
Zimní táboření je čarokrásné

Jen pomyšlení na "to" budí v mnohých posvátnou hrůzu. Rodiče před "tím" varují své dospívající děti. Počítá se, že z "toho" vzniknou ve stáří neduhy. O co jde? Řeč je o přenocování na horách v zimě ve volné přírodě. Ve skutečnosti stačí trochu zkušeností, dobré vybavení a můžete spát kdekoliv jako v mámině peřině.
Stan
Nejpraktičtější je tak zvaná samonosná kopule. Lze ji postavit bez stanových kolíků, odolává větru i padajícímu sněhu. Experti si dokupují sněhový límec, což je pruh látky zamezující sněhu vniknout pod střechu stanu. Příjemný je výklenek na batohy, nebo-li apsida, a předsíňka, kde se dá vařit. Výhodné jsou i dva vchody, protože nocležníci se nemusejí například při odchodu na toaletu přelézat. Stany pro příležitostnou zimní turistiku stojí od pěti do sedmi tisíc korun, speciální vysokohorské deset až dvacet tisíc korun.
Spací pytel
Do zimy se používá jedině mumiový střih bez zipů nebo s jejich pečlivým utěsněním. Dražší spacáky mají příjemné drobnosti jako utahování okolo ramen, polštářek nebo dečku v nohách. Pro dvojice je výhodné spojit dva pytle zipem k sobě a navzájem se hřát.
Pro normální zimní podmínky jsou srovnatelné náplně z peří, dutých vláken i mikrovláken. Pro Himaláje a polární končiny, kde je suchý třeskutý mráz, se používá stále peří. Pozor však na visačky, který není podle nezávislých testů co věřit. Spacák by totiž měl uvádět nejméně dvě teploty okolí: pro přežití (extrém) a pro ideální spaní (komfort). Lepší výrobci přidávají ještě teplotu, kdy už budeme muset spacák rozepnout, abychom se v něm nepotili. Jenže tyto zásady si každá firma vykládá podle svého a záruka je jen u renomovanýcb značek. Zimní spacák pořídíte za čtyři až osm tisíc korun.
Karimatka
Nejdůležitější věc v zimní výbavě! K čemu by byl drahý stan a superteplý spacák, kdybyste leželi přímo na sněhu… Na zimu jsou nejvhodnější samonafukovací matrace, které stačí rozbalit, otevřít jim ventil a počkat, až nasají vzduch. Za pět minut jsou z nich komfortní lehátka. Jejich ceny se pohybují okolo dvou tisíc korun.
Vařič
Na zimní výpravy se nehodí jiný, než benzinový model. Plyn zamrzá a líh je málo výhřevný. Zaplatíte za něj dva až pět tisíc korun. K tomu potřebujete samozřejmě nádobí. Ešus je už zastaralý, vhodnější jsou tenkostěnné hrnce, které neodvádějí tolik tepla. Na sadu si připravte tisíc korun. Na teplé pití vezmete termosku. Dobré modely stoké několik stokorun.
Oblečení
Péřovým bundám odzvonilo. Běžně se používá několik vrstev, které odvádějí pot, ale zároveň nepromoknou. Funkční prádlo (300-1000 Kč/kus) odvádí vlhkost přímo od pokožky, fleecová bunda (1000-3000 Kč) nahrazuje svetr, membránová bunda (4000-10 000 Kč) a kalhoty (3000-8000 Kč) slouží jako pláštěnka i větrovka v jednom. Samozřejmostí jsou rukavice (150-2000 Kč) a kukla (300-1000 Kč).
Obutí
Pevné kožené pohorky jsou spolehlivou klasikou, futro z gore-texu udrží nohy v suchu a horolezecké plastové boty neprotékají za žádných okolností. Nikdy nezapomeňte na návleky, protože pokud vám napadá sníh horem, jsou sebelepší boty k ničemu. Zimní pohory stojí od čtyř do šesti tisíc korun, návleky koupíte za několik stovek korun, nebo si je doma ušijete za pár korun ze šusťáku.
A co dál
Nikdy nezapomeňte na lékárničku, krém na opalování s ochranným faktorem nejméně dvacet, tmavé brýle a náhradní rukavice a ponožky.
Sezona zimního táboření se rozeběhla už v listopadu, ačkoliv ještě nenapadl sníh. Klub českých turistů pořádá v nadcházející zimní sezóně čtyři desítky veřejných víkendových přespávání na sněhu. Do toho se nepočítají uzavřené akce turistických a mládežnických oddílů, soukromé lyžařské výjezdy a trampské potlachy.
