Zimní táboření je čarokrásné

Zimní táboření je čarokrásné
Východní Beskydy, stan na Kremenci.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Jen pomyšlení na "to" budí v mnohých posvátnou hrůzu. Rodiče před "tím" varují své dospívající děti. Počítá se, že z "toho" vzniknou ve stáří neduhy. O co jde? Řeč je o přenocování na horách v zimě ve volné přírodě. Ve skutečnosti stačí trochu zkušeností, dobré vybavení a můžete spát kdekoliv jako v mámině peřině.

Jak na to

Stan
Nejpraktičtější je tak zvaná samonosná kopule. Lze ji postavit bez stanových kolíků, odolává větru i padajícímu sněhu. Experti si dokupují sněhový límec, což je pruh látky zamezující sněhu vniknout pod střechu stanu. Příjemný je výklenek na batohy, nebo-li apsida, a předsíňka, kde se dá vařit. Výhodné jsou i dva vchody, protože nocležníci se nemusejí například při odchodu na toaletu přelézat. Stany pro příležitostnou zimní turistiku stojí od pěti do sedmi tisíc korun, speciální vysokohorské deset až dvacet tisíc korun.

Spací pytel
Do zimy se používá jedině mumiový střih bez zipů nebo s jejich pečlivým utěsněním. Dražší spacáky mají příjemné drobnosti jako utahování okolo ramen, polštářek nebo dečku v nohách. Pro dvojice je výhodné spojit dva pytle zipem k sobě a navzájem se hřát.

Pro normální zimní podmínky jsou srovnatelné náplně z peří, dutých vláken i mikrovláken. Pro Himaláje a polární končiny, kde je suchý třeskutý mráz, se používá stále peří. Pozor však na visačky, který není podle nezávislých testů co věřit. Spacák by totiž měl uvádět nejméně dvě teploty okolí: pro přežití (extrém) a pro ideální spaní (komfort). Lepší výrobci přidávají ještě teplotu, kdy už budeme muset spacák rozepnout, abychom se v něm nepotili. Jenže tyto zásady si každá firma vykládá podle svého a záruka je jen u renomovanýcb značek. Zimní spacák pořídíte za čtyři až osm tisíc korun.

Karimatka
Nejdůležitější věc v zimní výbavě! K čemu by byl drahý stan a superteplý spacák, kdybyste leželi přímo na sněhu… Na zimu jsou nejvhodnější samonafukovací matrace, které stačí rozbalit, otevřít jim ventil a počkat, až nasají vzduch. Za pět minut jsou z nich komfortní lehátka. Jejich ceny se pohybují okolo dvou tisíc korun.

Vařič
Na zimní výpravy se nehodí jiný, než benzinový model. Plyn zamrzá a líh je málo výhřevný. Zaplatíte za něj dva až pět tisíc korun. K tomu potřebujete samozřejmě nádobí. Ešus je už zastaralý, vhodnější jsou tenkostěnné hrnce, které neodvádějí tolik tepla. Na sadu si připravte tisíc korun. Na teplé pití vezmete termosku. Dobré modely stoké několik stokorun.

Oblečení
Péřovým bundám odzvonilo. Běžně se používá několik vrstev, které odvádějí pot, ale zároveň nepromoknou. Funkční prádlo (300-1000 Kč/kus) odvádí vlhkost přímo od pokožky, fleecová bunda (1000-3000 Kč) nahrazuje svetr, membránová bunda (4000-10 000 Kč) a kalhoty (3000-8000 Kč) slouží jako pláštěnka i větrovka v jednom. Samozřejmostí jsou rukavice (150-2000 Kč) a kukla (300-1000 Kč).

Obutí
Pevné kožené pohorky jsou spolehlivou klasikou, futro z gore-texu udrží nohy v suchu a horolezecké plastové boty neprotékají za žádných okolností. Nikdy nezapomeňte na návleky, protože pokud vám napadá sníh horem, jsou sebelepší boty k ničemu. Zimní pohory stojí od čtyř do šesti tisíc korun, návleky koupíte za několik stovek korun, nebo si je doma ušijete za pár korun ze šusťáku.

