Zimní táboření je čarokrásné

Zimní táboření je čarokrásné
Stubai Glacier Biwak Camp.
Autor snímku Stubai Gletscher
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Jen pomyšlení na "to" budí v mnohých posvátnou hrůzu. Rodiče před "tím" varují své dospívající děti. Počítá se, že z "toho" vzniknou ve stáří neduhy. Řeč je o přenocování na horách v zimě ve volné přírodě. Ve skutečnosti stačí trochu zkušeností, dobré vybavení a můžete spát kdekoliv jako v mámině peřině.

Jak na to

Stan
Nejpraktičtější je samonosná kopule. Lze ji postavit bez stanových kolíků, odolává větru i padajícímu sněhu. Experti si dokupují sněhový límec, což je pruh látky zamezující sněhu vniknout pod střechu stanu. Příjemný je výklenek na batohy, nebo-li apsida, a předsíňka, kde se dá vařit. Výhodné jsou dva vchody, protože nocležníci se nemusejí přelézat (oceníte, když musíte na toaletu).

Spací pytel
Do zimy se používá mumiový střih bez zipů nebo s jejich pečlivým utěsněním. Dražší spacáky mají utahování okolo ramen, polštářek nebo dečku v nohách. Pro dvojice může být vhodné spojit dva pytle zipem k sobě a navzájem se hřát.

Pro normální zimní podmínky jsou srovnatelné náplně z peří, dutých vláken i mikrovláken. Pro Himaláje a polární končiny, kde je suchý třeskutý mráz, se používá stále peří. Visačka by měla uvádět nejméně dvě teploty okolí: pro přežití (extrém) a pro ideální spaní (komfort). Přidává se ještě teplota, kdy už budeme muset spacák rozepnout, abychom se nepotili.

Karimatka
Nejdůležitější věc v zimní výbavě! K čemu by byl drahý stan a teplý spacák, kdybyste leželi přímo na sněhu… Na zimu jsou nejvhodnější samonafukovací matrace, které stačí rozbalit, otevřít ventil a počkat, až nasají vzduch, případně je trochu dofouknout. Za pár minut jsou z nich komfortní lehátka.

Vařič
Na zimní výpravy se nehodí jiný, než benzinový model. Plyn zamrzá a líh je málo výhřevný. K tomu potřebujete samozřejmě nádobí. Ešus je zastaralý, vhodnější jsou tenkostěnné hrnce, které neodvádějí tolik tepla. Na teplé pití vezmete termosku. Nezapomeňte nůž a lžíci!

Oblečení
Péřové bundy jsou stále v kurzu, ale používá se několik dalších vrstev. Funkční prádlo odvádí vlhkost od pokožky, mikina hřeje, softshellová bunda nahrazuje svetr, membránová bunda a kalhoty slouží jako pláštěnka i větrovka v jednom. Samozřejmostí jsou rukavice a kukla.

Obutí
Pevné kožené pohorky jsou spolehlivou klasikou. Lehčí boty s goretexovou vložkou také nepromoknou. Nezapomeňte na návleky, protože pokud napadá sníh horem, jsou sebelepší boty k ničemu.

A co dál
Nikdy nezapomeňte na lékárničku, krém na opalování, tmavé brýle a náhradní rukavice i ponožky.

Není mnoho tak mystických okamžiků, jako když stojíte pod nekonečně černou oblohou, zíráte na miriády hvězd, okolo křupe sníh, mrazivý vzduch jako by na pár chvil zkamení a civilizace zůstane v údolí hluboko pod vámi.

Zároveň ovšem určitě nezapomenete na prochladlé nohy, čekání na ráno s drkotajícími zuby, studící spacák, zmrzlé boty a turistické láhve plné ledu.

Sezona zimního táboření se rozebíhá už v listopadu, když napadne první poprašek sněhu, a končí až v květnu, kdy roztají poslední závěje na horách. Získáte zážitky, které si budete pamatovat do smrti. 

Jako ve škole

Se zimním tábořením je to jako se vším – napřed se ho musíme naučit. Mateřskou školkou projdeme na pionýrských táborech nebo třeba v kempech na dovolené u vody. Tam získáme základní návyky, jak si zabalit batoh, kde se staví stan, co dělat za špatného počasí a vyzkoušíme si, co vydrží naše vybavení.

