POLEMIKA Lyžaři kašlou na české hory

POLEMIKA Lyžaři kašlou na české hory
Krkonoše. Špindlerův Mlýn. Pláně.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Lyžařů v Českých horách ubylo oproti loňsku o patnáct procent. Pro tuzemské skiareály je to velmi špatná zpráva. Ještě horší je skutečnost, že propad jde na vrub alpského lyžování. Je to jasný vzkaz vlekařům: "Buď okamžitě zlevníte permanentky a zároveň kompletně vylepšíte všechny služby na horách, nebo končíte."

Jak na to

Polemika

Petra Valterová (dětské tábory Děti bez hranic)
Jedeme na lyže. Česko nebo Alpy?

Eva Tajanovská (mediální oddělení CzechTourism):
V Alpách je lepší lyžování, lžou novináři

Jiří Lhota (spoluvlastník skiareálu Bublava):
V Česku se lyžuje levně

Hana Turková (rekreační lyžařka a skialpinistka):
Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii

Maykl Brůžek (cestovatel a snowboardista):
La Norma na snowboardu

Ivan Sosna (sjezdový expert a bývalý závodník):
Ještě ke kolotoči bezduchých plků

Zbyněk Frauenterk (provozovatel chaty Na Rezku v Krkonoších):
Kolotoč bezduchých plků

Pavel Miškovský (redaktor Horydoly a běžkař-turista):
Kam pojedete letos na lyže?

Podle prvních předběžných čísel, která každoročně zveřejňuje agentura na průzkum cestovního ruchu Mag Consulting, se ukazuje, že počty českých lyžařů v zahraničí a cizině se vyrovnávají.

Letos lyžovalo v České republice přibližně 600 tisíc českých lyžařů. Asi 500 tisíc českých lyžařů vyjelo lyžovat do zahraničí.

Téměř všichni Češi, kteří lyžovali v zahraničí, zamířili do Alp. Počty českých lyžařů na Slovensku a v jiných ostatních destinacích byly zanedbatelné.

Kde jsou zlaté časy, kdy české hory přitáhly v zimě přes osm se tisíc lyžařů a snowboardistů. Už se nikdy nevrátí...

Jaké důvody k tomu vedly?

* České skiareály poskytují velmi špatné služby. Vlekaři nemají sílu, aby ovlivnili kvalitu rozbitých a neuklizených silnic, nesníží kriminalitu, nezlepší chování personálu v ubytovacích a stravovacích podnicích, a tak dále.

* Obce nemají zájem na rozvoji skiareálů kvůli nesmyslnému systému daní a státní správy. Nic z toho nemají. Neplatí totiž přímá úměra, že čím více vydělají vlekaři, tím více z toho bude mít obec.

* Lyžování v Česku je předražené. Platit za svezení v malém krcálku na českých horách podobné peníze jako ve velkém skiareálu v Alpách je přece hloupé.

* Zlepšování evropské dálniční sítě odvádí české lyžaře do alpských destinací, které jsou časově stále bližší.

* Počasí na sever od hlavního alpského hřebene je daleko horší než na jihu. Ještě horší je za Šumavou a zdaleka nejhorší na severu mezi Krušnými horami, Krkonošemi a Jeseníky.

* České skiareály nemají finančně silné soukromé vlastníky, kteří by uměli dobře obchodovat. Buď patří konglomerátu tělovýchovných jednot, regionálních firem a spolků a také obcí, nebo jejich soukromí vlastníci závisí na dotacích od českého státu či Evropské unie.

* Marketing, ceníky a reklama lyžařských středisek jsou v Česku zoufalé. Nesdělují zásadní informace - lyžování je zábava, pohoda, pohyb, přátelé. Nelákají rodiny s dětmi - za pár let se jim to vymstí, protože mladí nebudou umět lyžovat. Nedokáží nabízet slevy a přijatelné ceny nejen za lyžování, ale za všechny služby na horách.

* Neexistují pořádné regionální permanentky. Vždyť celková kilometráž všech sjezdovek v Krkonoších odpovídá jednomu menšímu alpskému středisku. I to však bývá zapojené do velkého regionu s jednotným skipasem.

* Ubývají školní lyžařské kurzy a snižuje se počet žáků na lyžích. Lyžování je totiž drahý sport, v čemž mají prsty také skiareály.

* České i moravské hory se staly předměstím velkých měst a vlekařům to ještě nedošlo. Vždyť z Prahy se lyžaři dostanou na hory za jednu až dvě hodiny autem, ale vlaky ani autobusy tam efektivně skoro nejezdí. Z Ostravy tam jsou za půl hodiny, z Plzně za hodinu. Služby na horách tomu neodpovídají.

