Chorvatské hory Biokovo, Velebit, Dinara a Mosor

Chorvatské hory Biokovo, Velebit, Dinara a Mosor
Národní park Paklenica se propadá do tmy, slunce zapadá.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Chorvatské jaro je pro místní turisty nejlepší dobou, kdy vyrážejí na hory. Sníh už roztál i v severních roklích, na jihu ještě není horko, ze sezonních pramenů teče pitná voda a louky rozkvetly modře, červeně a žlutě. 

Chorvatské hory Biokovo, Velebit, Dinara a Mosor
Býk na silnici k vrcholu Sveti Jure (1762 m) v Chorvatsku.
Autor snímku Ondřej Turek

Představujeme čtyři atraktivní pohoří. Pro pěší turisty je ubytování v Chorvatsku před začátkem letní sezony levné. Při tom není těžké najít apartmán, chatu, hotel ani penzion hned na úpatí hor.

Biokovo

Nejvyšší hora Sveti Jure (1762 m). Délka hřebene 36 km.

Biokovo je mohutné vápencové pohoří. Nad Makarskou riviérou se zdvíhá obrovská, nakloněná skalní tabule. Část pohoří tvoří národní park. Do Park prirode Biokovo se platí vstupné, ale pouze v případě použití hlavního vchodu v sedle Staza

Pohoří Biokovo se táhne v délce 36 km od sedla Dupci do údolí řeky Neretva. Někdy k němu bývá přiřazován ještě horský masiv Rilic nad Makarskou.

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Když je počasí jasné a vzduch čistý, bývá z Biokova vidět přes Jaderské moře do Itálie. Ze Sveti Jure se ukazuje italské Monte Gargano, vzdálené 252 kilometrů, a na obzoru lze zahlédnout ještě vzdálenější Apeniny.

Turistické značky vedou jen na některé vrcholy a částečně protínají také svahy nad mořem. Na nejvyšším vrcholku Sveti Jure stojí televizní věž vedle kapličky svatého Jiří, která byla přesunuta roku 1964 z vrcholu kvůli telekomunikačnímu zařízení. Vede sem silnice sjízdná autem za mýto nebo na kole zdarma. Každý rok se tu poslední sobotu v červenci koná pouť. Další prvotřídní rozhledové vrcholy jsou Sveti Ilja (1640 m), Borovac (1400 m) a Stropac (1450 m), kam vedou pěší turistické cesty. Oblíbený a lehce dostupný je Vošac (1422 m), z něhož je krásný výhled na moře a Makarskou riviéru.

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Opouštět značené cesty se nedoporučuje ze dvou závažných důvodů: Terén je velmi komplikovaný a nepřehledný, dá se v něm lehce zabloudit a návrat není jednoduchý. Zároveň je povrch porostlý trnitým křovím, které místy tvoří neprostupné plochy.

Cyklisté by neměli jezdit jinde, než po asfaltových silnicích, případně po makadamových lesních svážnicích. Jinde hrozí proříznutí pneumatik od ostrých vápencových skal či propíchnutí ostrými trny.

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Nezapomeňte s sebou mapu a hlavně dostatek vody! Zdejší záchranáři evidují každý rok turisty, kteří zemřou na dehydrataci. Výstupy na nejvyšší vrcholy mají převýšení okolo 1700 metrů, stoupá se na ně celý den a pod spalujícím sluncem je potřeba vypít několik litrů vody, kterou si nesete s sebou! Na celém Biokovu neteče žádný stálý vodní tok a prameny v horách jsou jen občasné. 

Biokovo má tři vegetační stupně. Jižní úbočí nad mořem je porostlé bujnou vegetací do výšky zhruba 350 m n.m. Střední stupeň jsou skalnaté svahy porostlé nízkými pichlavými keři či horskou trávou nebo mechem do výšky 1000 m n.m. Hřebeny a vrcholy tvoří vysokohorský kras s rozsáhlými krasovými poli, škrapy a závrty.

Krajina i příroda se velmi liší na jih a na seber od hlavního hřebenu. K moři klesají svahy velmi strmě a jsou bohatě porostlé. Na severu se pozvolna snižují a jejich porost je velmi chudý.

Zatímco dole rostou cypřiše a olivy, v nejvyšších patrech uvidíte alpinské květiny jako zvonky a hořce. V lesích žijí všechny druhy vysoké zvěře, vlci a medvědi. Kamzícií sem byli dovezeni před sto lety z Alp, rozmnožili se a dobře se jim daří. Pro Středoevropany je nezvyklé velké množství hadů nejen na zemi a pod zemí, ale také ve větvích stromů. 

Horydoly.czDOPORUČUJEME: Tři nejvyšší vrcholy na kole

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Velebit

Nejvyšší hora Vagansji vrh (1758 m). Délka hřebene 100 km. 