K základní škole lze přirovnat turistické a skautské oddíly a také zájezdy s dobrodružnými cestovními kancelářemi. Jejich absolventi už vědí, co to obnáší přenocovat ve volné přírodě, v létě na horách nebo dokonce na ledovci, a že na podzim či na jaře může znenadání napadnout sníh.

Do tuhého jde při pomyslném středním vzdělání. Spíše plebejské učiliště připomínají zimní trampské potlachy, které bývají pro veřejnost uzavřené, a tradiční turistické zimní srazy, jenž nejčastěji pořádá Klub českých turistů. Jde obvykle o víkendové akce s výstupem na nějakou horu a přespáním ve stanech. Pro první seznámení jsou velmi vhodné, protože i naprostý začátečník jednu noc v každém případě přežije, a zároveň od ostatních účastníků načerpá cenné rady.

Střední školu si může zájemce vybrat romantickou nebo sportovní. Na stálých tábořištích se vztyčují kužely indiánských tee-pee, po celé týdny uvnitř hoří ohně a večer se zpívá u táboráků. Nebo malé party vyrážejí do hor a pokoušejí se zdolat jejich hřebenovky se stanem. Na Šumavu a do Orlických hor se takhle jezdí s běžkami, do slovenských hor se sněžnicemi, skialpinistickými lyžemi nebo s cepínem v ruce. Většina účastníků takových akcí jsou přerostlí absolventi dětských skautských, pionýrských a turistických oddílů.

Vysokou školou zimního táboření je stavění iglů, bivakování v záhrabech a přežívání chladných nocí při horolezeckých výstupech. Doporučujeme si takové věci nejprve nastudovat v příručkách, natrénovat je na dohled od horské chaty a teprve potom je absolvovat naostro pod vedením někoho zkušeného.

Špicberky, Ukrajina, Slovensko…

Nevíte, kam jet a chcete nějaký nápad? Tady je několik tipů:

Tuzemská klasika jsou Brdy. Když je opravdu hodně sněhu, že přejet hřebenovku za 3 až 4 dni na běžkách, ale počítejte raději s pěší chůzí. 

Brdské Hřebeny.

Ke konci zimy je velmi frekventovaná hřebenovka slovenských Roháčů. Za pěkného počasí ji přejdete za tři dny, ale vánice a mlha tu dokážou rozpoutat peklo, ve kterém je obtížné utéci z hřebene jakoukoliv dolinou. A nezapomínejte ani na velké nebezpečí lavin mimo hlavní hřeben. Vždyť pod sedlem Parichvost zahynul začátkem devadesátých let oblíbený ministr životního prostředí Josef Vavroušek se svojí dcerou. Základním vybavením tu je turistický cepín, mačky a zásoba opatrnosti.

Stanování u Roháčských ples.

Na jaře jsou známou lyžařsko-turistickou destinací Špicberky. Na tyto polární ostrovy se jezdí na turistických lyžích, s velmi teplým oblečením, vyzkoušeným stanem a puškou na zádech. Bez ní vás sice místní úřady nepustí na krok od letiště, ale můžete si ji tam také za poplatek vypůjčit.

Expedice Severní pól 2010.

Jako stvořený pro turistické běžky nebo skialpy je dlouhý hřeben Bukovských vrchů. Cesta z polsko-slovensko-ukrajinského trojmezí do Dukelského průsmyku vede téměř stále hraničním průsekem ve staletém lese. Za pět dní ho pohodlně zdoláte, i když nebudete mít projetou stopu. Za celou dobu ovšem nepotkáte kromě náhodných pohraničních hlídek jediného člověka, všechny zásoby si povezete s sebou a případné závady na výstroji budete muset vyřešit na místě. Do civilizace je odtud daleko.

Východní Beskydy, stan na Kremenci.

Až skončí válka, zajeďte do ukrajinských Karpat. Hlavní hřeben je skoro stejně vysoký jako Nízké Tatry, ale daleko mohutnější. Zima je tu sice díky vnitrozemskému klimatu větší než v Česku, ale vzduch je za to suchý a mráz tedy příjemnější. Na dopravu místními autobusy nebo vlaky počítejte raději dva dni. Výstup na hlavní hřeben vám zabere také tolik. Teprve poté se ocitnete na bílých pláních nad mořem lesů. Budou se vám hodit turistické lyže anebo aspoň sněžnice.

