Hoverla: zimní výprava na Ukrajinu

Hoverla: zimní výprava na Ukrajinu
Jihozápadní stěna Hoverly v mracích.
Autor snímku Юрій Репало - Wikimedia
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Uvádím doslovný přepis deníčku, do kterého jsem si každý večer ve stanu zapisovala dojmy z lyžařského přejezdu nejvyšší ukrajinské hory Hoverla. Spolu s dalšími sedmi skialpinisty jsem putovala přes hory od 25. prosince 1992 do 3. ledna, tedy v době, kdy se Slovensko odtrhlo od Česka.

Hoverla: zimní výprava na Ukrajinu
Pohled z Hoverly na Pietroš.
Autor snímku I.am.wiz - Wikimedia
Jak na to

AKTUALIZACE 2014

Na vrcholu Hoverly je betonový sloup, ukrajinský státní znak (trojzubec, tryzub svatého Vladimíra), kovový kříž a památník s nápisem "Na Goverli zibrani zemlji Tvoji, Ukrajino." Na Hoverle je sebraná Tvoje země, Ukrajino. V obelisku je uloženo 24 schránek se zemí z 24 ukrajinských oblastí (krajů), z Kyjev, Sevastopolu a autonomní republiky Krym.

Nejkratší cesta na Hoverlu

V zimě vede nejkratší cesta na Hoverlu z Lazeščiny. Na náměstí lze najmout taxi a nechat se vyvézt až ke vstupní bráně do zapovědniku. Cesty bývá prohrnutá, ale někdy je sjízdná jen pro terénní auto. Odtud se stoupá podél potoka Lazeščina po žluté turistické značce do širokého sedla mezi Pietroš a Hoverlu a dále po západním hřebeni na vrchol. Návrat vede stejnou cestou. Nalehko se to dá stihnout za jeden den.

Sjezdy na lyžích

Hoverla i Pietroš jsou v zimě silně lavinézní vrcholy. Relativně bezpečné trasy na ně vedou jen po západních hřebenech. Za jistých lavinových podmínek si dobrý lyžař může užít strmých sjezdů po ostrém východním hřebenu Pietroše a jihozápadní skalnatou stěnou Hoverly.

Pozor!

Hory Hoverla a Pietroš patří do přírodní rezervace v rámci chráněné oblasti Karpatski zapovědnik. Platí se do ní nízké vstupné u bran na hlavních přístupových cestách.  

Mapy a turistické značky

V elektronické i papírové podobě jsou dostupné podrobné turistické mapy ve specializovaných mapových obchdech v Česku a také je koupíte bez problémů přímo na místě v turistických centrech pod horami. Průběžně se aktualizuje turistický průvodce Ukrajinské Karpaty z nakladatelství Sky. Průběžně se zahušťuje síť značených turistických cest také díky pomoci Klubu českých turistů. 

Úřady

K cestě na Ukrajinu nepotřebují Češi ani Slováci víza. Nutný je cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce. V případě cesty motorovým vozidlem je nutné, aby řidič vezl s sebou mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu prokazující pojištění. Jestliže se jedná o vozidlo zapůjčené (v malém technickém průkazu je napsáno jiné než řidičovo jméno), je nutné celním a policejním orgánům předložit notářsky ověřenou plnou moc k užívání vozidla s úředním překladem do ukrajinštiny.

Peníze

Na Ukrajině se platí hřivnami. Povinná výměna valut se nevyžaduje. Směnárny a banky s velkou jistotou vyměňují eura nebo americké dolary v menších a co nejnovějších bankovkách. Mince se nepoužívají. Mnoho služeb lze zaplatit také v této cizí měně.

26.12.

Z Košic autobusem za pět dolarů na osobu cestujeme do Mukačeva. První poznatek: Všichni Ukrajinci jezdí sem a tam s obrovskýma taškama. Po nabouchání do busu jsme na hranicích účastni rozcvičky. Všichni ven a všichni musí projít se vším okolo celníků. Pak opět nabouchat vše do busu a hurá na východ. V Mukačevě si steleme na hřišti u nádraží.