* Lyžování a vůbec tradiční sporty nejsou cool pro nastupující generaci. Komunikace, akce, rozhodování se velmi zrychlily. Ležet na pryčně a mastit karty je nemyslitelné. Navštívit smradlavý záchod odpuzující zážitek. Snowboarding je zábavou starých páprdů a tedy úplně out. Prostor bez internetu je nezajímavý.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Slovensko
A to ste neboli lyžovať na Slovensku, české služby sú proti slovenským zlaté...
 • Autor Petra
 • Datum a čas 11.4.2011 21:53
Reaguj
bohuzel
Je to tak,do Krkonos jen na bezkach a na chalupach po ceste jen pivo,protoze co tam se vari,neda se jist. Zajel jsem z rodneho Chamonix do Zell am Zee, no ubytovani kralovske za 25 Euro se snidani v Haus Piesendorf,silnice ciste,lyzovani Kaprun a Schmitten pohadkove a lide mili ...
Reaguj
Re: opravdu není co dodat
Podepisuji se pod článek i pod Petrův příspěvek. Chování českých poskytovatelů služeb je mnohdy snad i horší než za toho bolševika a vyloženě mě vytáčí, že ze mě neustále čeští vlekaři dělají blba - domnívají se totiž, že jim budu cpát stejné, ne-li větší peníze za skipass na areál, který je ve srovnání s jakýmkoliv alpským střediskem prostě krcál. To si fakt myslí, že jim na to ještě skočíme? Jdou sami proti sobě. Jestliže chci od zákazníka velké prachy, musím NEJPRVE investovat, abych měl co nabídnout. Nikoliv naopak - já skutečně nebudu cpát peníze nekomu, kdo si mastí vlastní kapsu a nevkládá svůj výdělek zpět do služeb, aby mi mohl nabídnout ještě lepší servis, resp. mě nalákat zpátky příští sezónu... Prostě: české služby = marnost nad marnost. My se to holt nenaučíme.
 • Autor Klára
 • Datum a čas 27.3.2011 21:14
Reaguj
Kuba analytik.... :o)))
 • Autor Kapybara
 • Datum a čas 27.3.2011 20:55
Reaguj
přesně tak...
České hory,to je totální bezkoncepčnost a odpudivá snaha na všem vydělat ale poskytovat ubohé služby. Polívka s jednou nudlí a kouskem masa za 40 Kč v plastové misce,pidiklobása za 60 Kč,vekslácké chování personálu restaurací a barů jak za bolševika..A hlavně fronty..A drahý permanenetky,byl jsem vloni v Krkonoších a Jizerkách a opravdu už nikdy víc..
 • Autor Petr
 • Datum a čas 26.3.2011 20:02
Reaguj
opravdu není co dodat
Článek na 100% vystihuje realitu lyžování v čechách. Kdo by jezdil lyžovat do čech a na Slovensko, když se na západ od našich hranic provozovatelé předhánějí ve slevách za úplně všechno. Děti do 10 let zdarma skipas a ubytování začínají být standartem, rodinné slevy, parkování zdarma, skipas zdarma v méně vytížených termínech atd. Jediné co člověk opravdu zaplatí je ta cesta. Všechno ostatní je v zahraničí levnější jak u nás. Bohužel. Mám 3 děti, ale zatím jen 2 lyžují. Týden lyžování v Saas Fee, ubytování se snídaní 150m od lavovky pro nás 4 v březnu mě stál 435 euro plus cesta. Převýšení 1600m a možnost výběru ze 150Km sjezdovek. Je pravda, že odjezd byl v pátek večer a platil jsem to ve čtvrtek dopoledne, ale v čechách něco takového nehrozí. Třeba ve stejném termínu bych ve Špindlu zaplatil 10520Kč jen za skipas a v Peci by to bylo 9360Kč !!!! Kde je ubytování, cesta, snídaně a o počtu Km sjezdovek a převýšení nemá cenu ani psát. Já bych k nám jel lyžovat pouze v případě, že by to bylo o půlku levnější. Jinak to nemá cenu.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 26.3.2011 18:08
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?... celý článek

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

PARAGLIDING Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Bilé Karpaty AKTUÁLNĚ 2019

Bilé Karpaty AKTUÁLNĚ 2019

PRŮVODCE PRO TURISTIKU Zprávy ze Slovácka, od Vizovic a ze slovensko-moravských hranic.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kytlický minitriatlon Kytlice   10.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Biatlon na kolečkových lyžích
Letohrad 23.-25.8. Mistrovství České republiky 23.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
LifeInLine Most In-line brusle 1.9.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 4.-8.9. Westernový styl 4.9.
Eurobike - veletrh Německo, Friedrichshafen 4.-7.9. Cyklistika 4.9.
Nože - prodejní výstava Příbram, Kulturní dům 7.-8.9. 7.9.
Water Rescue
Pastviny Mistrovství záchranných týmů 7.9.

Diskuse

Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57