Eva Ondrová jde do ofenzívy

Eva Ondrová jde do ofenzívy
Adam Ondra na umělé stěna Big Wall Praha.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Sportovní lezci, kteří chtějí vyškrtnout zákaz používání magnézia z pravidel lezení na pískovci, ztratili půdu pod nohama a teď se ji pokoušejí najít pomocí siláckého gesta. Napsali Otevřený dopis členů reprezentace. V jeho rukopisu lze rozeznat silný vliv Evy Ondrové, matky prvního potrestaného lezce v magnéziové kauze.

Po zveřejnění závěrů pracovních skupin pro povolení magnézia a proti zrušení jeho zákazu na pískovcích v Čechách se ukázalo, že důvody pro zachování status quo trvají.

Bojuje za svého chlapečka

Jsou jasné a těžko vyvratitelné. To ovšem znamená, že část reprezentace včetně současného lídra skalního lezení Adama Ondry byla potrestána podmíněným zákazem sportovní činnosti oprávněně. S tím se ovšem nesmířili.

Na poslední tiskové konferenci Českého horolezeckého svazu si Adamova matka Eva Ondrová pustila pusu na špacír. Všem, kteří byli ochotni jí naslouchat, vykládala, že její dítě Adam byl potrestán nesprávně, že za nic nemůže a ještě k tomu že je nemorální, aby si disciplinární komise vybrala jako prvního obětního beránka právě dětskou lezeckou hvězdu, kterému tak kazí kariéru.

Že na písku lezl s magnéziem a ještě se k tomu nechal vyfotit do časopisu a na internet, nepopřela.

Všechno špatně

Odesílatelé Otevřeného dopisu členů reprezentace k otázce magnézia na pískovcových skalách udělali několik zásadních chyb. Je ovšem otázkou, jestli bylo vůbec možné je neudělat při vědomí toho, co požadují.

* Dopis signatáři nikomu neadresovali. Prostě ho vypustili do elektronického éteru. To je velmi málo věrohodný způsob, jak něco změnit.

* V dopise nenavrhují žádné konkrétní řešení. Jenom házejí na obrazovku slova a fráze, které už byly zopakovány mnohokrát a k ničemu nevedly.

* Záměrně zaměňují příčinu a následek. Tvrdí, že příčinou zákazu magnézia na pískovci, který plošně platí v chráněných územích a národních parcích, jsou tradiční horolezci. Samozřejmě to tak není, protože ochranářská pravidla prosazují zelení úředníci ve jménu všech obyvatel Česka a horolezci na ně mají minimální vliv.

* Reprezentanti nabádají k porušování předpisů Českého horolezeckého svazu, který platí jejich zábavu, jejich koníček, jejich sport. Přitom nejvyšší horolezecký orgán Valná hromada již několikrát odmítla, že by bylo možno povolit magnézium na písku. Valná hromada reprezentující všech téměř jedenáct tisíc členů naposledy minulý rok v březnu zamítla návrh na jeho povolení.

* Všichni podepsaní horolezci komplikují a téměř znemožňují další dohody s orgány ochrany přírody. Horolezectví v chráněných územích, ve kterých stojí většina skal v Česku, je totiž pouze trpěnou aktivitou a zelení úředníci ho mohou za určitých pevně dohodnutých podmínek povolit, nebo také pro jejich neplnění zakázat. Zatím zněly dohody ve všech pískovcových městech v Čechách mimo jiné na zákaz magnézia. Přesto reprezentanti s magnéziem lezou a jsou potenciální příčinou zákazu lezení pro všechny horolezce.

Horydoly.cz Adam Ondra na HORYDOLY

Adam Ondra vyhrál bouldering v Salt Lake City
Adam Ondra vyhrál bouldering v Meiringenu

Světový pohár v lezení na obtížnost Briancon
 
Adam Ondra zve na ledovou stěnu v Praze

Adam Ondra dolezl druhý na Rock Master 2019  

Adam Ondra je znovu mistrem světa na obtížnost 2019

Horolezec Adam Ondra je je navržen na státní vyznamenání
'
Hangar climbing playground by Adam Ondra
Sportovní fotografii roku 2018 cvaknul Lukáš Bíba
Adam Ondra v Rumunsku: Nejtěžší cesta Balkánu je v kapse
Světová on-line premiéra filmu Silence
Mistrovství České republiky vyhráli Ondra a Vejmolová
Výstupy roku 2017
Adam Ondra vylezl Silence 9c