Rawka.

Na běžkách lze zdolat různorodou a velmi dlouhou hřebenovku Slovenského rudohoří. Tábořit lze kdekoliv, večerní oheň rozděláte skoro všude a terén je přiměřený - lyžuje se po loukách a lesními cestami. 

Slovenské Rudohorie. Výhledy z hřebenu, Rakytovská dolina, táboření na Tlstém Javoru.

Co nedělat

* Nedýchejte do spacího pytle, protože by zvlhnul.

* Příliš se na noc neoblékejte, neboť ve spacáku musí zůstat vzduch, který tepelně izoluje.

* Pokud máte spací vak příliš dlouhý, přeložte zbývající část pod nohy. Nebudete muset vyhřívat zbytečné prostory.

* Boty nenechávejte volně ve stanu, ve spacáku nezmrznou.

* Nestavte stan na větrném místě, vítr odvádí nejvíce tepla.

* Pozor na laviny, nejnebezpečnější místa jsou na svazích bez lesa.

* Nenechejte se přes noc zapadat sněhem, protože ze závějí byste se nemuseli vyhrabat. Za silného sněžení je potřeba odhazovat sníh z boků i střechy stanu.

První pomoc

* Stanové kolíky jsou ve sněhu k ničemu. Použijte místo nich lyže, sněžnice, cepíny, batohy, klacky, nebo velké kameny.

* Vařiče se při vaření na sněhu propadají. Kupte si pod ně speciální kovové podložky.

* V prašanu se při stavění stanu propadáte po pás do sněhu jako gelový vibrátor. Postavte ještě na lyžích nebo sněžnicích.

* Zmrzly vám přes noc boty. Opatrně je rozehřejte nad vařičem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vařič nejen benzinový
Dneska lze používat i plynové vařiče, které mají už z výroby trubičku předehřívání plynu v plameni vařiče (Primus Gravity EF) nebo si to lze udělat domab (např. VAR II + Brunton Stand Stove). Kartuše se může potom obracet dnem vzhůru a potom se spaluje kapalná forma obsahu kartuše. Vyzkoušeno několikrát v zimě a vždy dobré. Na delší výlety nebo při letecké přepravě samozřejmě vede benzin.
 • Autor vonkreuz
 • Datum a čas 6.12.2011 19:57
Reaguj
varic na zimu/Rohace
v "Jak na to" sa pise, ze plyn zamrza. Nezmysel. Co sa tyka pohybu v zimnych Rohacoch, plati zimna uzavera kvoli ochrane prirody. Tito nestastnici si asi tiez precitali na nete, ze tam treba ist http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=5187
 • Autor PK
 • Datum a čas 2.12.2011 18:57
Reaguj
Re: Re: Re: Re: RE: spaní ve dvou
Není to o tom, co si kdo myslí, ale jak to doopravdy funguje. Každý může zkusit sám. Sehnat multiteploměr s pamětí je otázka pár stovek. Záleží na podmínkách, větru, sněhu, vlhkosti, ale i bez kouzelnýho proutku se dá udělat rozdíl i 15 - 20°.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 2.12.2011 14:35
Reaguj
Re: Re: Re: RE: spaní ve dvou
S těmi stupni bych to nepřeháněl. Hlavní výhodou stanu je to že chrání před větrem.
Reaguj
Re: Re: RE: spaní ve dvou
Pěkně, Chobotnice! Jste si to museli užít! :) Nicméně rozdíl teplot stan/venku může být dle podmínek i několik desítek stupňů.
 • Autor Korádo
 • Datum a čas 1.12.2011 16:13
Reaguj
benzinovy varic
V davnych dobach jsme pouzivali benzinak znacky Juwel z DDR. Stal myslim 11.2 marek, tedy asi 34 Kcs. Da se porad koupit, nyni pres eBay, nestoji sice 33 Kcs, ale 40 Eur. I tak je to podstatne levnejsi, nez jine benzinaky, ktere stoji 2x az 4x tolik.
 • Autor pavel
 • Datum a čas 1.12.2011 10:05
Reaguj
Re: RE: spaní ve dvou
Stan zlepší teplotu jen o fous, prej jen o 2°C, zato se kondenzuje vlhko, takže výsledek je možná horší, než širák. Takhle vypadá pořádný táboření v pořádný zimě: http://www.zlatokop.cz/ckz/2004/Dunovsky/report.htm
Reaguj
Ve dvou!
Já teda nevim, ale já si i v zimě nejradši zalezu do brlohu ze dvou spojených spacáků se svojí medvědicí. Drobné ztráty tepla hravě vykompenzuje teplo osoby blízké. Teda, když se moc nevrtí :)))
 • Autor Medvěd
 • Datum a čas 30.11.2011 14:53
Reaguj
Re: Mokrý spacák
Mokrý spacák - špatné odvětrávání. Ve stanu nutno na noc otevřít větrací otvory, hlavně ty nahoře.Používám péřový spacák s gtx potahem zvnějšku, takže jednak málo navlhá, a když už, tak celkem rychle uschne. Stan mám Jurek Mini a větrá dobře, ale některé konstrukce jsou z tohoto hlediska dost na nic.Jinak je třeba omezit vlhkost ve stanu, hlavně při vaření - mít pokličku na hrnci.To s tím vymrznutím funguje dobře, ale jen kdy je skutečně velká zima. Pak je to s vlhkostí v pohodě, ale zase jsou jiné problémy, je třeba mít na to nachystané jídlo, vhodné druhy, chleba předem nakrájený, třeba to postupně vyzkoušet.Žďárák mám jen obyčejný a to je tak na přežití, o nějaké pohodě nemůže být řeč. Zato ve stanu je to luxus a v péřáku lepší než v posteli.PL
Reaguj
Re: Re: Re
Dost možná, že jsi mě Eriko našla. Ozvi se prosím !Kajman
 • Autor Kajman
 • Datum a čas 16.6.2009 23:09
Reaguj
Celkem 23 příspěvků v diskuzi