27.12.

Brzy ráno se nestačíme rozkoukat, jak tu funguje proces nákupu lístků na autobus a pořadník nástupišť. Ten buď neexistuje, nebo ano, ale vzhledem k odjezdovému řádu visícímu tři až čtyři metry nad zemí v nádražní hale osvětlené jen jednou čtyřicetiwattovou žárovkou není nic čitelné.

Zázrak: chytáme autobus, vejdeme se do něj a během cesty do zakoupené stanice za mrzký peníz se dozvídáme, že jede dál - až do naší stanice pro počátek cesty. Do Kvasů. Za dolar tedy přikupujeme dalších několik desítek (stovek?) kilometrů pro všechny. Máca: "To je dobrý. My tu ujedeme dvě stě kilometrů za cenu jízdy vlakem z Prahy do Karlštejna!" Měníme dolary (1 za 500 kuponů) a jdeme do kopců spát. Noc je plná vzrušení - fouká vítr a nám odlétá tropiko. Naštěstí ne daleko.

28.12.

Pásy skvěle fungují, což nedovedou ocenit běžkaři Máca s Ovečkem. Na závadu je snad jedině to, že silně brzdí i z kopce. Odpoledne začíná foukat a v dáli je vidět asi opuštěná vesnice. Sjíždíme na cestu, kde ještě za sluníčka stavíme stany. Ovečkovi omrzají nohy, kámoš Vojen mu nadává, že si je zahřívá ve spacáku a nevaří. Romantický západ slunce.

29.12.

Přes hluboký sníh, ledový vítr, duny a vrásy stoupáme vzhůru na Šešul. Obrovský studený vítr Vojenovi několikrát sráží batoh při nandavání. Sešoupávám Šešul a vítr mi spouští rýmu. Letící nudle se mi lípla na sklo brýlí a okamžitě zmrzla. V dáli po traverzové cestě vidíme chaloupku. Ubytování v opuštěné salaši vítáme. Večer děláme metrové plameny z našeho sovětského vařiče. Opět božský západ slunce.

30.12.

Informační šum a laxnost k časnému odchodu způsobily ztrátu Mácy a Ovečka. Po několikahodinové jízdě mlhou se jim podaří nás najít a nadávají jako vždy Kubovi. Po celkem vyčerpávající jízdě, kdy se na chvilku otevřel výhled na Hoverlu, stavíme na zasněžené cestě stany. Vojen s Ovečkem zjistili, že už mají málo benzínu, a tak ze zoufalství vaří na ohni. Co naplat - jsou to staří zálesáci. V noci je jako vždy patnáct stupňů pod nulou, ale ve stanu zůstává teplo. Vařič také dokazuje, že je tu jako doma. Tak si dáme nezbytné křížaly a jdeme spát.

Zimní lyžařská túra Kvasy - Pietroš - Hoverla - Luhy.

31.12.

Všichni nechávají stany a spacáky vymrznout a bez věcí jdeme na Hoverlu. Skvělé slunce, sníh, rozhled - paráda. Kluci se snaží na vrcholu vylézt na obrovský sloup, na kterém je z jedné strany nafoukaná metrová vrstva sněhu. Sjezd ze sedla Hoverly je fajn, ale hlavní je nespadnout. Kde bych pak hledala brýle? Kuba sjíždí na lyžích až z vrcholu nějakým kotlem mezi skalami.

Po zabalení stanů odcházíme nejdříve spořádaně podle Vojenova přání po cestě, potom lesem, řekou, přes šutry a vývraty podle Kubova vkusu. Máca řeší sestup po svém: Namířit a kolmo sjet co nejdál. Pak se hlavně zvednout ze závějí sněhu. Kuba láme špičku lyží, ale jede dál. Kolem různých pokusných míst a sledovacích přístrojů místních ochranářů sjíždíme na most přes říčku. Zde důstojně oslavujeme konec roku. Já usnu hned po večeři, kluci okolo ohně pijí nějaký alkohol a žvýkají Mácovu plesnivou vločkovou kouli.

