Štáflovka ve Vysokých Tatrách

Štáflovka ve Vysokých Tatrách
Vysoké Tatry. Volia veža. Jižní hřeben leze Renča.
Autor snímku Hana Suchá. TOPO: Horolezecký průvodce Arno Puškáš
SDÍLEJ:

Trojice českých přátel Vlasta Štáflová - Karel Čabelka - Jan Šabata se vydala do jižní stěny Volí věže. Horolezci vyrazili 9. července roku 1935. Vybrali volnou linii, která časem získala jméno po jediné ženě v lezeckém družstvu. Dnes se jí neřekne jinak než Štáflovka. Cesta se jim prý moc líbila, ale určitě netušili, že vylezli nejkrásnější výstup ve Vysokých Tatrách.

Štáflovka ve Vysokých Tatrách
Horné Žabie pleso a nad ním Volia veža.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení: Dvojité lano nebo dvojčata 50 m, hrudní a sedací úvazek, helma, vklíněnce, 6 expresek, 3 karabiny, smyčky, jistící a slaňovací brzda, lezečky, průvodce a nákres cesty, lékárnička, čelovka, mobil, teplé a nepromokavé oblečení, jídlo a pití.

Štáflovka nebyla první ani poslední horolezecká cesta v prosluněné a pevné jižní stěně Volí věže.

Na klasiky se nesahá

Je však nejkrásnější. Vede v kultivované skále, na stanovištích čekají spolehlivé borháky a výhledy do doliny jsou strhující.

Pětková obtížnost Štáflovce zůstává nejspíš z piety. Na klasiky se prostě nesahá. Reálná obtížnost je hned v první délce na pár metrech něco málo přes čtyřku a potom už je všechno lehčí.

 

Smutný osud horolezkyně

Vlastu Štáflovou společně s jejími mužem, nejznámějším tatranským malířem Otakarem Štáflem vyštvali slovenští fašisté na začátku druhé světové války nazpátek do Čech. Bylo to v rámci kampaně, kdy Slováci vyháněli Čechy, kteří jim pár let před tím přinesli technické a organizační znalosti po vzniku Československa.

Manželé Štáflovi bohužel nepřežili bombardování Prahy americkým letectvem na konci druhé světové války. Čabelka zůstal elitním pískovcovým lezcem. Šabata už nezasáhl nějak výjimečně do historie slovenského ani českého horolezectví.

Vysoké Tatry, Volia veže. Štáflovka - klíčová plotna.

ŠTÁFLOVKA

Volia veža (2355 m), jižní stěna

Vysoké Tatry

Prvovýstup

Vlasta Štáflová - Karel Čabelka - Ladislav Šabata. 9. července 1935

Obtížnost

Podle průvodců nese Štáflovka obtížnost 5 staré Welzenbachovy stupnice. Podle dnes běžnější stupnice UIAA by to byla spíše čtyřka. Klíčové jsou čtyři délky v plotnách se dvěma převísky. Nad nimi se vyleze do štrbiny a pokračuje 70 m po Jižním žebru 3. Výstup trvá dvě až tři hodiny.

Přístup

Po modré značce od Popradského plesa do Mengusovské doliny. Potom po červené doprava do Žabí doliny nad Žabí plesa. Opustíme chodník, jdeme doleva přes trávu a potok. V protillehlém svahu stoupá pěšinka k Vyšnému Žabímu plesu. Od něj pokračujeme šikmo doprava nahoru pod jihozápadní stěnu Volí veže. Podél stěny sejdeme doleva k nástupu na Štáflovku. Přístup trvá až tři hodiny.

Od chaty Pod Rysmi sejedeme po řetězech a podél mužiků po neznačené stezce obejdeme zeshora Žabí plesa. Strmě vystoupáme po vyšlapané cestě do svahu, podejdeme Žabí věž a ocitneme se pod Jižním žebrem (hřebenem) Volí věže. 

Návrat zpod Volí věže je nejjednodušší podél mužiků přímo v Cyššnému Žabímu plesu, okolo něj dál k meteorologické měřící stanici a dolů po vyšlapané cestě k Malému Žabímu plesu. Zde je v případě potřeby k dispozici bivak pod velkým kamenem u stezky zvaný Wachterka.

