Grázl všech grázlů
AKTUALIZACE Nejslavnější lupič na území Česka a Slovenska nebyl Babinský z Prahy, Žižka z Trocnova, Jánošík z Terchové ani Nikola z Koločavy. Stal se jím Johann Georg Grasel z Nové Bystřice. Nic vám jeho jméno neříká? Nedokážete na mapě najít jeho rodiště?
Okolo Nové Bystřice, kde grázl Johann Georg Grasel žil a loupil, vede naučná turistická stezka dlouhá 29 km. Začíná na náměstí u informačního centra, obejde obec, na třinácti zastaveních informuje o místních zajímavostech, a zase se vrací.
Mapa Graselovy stezky okolo Nové Bystřice:
Další Graselovy stezky jsou vyznačené okolo obcí Slavonice (Česko), Dobersberg (Rakousko), Nové Syrovice (Česko) a Vratěnín (Česko).
Pozapomenutý Johann Georg Grasel zanechal příštím generacím slovo "grázl." Byl popraven přesně před 200 lety ve vídeňských kasárnách. Na jeho popravu se přišlo podívat šedesát tisíc lidí.
Nuzné poměry
Jeho pověst sahala po celých Čechách, Moravě i Rakousku tak daleko, že jméno se stalo synonymem pro zločince.
Syn žebračky a rasa žil v chudinské osadě na okraji Nové Bystřice. To je městečko téměř na rakouských hranicích nedaleko Jindřichova Hradce.
Během své zločinecké kariéry ovšem vystřídal mnoho domovů a přechodných bydlišť v Rakousku i Česku.
Rasovna byla na okraji společnosti
Ras býval specialista na odchyt zdivočelých domácích zvířat, jako jsou psi a kočky, často plnil funkci deratizátora a také pálil a zakopával pošlá zvířata. Rasovna tedy bývala něco jako kafilérie a psí útulek v jednom. Rasům se říkalo také pohodní či antoušci.
Zapáchající rasovna byla v Nové Bystřici, stejně jako v ostatních obcích, vysunutá daleko za město. V její blízkosti živořila chudina chudší než sám ras. Mnohdy se sem stahovali zloději a ostatní existence ze dna lidské společnosti. Sem totiž úctyhodný občan nepáchl.
Johann Georg Grasel tedy vyrůstal v drsném prostředí. Dnes se tato městská čtvrť nazývá Ovčárna, ale ještě nedávno bylo zaběhlé jméno Mrchoviště.
Otec zloděj, matka také a syn vrah
Grasel byl popraven 31. ledna 1818 ve Vídni jako jeden z nejhorších zločinců historie. Bylo mu pouhých osmadvacet let. Co tomu předcházelo?
Jeho otec byl sám krutým zlodějem. Odseděl si osmnáct let na brněnském Špilberku. I matka zakusila vězení. Jejich syn Johann Georg Grasel šel poprvé do vězení v devíti letech. Za krádež v rakouském Raabsu vyfasoval čtrnáct dní a zmrskání metlou.
Trest však nezapůsobil a mladý Grasel kradl, loupil a vraždil. K tomu se spolčoval s množstvím podobných grázlů. Jeho revír byl na tehdejší dobu neuvěřitelně rozlehlý. Zločiny páchal v Dolním Rakousku (především v okolí Zwettlu), na jižní Moravě (mezi Znojmem a Jemnicí) a v jižních Čechách (okolí Třeboně a Nové Bystřice).
Brněnský policejní ředitel vymyslel léčku
Policie grázla a jeho kumpány honila dlouho, ale nakonec měl úspěch brněnský policejní ředitel von Okacz. Připravil složitou léčku, jak ho chytit. Jakoby nechal zavřít Davida Mayera a bývalou zlodějku Penkhartovou do vězení, kde si odpykávala trest Graselova milenka Terezie Hambergerová. Ti dva poté za pomoci policie zinscenovali její útěk a Mayer tak získal Graselovu důvěru.
Johann Georg Grasel byl nakonec chycen v hospodě v rakouském Martersdorfu. Dramatickému zatčení pomohli i místní obyvatelé. Bálo se ho a nenávidělo ho totiž celé Rakousko, Čechy i Morava. Jaký zájem na jeho zatčení měly úřady, svědčí podmínky pro udavače. Za jeho dopadení měl dostat nevídaných čtyři tisíce zlatých. Pokud by ke Graselovu dopadení přispěl jeho spolupachatel, měla mu připadnout polovina odměny a byla mu slíbena beztrestnost.
