Lehce horolezecký přechod Vysokých Tater

Lehce horolezecký přechod Vysokých Tater
Malá Studená dolina, Vysoké Tatry.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Přestože považujeme vysokohorskou turistiku za jeden z nejnebezpečnějších koníčků, rozhodli jsme se před pár lety přejít Vysoké Tatry. Ne snad po hlavním hřebeni jako nějací Pavouci nebo Plulíkové, ale ani jako spořádaní turisté po Magistrále.

Lehce horolezecký přechod Vysokých Tater
Vysoké Tatry. Cez knihu 5 UIAA. Na konci páté délky slaňuje Kuba z hřebínku do sedélka pod žlabem. Dole je vidět Zelené pleso Kežmarské.
Autor snímku Martin Hejna
Jak na to

POZOR! Téměř celá trasa popsaného přechodu je nelegální. Podle stávajícího návštěvního řádu Tatranského národního parku mohou horolezci v létě lézt jen cesty obtížnosti vyšší než II.

Doporučené vybavení: 2x50 m poloviční lano, přilby, kladivocepíny, pár skob a hodně smyček na slanění, osobní lezecké vybavení (úvazek, 3 karabiny, 3 expresky, pár vklíněnců a smyček), batoh 50 l, pohorky nebo trekové boty, nepromokavé oblečení, funkční prádlo, bivakovací potřeby (spacák, žďárák, karimatka, vařič, ešus, lžíce, zapalovač), lahve na vodu, čelovka, horoprůvodce a mapa, lékárnička, mobil, horolezecký průvodce, jídlo a pití (lze se najíst na chatách)

Prostě jsme chtěli vylézt na pár známých vrcholů a sedel a užít si trochu dobrodružství. Trvalo nám to pět dní.

Jahňací štít

Když jsme přespali v Javorině na autobusové zastávce, vyrazili jsme v pěti (jak jsme se mylně domnívali) Bělovodskou dolinou a Zadními Meďodoly na Kopské sedlo. Několikahodinové stoupání do Kopského sedla vede sice romantickým lesem s výhledy na Belanské Tatry, ale víckrát nás sem nikdo nedostane. Je to bohapustá dřina.

Z Kopského sedla se zvedá pěkný travnatý hřebínek na Jahňací štít (CH). Asi ve dvou třetinách z něj doprava odbočuje klesající lávka. Když jsme po několika desítkách metrů zdvihli oči zpod přileb, otevřel se nám pohled do odpudivého mělkého vhloubení, kterým jsme se po trávě a lámavých skalkách dostali až těsně pod vrchol (I-II), a přes skalní stupně až na značkovanou cestu.

Ta klesá nejdříve do Kolového sedla a z něho po řetězech do Červené doliny. Nasbíraná výška přišla vniveč, protože jsme přespali v chatě U Zeleného plesa. Večer se navzájem přesvědčujeme, že je nutno vyrazit brzy ráno. Na Německý žebřík ale odcházíme až v půl deváté.

Vysoké Tatry. Chata Pri Zelenom plese a Žeruchové věže nad ní.

Lomnický štít

Dolní nástup s rezavými řetězy naštěstí nalézáme na první pokus a s těžkými batohy funíme přes Kotel 1986 k Ušaté věži (II). Se srdcem v kalhotách scházíme po šotolině do kotle na začátku Měděných lávek (CH). Sestup suťovým žlabem je tak prudký, že v kalhotách zřejmě nebylo jen srdce.

Po Dolní Měděné lávce se plazíme až na malinkaté sedélko a z něj komínkem přelezeme na Horní lávku. Na chvilku vyndáme kladivocepíny, abychom vylezli zaledněným komínem pod kolmé skály Vidlového hřebenu. Těsně pod ním vede trhlina šířky ramen dospělého muže na štítovou kopuli Lomnického štítu.

V trhlině je pověšený starý rezavý řetěz. Položenými plotnami se propracujeme až k observatoři (II). Puškášův ani Kroutilův průvodce rozhodně nelžou, když mluví o krajinově velkolepém výstupu.

