Šéfredaktor Lezec.cz a autor lezeckých průvodců Jiří Sika je absolutní nula, myslí si Wikipedie

Šéfredaktor Lezec.cz a autor lezeckých průvodců Jiří Sika je absolutní nula, myslí si Wikipedie
Vltavská žula, horolezecký průvodce.
Autor snímku Horydoly
SDÍLEJ:

Na nejdůležitější světové encyklopedii Wikipedia bylo napsáno heslo Jiří Sika, které je věnováno významnému autorovi lezeckých průvodců a šéfredaktorovi nejvýznamnějšího českého média o horolezectví. Podílelo se na něm několik wikipedistů. Poté ovšem jejich práci zničil Vachovec1. Ze své pozice správce Jiřího Siku nadobro vymazal. Podle jeho mínění je Sika absolutně nevýznamný člověk a jeho dílo téměř nikoho nezajímá. Odvolání neexistuje.  

Připomeňme, že podobně dopadlo před 4 lety heslo Jakub Turek, které bylo věnováno šéfredaktorovi toho webu Horydoly.cz a zároveň novináři s celostátní působností.

Jak a proč se maže na Wiki

Přečtěte si tak zvanou Diskusi o smazání. Je to poučné nahlédnutí do střev Wikipedie a zároveň varování, že je potřeba dávat pozor a velmi pečlivě vážit, co je na Wikipedii pravda, co je polopravda a co bylo zamlčeno. Zde je kopie celé diskuze o encyklopedickém heslu Jiří Sika: 

Nezávislé, netriviální, věrohodné zdroje?

Diskuse skončila výsledkem smazáno.

I po téměř dvouměsíční prodlužované diskusi v článku stále nejsou žádné nezávislé netriviální věrohodné zdroje, které by dokládaly encyklopedickou významnost subjektu. Kolegu Chalupu upozorňuji, že lezec.cz je web, jehož je Jiří Sika šéfredaktorem, tedy nepochybně závislý zdroj.

Encyklopedickou významnost subjektu by tak bylo možné doložit pouze skrz doporučení Wikipedie:Významnost (lidé), konkrétně s odkazem na Publikovaní autoři, editoři nebo fotografové, kteří obdrželi více nezávislých recenzí nebo ocenění svých děl, nebo pak takoví autoři, kteří svá díla vydávají a prodávají v nezanedbatelném nákladu. Nedomnívám se však, že by Jiří Sika byl takovou osobou. Svá díla vydává povětšinou svépomocí a náklad se zdá být zanedbatelný. V článku je odkaz na dvě recenze Sikových publikací, od stejného autora (mimochodem kolegy wikipedisty, což ovšem není důvod je zavrhovat), na stejném webu. To je trochu málo.

Celkové shrnutí tedy zní: encyklopedická významnost subjektu nebyla doložena. Výsledek diskuse o smazání tedy zní: smazat. --Vachovec1 (diskuse) 16. 5. 2019, 23:49 (CEST)

Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
Diskusi otevřel(a)
Tadeáš Bednarz (diskuse) 23. 3. 2019, 15:53 (CET)
Uzavření diskuse
nestandardní: 12. 5. 2019, 15:53 (CEST)