1.1.

Po nezbytné ranní čočce kvůli penězům sjíždíme po projeté lesní cestě do vsi Luhy. Kluci se zářivými duplexy asi budí rozruch mezi místními děvčaty. Na návsi u zavřeného obchodu nás odchytí ochranáři s puškami a povídají něco o pokutě a tak raději odjíždíme pryč. Vesnice navazuje na vesnici, ke studním tu patří vahadla, někde se objeví i auto, televizní anténa, jednou mezi malými domečky monumentální pomník padlým hrdinům s nezbytnou pěticípou hvězdou.

Vesničané jsou jako z Ladových obrázků, na nohou mají válenky, přes hlavu šál. Kluk s kšiltovkou a krátkým kožíškem táhne na dřevěných saních svázaný vánoční stromek. Jezdí tu ruské saně tažené koňmi. Doprava není, a tak si lidé chodí přát i několik kilometrů pěšky. Jsem šokována ženami, které perou prádlo v dírách vysekaných do ledu řeky Tisy. Úmorná cesta nekonečnými vesnicemi je zakončena stopem, který nás postupně všechny pobere a odveze do hotelu v Rachově. Z původních 27 dolarů za všechny jsme se po dohadování s hoteliérem dostali až na 16 dolarů. Nejlepší pokoj je náš. Aspoň trochu se tu topí a okna jsou utěsněná papírovou lepenkou. Vaříme tu na plynových vařičích o sto šest.

2.1.

Po ranním úprku na autobus zcela opačným směrem se dostáváme do autobusu na Užhorod. Bohužel jsme ho stihli! Pro závady na motoru a opravy každých pět minut jízdy jsme se průměrnou rychlostí 18 km/hod přesunuli asi o sto osmdesát kilometrů. Cestou jsem si nakoupili koláčky po dvacetníku. Při klimbání za jízdy nás trochu budila obvyklá zima. V autobusu totiž jako vždy mrzlo. "Já už něvěm, do kakovo čerta, v čem to može byť!" zněla vážná slova montérova.

Kolemjedoucí autobus nás poté naložil i s našimi řidiči a porouchal se naštěstí až v Užhorodu. Odjíždíme již slovenským autobusem přes obvyklou hraniční proceduru do Michalovců a odtud vlakem domů. Jízda vlakem se samozřejmě neobešla bez jemné hádky s paní průvodčí a bez slovních potyček se slovenským panem průvodčím. "Tak mám dojem, že hranice Ukrajiny se přesunula na řeku Moravu," komentoval situaci Vojen.

Hoverla (2061 m). Nejvyšší hora Ukrajiny.

Trasa: Kudy jsme šli?

Kvasy (bus) 535 m - lávka přes Tisu pro pěší, po polní cestě do kopce k osamělému stavení (1. tábor) - stále po cestě přes les na jižní úbočí travnatého hřebenu - podél něj na východ k místu, kde je vidět Šešul, zde se připojuje od severu hřeben vedoucí k Menčolu (2. tábor) - Šešul 1726 m obcházíme po jižních svazích a obrovský amfiteátr objíždíme po vrstevnicové cestě, spíme v opuštěné salaši pod rozsochou hřebene (3. tábor) - překračuje rozsochu a po horní hranici lesa vyjedeme na Pietroš 2020 m, prudkým kamenitým sjezdem po ostré hraně se dostaneme zase do lesa, po cestách víceméně SSV. směrem dojedeme na louky pod Hoverlou (4. tábor) - bez batohů na sever k jižnímu sedlu Hoverly, pěšky na vrchol s křížem (hodily se cepíny nebo mačky!) 2061 m. a zpět, sjezd nejprve po loukách a potom lesem podél potoka, který vede k bývalé klausuře Hoverla, na levém břehu je uzavřená lovecká chatka, přes potok vede lesní silnička s mostkem (5. tábor) - po silničce stále dolů do Luhů, Bohdanu a Rachova.