A co dál
Nikdy nezapomeňte na lékárničku, krém na opalování s ochranným faktorem nejméně dvacet, tmavé brýle a náhradní rukavice a ponožky.

Sezona zimního táboření se rozeběhla už v listopadu, ačkoliv ještě nenapadl sníh. Klub českých turistů pořádá v nadcházející zimní sezóně čtyři desítky veřejných víkendových přespávání na sněhu. Do toho se nepočítají uzavřené akce turistických a mládežnických oddílů, soukromé lyžařské výjezdy a trampské potlachy.

Na všech těchto akcích získáte neopakovatelné zážitky, které si budete pamatovat do smrti. Není mnoho tak mystických okamžiků, jako když stojíte pod nekonečně černou oblohou, zíráte na miriády hvězd, okolo křupe sníh, mrazivý vzduch jako by na pár chvil zkamení a civilizace zůstane v údolí hluboko pod vámi.

Zároveň ovšem určitě nezapomenete na prochladlé nohy, čekání na ráno s drkotajícími zuby, studící spacák a zmrzlé boty.

Jako ve škole

Se zimním tábořením je to jako se vším – napřed se ho musíme naučit. Mateřskou školkou projdeme na pionýrských táborech nebo třeba v kempech na dovolené u vody. Tam získáme základní návyky, jak si zabalit batoh, kde se staví stan, co dělat za špatného počasí a vyzkoušíme si, co vydrží naše vybavení.

K základní škole lze přirovnat turistické a skautské oddíly a také zájezdy s dobrodružnými cestovními kancelářemi. Jejich absolventi už vědí, co to obnáší přenocovat ve volné přírodě, v létě na horách nebo dokonce na ledovci, a že na podzim či na jaře můžete znenadání napadnout sníh.

Do tuhého jde při pomyslném středním vzdělání. Spíše plebejské učiliště připomínají zimní trampské potlachy, které bývají pro veřejnost uzavřené, a tradiční turistické zimní srazy, jenž nejčastěji pořádají oddíly Klubu českých turistů. Jde obvykle o víkendové akce s výstupem na nějakou horu a přespáním ve stanech. Pro první seznámení jsou velmi vhodné, protože i naprostý začátečník jednu noc v každém případě přežije, a zároveň od ostatních účastníků načerpá cenné rady.

Střední školu si může zájemce vybrat romantickou nebo sportovní. Na stálých tábořištích se vztyčují kužely indiánských tee-pee, po celé týdny uvnitř hoří ohně a večer se zpívá u táboráků. Nebo malé party vyrážejí do hor a pokoušejí se zdolat jejich hřebenovky se stanem. Na Šumavu a do Orlických hor se takhle jezdí s běžkami, do slovenských hor se sněžnicemi, skialpinistickými lyžemi nebo s cepínem v ruce. Většina účastníků takových akcí jsou přerostlí absolventi dětských skautských, pionýrských a turistických oddílů.

Vysokou školou zimního táboření je stavění iglů, bivakování v záhrabech a přežívání chladných nocí při horolezeckých výstupech. Doporučujeme si takové věci nejprve nastudovat v příručkách, které lze koupit v každém větším knihkupectví, natrénovat si je na dohled od horské chaty a teprve potom je absolvovat naostro pod vedením někoho zkušeného.

Špicberky, Ukrajina, Slovensko…

Nevíte, kam jet a chcete nějaký nápad? Tady je několik tipů:

Ke konci zimy je velmi frekventovaná hřebenovka slovenských Roháčů. Za pěkného počasí ji přejdete za tři dny, ale vánice a mlha tu dokážou rozpoutat peklo, ve kterém je obtížné utéci z hřebene jakoukoliv dolinou. A nezapomínejte ani na velké nebezpečí lavin mimo hlavní hřeben. Vždyť pod sedlem Parichvost zahynul začátkem devadesátých let oblíbený ministr životního prostředí Josef Vavroušek se svojí dcerou. Základním vybavením tu je turistický cepín, mačky a zásoba opatrnosti.