Doporučená řešení

 • Smazat – Článek je bez významnost dokládajících NNVZ --Tadeáš Bednarz (diskuse) 23. 3. 2019, 15:53 (CET)
 • Smazat − Nevýznamné --Khamul1 (diskuse) 23. 3. 2019, 21:22 (CET)
 • Upravit − Nemyslím, že by mezi lezeckou komunitou v ČR byl Jiří Sika až tak nevýznamný. Kdyby se třeba zakladateli článku chtělo článek vylepšit? @Zelenymuzik:?--Jiří Nedas (diskuse) 26. 3. 2019, 13:25 (CET)
 • Ponechat − Sika je významný autor horolezeckých průvodců a šéfredaktor nejvýznamnějšího lezeckého webu v Česku.--Kuba Turek
 • Nechat − doplnil jsem dvě recenze na Sikovy knížky --Vymítač
 • Upravit - Souhlas s Jiří Nedas, jsem pro rozšíření článku --F.ponizil (diskuse) 30. 3. 2019, 22:13 (CET)
 • Upravit viz Jiří Nedas. --Ján Kepler (diskuse) 28. 4. 2019, 12:16 (CEST)
 • Ponechat − Sika dle obsahu článku rozhodně není nevýznamný autor. Článek potřebuje rozšířit a doplnit, ale o významnosti nemám pochyb (na rozdíl od článků mnoha fotbalistů, co jen párkrát vyběhli na ligový trávník). --Týnajger (diskuse) 5. 5. 2019, 06:10 (CEST)
 • Smazat – bohužel jsem na internetu žádné informace nenašel a to jsem hledal 4O minut. Tak jsem musel zvolit možnost smazat. Samotné reference a externí odkazy uvedené v článku nepojednávají o tématu. Jedna reference je dokonce nedostupná. Tak bohužel. --Podroužek (diskuse) 5. 5. 2019, 16:42 (CEST)
 • Ponechat - vždycky mě překvapí, když chce někdd mazat informace. Navíc jsem na interentu hledal asi minutu a našel jsem kromě více odkazů napříkald http://www.lezec.cz/denik.php?uid=6a69726b6173h&par=0&crok=9992&ckat=2 . Kromě toho je článek dostatečně ozdrojován, autoritní data existují, a o neje AUT le i VIAF, publikace v NK taky. Prostě tento návrh nechápu. V případě , že bude článek smazán, založím jej znovu, opět jej řádmě ozdrojuji a vybavím vším, co je třeba, tak jak je vybaven nyní. --Chalupa (diskuse) 13. 5. 2019, 09:15 (CEST)

Komentáře

Prodloužení

Diskusi prodlužuji do 12. května. Důvodem je "nepoužitelnost" jednotlivých argumentů podle pravidel Wikipedie. --Martin Urbanec (diskuse) 5. 5. 2019, 15:36 (CEST)

Komentář k jednotlivým argumentům

@Jiří NedasKuba TurekVymitacF.ponizilJán Kepler: Zdravím vás, kolegové, k Vašim argumentům mám zásadní připomínky, které mi je znemožňují použít při uzavírání diskuse. Po "proškrtání" argumentů, které jsou z níže uvedených důvodů pro mě nepoužitelné, mi pak zůstanou "jen" dvě doporučená řešení, Tadeášovo a Khamulovo. Kromě toho mi přijde fér vám dát možnost se k mým připomínkám vyjádřit.

Uvedu příklad na doporučeném řešení od Jiřího Nedase, cituji "Nemyslím, že by mezi lezeckou komunitou v ČR byl Jiří Sika až tak nevýznamný (...)". Tento argument jasně odporuje doporučení WP:EV, podle kterého "Významnost není subjektivní". (Encyklopedickou) významnost Jiřího Siky není možné posuzovat pomocí toho, zda si někdo myslí, jestli je Jiří Sika významný mezi lezeckou komunitou, ale podle toho, zda o něm existuje dostatečné množství nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů. Tyto zdroje nejsou v článku uvedeny, a ani je nikdo neuvedl v diskusi o smazání. Jestliže tedy tyto zdroje máte k dispozici, prosím, uveďte je v diskusi či lépe v článku. Děkuji. --Martin Urbanec(diskuse) 5. 5. 2019, 15:36 (CEST)

