkušené lezce.

Nástup na štrbinu Pod Kopkami

Dračie Pazúriky se obvykle lezou od západu na východ. Ani my na to nejdeme jinak. Od chaty Pod Rysmi jsme za čtvrt hodiny pod sedélkem Štrbina Pod Kopkami. Vybíráme mezi čtyřmi variantami, kudy se na sedlo dostat.

Úplně vpravo po pěší rampě ve stěně Velké Kopky bychom vylezli vpravo nad sedlo - tudy šli prvovýstupci. Zprava po šikmých lávkách bychom vylezli do sedla (1 UIAA), přímo vhloubením můžeme lézt mírně vlevo od sedla (3 UIAA), anebo si zvolit těžší variantu ještě víc vlevo (4 UIAA).

Jsme horolezci, neéééé? Jdeme tedy doleva. Z velké vodorovné rampy lezeme zleva okolo skalního bloku jasnou ruční spárou přes malý převisek. Je to čtyřka, teče skrz ní voda, stupy kloužou, a tak prvních deset metrů potupně vyhákujeme po vlastních vklíněncích a smyčkách.

Skrz průlez se ocitneme na začátku dlouhé lišty ubíhající šikmo doprava. Jistíme za starou skobu a vlastní smyčku. Nic moc bezpečného to není, a tak se opatrně suneme po liště, ačkoliv je lehká. Závěrečný žlab do štrbiny Pod Kopkami (2276 m) je už jednoduchý.

Dál lezeme přesně podle popisu. Originální místa jsou skutečně zábavná - odštěpená plotna, kolmý komínek, exponovaná plotna a na závěr vyhlídkový hřebínek. Potěší závěrečné dvoudélkové slanění, které nám ušetří slézání do sedla Dračia bránka (2280 m).

Dračie Pazúriky

Vysoké Tatry, Mengusovská dolina, dolinka Pod Váhou / Dračí dolinka

Prvovýstup

Janusz Žulawski - Jerzy Žulawski 28. srpna 1909

Obtížnost

2-3 UIAA. Hřebenová túra s vlastním jištěním, které lze umísťovat hustě a bez problémů.

Přístup

Od Popradského plesa po značené turistické cestě jdeme směrem na Rysy. Nad řetezy a pod vodopádem uhneme doprava a přes suťovisko dojdeme pod štrbinu Pod Kopkami (2-3 hodiny).

Z chaty Pod Rysmi přejdeme po suťovisku pod nástup (15 minut),

Sestup

Z Veľkého Pazúriku slaníme na sever. Buď najdeme několik starých smyček a z nich slaníme první délku, nebo slezeme několik metrů směrem do Dračí bránky a najdeme slaňovací borhák. Budeme slaňovat 2x50 metrů.

Další slaňovací borhák je na velké polici v severní stěně Velkého Pazúriku. Slouží zároveň jako stanoviště v dvoudélkové Puškášově cestě (3 UIAA) severním pilířem. Z něho se dostaneme až na vodorovnou rampu, ze které jsme nastupovali. Po ní dojdeme pod nástup i v lezečkách. Nemusíme tedy s sebou brát pevné boty. 

Dračie pazúriky. Hřebenovka od západu k východu.

Výstup

1. Nejprve žlabem vpravo od spádnice štrbiny, poté po šikmých policích stoupáme zprava doleva do štrbiny Pod Kopkami. 1 UIAA

2. Hřebínkem pod Malý Pazúrik, pod ním vlevo po ukloněné vodorovné plotně (držíme se ostří na jejím horním zakončení) až k samostatnému bloku, který také přeručkujeme. Nahoru kolmým osmimetrovým komínkem do úzké Predné štrbiny Pazúrikov. 2-3 UIAA

3. Hřebenem na Prostredný Pazúrik a dolů do široké Zadné štrbiny Pazúrikov. 2 UIAA

4. Exponovanou plotnou mírně zleva a hřebenem na Veľký Pazúrik. 2-3 UIAA. 

VIDEO Žabí koň, Volia veža, Český / Ťažký štít, Dračie Pazúriky

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.cz Inspirace: 100 nejlepších cest ve Vysokých Tatrách II-V

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz Horolezecké skvosty v okolí

ŽABÍ KOŇ: Häberlein (4) - senzační stěna a Přes koně (3) - nejkrásnější hřebenovka v Tatrách

VOLIA VEŽA: Štáflovka (5) a Jižní žebro (3) - kouzelné letní lezení

GALERIE GANKU: Stará Klasická cesta (4) - vážný dlouhý výstup v odlehlé stěně

ZÁPADNÁ VEŽA NAD ŽABÍM SEDLOM: Jižní stěna (3) - zimní trávy a sníh 

ZADNÁ BAŠTA: Grószova cesta (4) - dlouhé zimní mixy

ČESKÝ / ŤAŽKÝ ŠTÍT: Hřeben od Váhy (3) - vyhlídková hřebenovka

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000

TEST Spací pytel Sir Joseph Rimo II 1000

Zimní péřové spacáky vždy šetříme jen do nejhorších podmínek. Proto nám také dlouho vydrží. Po 35 letech tvrdé služby spacáků Freud jsme je vyměnili za za Sir Joseph Rimo II 1000.... celý článek

6x lyžařské okruhy v Alpách

Václav Fischer naučil Čechy létat k moři, teď má opletačky s německou policií

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Krkonoše za císaře pána

Krkonoše za císaře pána

RECENZE Fotografická kniha Krkonoše za císaře pána je k dostání v knihkupectvích už pět let a zdá se, že ještě několik let bude. Historické snímky ikonických míst ze sbírky Pavla Scheuflera se stále dobře
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Gotika v Česku není okázalá ani teatrální. Je tichá, těžká a často nedořečená. Temnota nevychází jen z legend, ale hlavně z reálného využití těchto míst - jako pevností, pohřebišť, věznic nebo nástrojů moci.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 27.2.-15.3. 27.2.
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Bouldering Session Praha, Lokalblok Lezecké závody 3.3. 18:00
Oregon - diashow České Budějovice, Kotva 3.-5.3. Přednáší Martin Loew 3.3. 17:00
Island, Japonsko, Wales - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Václav Kopta, Tomáš Kraus, Jiří Přibáň 4.3. 19:00
Freeride World Tour Rakousko, Fieberbrunn 5.-10.3. 5.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 8.3.
Mafie - hra Praha 9.3.-14.4. 9.3.

Diskuse

Hi! hex, 2.3.2026 23:50, 120 příspěvků
Кракен: исчерпывающая инс... KrakGam, 2.3.2026 23:19, 1 příspěvek
Inu Honza, 2.3.2026 14:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 1.3.2026 9:36, 2 příspěvky
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 28.2.2026 18:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 28.2.2026 18:38, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 23:01, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 22:59, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 27.2.2026 19:21, 12 příspěvků
??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 18:53, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41