Výhled do Měděné dolinky, Velké Ledové doliny a Malé Ledové doliny. Zleva: Lomnický, Pyšný a Spišský štít, Baraní sedlo, Baraní rohy a Jastrabia veža.

Bivak v Jordánce

"Dolů to máte nejlepší Jordánkou," pravil bodrý lanovkář, když jsme na vyhlídkových plošinách studovali cestu k Téryho chatě. Upřímně se však zděsil, když viděl, jak při západu slunce přelézáme zábradlí a slaňujeme o kámen k žebříkům Jordánovy zajištěné cesty.

My jsme jeho překvapení pochopili až o něco později. On to totiž není jednoduchý sestup na dvě hodiny, jak jsme si představovali. Nejdříve je nutno slanit tři délky lana podél železných kramlí a žebříků, přejít šikmou plotnu a sejít po štěrkových poličkách do Sedielka pod Lomnickým (I).

Z jejího vrcholu na dvakrát slanit do Posledné štrbiny a vylézt zleva jednu délku na stejnojmennou věž (III). Další slanění nás přivedlo do Jordánovy štrbiny. Společně se svázanými lany jsme stáhli zpoza věže i poslední zbytky světla. Pohmatu zatloukám skoby a na třikrát slaňujeme do firnového žlabu.

Poslední kyvadlový traverz nás náhodou přivedl na plošinku, kde tlučeme další skoby, zakládáme vklíněnce, omotáváme smyčky a nakonec do toho všeho zašmodrcháváme vlastní lano. Hovíme si ve spacácích a diskutujeme, co se asi stalo horolezcům, kteří tady nechali to staré zpuchřelé lano.

Vysoké Tatry. Bivak pod Západní Lomnicí.

Východná Vysoká

Po ránu z něj řežeme smyčky a zasněženými roklemi slaňujeme ke Spišským plesům. Kde to jde, vždycky uhneme o jednu rokli více doprava (I). Teprve odpoledne jsme dole a tak se utáboříme mezi kameny u plesa.

Když se zvedene, mineme Téryho chatu. Za největšího horka vyrážíme spolu s davy turistů po řetězech na Priečne sedlo. Pod sálajícím sluncem se dopotácíme na Zbojnickou chatu a celou dobu si přejeme, aby se trochu zatáhlo.

Nebe nás však vyslyšelo až příliš. Z Velké Studené doliny jsme vylezli na Smutné sedlo vedle Kupole (I) a rázem se ocitli v mracích, větru a dešti. Jako na potvoru v sedle nebyla bivakovací kamenná ohrádka. Po naší hodinové práci tam už je. Po noci strávené na tvrdých kamenech dojdeme na Východnou Vysokou, po značce na sedlo Polský hřeben a do Velické doliny (CH-I).

Granátová stěna, Jižní hřeben 3.

Gerlachovský štít

Od Dlouhého plesa vyrážíme Darmstädterovou cestou do Tetmajerova sedla mezi oba Gerlachy. Do široké rokle spadající ze sedla jsme se dostali druhým ze čtyř žlabů počítaje zleva. Bylo to ovšem kolmé, mokré a drolivé. Roklí se leze spíše zleva (II), protože vpravo jsou hladké, vodou a lavinami obroušené plotny.

Děvčata pláčou nebo sprostě nadávají, muži kličkují v bludišti ploten a žlábků se zaťatými zuby. Je to moc dlouhý výstup. K večeru dorážíme do sedla a stavíme stany na upravených plošinkách.

Za východu slunce pozorujeme skupinu turistů s horskými vůdci nastupující do Batizovské próby. My máme čas, a tak vyrážíme až po vydatné snídani. Na úzkém vodorovném hřebínku (II) si připadáme jako v letadle a po chvíli se zdravíme s právě dorazivšími vůdci. Jsme na nejvýš v Karpatech na Gerlachovském štítě.

Horydoly.czVysoké Tatry: Jak lezli největší klasici?

Vysoké Tatry. Gerlachovský štít (2656 m).

Návrat Batizovskou dolinou

Vracíme se do Tetmajerova sedla a sestupujeme žlabem do Batizovské doliny (I). Dvě místa slaňujeme. Přespáváme v jednom z četných bivaků pod Batizovským sedlem u nejvyšších Batizovských ples. Necháváme zde horolezeckou výzbroj a scházíme na tatranskou tramvaj.

