Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít
Lomnické sedlo a Lomnický štít, Vysoké Tatry.
Autor snímku TMR
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Emericyho nářek na Lomnický štít
Zleva: Lomnické sedlo, Lomnický štít, Vidlový hřeben, pod ním zasněžený údolí Cmiter, Kežmarský štít a Huncovský štít, dole Skalnaté pleso.
Autor snímku Kuba Turek

AKTUALIZACE Nejlehčí výstup na Lomnický štít nese v průvodcovské literatuře různé názvy - Stará cesta, Normálka, Emericyho nárek, cesta cez Mojžíšov prameň, Južný hrebeň.

Obtížnost dosahuje na několika místech 1 UIAA. Převýšení je 460 metrů. Těžší místa byla do roku 2024 osazena řetězy a kramlemi pro usnadnění výstupu. Správa Tatranského národního parku je však nechala odstranit.

Lomnický štít, Vysoké Tatry.

Z Lomnického sedla (2189 m) se stoupá po vyšlapaných stezkách v trávě mírně nahoru pod jižní hřeben Lomnického štítu. Pod sebou vpravo máme strmý Kartárikov žlab. Jdeme napravo k mokrým skalním plotnám Mojžíšov prameň (2200 m). Pokračujeme přes suťový žlab a sedélko pod převislou skalní věžkou ve výrazném žebru.

Stoupáme vlevo od ostří žebra do štrbiny Vrátka (2360 m). Jedna varianta vede vlevo malou roklí a na závěr spárokomínem. Druhá častěji využívaná varianta vede asi o sto metrů vpravo, kam se dostaneme traverzovou stezkou pod úpatím skal. Nahoru je třeba lézt strmou plotnou.

Překročíme štrbinu a po pravé straně žebra stoupáme ke skalní plotně Matirkov návrat (2460 m). Zářez a žebro nás dovede k hladké plotně Emericyho nárek (2540 m).

Skalní rokle nás vyvede esíčkem nejprve zprava doleva a pak zleva doprava na položený balvanitý terén. Po něm dojdeme na Lomnický štít (2634 m).

VIDEO Lomnický štít

"V dňoch 3. a 4. júla 2024 v rámci stavebných a technických prác boli odstránené pôvodné reťaze v úseku medzi Mojžišovým prameňom a vrcholom štítu," uvádí oficiální zpráva Tatranského národního parku. "Reťaze nepredstavovali bezpečný istiaci prvok v tomto type terénu. Navádzali na výstup najmä osoby, ktoré neboli spôsobilé na pohyb v horolezeckom teréne, nevedeli sa v ňom orientovať a spoľahli sa výlučne na pomoc reťazí. Po úprave je úsek zabezpečený lezeckými istiacimi prvkami."

Ochránci přírody turistům hrozí: "Toto pravidlo vylučuje z horolezeckého terénu osoby, ktoré nevedia používať istiacu techniku a pomôcky a svojím konaním ohrozujú seba a ostatných." 

Lomnický štít.

Návrat z Lomnického štítu vede stejnou cestou a trvá zhruba 1:00 - 1:30 h. Během sestupu je možné slaňovat z kovových ok.

Na vrchol jezdí kabinová lanovka, ale ta je obvykle zcela zaplněná cestujícím při jízdě nahoru i dolů.

Lomnické sedlo v létě.

Doporučené vybavení

Horolezecké pohorky, lano 30 m, helma, úvazek, 3 karabiny, HMS karabina, 3 delší smyčky, batoh 30 l, tmavé brýle, ponožky, čepice, kalhoty, nepromokavá bunda, softshell, funkční prádlo, lékárnička, čelovka, opalovací krém, pojištění, peníze, doklady, kompaktní fotoaparát, outdoorový mobil, chytré hodinky. Mohou se hodit trekingové hole. V zimě je potřeba navíc turistický cepín, lavinová výbava (pípák, sonda, lopata), mačky, rukavice a teplé spodní prádlo.

Zleva: Lomnické sedlo, Lomnický štít, Vidlový hřeben, Kežmarský štít.

Lanovky, lyže a jídlo

Pro přístup lze využít kabinovou lanovku z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso a dál přestoupit na sedačkovou lanovku do Lomnického sedla. Pozor! V zimě nebere pěší turisty ani není možné koupit jednorázovou jízdenku pro skialpinisty. Ti si musí vyšlapat únavnou sjezdovku po svých.

Stylové je ovšem vyrazit z horské chaty a do ní se vrátit. Skalnatá chata (1725 m) nedaleko lanovky na Skalnaté pleso nabízí jídlo, pití a uybtování pro menší skupiny. 

Skalnaté pleso, Vysoké Tatry.

Horský vůdce může vzít s sebou nejvýše 3 klienty. Všichni dohromady zaplatí za jeho službu 330 eur.

V zimě lze sjet Emericyho nářek na lyžích. Sjezd obtížnosti S5-, E2+ poprvé vykonal Karel Bruk roku 1955.  

Přímo na Lomnickém štítě je v provozu kavárna Dedo, kde se lze napít. Na Skalnatém plese je k dispozici velká jídelna a restaurace.

Vysoké Tatry, Lomnické sedlo, turistický rozcestník.

Prvovýstup na Lomnický štít

Kudy přesně byl poprvé zdolán Lomnický štít, není jasné. Je možné, že na vrchol se dostal již amatérský horník Juraj Fábry z kežmarské rodiny Fábryovců (1770-1790). Rozhlašoval, že se nahoru dostal přes Medené lávky, kde se dolovalo. 

