Chorvatsko - tři nejvyšší vrcholy na kole

Chorvatsko - tři nejvyšší vrcholy na kole
Vidova gora: Tento vrchol byl pro cyklistu snadným úlovkem.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Nejvyšší chorvatská hora je Sinjal (též Dinara) v Dinárském krasu u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Její nadmořská výška je 1831 metrů. Dostanou se na ni jen pěší turisté. Na kole je sjízdná hned druhá hora Sveti Jure, která dosahuje výšky 1762 metrů nad mořem. Každý cyklista si ale může v Chorvatsku vybrat nejvyšší hory jednotlivých pohoří, ostrovů nebo třeba regionů.

Přinášíme tři tipy na chorvatské "nejvyšší" hory, na jejichž vršky se dá vyjet na kole.

Sveti Nikola

Nikola je nejvyšší horou oblíbeného chorvatského ostrova Hvar se stejnojmenným letoviskem.

Vévoda horského hřebene, jež se táhne po celé délce ostrova, trůní na jeho západní polovině. Průvodci i slovinská mapa chorvatského pobřeží mu přisuzují 628 metrů nad mořem. Razítko, které naleznete u vrcholové kaple však jasně praví: "Sveti Nikola 626 m."

Hvar, Chorvatsko.

Na vrchol se vydáme z přístavu Vrboska nebo městečka Stari Grad, odkud neomylně zamíříme do obce Vrbanj. Sledujeme makadamovou cestu (ačkoli mapa udává zpevněnou komunikaci) jihozápadním směrem. Posledních několik set metrů k malému parkovišťátku se starou borovicí je k radosti automobilistů i cyklistů vybetonováno. Kola většinou zůstávají zde.

Hvar, Chorvatsko.

Následuje totiž dalších několik set metrů hřebenové túry, tentokráte nesjízdných. Kolem bílého kříže procházíte až k samotnému vrcholu s kaplí.

Výhledy, jež se vám otevřou, jistě oceníte. Téměř kolmá skalní stěna spadá jižním směrem k malebné vísce Sveta Nedjelja. V dálce můžete obdivovat další chorvatské ostrovy Vis a Korčulu. Když svou pozornost obrátíte opačným směrem, k severu, zahlédnete Brač s Vidovou gorou, na kterou se také vypravíme.

Hvar, Chorvatsko.

Vidova gora

Nejvyšší hora ostrova Brač a zároveň všech dalmatských ostrovů.

Z některého z přístavních městeček na severu se vypravíme do obce Nerežišća. Odtud snadno překonáme zhruba devítikilometrový úsek po novém asfaltu až k vrcholovému restauračnímu zařízení.

Ačkoli jsme vyráželi z pobřeží, tedy takříkajíc od nuly, poslední kilometry příjemně překvapí jen velmi pozvolným stoupáním a překonáním několika málo zbývajících vrstevnic. Mapa i razítko se tentokráte shodují na nadmořské výšce 780 metrů.

Příkré jižní svahy spadají k moři. V jejich zákoutích se choulí známé přístavní městečko Bol. Oceníte nádherné výhledy na Hvar, které si přímo říkají o vrcholovou fotografii. Možná tady budete mít i možnost obrazově zachytit start pestrobarevného paraglidera nebo rogalisty.

Brač, Chorvatsko.

Sveti Jure

Do třetice se vypravíme na druhou nejvyšší horu Chorvatska, zároveň nejvyšší vrchol pohoří Biokovo a také dalmatského pobřeží. Měří 1762 metrů.

Vyrazíme z oblíbeného pobřežního letoviska Makarska. Na východním konci obce odbočujeme vlevo, jak jinak než do kopců. Po necelých pěti kilometrech narazíme na této silnici druhé třídy na ostrou levou odbočku.

 

U ní stojí strážní budka se závorou. Přísný vrátný a strážce národního parku v jedné osobě od vás ochotně vybere 35 kun na osobu bez ohledu na to, jste-li tu pěšky, na kole či vozem. Následuje 21 kilometrů ne vždy zrovna mírného stoupání. Serpentiny po pěti kilometrech vystřídá klikatící se hřebenovka mezi úchvatnými drobnými vrcholy a údolíčky.