Přístup k Volí věži vede strmým svahem.

Sestup

Můžeme slanit nebo sestoupit pěšky. Všechny tři sestupy jsou jednoduché, ale poměrně zdlouhavé

Z vrcholu můžeme dojít pěšky po pěšině doprava na severovýchod. Kde odbočuje doleva strmě dolů pěší sestup po Normální cestě, opatrně sejdeme doprava pár kroků na balkonek se slaňovacím stanovištěm. Popis slanění: 50 m strmým žlabem (štand uprostřed), 50 žlabem na traverzovou stezku a po ní pěšky 20 m doprava ve směru sestupu (štand v boční stěně), 50 m položeným kamenitým žlabem na šikmé skály vlevo (štand na jedné skobě), 25 m na pěší terén na úpatí Jižního hřebene.     

Praktické slanění vede přímo na úpatí stěny přes Stanislawského cestu Puškášovým narovnáním. V komínu je slaňovací řetěz. Pod komínem je jaskyňka s dalším štandem (2 BH). Další slanění nás dovede na stand (2 BH) a poslední na rampu na úpatí stěny. Slanění je po padesáti metrech. V horní části je ohrožen pádem kamení.

Pěšky sestoupíme na severovýchod přes dva stupně na stanoviště. Dále šikmo doprava dolů velkým vhloubením vlevo od východního hřebene. Traverzujeme doprava na východní hřeben a do Východní Volí štrbiny. Z ní sestoupíme suťovým žlabem pod stěnu. Pěší sestup trvá půl hodiny.

Výstup

Výstup vede v pravé polovině stěny. Lámavou skálou asi patnáct metrů vylezeme na rampu stoupající zleva doprava. Pokračujeme přes první převis a dále šikmou lávkou deset metrů šikmo doleva na balkonek.

Z balkónku lezeme pod převis. Přes něj se dostaneme zprava a lezeme dál doleva nahoru k velkému volnému bloku. Lehčím terénem míříme povšechně doleva pod výrazné plotny.

Položené plotny protíná výrazná spára, kterou dolezeme až na jejich vrchol. Úzká štrbina je už v Jižním žebru. Po něm dolezeme 70 metrů na vrchol Volí věže.

Vysoké Tatry. Volia veža. Jižní hřeben v místě, kde se napojuje Štáflovka.

JIŽNÍ ŽEBRO

Volia veža (2355 m), jižní stěna

Vysoké Tatry

Prvovýstup

Janusz Chmielowski, A. Ferens, Mieczyslaw Swierz. 21. srpna 1927

Výstup a obtížnost

Druhou pohodovou cestu během jednoho dne lze vylézt kousek vpravo od Štáflovky. Jedná se o trojkové Jižní žebro. Výstup trvá dvě hodiny. Orientace je jasná.

První dvě délky se leze vpravo od ostří žebra zářezy a spárami nejjednodušším terénem. Poté stále po ostří rozmanitým terénem. Na vrcholových skaliskách Volí věže je jednoduché lezení, ale poněkud složitější orientace.

Jištění pomocí vlastních jistítek a starých spolehlivých skob. Na stanovištích jsou navrtané nové borháky.  

VIDEO Lehké hřebenovky v okolí chaty Pod Rysmi: 

Horydoly.cz Charakteristika cest: Jak lezli největší klasici?