Mapy

Nejpřesnější mapy v roce 1992 byla předválečné Československého generálního štábu. Nemají sice vrstevnice, ale jejich svahy jsou dobře a srozumitelně šrafované. Při plánování ovšem pozor na měřítka - nejčastěji jsou v 1:200 000, ale mohou se vyskytnout i bizarní historická měřítka jako například 1:28 800 nebo 1:56 000. My jsme předpokládali, že máme mapu 1:100 000 a celou cestu jsme se divili, jak nám to jde pomalu.

Hoverla na lyžích roku 1958.

Přírodní rezervace

Okolí Hoverly je přírodní rezervace (zapovědnik) a teoreticky se zde nesmí tábořit! Kromě dodržování pravidel slušného chování v přírodě je tedy potřeba držet jazyk za zuby a svoji túru nikde příliš nevytrubovat. My jsme to udělali v Luzích a pod nabitou brokovnicí místního ochranáře jsem se těžko vymlouvali. Pomohlo to, že jsme byli Češi, že jsme nadávali na Slováky, že nemáme peníze, že právě jedeme domů, a že s sebou máme děvče. Poté se ovšem zase těžko odmítalo od téhož muže pozvání na novoroční huculské svátky, které trvají několik dní.

Národnostní poměry a jazyk

Zakarpatská Ukrajina patřila v minulém století Maďarsku, Uhrám, Československu, Sovětskému svazu, Polsku a teď je ukrajinská. Přesto však mají místní nejraději Čechy, kteří jim před válkou pomohli k hospodářskému vzestupu a zavedli zde kapitalismus. "Češi sem před válkou zavedli železnici a postavili tady kostel. Tehdy bylo dobře. Rusové po válce roztavili zvon i koleje. Od té doby je tu špatně," říkal mladý lesní inženýr, který pocházel z Bohdanu a měl odtud i předky. "Uhři tady jen bojovali s Poláky, Ukrajinci si nás vůbec nevšímají a se Slováky nechceme nic mít," doplnil ho jeho padesátiletý kolega ochranář s brokovnicí v ruce. Oba byli velmi smutní, že z opětovného spojení s Československem nebude nic, protože Slováci se právě ten den odtrhli od Česka.

Na Zakarpatské Ukrajině se dá domluvit slovanskou hatmatilkou s občasnými rusismy. Opravdu rusky zde ovšem umí málokdo. Oficiálním jazykem je ukrajinština - což je azbuka s pár písmeny z latinky.

V horách žijí Huculové, kteří jsou stejně podsadití jako jejich stejnojmenní horští koně. Zřejmě stejně jako Valaši přišli během středověké kolonizace ze severní Itálie. Na slovensko-ukrajinském pomezí jsou doma Rusíni. Jejich řeč je češtině ještě bližší než slovenština.

Doporučené vybavení

Batoh 60 l, stan, samonafukovací karimatka, vaření (benzínový vařič, nádoby, lžíce, nůž, palivo, závětří, zapalovač), termoska, jídlo a pití, skialpová nebo backcountry výzbroj (lyže, boty, pásy, hůlky), rezervní pásy na lyže, nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty, kukla proti větru, funkční prádlo, péřová bunda, fleecová bunda, rukavice, náhradní oblečení, mapa a busola (GPS), čelovka, lékárnička, mobil, lopata, tmavé brýle, krém proti slunci.

MAPA: Zakarpatská Ukrajina (JPG, 4 MB)

Horydoly.czSlovenské hřebenovky na lyžích

Zimní romantika na východě
Slovenské Rudohorie
Nizké Tatry - východ (Králova hola)
Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok)
Nizké Tatry - západ (Chopok)
Malá Fatra - hřeben na těžko
Malá Fatra - centrální část
Malá Fatra na jaře
Malá Fatra - Belské lúky
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko
Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko
Velká Fatra - Klačianský hřeben
Velká Fatra - Krížňanský hřeben
Velká Fatra - Ľubochnianský hřeben
Vysoké Tatry
Roháče

Okolní hory

UKRAJINA: Zakarpatská Hoverla
POLSKO: Bieszczady - Rawka

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Obyvatelstvo

Huculové a Rusíni se často zaměňují a dnes už je to stejně skoro jedna etnická skupina. Kromě toho tam žili také Lemkové a Bojkové - ty vystěhoval Stalin na novou německo-polskou hranici severně od Krkonoš, Židi - ty zlikvidoval Hitler, Poláci - ty nejdřív likvidoval Stalin, potom Hitler a potom zase Stalin, Ukrajinci - ty bojovali se všemi a všichni proti nim a špatně skončili.