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Cestou potkáte hospůdku a volně pobíhající koně. Poslední kilometry patří k nejnáročnějším. Stoupající cesta zařízlá do strmých srázů, nepřehledné zatáčky, v nichž se vyplatí přemýšlet nad tím, co člověk udělá, vyřítí-li se z některé z nich protijedoucí auto.

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Silnice začíná stále více připomínat kolmici, poslední úsek se mění v náročnou serpentinu. Ještě několik desítek šlápnutí pomocí naprosto zdřevěnělých stehen a lýtek, ještě několik posledních kapek potu si najde cestu síťovinou v helmě a dopadne na ohmataná řidítka a pak – zklamání. Nestojí tady restaurace.

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Na samotný vrchol se nedostanete. Stojí tam vysílač obehnaný plotem. Kaple o několik výškových metrů níže není architektonickým ani jiným skvostem. Není tu ani razítko. Proč byste sem tedy měli šlapat? No přece kvůli tomu úžasnému, několik desítek kilometrů dlouhému sjezdu!

Sveti Jure (1762 m). Biokovo, Chorvatsko.

Horydoly.czČTĚTE O PĚŠÍ TURISTICE: Biokovo, Velebit, Dinara a Mosor

Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Světový pohár v maratonu horských kol startuje na Costa Blanca

Světový pohár v maratonu horských kol startuje na Costa Blanca

Už jen pár týdnů zbývá do prvního ročníku závodu horských kol Hero Costa Blanca, který bude zároveň startem Světového poháru Hero UCI Cross-Country Marathon 2026. Trasa je dlouhá 82 km a převýšení... celý článek

The 2026 Hero UCI Marathon World Cup Kicks off on the Costa Blanca

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

The 2026 Hero UCI Marathon World Cup Kicks off on the Costa Blanca

The 2026 Hero UCI Marathon World Cup Kicks off on the Costa Blanca

Just a few weeks to go until the Hero Costa Blanca’s first edition, which will also double as the start of the 2026 Hero UCI Cross-Country Marathon World Cup. The route
Světový pohár v maratonu horských kol startuje na Costa Blanca

Světový pohár v maratonu horských kol startuje na Costa Blanca

Už jen pár týdnů zbývá do prvního ročníku závodu horských kol Hero Costa Blanca, který bude zároveň startem Světového poháru Hero UCI Cross-Country Marathon 2026. Trasa je dlouhá 82 km a převýšení
Bikero spadl do insolvence

Bikero spadl do insolvence

Cyklopshop Bikero je v insolvenci. Po síti kamenných prodejen a internetových obchodů zůstaly dluhy ve výši 71 milionů korun.
Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Pod novým názvem, v obměněném složení, ale stále s nejvyššími ambicemi vstupuje do nové sezony nejúspěšnější český cyklistický tým současnosti, Kasper Crypto4me. Jeho cílem je letos zaútočit na sedmý titul mistra České
Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

BOSCH Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 3.-4.2. Cestovní ruch 3.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 5.-8.2. Turismus a karavaning 5.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 6.-8.2. 6.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 10.-12.2. Cestovní ruch 10.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.

Diskuse

článek Kuba Turek, 31.1.2026 22:21, 2 příspěvky
článek Pišišvor, 30.1.2026 21:20, 2 příspěvky
Inu Honza, 29.1.2026 20:39, 1 příspěvek
Klaus a jeho pohůnci Petr, 29.1.2026 11:01, 1 příspěvek
Lavinovy airbag Michael Beranek, 28.1.2026 17:47, 53 příspěvků
Sjezdovka Gruber-Familie Šlojíř, 28.1.2026 8:36, 1 příspěvek
??? Honza, 26.1.2026 19:25, 1 příspěvek
svatá prostoto Kladivo, 26.1.2026 11:22, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 53 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 53 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55