Na všech těchto akcích získáte neopakovatelné zážitky, které si budete pamatovat do smrti. Není mnoho tak mystických okamžiků, jako když stojíte pod nekonečně černou oblohou, zíráte na miriády hvězd, okolo křupe sníh, mrazivý vzduch jako by na pár chvil zkamení a civilizace zůstane v údolí hluboko pod vámi.
Zároveň ovšem určitě nezapomenete na prochladlé nohy, čekání na ráno s drkotajícími zuby, studící spacák a zmrzlé boty.
Jako ve škole
Se zimním tábořením je to jako se vším – napřed se ho musíme naučit. Mateřskou školkou projdeme na pionýrských táborech nebo třeba v kempech na dovolené u vody. Tam získáme základní návyky, jak si zabalit batoh, kde se staví stan, co dělat za špatného počasí a vyzkoušíme si, co vydrží naše vybavení.
K základní škole lze přirovnat turistické a skautské oddíly a také zájezdy s dobrodružnými cestovními kancelářemi. Jejich absolventi už vědí, co to obnáší přenocovat ve volné přírodě, v létě na horách nebo dokonce na ledovci, a že na podzim či na jaře můžete znenadání napadnout sníh.
Do tuhého jde při pomyslném středním vzdělání. Spíše plebejské učiliště připomínají zimní trampské potlachy, které bývají pro veřejnost uzavřené, a tradiční turistické zimní srazy, jenž nejčastěji pořádají oddíly Klubu českých turistů. Jde obvykle o víkendové akce s výstupem na nějakou horu a přespáním ve stanech. Pro první seznámení jsou velmi vhodné, protože i naprostý začátečník jednu noc v každém případě přežije, a zároveň od ostatních účastníků načerpá cenné rady.
Střední školu si může zájemce vybrat romantickou nebo sportovní. Na stálých tábořištích se vztyčují kužely indiánských tee-pee, po celé týdny uvnitř hoří ohně a večer se zpívá u táboráků. Nebo malé party vyrážejí do hor a pokoušejí se zdolat jejich hřebenovky se stanem. Na Šumavu a do Orlických hor se takhle jezdí s běžkami, do slovenských hor se sněžnicemi, skialpinistickými lyžemi nebo s cepínem v ruce. Většina účastníků takových akcí jsou přerostlí absolventi dětských skautských, pionýrských a turistických oddílů.
Vysokou školou zimního táboření je stavění iglů, bivakování v záhrabech a přežívání chladných nocí při horolezeckých výstupech. Doporučujeme si takové věci nejprve nastudovat v příručkách, které lze koupit v každém větším knihkupectví, natrénovat si je na dohled od horské chaty a teprve potom je absolvovat naostro pod vedením někoho zkušeného.
Špicberky, Ukrajina, Slovensko…
Nevíte, kam jet a chcete nějaký nápad? Tady je několik tipů:
Ke konci zimy je velmi frekventovaná hřebenovka slovenských Roháčů. Za pěkného počasí ji přejdete za tři dny, ale vánice a mlha tu dokážou rozpoutat peklo, ve kterém je obtížné utéci z hřebene jakoukoliv dolinou. A nezapomínejte ani na velké nebezpečí lavin mimo hlavní hřeben. Vždyť pod sedlem Parichvost zahynul začátkem devadesátých let oblíbený ministr životního prostředí Josef Vavroušek se svojí dcerou. Základním vybavením tu je turistický cepín, mačky a zásoba opatrnosti.
Na jaře jsou známou lyžařsko-turistickou destinací Špicberky. Na tyto polární ostrovy se jezdí na turistických lyžích, s velmi teplým oblečením, vyzkoušeným stanem a puškou na zádech. Bez ní vás sice místní úřady nepustí na krok od letiště, ale můžete si ji tam také za poplatek vypůjčit.
Jako stvořený pro turistické běžky je dlouhý hřeben Bukovských vrchů. Cesta z polsko-slovensko-ukrajinského trojmezí do Dukelského průsmyku vede téměř stále hraničním průsekem ve staletém lese. Za pět dní ho pohodlně zdoláte, i když nebudete mít projetou stopu. Za celou dobu ovšem nepotkáte kromě náhodných pohraničních hlídek jediného člověka, všechny zásoby si povezete s sebou a případné závady na výstroji budete muset vyřešit na místě. Do civilizace je odtud daleko.