 • Autor Pivoň
 • Datum a čas 27.12.2014 17:18
Reaguj
Nejdřív byli kupóny, pak karbovance a nakonec hřivny. Kurs je teďka něco přes pět korun za jednu hřivnu (prosinec 2004)
 • Autor OndraS
 • Datum a čas 19.1.2005 18:20
Reaguj
Nektere informace jsou nepresne
Na Ukrajine lze taborit vsude, i v zapovedniku, to ze vam nekdo neco rikal byla jen neho snaha z vas dostat nejake penize. V zapovedniku kolem Hoverly je ale oficialni poplatek asi 3 Hrivny za vstup. Pokud budete dostatecne dlouho odmitat tak vas pak nakonec mozna pozve i domu protoze zjisti ze z vas po zlem nic nedostane. Prosim jen jeste vsechny co tam jedou nenechavejte po sobe v horach odpadky ale zase si je odvezte s sebou zpet.Nalezene ceske konzervy a obaly nejsou zrova nejlepsi vizitkou v tak pekne prirode jaka dosud v Karpatech je.
 • Autor Mirek
 • Datum a čas 19.1.2005 13:38
Reaguj
Kdo se odtrhnul?
Fakt je, že mnozí Slováci si myslí, že to Češi se odtrhnuli! Jsou o tom vnitřně přesvědčeni. Druhý fakt je, že demonstrace za odtržení se konaly jen v Bratislavě a ne v Praze. Třetí fakt je, že se to hodilo politikům na obou stranách, zatím co to prostí občané většinou nechápali - na obou stranách.
 • Autor husky
 • Datum a čas 18.1.2005 08:30
Reaguj
Když se Slovensko odtrhávalo od Česka
Co je na tom nejasného?
Reaguj
Skus sa vratit k tej poznamke ze Slovensko sa odtrhlo od Ceska...nejak ju vysvetlit.Mozno Ti len nejak usla
 • Autor zralok
 • Datum a čas 17.1.2005 18:00
Reaguj
Re: Kupóny????
Slovenko sa odtrhlo od Česká?
 • Autor Peter
 • Datum a čas 17.1.2005 16:41
Reaguj
karbovance/kupóny
Myslím, že to bylo buď totéž nebo karbovance byly mezi kupóny a hrivnami...
 • Autor Kuba K.
 • Datum a čas 17.1.2005 11:37
Reaguj
Myslím, že tomu tehdy říkali "karbovance".
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 17.1.2005 10:42
Reaguj
kupóny
Kupóny platily na Ukrajině na začátku 90. let místo národní měny. Nahradily je hrivny. Když jsem byl naposledy na Ukrajině, měnily se hrivny v kursu cca 7,50 UH za 1 USD (Kyjev, květen 2003)
 • Autor Kuba K.
 • Datum a čas 17.1.2005 10:03
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Horolezec, který spadl v Ostrově, zemřel v nemocnici

Horolezec, který spadl v Ostrově, zemřel v nemocnici

ĆERNÁ VDOVA V nemocnici zemřel mladý horolezec, který umístil špatné jištění na pískovcové věži v Ostrově. Bohužel do nekvalitně založené smyčky spadl, ta ho neudržela a on se zřítil 15 metrů na kámen... celý článek

Na Hracholuskách se utopil teenager

Vinaři Hustopečska: Společně nabízíme velký sortiment vína i služeb

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku

CLIMBING GUIDE Kam v létě, v zimě, či na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí nemusí být dost dobré na těžké výstupy, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt skoro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Dračí lodě Telč 27.7.

Diskuse

Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34