Velebit je výrazné vápencové pohoří na jaderském pobřeží. Zvedá se jako obrovská hradba nad přístavem Zadar. Pro milovníky horské turistiky má Velebit velkou výhodu, neboť si vyberou z nabídky apartmány v Chorvatsku a mají blízko k moři i do hor.

Hodně se tu v historii válčilo. Naposledy po rozpadu Jugoslávie při srbské invazi do Chorvatska (1991-1995). Dodnes jsou některá území na sever od hlavního hřebene označená jako nepřístupná kvůli minám. Turisté musí brát zákazy vstupu vážně!

Velebit je nejrozlehlejší chorvatské pohoří. Měří na délku 145 km a roztahuje se do šířky až 100 km. Táhne se od sedla Vratnik ke kaňonu řeky Zrmanja.

Po hlavním hřebenu vede Velebitski planinarski put. Souběžně s ním po bočních hřebenech přichází několik dalších značených tras. Napříč dlouhým pohořím však přecházejí jen dvě silnice a tři turistické značky. Krajina odvrácená od moře je téměř nedotčená, zalesněná a turista tam nepřijde, jak je rok dlouhý. V celém Velebitu je otevřených 10 horských chat.  

Paklenica, Chorvatsko.

Národní park Severní Velebit mezi sedly Vratnik a Veliki Alan je místy velmi divoký, protože se jedná o vysokohorský kras. Lokalita Rožanski kukovi je ukázkový skalní labyrint. Lukina jama je jedna z nejhlubších propastí světa a byla zatím prozkoumána do hloubky 1392 m. Velebitská botanická zahrada pod horou Zavižan leží známá soustřeďující veškerou flóru Velebitu.

Střední Velebit mezi sedly Veliki Alan a Oštarijska Vrata je přírodně nejcennější. Úzké údolí Štirovača je přírodní rezervace. Na hřebeni se vypínají nejkrásnější výhledové vrcholy Šatorina (1624 m) a Bačic kuk (1304 m).

Jižní Velebit je nejvyšší částí celého pohoří, ačkoliv se na konci snižuje až klesne do sedla Mali Alan a kaňonu Zrmanja. Kromě nejvyšší hory Vaganski vrh (1758 m) stojí za návštěvu její nepříliš vzdálený souputník Sveti Brdo (1753 m).

Paklenica, Chorvatsko.

V jižní části Velebitu se rozkládá poněkud stranou nejvyšších hor národní park Paklenica. Je velmi populární, protože je dobře přístupný. Platí se do něj vstupné. Zahrnuje bizarní vápencové vrcholy, dva hluboké kaňony a unikátní přírodu. Pro horolezce je chorvatským číslem 1, neboť v malém a dobře dostupném území je zde k dispozici mnoho klasických horských výstupů, bezpečných směrů pro rekreační horolezce i těžkých sportovních cest.

Horydoly.czHOROLEZECTVÍ: Velebitaški smer v Paklenici

Paklenica, Chorvatsko.

Ve Velebitu teče velmi málo povrchových potoků a prameny často vysychají. Voda totiž skrze vápencové pukliny mizí do podzemních jeskyní, kde tvoří ponorné řeky. Ty se pak vlévají do moře jako podmořské vyvěračky.

Erbovní květinou je degenica velebitica, která roste na vrcholu Plan. Ve vrcholových partiích hojně rostou, stejně jako ve vápencových Alpách, azalky, rododendrony a protěže. Díky tomu, že jste na jihu, ucítíte nádhernou vůni. Na horských loukách roste šalvěj a směska nepopsatelně vonících bylin.

Zvířata ve Velebitu oceňují spíš znalci, než běžní návštěvníci. Někteří brouci a motýli žijí jen zde. Medvědy turista potkat nechce. A to samé lze říci i o jedovatých hadech, kteří se vyhřívají na bílých horkých skalách.

Paklenica, Chorvatsko.

Dinara

Nejvyšší hora Sinjal (1831 m). Délka hřebene 60 km.

Dinara je srdcem Dinárských hor, komplikovaného horského systému, který zasahuje celý sever Balkánu. Dinara v Chorvatsku tvoří státní hranici s Bosnou a Hercegovinou.  

Táhne se od průsmyku Derala k průsmyku Vaganj. Oba se nacházejí na bosenském území a jsou sjízdné autem. Nejvyšší hora Chorvatska Sinjal (1831 m) není nejvyšší vrcholem pohoří Dinara. Tou je Veliki Troglav (1913 m) na území sousedního státu, Sinjal je až šestý nejvyšší vrcholek Dinary, byť jen o pár metrů. Za to má nezaměnitelný a zdaleka viditelný tvar obrovského bochníku. 