Slepice je menší než kohout

Slepice je menší než kohout

Na dohled od Novohradských hor se rozkládají Slepičí hory. Nejsou moc veliké, jak lze tušit už podle názvu, ale stojí aspoň za krátkou návštěvu. Z Nových Hradů sem vede cesta hezkou... celý článek

Dálniční známky v Evropě

Cyklonovinky 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

Zimní pneumatiky v rozměru 195/65 R15: Jak vybrat ty nejlepší?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Plánujete jet autem na lyžovačku? Budete v zimě jezdit po zasněžených a zledovatělých silnicích? Kvalitní zimní pneumatiky vám zajistí pohodovou a bezpečnou jízdu. Jakou značku zvolit? A jak se vyznat ve všech
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 21.-23.6. Vodácký maraton 21.6.
Paddle Cup Trenčín, Váh Vodácké závody pro veřejnost 22.6.
Kamenický cyklomaraton Kamenice nad Lipou Horská kola 22.6.
Dračí lodě Brno, přehrada 22.-23.6. 22.6.
Valachy Man Nový Hrozenkov 22.-23.6. Triatlon 22.6.
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne 16.-22.6. 22.6.
Pojizerský triatlon Bakov nad Jizerou, koupaliště Plavání, kolo, běh 23.6. 10:00
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 23.6.

Diskuse

bglhweut price, 22.6.2024 5:01, 14 příspěvků
Effective scab punched-ou... arojadis, 22.6.2024 4:46, 15 příspěvků
IsmaelEvirm Shanebal, 22.6.2024 4:25, 14 příspěvků
Guidelines generic atorva... uboqapiltatu, 22.6.2024 4:15, 15 příspěvků
Because buy amodex online... idorigihigiza, 22.6.2024 3:48, 15 příspěvků
Keep disk alin findings, ... ijifizodljule, 22.6.2024 3:13, 15 příspěvků
Dichaelrerce Stephenjense, 22.6.2024 2:46, 14 příspěvků
What attach androgens var... sixozowego, 22.6.2024 2:44, 15 příspěvků
Sharp parathyroidectomy c... osiyifebsaam, 22.6.2024 2:44, 15 příspěvků
The organelles, sitting; ... iineboo, 22.6.2024 2:12, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22