Po dvou dnech rekonvalescence se sem vracíme a na týden měníme pohorky za lezečky. Stany stavíme v Bielovodské dolině. Konečně si pořádně zalezeme...

(Po návratu se ukázalo, že nás bylo šest. Ondřejovi bylo již mínus sedm měsíců.)

Horydoly.czNejlepší tatranské lezení II-V

Tatranská Štrba. Horská električka.

Horydoly.czVysoké Tatry: štíty a věže


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

6 let stará diskuze

Doporučuji autorovi „haha“ se trochu soustředit aby mu došlo, že reaguje na diskuzi, která proběhla pred 6 lety, konkrétně v roce 2007. Za tu dobu se toho změnilo spousta, něco platí dál, něco ne.

Reaguj
Tak si...

Ru? Co furt resis? Nekery veci jsou proste kokotiny! To by taky mohla prijit nova mlada generace s tim, ze leste se smi jen od stupnu 4 a vyse, protoze pro ty mlade je vse pod 6 dneska v podstate chodak, pac oni jsou lezci:-))Tu delas kasparka ohledne advokacie zakazu prikazu...a stacilo by si sednout ke slovenske silnici s merakem a merit, jak samotni Slovaci dodrzujou predpisy!:-)) No a ted treba skoc do zdi, pokud jsem te rozcilil.

 • Autor haha
 • Datum a čas 7.1.2014 02:53
Reaguj
Tatry naše

1.CSR Jen si hosi Slovensti stezujte na tu starou 1.CSR...si mate tak co stezovat, nebo pod Madarama bylo lepe?:-)) Kokoti nekeri mladi, trochu se vratte ke studiu historie, nejlepe tak 300 let zpatky. A pak teprv mluvte:-) Bo delate svemu narodu ostudu:-)