Chorvaté nijak nelpí na svém nejvyšším bodu. Turista tam objeví jen betonový hranol s namalovanou chorvatskou vlajkou a schránku s vrcholovou knihou a razítkem. Cesta sem není náročná, vede po loukách a starých pasteveckých stezkách, místy upravených pro snadnější chůzi. Z vrcholu je nádherný výhled na celé pohoří i dolů do roviny na obrovské Perucko jezero.

Celé pohoří Dinara je vápencové. Jeho geomorfologie je považována klasickou ukázku krasové krajiny. Usazené vápence postupně rozpouští voda a tvoří se zde všechny myslitelné krasové útvary - suché krasové doliny, závrty, škrapy, polje, ostré hřbety, voda se propadá do nitra skal, kde jsou propasti, krápníkové jeskyně, podzemní řeky, které vycházejí na povrch vyvěračkami na úpatí hor.

Turistické více či méně značené cesty vedou po hlavním hřebeni nebo v jeho těsné blízkosti. Údolí a úbočí pod hřebenem jsou neobydlená a bez cest. Příčně překonat pohoří Dinara je možné jen přibližně v polovině mezi vrchy Sinjal a Troglav, nebo daleko na jihu v lokalitě mezi Kekezov umac a Vladovin umac.

Mosor

Nejvyšší hora Veliki Kabal (1339 m). Délka hřebene 25 km.

Malé vápencové pohoří Mosor je snadno dostupné ze přístavu Split.

Táhne se od sedla Klis, ve kterém stojí stará pevnost nad Splitem, k řece Cetina, jejíž kaňon obkružuje východní polovinu hor. Mosoru dominuje hlavní skalnatý hřeben. Stal se kolébkou dalmatského horolezectví, neboť vysokohorští turisté, horolezci a jeskyňáři ze Splitu sem chodí na túry už téměř sto let. 

Kromě pevných skal bez vegetace k tomu přispívají prameny. Není jich moc, ale na rozdíl od ostatních vápencových pohoří jsou bohaté na vodu a nikdy nevysychají. Turisté se z nich mohou napít a doplnit vodu na další cestu. 

Na Mosor vede mnoho cest, ale jen nekteré jsou značené. Doporučuje se značky pečlivě sledovat. Pokud značku ztratíte, raději se vraťte a najděte správnou cestu. Ostatní stezky buď končí ve skalách nebo v lese, případně vedou do jiných nesnází.

V celém Mosoru jsou v provozu tři horské chaty. Jedna je obsluhovaná a dvě jsou pouhé útulny k pořespání pod střechou.

Nejoblíbenější výlet vede k Vickovu stupu na Mosoru, což je maličká kovová chatka v podobě desetiúhelníku o průměru 2 metry. její poloha umožňuje rozhled na všechny strany. Působivý je zejména výhled směrem k Sinji na bezútěšnou kamenitou pustinu. Na nejvyšší vrch Veliki Kabal je to odtud po hřebeni půl hodiny chůze. 30 minut. Pod vrcholem se vstupuje do jeskyně M. Gajna. 

Vstavač.

Milovníci přírody ocení drobnější zvířata a rostliny, které mohou zahlédnout. Ne každý je samozřejmě nadšený, když uvidí jednokvítek velekvětý, vítečník sítinovitý, šalvěj, myrtu nebo pelyněk. Natož pak modroušek dinárský nazývaná mosorsko zvonce. Případně místní formy habru, jasanu, dřínu nebo jilmu. Věřte ale, že je povznášející znát nejdůležitější horské rostliny, kterých je právě na Mosoru obrovská druhová rozmanitost. 

Na skalách lze potkat ovci tlustorohou a kamzíka. V říši věčné tmy žije macarát jeskynní bez očí, na cestě je možné vidět vzácného mloka, tchoře či jestřába. Vlka a prase nejspíš neuvidíte, ale buďte si jisti, že oni o vás vědí moc dobře. 


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dinárský kras - obrovský problém s vodou

Dřív jsme tam několikrát byli v různých pohořích (Velebit, Prokletije, Durmitor) ale všude byly obrovské problémy s vodou. Prý i ty zbylé prameny, které jsme tam měli před 30-40 lety, už vyschly. Jsou to zprávy od těch které jsem tam poslal, že je tam krásně. Tak nevím jestli bych tam dneska ještě někdy někoho poslal.

  • Autor PK
  • Datum a čas 13.4.2022 16:49
Reaguj
Dinárský kras

Dinárský kras zná jenom někdo, a při tom je to krásná divoká krajina. Chození je tam na 10 životů a ještě nestihnete všechno. Doporučuji všema prstama.

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 13.4.2022 12:42
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

DEŠTNÉ Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

TEST Lezečky Triop Start

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Americký severozápad - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 1.12. 19:00
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.

Diskuse

tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38