Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě
Pomník seskoku parašutistů operace Anthropoid v roce 2015.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

NOVÉ FOTKY Nikdo by se nechtěl ocitnout na tak špatném místě, jako výsadkáři Anthropoid 29. prosince v noci 2:24 hodin. Omylem byli vysazeni na zasněžené pole, vidět na ně bylo zdaleka, ale oni sami nevěděli, kde jsou. Teprve když dorazili do kostela svatého Václava v nejbližší vesnici Nehvizdy, dozvěděli se, že neseskočili podle plánu u západočeské Plzně, ale nedaleko středočeských Čelákovic. 

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě
Pomník seskoku parašutistů Anthropoid v roce 2020.
Autor snímku Magda Suchá
Jak na to

Jednoduchý pomníček seskoku výsadku Anthropoid byl instalován v roce 2010. Bohužel je na ošklivém místě a o pietě nemůže být řeči. Hned za ním se zařezává do terénu Hradecká dálnice a neustálý hluk ruší návštěvníky. Oplocení dálnice nezakryjí hřbitovní túje ani buxus. Proti pomníčku stojí bouda podzemního produktovodu (původní zahradnická bouda stála jinde), nad ní se táhne trasa elektrických drátů. V dálce přes pole jsou vidět průmyslové sklady.

Operace rotmistrů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše měla jediný cíl: zabít zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tento muž patřil na třetí příčku nacistické hiearchie, naplánoval vyvraždění židů v celé Evropě, byl duchovním otcem koncentračních táborů a do Čech nastoupil, aby je zpacifikoval a zároveň připravil Slovanům osud velmi podobný jako Židům.

Přes komplikace, omyly a potíže Gabčík s Kubišem svůj úkol splnili. Přišli poté o život spolu s tisícovkami lidí, kteří jim v tom vědomě i nevědomky pomohli.

Paradoxem samotného seskoku u Nehvizd bylo, že válku přežil zahradník Antonín Sedláček, nedaleko jehož zahradní boudy parašutisté dopadli na zem. V domku uprostřed polí si ještě tu noc schovali padáky a diverzní materiál, pro který se později vrátili a na několikrát ho dopravili do Prahy.

Letecká navigace? Kompas, mapa a dobré oči

Proč seskočili oba parašutisté výsadku Anthropoid právě na otevřené pole v Polabí? Tehdejší letecká navigace byla závislá na počasí. Navigátor musel neustále propočítávat směr větru, rychlost letu a vše kontrolovat s kompasem, mapou a výškoměrem. Jenže něco jiného bylo civilní létání, obtížnější byly bojové lety se stíhačkami a bombardéry a úplně jiná úroveň byla potřeba pro dálkový let nad nepřátelské území.

VIDEO Pomník seskoku Anthropoid u Nehvizd

Tady jsou základní podmínky, které ovlivnily výkon leteckého navigátora. Připomeňme, že pokud je vezmeme v úvahu, byla jeho trefa excelentní.

Do bombardovacího letadla Handley Page Halifax nastoupily na anglickém letišti Tangmere tři českoslovené výsadky v počtu 2 + 2 + 3 muži. Britská posádka bombardéru odstartovala ve 22 hodin na noční let, jehož cíl dostala jen velmi krátce před odletem. Nikdo navzájem nevěděl, proč a kam přesně letí. Konspirace byla důsledně dodržena.

Navigátor i velitel letadla věděli, že letí na hranici doletu svého stroje a že na místě nebudou mít mnoho času hledat cíl.

Po čtyřech hodinách letu nad nepřátelským územím se ocitli nad Čechami. Bombardér se snesl níž, aby bylo vidět na zem. Bohužel hluboký sníh znemožnil v noci vizuální orientaci.

Ve 2:24 hod u Nehvizd byl vysazen desant Anthropoid. Ve 2:37 hod mezi Poděbrady a Městcem Králové vyskočil desant Silver A. Ve 2:56 hod u Kasaliček nedaleko Přelouče opustil letadlo poslední desant Silver B.

Nehvizdy.

Gabčík s Kubišem tedy seskočili poblíž hřbitova obce Nehvizdy, přičemž plánovaným místem seskoku byly 100 kilometrů vzdálené Ejpovice u Plzně.

Doprava

K pomníčku se lze dostat nejlépe na kole. V okolí nevede žádná turistická značka ani cyklostezka.

Z nádraží Čelákovice nebo nádražíčka Mstětice dojedeme po vedlejších silničkách do městyse Nehvizdy. Na návsi u hlavní silnice stojí kostel svatého Václava s farou, kde se parašutisté doptali, kam vlastně dopadli.

Nehvizdy.

Kubiš s Gabčíkem půl roku po výsadku v Protektorátu Čechy a Morava provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tuto událost připomíná pomníček před obecním úřadem.

Nehvizdy.

Po silnici pokračujeme směrem na Horoušany. Hned za dálničním nadjezdem odbočíme doprava po asfaltové silničce bez provozu. Na odbočení můžeme zahlédnout směrovku k pomníku Anthropoid. Po 1,5 km jízdy po asfaltce mezi dálnicí (po pravé ruce) a polem (po levé ruce) uvidíme obslužnou budovu produktovodu a proti ní pomník seskoku.

Pokud se nechceme vracet, pokračujeme dál podél dálnice ke zrušené železniční vlečce do bývalé cihelny. Přejedeme koleje a najdeme vyšlapanou cestu přes pole, která nás dovede k areálu skladů supermarketů Penny v Jirnech. Po silnicích pokračujeme na nádraží v Klánovicích nebo Úvalech.

Z Čelákovic přes pomník seskoku parašutistů Anthropoid do Úval je to podle zvolené trasy 15 až 17 kilometrů, většinou po vedlejších silnicích.