Horydoly.cz Inspirace: 100 nejlepších cest ve Vysokých Tatrách II-V

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Tip na pěknou cestu
Přesně tak jak píšeš Palo … v mlze byl i takový sestup z Volovky docela zajímavý podnik, zejména v době, kdy se na štandech neblýskaly lepené borháky (;-).Jinak na mě osobně kdysi před léty udělala velký dojem „Hvězdova cesta“ zejména pro kombinaci vzdušnosti, kompaktnosti skály a střídmosti železa čnějícího ze skály (tenkrát jsme potkali jen dvě zanechané skoby), přičemž možnosti k zajištění byly dostačující i bez použití kladiva – taková pěkná cesta po vlastním . . . Trochu jinou kávou je „Diretka“, která volně lezená je zhruba stejně těžká, avšak jako stará hákovačka je plná šrotu, pardon chtěl jsem říct skob poznamenaných svým stářím.Ale jinak také pěkné lezení, jako většina v této skalařské stěnce (;-).
  • Autor JiB
  • Datum a čas 18.7.2008 20:06
Reaguj
Je ještě jedna možnost sestupu. Žiarského cestou. Sestoupíme několik mmetrů směrem na Vých.Voliu štrbinu, malinko napravo od hřebene. Je tam slaňák cca 15 m a potom žlabem dole(po pravé ruce máme jižní žebro). Klasický sestup , popisovaný výše, v článku,je zřejmě asi nejpraktičtější. Ovšem v mlze skýtá jedno nebezpečí.Není ojedinělé, že v mlze a za špatné viditelnosti zapomene(nebo přejde) traverz doprava do Vých. Volí štrbiny a pokračuje so dole do Polska. Takže k tomu klasickému sestupu , vlevo od hřebene(po polské straně) bych dodal- žabem dolů a po cca 70 m doprava.
  • Autor Palo Č.
  • Datum a čas 17.7.2008 19:58
Reaguj
Štáflovka
Slanění z vrcholu bych v letních měsících spíše nedoporučoval s ohledem na velký pohyb lezců pod Volovkou a ve slaňované cestě. Pád kamení je velmi pravděpodobný. Naopak sestup je velkolepý výhledově. Je krásně vidět polská výstupovka na Rysy a Morské Oko. Jinak 4 nebo 5. Podle mně záleží odkud se Štáflovka nastupuje. Pokud přes borhák kousek vlevo od J hrany, je tam 5 krok právě okolo borháku. Pokud se leze spárou odspoda, je to 4. Jinak velmi pěkná cesta. V dnešní době hlavně v období prázdnin je třeba počítat s alespoň 10minutovou čekací dobou. To trochu kazí její dramatičnost. Cesty s jištěním v Tatrách lákají spoustu lidí. Volia veža je zdárným příkladem, protože nikdo neleze nic jiného než Štáflovku a Stanislawského. Ostatní krásné cesty zůstávají většinou bez povšimnutí.
  • Autor Belial
  • Datum a čas 17.7.2008 07:56
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

ROZHOVOR Jana Janča Hornová byla nově zvolena do Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu. Nová krev do nejužšího vedení sportovní organizace přichází z prostředí rekreačního horolezectví a velkých tradičních oddílů.... celý článek

Český ráj AKTUÁLNĚ 2025

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Kam nelézt 2025

Kam nelézt 2025

ČTYŘI PALICE Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

Závratě na ferátě Revaclier nad Pomier

AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.
TEST Boll Nomad 24+6

TEST Boll Nomad 24+6

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po
Čertova skalka u rozhledny Bára

Čertova skalka u rozhledny Bára

CLIMBING GUIDE Pět horolezeckých cest vede na Čertovu skalku poblíž rozhledny Bára nad Chrudimí. V levé části vedou borháky zajištěné cesty, které končí masivními slaňovacími řetězy. Pravá část je lámavá a neleze
Zprávy od horolezců 2025

Zprávy od horolezců 2025

PRACHOV Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Trofeo Mezzalama - skialp  Itálie, Gressoney   26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.

Diskuse

Как зайти на настоящий Кр... Jamesdazy, 25.4.2025 7:02, 4 příspěvky
Kraken!? Инструкция по вх... zebehen, 25.4.2025 4:59, 4 příspěvky
Kraken!! Обновлённые ссыл... zebehen, 25.4.2025 4:28, 4 příspěvky
Ссылка на Кракен через To... Michealgap, 25.4.2025 4:22, 4 příspěvky
Telegram - займы онлайн м... Mfosheasync, 25.4.2025 3:42, 120 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Janča, 24.4.2025 23:25, 4 příspěvky
Kežmarský Janča, 24.4.2025 23:19, 4 příspěvky
Tohle by mě zajímalo PK, 24.4.2025 22:48, 4 příspěvky
Kežmarský skutr, 24.4.2025 22:19, 4 příspěvky
šunt Horydoly, 24.4.2025 17:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33