Jak vylezl Adam Ondra Dawn Wall
 
Adam Ondra bodoval v anketě Sportovec roku 2016
 
První profesionální fotky a video z Dawn Wall 
FOTO+VIDEO: 
Adam Ondra vylezl Dawn Wall za 8 dní 
REPORTÁŽ: Adam Ondra zdolává Dawn Wall

Adam Ondra 2016
 
Adam Ondra 2015
Stráník a Ondra vyhráli společně Melloblocco
Stráník je druhý v Mnichově a Ondra třetí celkově 
Adam Ondra 2014 

Adam Ondra 2013

Adam Ondra 2012
Adam Ondra 2011
Adam Ondra je horolezcem roku 2011
Adam Ondra 2010
Adam Ondra 2009
Dva králové českého lezení
Zlatí hoši na stěnách
Adam Ondra leze pro Beal
Nejlepší český horolezec 2009
České výstupu roku 2008
Nejlepší skalní výstup 2008
Bém: Neděláme obskurní sport
Eva Ondrová jde do ofenzívy
Výstupy roku 2007
Lezec maže magnézium
Adam Ondra byl potrestán za magnézium
Trest pro Ondru

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: Turek

Pokud se nepredstavim jsem maly uslapnuty....

No Kubo, proc myslis ze tomu zase po letech je? Vzpominam si , jak v jednech novinach, pred mnoha, mnoha lety, byla fotka kohosi, a gratulace k narozkam, ale pod jinym jmenem. Nedalo se to nijak stihat, pac cenzori husakovsti by se samotni zesmesnili, a tak bylo ticho, jako ze nic....my, kteri znali, jsme se tomu naramne smali. A asi i Vasek se smal:-)

 • Autor haha
 • Datum a čas 30.3.2013 01:31
Reaguj
Paní ONDROvÁ

Paní Ondrová je neskutečně arogantní člověk, to co předvádí, a jak se chová ve skalách, jako by jí to vše patřilo, mě a nejen mě dostalo. Nadávky, křičení a arogance a na závěr řekla: ,, Tak já se vám představím, JÁ jsem Eva Ondrová.

Kvůli tomu že  má talentovanýho syna z ní nedělá světovýho borce ne ?
Měla by dostat přes papulu.

 • Autor Tomáš
 • Datum a čas 30.9.2012 20:26
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Turek
Já, Frenky a Kristýnka = Viktor Kořízek, Frenky a Kristýnka, toť vše
 • Autor Já, Frenky a Kristýnka
 • Datum a čas 23.4.2010 00:10
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Turek
Tak já nevím, pohybuju se teď už několik měsíců po horách, hlídám si počasí, snažím se odhadovat laviny, ale abych byl ve střehu ještě tady, to už je moc. Už dlouho jsem neměl jediný volný den!!! To prostě fakt nestíhám. Nevkládejte prosím mé jméno tam, kam nepatří ... Díky za pochopení, stačí mi si navíc hlídat záda před mými některými pomlouvačnými a prolhanými tzv. kolegy ...
 • Autor Já, Frenky a Kristýnka
 • Datum a čas 23.4.2010 00:00
Reaguj
Anonymita na internetu
Vazeni,ta diskuze o tom, jestli se clovek na internetu ma podepsat nebo ne a to spravnym/skutecnym jmenem je trochu zcestna, aspon podle meho nazoru. Kdyz zverejnuji svuj (jakykoliv) nazor, musim mit natolik moralu a odvahy abych ustal to, ze mi nekdo rekne, ze muj nazor neni spravny. Jakekoliv zverejnene invektivy svedci o nevalne urovni toho ktereho pisatele a ze se pri tom jeste pripadne schovava za anonymitu je zbabelosti nejvetsiho formatu.Internetova anonymita, bohuzel, umoznuje spouste ucastniku jakychkoliv diskuzi prezentovat i nazory, ktere skutecne neodpovidaji platnym uzancim dnesni pravni spolecnosti, slusnosti a bezneho vychovani, dalsim pak da volnost pouzit treba i nechutne vulgarity. To co si nekteri na nejakem internetovem foru dovoli, skryti za zavojem anonymity, by prece nikdy neventilovali jako jmenovani recnici na podiu pri nejake otevrene debate, Cim to asi je? A dale - administrator tohoto fora je znamy, nekterym osobne, jinym pouze podle jmena a tak je lehke a jednoduche kritizovat jeho pristup k veci – anonymne.Proc ale nezavest aspon pro uzivatele techto stranek jakousi nutnost aspon pro provozovatele se “odhalit” a uvest nejenom jmeno a adresu – a pak treba pseudonym. Je ovsem faktem, ze ti psychicky slabsi si mohou vymyslet adresu a jmeno jakekoliv. Takze jsme zase ve slepe ulicce a skutecne to zavisi jenom a jenom na jednotlivci jestli je schopen debatovat korektne a bez velkych emoci .- t.j. na sve vlatni vnitrni discipline a moralceS pratelskym pozdravemMichal Beranek
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...
V tomhle si nerozumíme a je to na delší debatu. Klidně ji můžeme vést i nadále, ale doporučuji někde jinde. Třeba na diskusním fóru. V tomto článku jsem pouze poukázal na fakt, že reprezentatnti dostávají peníze od ČHS a za tyto peníze porušují jeho pravidla. To mi přijde nemorální. Ve slušné společnosti mají dvě možnosti: 1) Pravidla porušují (mají k tomu asi dobrý důvod) a neberou peníze od ČHS. 2) Pravidla neporušují (mohou se ale pokoušet o jejich změnu) a peníze berou od ČHS.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...
Porušuvání pravidel je špatný obecně. Pokud ti nějaký pravidla vaděj, diskutuj, přesvědč oponenta a pravidla změň. To je to co by měli udělat reprezentanti a co se svým dopisem snažili. Jen je škoda, že jejich dopis přišel ex post. Ty nabádáš k porušování pravidel a diskusi neponěcuješ. Zda jsi členem organizace která porušovaná pravidla zavedla, myslim nehraje roli.
 • Autor Řep
 • Datum a čas 20.3.2008 14:43
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: ...
Už začíná svítat... Obrovský rozdíl je v tom, že mě žádná organizace neplatí za to, že dělám své koníčky, a já za to neporušuji její pravidla.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Turek
Nemám jediný důvod tady něco psát, ať už anonymně nebo neanonymně. Toto je výjimka - odkaz jsem dostal, takže jenom uvedení na pravou míru - výše uvedený odhad Honza Pala = ten co tom něco ví nebo ??? není pravdivý
 • Autor palic
 • Datum a čas 18.3.2008 11:36
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Turek
Takhle se jenom můžu dohadovat, jestli Viktor je Viktor Kořízek a Ten co o tom ví Honza Pala nebo zase Viktor Kořízek. Nebo někdo jiný?
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