Ze sféry spekulací je předpokládaný výstup nějakého lovce kamzíků. 

Lomnický štít, Vysoké Tatry.

Výstup na Lomnický štít byl poprvé zdokumentován Robertem Townsonem. Anglický přírodovědec se dvěma spišskými průvodci stál na vrcholu 17. srpna 1793. Vyšel od Ohniska v Malé Studené dolině. Kudy přesně stoupal není jasné, ale vrátil se stejnou cestou. Barometrickým měřením v měnícím se podmračeném počasí určil nadmořskou výšku. Dosáhl fantastické přesnosti, protože od dnešní výšky se lišil jen o 12 metrů. Své tatranské působení popsal v knize Travels in Hungary.

 

 

Lomnický štít nebo Dedo?

Lomnický štít byl od Townsonova měření považován za nejvyšší vrchol Vysokých Tater. Až měření Ľudovíta Greinera v roce 1838 ukázalo na Gerlachovský štít (2654 m). Ještě později odsunula Lomnický štít na třetí místo samostatná Gerlachovská veža (2642 m).

Booking.com

Starší názvy Lomnického štítu - Krapak, Otec, Děd a Königsberg zdánlivě odpovídají jeho dominantní poloze na konci dlouhé rozsochy mimo hlavní hřeben Vysokých Tater. Ve skutečnosti jsou ovšem odvozeny od hornické činnosti na Měděných lávkách a nad Skalnatým plesem.

Anton Marec v knize Po stopách tatranských názvov uvádí, že nejstarší název Krapak může mít dva zdroje. Německý výraz karp označuje strmost a pak je vrchol, čili jde o Strmý vrchol. Nebo se spojilo germánské sloveso grab pro hornickou činnost a bak pro důl, neboli jde o Důl v provozu.

Také staré označení Gróssa neznamenalo ve staré hornické němčině děd ani otec, ale jeho základem bylo kratzen neboli dobývání a těžba. 

I název Königsberg nebyl, jak by se na první pohled zdálo, odvozený od krále, ale od germánského výrazu kenes pro kopání.

Lomnice, potok pramenící ve Skalnaté dolině, dal název nejen Lomnickému štítu, ale také dvěma obcím Tatranská Lomnica a Veľká Lomnica. Staré německé slovo loma při tom označuje důl. Původní název Steinbach byl v hornickém kontextu spíše Rudný potok než dnes Skalnatý potok.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Lomnický štít na HORYDOLY

Emericyho nárek 1

Jordánka 2

Medené lávky 2-3

Vidlový hřeben 4-5

Orlowski (Stanislawski) 5

Hokejka 6

Lehce horolezecký přechod Vysokých Tater

Lanovkou na vrchol

Rozhledy z Lomnického štítu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Tatry jsou marný

Tak se alespoň ty davy koncentrují na jednom místě. Jako v Tatrách Jasná. Vše je to o snadné dostupnosti. Nebýt parkoviště pod úpatím a navazující lanovce tak tam bude zlomek lidí. Zase takhle nelezou jinam a pěkně se shlukují u krmítek. A dá se jim snadno vyhnout.

  • Autor Tom
  • Datum a čas 7.5.2023 16:30
Reaguj
Tatry jsou marný

Po ústupu ledovce je přesně takový Dachstein. A nikdo si nestěžuje. Kdo chce, tak tam jde kdo nechce tak jde na tisíce jiných podobných hor skoro bez lidí

Reaguj
Tatry jsou marný

Ano zrovna parking u lanovky v Lomnici toho dukazem. Už chybí jen to vstupné co zavidí Polákum.

Zrovna Lomničák by byl idealní misto na pokutovaní. O víkendu za pěkného počasí TANAPak lanovkou do sedla a nestíhal by vypisovat bločky. Realita? Nějaký Lomničák, Gerlach atd je jim uplně volný. Není tam co chránít. Hlídají se tak Belanské Tatry a zakazané doliny.

Tudíž je fajn, že všichni jedete do Alp. Tatry jsou malinké a bylo by tam na neznačených vrcholech přelidněno. Navíc umíte si představit ten maskr kdyby tam mohl každy? 100 lidí hned za sebou a ten první by pusti kus skaly.

Ale už se chystá utahování šroubu https://hiking.dennikn.sk/ar/7543/navstevny_poriadok_tanap_u_nadalej_restrikcie_a_svetovy_unikat.html?ref=tit&rn=10

  • Autor Tom
  • Datum a čas 4.5.2023 20:38
Reaguj
Tatry jsou marný

Celé Tatry jsou jen kasírka, jak oškubat každého joudu co tam přijede. 

Zlaté Alpy. 

  • Autor Petr
  • Datum a čas 18.9.2021 10:34
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

ŠTRBSKÉ PLESO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

Dolomity a Julské Alpy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.
Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

MUCHU CHHISH Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Kam nelézt 2024

Kam nelézt 2024

LABSKÉ ÚDOLÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Lezu, lezeš, lezeme. Motto, které známe ze skal nebo umělých stěn, odkazuje do Muzea Českého ráje v Turnově. Každý čtvrtek o prázdninách pod odborným dohledem je možné vyzkoušet různé horolezecké discipliny.
John Middendorf už nevyleze žádný big wall

John Middendorf už nevyleze žádný big wall

Extrémní americký horolezec John Middendorf zemřel ve spánku na rodinné návštěvě. Komu z jeho branže se poklidná smrt podaří?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Prachovská 24 Prachov 2.-3.8. Horolezecký závod 2.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.

Diskuse

jaxx liberty wallet Richardsip, 23.7.2024 10:15, 8 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38