Na jaře jsou známou lyžařsko-turistickou destinací Špicberky. Na tyto polární ostrovy se jezdí na turistických lyžích, s velmi teplým oblečením, vyzkoušeným stanem a puškou na zádech. Bez ní vás sice místní úřady nepustí na krok od letiště, ale můžete si ji tam také za poplatek vypůjčit.

Jako stvořený pro turistické běžky je dlouhý hřeben Bukovských vrchů. Cesta z polsko-slovensko-ukrajinského trojmezí do Dukelského průsmyku vede téměř stále hraničním průsekem ve staletém lese. Za pět dní ho pohodlně zdoláte, i když nebudete mít projetou stopu. Za celou dobu ovšem nepotkáte kromě náhodných pohraničních hlídek jediného člověka, všechny zásoby si povezete s sebou a případné závady na výstroji budete muset vyřešit na místě. Do civilizace je odtud daleko.

Pokud máte trochu více času, zajeďte do ukrajinských Karpat. Hlavní hřeben je skoro stejně vysoký jako Nízké Tatry, ale je daleko mohutnější. Zima je tu sice díky vnitrozemskému klimatu větší než v Česku, ale vzduch je za to suchý a mráz tedy příjemnější. Na dopravu místními autobusy nebo vlaky počítejte raději dva dni. Výstup na hlavní hřeben vám zabere také tolik. Teprve poté se ocitnete na bílých pláních nad mořem lesů. Budou se vám hodit turistické lyže anebo aspoň sněžnice.

 

Co nedělat

* Nedýchejte do spacího pytle, protože by zvlhnul.

* Příliš se na noc neoblékejte, neboť ve spacáku musí zůstat vzduch, který tepelně izoluje.

* Pokud máte spací vak příliš dlouhý, přeložte zbývající část pod nohy. Nebudete muset vyhřívat zbytečné prostory.

* Boty nenechávejte volně ve stanu, ve spacáku nezmrznou.

* Nestavte stan na větrném místě, vítr odvádí nejvíce tepla.

* Pozor na laviny, nejnebezpečnější místa jsou na svazích bez lesa.

* Nenechejte se přes noc zapadat sněhem, protože ze závějí byste se nemuseli vyhrabat. Za silného sněžení je potřeba odhazovat sníh z boků i střechy stanu.

První pomoc

* Stanové kolíky jsou ve sněhu k ničemu. Použijte místo nich lyže, sněžnice, cepíny, batohy, klacky, nebo velké kameny.

* Vařiče se při vaření na sněhu propadají. Kupte si pod ně speciální kovové podložky.

* V prašanu se při stavění stanu propadáte po pás do sněhu. Postavte ho z lyží nebo ze sněžnic.