Pokud máte trochu více času, zajeďte do ukrajinských Karpat. Hlavní hřeben je skoro stejně vysoký jako Nízké Tatry, ale je daleko mohutnější. Zima je tu sice díky vnitrozemskému klimatu větší než v Česku, ale vzduch je za to suchý a mráz tedy příjemnější. Na dopravu místními autobusy nebo vlaky počítejte raději dva dni. Výstup na hlavní hřeben vám zabere také tolik. Teprve poté se ocitnete na bílých pláních nad mořem lesů. Budou se vám hodit turistické lyže anebo aspoň sněžnice.
Co nedělat
* Nedýchejte do spacího pytle, protože by zvlhnul.
* Příliš se na noc neoblékejte, neboť ve spacáku musí zůstat vzduch, který tepelně izoluje.
* Pokud máte spací vak příliš dlouhý, přeložte zbývající část pod nohy. Nebudete muset vyhřívat zbytečné prostory.
* Boty nenechávejte volně ve stanu, ve spacáku nezmrznou.
* Nestavte stan na větrném místě, vítr odvádí nejvíce tepla.
* Pozor na laviny, nejnebezpečnější místa jsou na svazích bez lesa.
* Nenechejte se přes noc zapadat sněhem, protože ze závějí byste se nemuseli vyhrabat. Za silného sněžení je potřeba odhazovat sníh z boků i střechy stanu.
První pomoc
* Stanové kolíky jsou ve sněhu k ničemu. Použijte místo nich lyže, sněžnice, cepíny, batohy, klacky, nebo velké kameny.
* Vařiče se při vaření na sněhu propadají. Kupte si pod ně speciální kovové podložky.
* V prašanu se při stavění stanu propadáte po pás do sněhu. Postavte ho z lyží nebo ze sněžnic.
* Zmrzly vám přes noc boty. Opatrně je rozehřejte nad vařičem.
Diskuse
Diskuze k článku
Vařič nejen benzinový
- Autor vonkreuz
- Datum a čas 6.12.2011 19:57
varic na zimu/Rohace
- Autor PK
- Datum a čas 2.12.2011 18:57
Re: Re: Re: Re: RE: spaní ve dvou
- Autor Anonym
- Datum a čas 2.12.2011 14:35
Re: Re: Re: RE: spaní ve dvou
Re: Re: RE: spaní ve dvou
- Autor Korádo
- Datum a čas 1.12.2011 16:13
benzinovy varic
Re: RE: spaní ve dvou
- Autor Chobotnice
- Datum a čas 30.11.2011 19:51
Ve dvou!
- Autor Medvěd
- Datum a čas 30.11.2011 14:53
Re: Mokrý spacák
Re: Re: Re
- Autor Kajman
- Datum a čas 16.6.2009 23:09

Co jsou to pivní židle?
Parníkem z Prahy na Slapy
Může se hodit
Nejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Vtáčnik - začátek lezení | Povolení lezení 1.7.-31.1. | 1.7. | ||
Svatý Jan - povolené lezení | Křížová stěna | Povolené lezení 1.7.-31.12. | 1.7. | |
Tour de France | Francie | 1.-24.7. Silniční cyklistika | 1.7. | |
Bitva u Hradce Králové | Hradec Králové | 2.7. | ||
Orient Express | Hlubočky | 2.-6.7. Orientační závod na horském kole | 2.7. | |
Ferratová testovačka | Liptovské Revúce, Dve veže | 2.7. | ||
Letní turistický sraz | Olomouc | 5.-9.7. | 5.7. | |
Smetanova Litomyšl | Litomyšl | 9.6.-5.7. Hudba | 5.7. | |
Mezzalama Skyclimb - běh | Itálie Gressoney | 7.7. | ||
Eurobike - veletrh | Německo, Frankfurt | 13.-17.7. Cyklistika | 13.7. |
Diskuse
kozáci píší (Repinův obraz) | Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků |
kozáci píší | Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků |
čeština se mění a posouvá | Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků |
Pro a proti | Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků |
Pro a proti | Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků |
Lidl | Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek |
Potřebuješ půjčku? | Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek |
Obnovené rybníky na koupání | Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky |
pp široký kámen | Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky |
Botič | Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Svět se klame! Chybí mu p... | milan šupa, 9.6.2022 18:49 |
Re: Střední Čechy turistické | Horydoly , 7.6.2022 11:57 |
Re: Střední Čechy turistické | Horydoly , 7.6.2022 11:54 |
Vesmír na dosah ruky | Horydoly , 7.6.2022 11:51 |
Zveme vás na koloběžkový ... | Horydoly , 7.6.2022 11:45 |
Elektrokoloběžky | Horydoly Open, 24.5.2022 9:52 |
Adam Ondra v magazínu Sport | Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45 |
Táborisko pod Vysokou | Horydoly , 19.5.2022 22:48 |