Encyklopedická významnost tkví především v tom, že Sika vydal několik knih (jsou uvedené v Národní knihovně a existují na ně recenze), vede nejvýznamnější web Lezec.cz v oblasti významného sportu (jednoho z nejprovozovanějších v Česku) a je autorem mnoha horolezeckých průvodců (jejich seznam je na Lezec.cz). Oproti fotbalistovi, který hraje někde v 2. lize a je uveden na Wikipedii, je to nebe a dudy. Důležitější argumenty k ponechání na Wiki asi nenajdeme. Všechno ostatní jsou už jenom technikálie (jak zdrojovat, co zdůraznit apod.)--Kuba Turek (diskuse) 5. 5. 2019, 15:54 (CEST)
Byly by to plus mínus "technikálie", za předpokladu, že bychom měli čím zdrojovat. Nikomu se zatím nepodařilo najít skoro žádné zdroje o Jiřím Sikovi, což znamená, že článek bude navěky zatížen neověřitelností, což je porušení závazného pravidla. Kromě toho, encyklopedická významnost se pomocí ničeho jiného než zdrojů neposuzuje - s tím pravidla nepočítají. Zkrátka se ency. významnost od té "obyčejné" (kterou neposuzuji - není to pro tento případ podstatné) mnohdy liší. Nesouhlasíte-li, můžete navrhnout změnu pravidel. --Martin Urbanec (diskuse) 5. 5. 2019, 19:06 (CEST)
Pokud Ti nestačí jako autority Národní knihovna, vydané knihy jako takové, jejich recenze, které uvádějí, že je to dílo Jiřího Siky, webový portál Lezec.cz uvádějící Jiřího Siku jako šéfredaktora, a desítky vydaných a podepsaných horolezeckých průvodců, tak heslo holt smažeš. S tím nic neudělám. Stále mi to ale osobně přijde nesmyslné, když použiji minulé srovnání a vezmu příklad: absolutně neznámého hráče, který si kopnul do míče v lize celkem 8x, Marian_Bedrich ponecháme, kdežto významného autora vymažeme.
@Martin Urbanec: Zdravím, zkoušel jsem hledat a nic moc jsem nenašel (jen profil na univerzitním webu). Na druhou stranu když smažeme tento článek, tak bychom měli smazat spoustu dalších sportovců, kteří nemají dostatečné zdroje (resp. významnost) a mají na wiki článek. To že se nedá nic najít může znamenat to, že je patří k české špičce v okrajové disciplíně, ke které se toho moc nepíše (jak na poli sportu tak vědy). To že má napublikované IMHO přidává významnost (nehledě na to že tam je nějaké odborné články v angličtině). Nevím, jenom nahlas přemýšlím... --F.ponizil (diskuse) 5. 5. 2019, 21:07 (CEST)¨

Článek je v naprostém pořádku a zdroje jsou ověřitelné a dostatečné. Existuje rovněž proavidl o význmanosti v okrajových disciplínách, teď přesně nevím, jaké, abych ho citoval. ale pokud je to významný lezec, což je nezpochybnitelné, je významný, tedy článek musí zůstat. --Chalupa (diskuse) 13. 5. 2019, 21:37 (CEST)

Je poněkud zábavné a zároveň poněkud smutné, že podobně jsem na Wiki zpracoval heslo o jednom zdejším diskutérovi Turkovi, který pracuje v podobném oboru jako Sika a je o něco významnější, protože publikuje déle a v mnoha médiích a knihách. Na logické argumenty ve stejném duchu jako máš Ty ovšem nikdo neslyšel a heslo bylo smazáno pro nevýznamnost. Dneska ho má Turek z velké části na svém interním wikiprofilu https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Kuba_Turek --Vymitac (diskuse) 13. 5. 2019, 22:05 (CEST)
@Vymitac: Když má wikipedista na své uživatelské stránce informace ve stylu článku tak to ničemu neodporuje. Panu Turkovi to vůbec k ničemu není, protože to vyhledávače vůbec nenajdou, ty informace na uživatelské stránce jsou pro potřeby wikipedie a ostatní lidé mimo wiki, když neznají přesnou adresu tyto informace nenajdou. Wikipedie zaznamenává informace již jinde (časopis, noviny, kniha, web stránky atd..) uvedené. Tohoto se musíme držet. Není chybou wikipedie že se o okrajových oborech, sportech a dalších lidských činností v novinách, časopisech a knihách nepíše. Mně osobně je to také líto. Já osobně se snažím u článků označených na smazání vyhledat dostupné informace, ale moc se mně to nedaří. --Podroužek (diskuse) 14. 5. 2019, 08:39 (CEST)

 

Horydoly.czDalší nejasnosti na Wikipedii:

Ladislav Fajgl právě smazal Ladislava Nykla

Mrtvému horolezci se čistí minulost

Wikipedie nechce znát komunistickou minulost kantýnské Jany Nečasové

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

1211 českých novinářů

Zase tak těžké to asi nebude, když jenom česká Wiki uvádí 1211 českých novinářů 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:%C4%8Ce%C5%A1t%C3%AD_novin%C3%A1%C5%99i 

Reaguj
Autor

Vážený pane(?) VRF, prosím dodržujte zásady slušnosti v této diskusi. Psát panu Vokounkovi, že se má uklidnit, je sprosťárna, vůči které se nemůže bránit, a navíc nepřípustný argument ad hominem. Pokud byste diskusi vedl i nadále tímto směrem, byla bych nucena Vaše příspěvky vymazat podle závazných pravidel platných na Horydoly.cz viz https://www.horydoly.cz/info-o-serveru.html 

P.S.: O nárocích či právech na Wikipedii píšete pouze Vy. Až dosud o ničem takovém zde nikdo nic nepsal. Nevyvracejte tedy prosím sám sebe. To je také špinavý diskusní trik, který zde nepřipustím.