 • Autor haha
 • Datum a čas 7.1.2014 02:45
Reaguj
svoje mínění
zdarec lidi.ja byl letos nejak ve vetsimmeritku tento rok poprve a moc se mi tam libilo.je tam sice fest draho jelikoz sme platili 500 za noc ve smokovci i ten pristup nebyl nekdy vybiravy ale jinak seriozni a hodni lidi akrasne hory.slopvaci sou na tatry pysni a chteji si je chranit,tak jim to nemejte za zle a ze se najdou vudci kteri chtej jen vydelat tak o tom je zbytecne se bavit.pristi rok pojedu do tater urcite zas protoze clovek nemuze dat jenom na spatne skusenosti. tot muj nazor
Reaguj
Re: Re: Tak si...
Sice za rok ale :) Doporucuji Kubovi shlednout film Zeny pro Meny
 • Autor dafe
 • Datum a čas 13.3.2007 13:44
Reaguj
Re: ty maš odvahu....
...koukám, že se tenhle server stal pravidelným dostaveníčkem slovenských nacionalistů. Nebýt těch "zlých čehůnů", tak teď mluvíš maďarsky, ty voe!
 • Autor flow
 • Datum a čas 11.11.2006 12:54
Reaguj
Je zajímavé,
že každá diskuze k článkům o Tatrách se tu většinou zvrhne na vzájemné nadávky mezi Čechy a Slováky. Že vás to baví. Chápu, že někdo může mít s přístupem Slováků (ať už HS nebo těch "obyčejných") sem tam problémy, ale Tatry jsou jednou slovenské hory a basta. Já mám Tatry rád, jezdil jsem tam od studií a jezdím tam často doposud, a i když mám také pár nepřájemných zážitků, nemůže mě pár primitivů odradit. Většina náhodných setkání se Slováky probíhala v přátelském duchu a určitě jsem poznal mnohem více skvělých lidí než blbečků (kteří jsou ostatně všude, na národnosti vůbec nezáleží). Protičeská nevraživost sice občas nejde přehlédnout, ale to řešíme s kamarády tak, že při dovolené na Slovensku mluvíme těšínským nářečím, takže všichni kolem si myslí, že jsme Poláci, a je klid. Zrovna zítra jedu zase do Tater a už se těším. Tak horám zdar!
 • Autor Petr
 • Datum a čas 23.9.2006 02:10
Reaguj
http://www.hzs.sk/index.php?lang=sk&site=news&p=idnews:532
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 15.8.2006 09:20
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Navsteny poriadok ? nevadi !
"3." v civilizovanej zemi je to naozaj jasne - ochrana prirody a bezpecnost navstevnikov nie su dve odlisne veci, ale veci ktore v horach velmi uzko suvisia! Uvediem priklad: Ak niekto porusi Navstevny poriadok a nedajboze sa mu cosi stane, tak na zachrannu akciu (ak je to len trosku mozne) leti vrtulnik a hlada nestastnika. Castokrat lieta v skorich rannych hodinach a neskoro vecer. Vrtulnik je "obluda", ktora je na oblohe len poslednych cca 50 rokov, v Tatrach asi len 30 rokov... Kamziky a sviste (ziju v horach niekolko tis rokov) reaguju aj na letiaceho predatora - orol - dnes aj vrtulnik. Ak leti "obluda - vrtulnik", tak reaguju (najma kamziky) bezhla utekom, kt je pre ne castokrat osudny (najma kamzicata - jar)!!! Podobnych pripadov je mnoho. Lutujem, ze mozem reagovat az teraz - uz je asi neskoro, no ak sem niekto zabludi, tak sa aspon dozvie nieco nove (mozno)...
 • Autor Palino
 • Datum a čas 17.7.2006 10:53
Reaguj
Re: Milan, mas sice pravdu,
Poznámka k Týdnu: mail jsem psal přímo šéfredaktorovi jako upřesnění článku v jeho médiu. Že byl umístěn do rubriky s dopisy čtenářů, jsem nijak nemohl ovlivnit. Dokonce ani podpis s uvedením mé současné pozice jsem neurčoval já. Chápu ale pohnutky editora Týdne, snažil se zorientovat čtenáře, kdo je pisatelem onoho dopisu. (A na závěr - o otištění mého mailu jsem se právě dozvěděl až teď od Tebe.) Poznámka k Tatry.cz: Vzhledem k tomu, že s redakcí jsme v dobrých pracovních vztazích, prodáváme na jejich server reklamu, vyměňujeme si články, navzájem na své materiály odkazujeme a v tištěném časopisu Horydoly jsme pro Tatry.cz vyhradili celou stranu, občas reaguji na dotaz v diskusi, ke kterému mám co říci. Že někteří diskutující nevydýchají cizí názory, je na internetu běžný jev.
Reaguj
Celkem 66 příspěvků v diskuzi


Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí

Žabka - dobře schovaná pískovcová věž v Děvínském polesí

CLIMBING GUIDE Nejlépe schovaná pískovcová skalní věž v Údolí Zábrdky byla za posledních dvacet let nalezena jen 7 lezeckými družstvy. Na vrchol vylezlo 18 lidí při 11 návštěvách. ... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

Český pár zemřel v ledovcové trhlině na Barre des Écrins

ČERNÁ VDOVA Při výstupu normální cestou na Barre des Écrins se zabili Marek Papoušek a Pavla Marečková. Po týdenním pátrání je našla francouzská horská služba zapadlé do ledovcové trhliny.
Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Proč nelétám na paraglidu, když se mi to líbí?

Každý horolezec i turista sní, že vystoupá na horu a místo dlouhé cesty dolů rozbalí padák a sletí dolů. Ani já nejsem výjimkou. Prošel jsem proto základním kurzem paraglidingu na Rané, kde začínají
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

ZÁKAZ VSTUPU DO LESA Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

Kotníkové lezečky pro nejlepší horolezce 80. let

RETRO Lehké a přilnavé botky jsou součástí výbavy každého horolezce. Podívejte se, v čem lezla světová špička před 30 lety.
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 15.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.

Diskuse

INU re Kuba Turek učitelka češtiny, 9.8.2022 23:00, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 9.8.2022 22:55, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Honza, 9.8.2022 22:03, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 7 příspěvků
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 7 příspěvků
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:20, 7 příspěvků
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41