INFORMACE: tabule u pomníku seskoku parašutistů Anthropoid
Kliknutím otevřete velký obrázek. REPRO: Mates

Horydoly.cz Atentát na Reinharda Heydricha

FOJTÍK: Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Vopálka
FOJTÍK: Muži odplaty
FOJTÍK: Kde byl spáchán atentát na Heydricha (VIDEO)
FOJTÍK: Rekonstrukce atentátu na Heydricha (VIDEO)
LUDKOVÁ: Zde se psaly dějiny našeho národa
BERÁNEK: Parašutisté se ke svobodě neprostříleli
BERÁNEK: Malý ale eficientní koncentrák Mauthausen
BERÁNEK: Jaroslav Čvančara Anthropoid
BERÁNEK: Čeští historici přednášeli o Heydrichiádě v Basileji
NYKL: Česká socha vítá v Mauthausenu 
TUREK: Absurdistán: Ukradli jste nám fotky Gestapa
TUREK: ČSSD a Marksová-Tominová jsou eklhaft a chucpe
PECHANEC: Parašutisté operace Anthropoid se vrací


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Čtěte knihy o výsadku Anthropoid a atentátu na Heydricha z knihkupectví Kosmas:

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Rotmistr Gabčík byl Josef.

Jakube

možná že jsem se špatně vyjádřil, není to kritika.

Jistá část dnešní generace se na to dění tenkrát dívá s jistým despektem. A mnohé to vůbec nezajímá. A i generace dětí, těch kteří to zažili na vlastní kůži, se  z části k tomu staví jaksi odmítavě.

Parašutisté se pohybovali po Praze, bydleli u různých sympatizantů a když před lety vznikl  nápad dát na ty domy kde bydleli vzpomínkovou desku tak většina majitelů domů to odmítla. Tak o tom si člověk může myslet mnoho.

Reaguj
Rotmistr Gabčík byl Josef.

Jirka Šťastnej k tomu píše na Facebooku: Každý rok se tam dělají na výročí seskoky výsadkářů.

Reaguj
Rotmistr Gabčík byl Josef.

Nooo... dnešní generace... Matesovi bylo v době, kdy psal článek a fotil první fotky asi před 10 lety okolo 20 let. Druhou část fotek jsem později fotil já, když mi bylo přes 50 let. A poslední fotky letos fotila Magda, které je hodně přes 80 let :-) 

Reaguj
Rotmistr Gabčík byl Josef.

 

Je prima,že si někdo všimne jak se dnešní generace staví k velikánům našich dějin, k hrdinům, kteří v zoufalé době i přes to, že jim bylo jasné, že jim hrozi smrt, uskutečnili čin, který v té době pozvedl morálku společnosti. Věděli, že nejspíše při svém úkolu zahynou – a také opustili hrdě a čestně tento svět.

Rotmistr Gabčík byl Slovák, to historici vědí, byl pokřtěn jako Josephus a ve všech osobních dokumentech je psán česky ale jako Josef, na rozdíl od slovenského jména Jozef.. Také se všude podepisoval jako Josef. Přesto mnozí, aby společnost „poučili“, že šlo o Slováka, viz na př. nápis na památníku, tak ho pišou  se Z. To je špatně, mělo by se respektovat to, jak se on sám psal a podepisoval. Znalí historici ho všíchni uvádějí jako Josefa.

Reaguj
Události v Nehvizdech 1941

Jsem vnuk p. Sedláčka Antonína z Nehvizd. Odkaz :

https://www.armyweb.cz/clanek/konec-stvury-heydricha-muj-deda-byl-pri-tom

To je skutečná fotka Sedláčka Antonína z Nehvizd:

Reaguj
nepřesnost

Děkujeme za upozornění. Samozřejmě letěly společně tři desanty v počtu mužů 2+2+3. Chybku jsme opravili.

Reaguj
nepřesnost

Do bombardovacého letadla Handley Page Halifax nastoupili na anglickém letišti Tangmere tři českoslovené dvoučlenné výsadky???

Co Silver A? Něco si o to přečtěte

  • Autor TP
  • Datum a čas 25.12.2018 23:14
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Na flanderských polích

Na flanderských polích

Vzpomínka na padlé vojáky připadá na 11. listopad. V tento den roku 1918 po páté hodině ráno ve vlakovém vagonu u Compiégne podepsali zástupci dohodových mocností Francie a Velké Británie smlouvu o zastavení palby... celý článek

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě

Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě

Gabčík a Kubiš: pomník na nejošklivějším místě

NOVÉ FOTKY Nikdo by se nechtěl ocitnout na tak špatném místě, jako výsadkáři Anthropoid 29. prosince v noci 2:24 hodin. Omylem byli vysazeni na zasněžené pole, vidět na ně bylo zdaleka,
Ostrý štít (2360 m) Vysoké Tatry

Ostrý štít (2360 m) Vysoké Tatry

Ostrý štít sehrál obrovskou roli v tatranském horolezectví. Byl považován za poslední nevylezený vrchol ve Vysokých Tatrách. Nikdo z tehdejší elity se na něj nemohl dostat. Brousil si na něj zuby mnohý
Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!

Na dušičky pamatujme, z očistce jim pomáhejme!

Na Dušičky vystupují duše z očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků naplní olejovou lampu máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Večer se příbuzní nebo přátelé postříkají studeným mlékem,
Na flanderských polích

Na flanderských polích

Vzpomínka na padlé vojáky připadá na 11. listopad. V tento den roku 1918 po páté hodině ráno ve vlakovém vagonu u Compiégne podepsali zástupci dohodových mocností Francie a Velké Británie smlouvu o zastavení palby

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Kolem světa Praha, Letňany 27.-28.11. Cestovatelský festival 27.11.
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 5 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36