Triglav - nejvýš ve Slovinsku

Triglav - nejvýš ve Slovinsku

NOVÉ FOTKY Nejsem žádný hazardér. V horách i na motorce se pohybuji skoro třicet let. Vím, co si mohu dovolit, kde jsou hranice a kdy to otočit. Přesto byla moje dávka odvahy vyčerpána... celý článek

Turistická strava? Lehké, malé a energetické jídlo

Jak letos vypadají ledopády 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přehled fotbalových sázkových strategií

Přehled fotbalových sázkových strategií

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Sázkaři začátečníci proto sázejí především na něj. Při sázení na fotbal není nic vhodnějšího, než využít nejlepší online sázkařské webové stránky. Sázkové kanceláře jako Bet22 nabízejí
Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

S růstem popularity a bojů UFC se stále více lidí začalo zajímat a informovat o sázení na Ultimate Fighting Championchip a chápat, jaké výhody a možnosti výdělku mají ti, kteří rádi sázejí na tento sport.
Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Když se řekne cestování po Evropě, většině z nás se vybaví města jako Londýn nebo Paříž, případně pláže v Itálii nebo Chorvatsku. Pokud však patříte mezi milovníky adrenalinu, není v Evropě nouze o světoznámé
Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady
Český ráj, ráj to na zemi

Český ráj, ráj to na zemi

Snad každého alespoň jednou napadla myšlenka na to, jaké to je být v ráji. A při tom každý má možnost tento pocit okusit na vlastní kůži. Ráj na dosah každému je Český ráj.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Helicopter Show Hradec Králové, letiště 12.-13.5. 12.5.
Šumaman - policejní survival Přední Výtoň 13.-15.5. 13.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 13.-14.5. 13.5. 17:00
20 let českého geocachingu Praha, Žluté lázně PŘESUNUTÝ TERMÍN 13.-15.5. 13.5.
Zahájení lázeňské sezony Mariánské Lázně 13.-15.5. 13.5.
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 14.5.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   14.5.
Hradecký koloběh Hradec Králové Smíšené dvojice 14.5.
Hory a mesto - festival Bratislava, Lumiere a Rača 11.-15.5. 15.5.
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 24 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 24 příspěvků
Things to know about Meta... john, 14.5.2022 7:23, 118 příspěvků
MetaMask Log steffan, 13.5.2022 19:51, 118 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 24 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 24 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24