Reaguj
Autor

Ne, pouze měřím stejným metrem, protože tenhle článek má k objektivitě taky daleko.

BTW, nechápu kde vůbec bere představa, že někdo nebo něco má nárok a právo na Wikipedii být, nežijeme v komunizmu a Wikipedie není freeweb, má svoje vlastní standardy ohledně dohledatelnosti  a spolehlivosti.

Prostě, autor by se měl uklidnit.

 • Autor Vrf
 • Datum a čas 20.5.2019 14:42
Reaguj
Autor

Když to vypadá, že byl vymazán z WIKI významný člověk, tak na někoho jiného zaútočíš osobně. To je ve WIKI absolutně zakázané a tady si to můžeš dovolit?

 • Autor Dvojí metr?
 • Datum a čas 20.5.2019 08:58
Reaguj
Název článku

No, od začátku je vidět, jakým směrem je tento článek psán. To, že není encyklopedicky významný neznamená, že je absolutní nula. 

Reaguj
Autor

Můj jmenovec Jan Vokounek je na WIKI zmiňován pouze v přidruženém Ottově slovníku naučeném. O sobě jsem nenašel ani slovo :( 

Pětipeského z Chýš a nástupce jeho Jiří Jan (1575); č. 322 slul »u Vokounků« podle pekaře Jiřího Vokounka (1569). Poslední řada domů na této straně 

Reaguj
Autor

Autorovi leží Wikipedie v žaludku už dost dlouho... A aby taky ne, kdyžž jsme si dovolili vymazat dokonce i článek o něm samém. :)

 • Autor Vrf
 • Datum a čas 19.5.2019 20:46
Reaguj
Název článku

Že je Sika pro Wikipedii absolutní nula, vyplývá z toho, že ho správce vymazal z Wiki. Napsal to autor článku na Horydoly, který je pod ním podepsaný. 

Reaguj
Název článku

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo kde napsal, že Jiří Sika je absolutní nula? Toto tvrzení nikde na Wikipedii nevidím. 

Reaguj
Reakce

Ano, drobné nepochopení toho, jak Wikipedie funguje. Wikipedie bohužel / bohudík není primárním zdrojem. 

Článek nemůže jen tak někdo vrátit, to by nešlo. Třeba já nato nemám práva. Lze to, ale je potřeba doložit, že to má smysl. Třeba že existují nové zdroje - tj. je (ve wikipedistickém jazyce) doložena významnost. 

Zmínka o panu Sikovi zůstala např. na Wikidatech (https://www.wikidata.org/wiki/Q50196186), tam záznam (zcela správně) smazán nebyl. Je tam i odkaz na autoritní záznam v systému NKČR. 

Za mě by článek asi mohl zůstat, ale existují i opačné názory. Nicméně pro jeho zachování / obnovení by bylo potřeba dohledat nějaké nezávislé netriviální zdroje. Což o novináři je / bývá velmi obtížné. Nicméně věřím, že aspoň v tištěných médiích (i ty lze využít jako zdroj a je to asi i lepší) nějaký rozhovor vyšel, z toho se pak dá odrazit.

Přeju klidné nervy a věřím, že to dopadne ke vší spokojenosti.

Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Horolezecký lom v Doubí u Prosečnice

Horolezecký lom v Doubí u Prosečnice

Jak se leze v lomu v Doubí u Prosečnice bez průpravy 1057 shybů za hodinu, jako má autor zdejších cest Jan Kareš? Doporučujeme několik pěkných cest pro šestkové lezce.... celý článek

Top 5 tibetské cestovní kanceláře

Orlické hory AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

KLÁŠTORISKO Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

TETE ROUSE Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

GRIMMING Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Olympijský šplh Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 29.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Vlhošť - začátek lezení
Kokořínsko Lezení je povoleno od 1.7. 1.7.
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00

Diskuse

Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20