* Zmrzly vám přes noc boty. Opatrně je rozehřejte nad vařičem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vařič nejen benzinový
Dneska lze používat i plynové vařiče, které mají už z výroby trubičku předehřívání plynu v plameni vařiče (Primus Gravity EF) nebo si to lze udělat domab (např. VAR II + Brunton Stand Stove). Kartuše se může potom obracet dnem vzhůru a potom se spaluje kapalná forma obsahu kartuše. Vyzkoušeno několikrát v zimě a vždy dobré. Na delší výlety nebo při letecké přepravě samozřejmě vede benzin.
 • Autor vonkreuz
 • Datum a čas 6.12.2011 19:57
Reaguj
varic na zimu/Rohace
v "Jak na to" sa pise, ze plyn zamrza. Nezmysel. Co sa tyka pohybu v zimnych Rohacoch, plati zimna uzavera kvoli ochrane prirody. Tito nestastnici si asi tiez precitali na nete, ze tam treba ist http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=5187
 • Autor PK
 • Datum a čas 2.12.2011 18:57
Reaguj
Re: Re: Re: Re: RE: spaní ve dvou
Není to o tom, co si kdo myslí, ale jak to doopravdy funguje. Každý může zkusit sám. Sehnat multiteploměr s pamětí je otázka pár stovek. Záleží na podmínkách, větru, sněhu, vlhkosti, ale i bez kouzelnýho proutku se dá udělat rozdíl i 15 - 20°.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 2.12.2011 14:35
Reaguj
Re: Re: Re: RE: spaní ve dvou
S těmi stupni bych to nepřeháněl. Hlavní výhodou stanu je to že chrání před větrem.
Reaguj
Re: Re: RE: spaní ve dvou
Pěkně, Chobotnice! Jste si to museli užít! :) Nicméně rozdíl teplot stan/venku může být dle podmínek i několik desítek stupňů.
 • Autor Korádo
 • Datum a čas 1.12.2011 16:13
Reaguj
benzinovy varic
V davnych dobach jsme pouzivali benzinak znacky Juwel z DDR. Stal myslim 11.2 marek, tedy asi 34 Kcs. Da se porad koupit, nyni pres eBay, nestoji sice 33 Kcs, ale 40 Eur. I tak je to podstatne levnejsi, nez jine benzinaky, ktere stoji 2x az 4x tolik.
 • Autor pavel
 • Datum a čas 1.12.2011 10:05
Reaguj
Re: RE: spaní ve dvou
Stan zlepší teplotu jen o fous, prej jen o 2°C, zato se kondenzuje vlhko, takže výsledek je možná horší, než širák. Takhle vypadá pořádný táboření v pořádný zimě: http://www.zlatokop.cz/ckz/2004/Dunovsky/report.htm
Reaguj
Ve dvou!
Já teda nevim, ale já si i v zimě nejradši zalezu do brlohu ze dvou spojených spacáků se svojí medvědicí. Drobné ztráty tepla hravě vykompenzuje teplo osoby blízké. Teda, když se moc nevrtí :)))
 • Autor Medvěd
 • Datum a čas 30.11.2011 14:53
Reaguj
Re: Mokrý spacák
Mokrý spacák - špatné odvětrávání. Ve stanu nutno na noc otevřít větrací otvory, hlavně ty nahoře.Používám péřový spacák s gtx potahem zvnějšku, takže jednak málo navlhá, a když už, tak celkem rychle uschne. Stan mám Jurek Mini a větrá dobře, ale některé konstrukce jsou z tohoto hlediska dost na nic.Jinak je třeba omezit vlhkost ve stanu, hlavně při vaření - mít pokličku na hrnci.To s tím vymrznutím funguje dobře, ale jen kdy je skutečně velká zima. Pak je to s vlhkostí v pohodě, ale zase jsou jiné problémy, je třeba mít na to nachystané jídlo, vhodné druhy, chleba předem nakrájený, třeba to postupně vyzkoušet.Žďárák mám jen obyčejný a to je tak na přežití, o nějaké pohodě nemůže být řeč. Zato ve stanu je to luxus a v péřáku lepší než v posteli.PL
Reaguj
Re: Re: Re
Dost možná, že jsi mě Eriko našla. Ozvi se prosím !Kajman
 • Autor Kajman
 • Datum a čas 16.6.2009 23:09
Reaguj
Celkem 23 příspěvků v diskuzi


Drahanská rokle na koloběžce

Drahanská rokle na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Letošní zima přeje letním outdoorovým aktivitám, spíš než lyžím a bruslím. Svezli jsme se tedy na koloběžkách Drahanskou roklí v těsné blízkosti Prahy. Trasa začíná u metra Kobylisy a končí u metra Nádraží Holešovice.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Trojský zámek jako z pohádky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hledání poslední vesnice - přednáška Praha, Leica Přednáší Tomáš Pospěch 24.1. 18:00
Jihozápad USA - diashow Prachatice, Městské divadlo Přednáší Miloslav Martan 25.1. 19:00
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11