Vypsanou odměnu 4000 zlatých obdržel David Mayer a k tomu 2509 zlatých za vynaložené náklady. Peníze investoval do nájmu pivovaru ve Slavonicích. Zlodějka Penkhartová obdržela od císařského dvora 400 zlatých. Kanonýr Vollmost obdržel 130 zlatých za to, že vedl hospodskou bitku a další čtyři vesničané pomáhající při zatýkání po 30 zlatých.
Veřejná poprava ve Vídni
Během vyšetřování se ukázalo, že zlo páchalo v souvislosti grázlem celkem 214 lidí. Několik jich ve vazbě zemřelo. 59 bylo odsouzeno kriminálním soudem k těžkému žaláři. Osm zločinců včetně Grasela dostalo tresty od vojenského soudu, protože byli navíc dezertéři.
Johann Georg Grasel a další dva zločinci byli potrestáni na hrdle. Skončili na šibenici. Grázl byl popraven veřejně v kasárnách na vídeňském náměstí Schlickplatz a na jeho smrt se přišlo podívat velké množství lidí.
Po popravě opadl strach z grázlovy bandy a mezi lidmi se začaly šířit pověsti, že bohatým bral a chudým dával. Jejich životnost ovšem nebyla velká, protože mnoho svědků si pamatovalo, co to bylo za grázla, a navíc existovaly písemné záznamy i kramářské písně o jeho zločinech.
Umlátit šestašedesátiletou stařenku železnou tyčí a zabít nevinného hospodského - to je silná káva i pro lidovou slovesnost.
INFO: Nová Bystřice
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Dark tourism na Horydoly
Parašutisté - poslední boj v kostele
Diskuse
Diskuze k článku
Chyba v článku
Máte v článku chybu Jan Grázl se narodil a žil v Nových Syrovicích kousek od Moravských Budějovic.
- Autor Ondráčková
- Datum a čas 11.9.2025 14:30
kradlák
Zločinci přitahují hlavně nás ženy. Kájínek
- Autor Jana Bokšová
- Datum a čas 31.1.2018 13:24
kradlák
- Autor Lukas B.
- Datum a čas 31.1.2018 12:07
Přání otcem myšlenky
- Autor Novinář
- Datum a čas 14.11.2008 11:27
- Autor Pišišvor
- Datum a čas 14.11.2008 10:29
Svatý Ivan ve Svatém Janu pod Skálou
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Zamrzlé Malvíny - eldorádo pro bruslaře
Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu
Jak výběr brčka ovlivňuje vnímání nápoje a hodnocení podniku?
Velkolepá výstava Vltava slavná & splavná
Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| FESPO - veletrh | Švýcarsko, Curych | 29.1.-1.2. | 29.1. | |
| Slovakiatour - veletrh | Bratislava, Incheba | 29.-31.1. | 29.1. | |
| Adventur - veletrh | Litva, Vilnius | 29.-31.1. | 29.1. | |
| Reisemesse - veletrh | Německo, Drážďany | 30.1.-1.2. | 30.1. | |
|
Vtáčnik - konec lezení
|
Povolení lezení 1.7.-31.1. | 31.1. | ||
| Benátský karneval | Benátky, Itálie | 31.1.-17.2. | 31.1. | |
|
Zadiel - konec lezecké sezony
|
Rožňava | Lezení je povoleno od 1.8. do 31.1. | 31.1. | |
| Masopust | Veselý Kopec | 31.1. | ||
| Jizerská 50 - běžky | Bedřichov | 50 km klasicky | 1.2. |
Diskuse
| Hi! | hex, 31.1.2026 12:17, 139 příspěvků |
| read review | EddieNew, 31.1.2026 11:49, 9 příspěvků |
| рунетки чат | WilliamTwera, 31.1.2026 11:49, 139 příspěvků |
| Бездепозитные бонусы казино | JesseBop, 31.1.2026 9:10, 139 příspěvků |
| Juan Zone | Juan Zone, 31.1.2026 8:18, 139 příspěvků |
| Juan Play | Juan Play, 31.1.2026 8:17, 139 příspěvků |
| Juan Sports | Juan Sports, 31.1.2026 8:17, 139 příspěvků |
| Juan Sports | Juan Sports, 31.1.2026 8:17, 139 příspěvků |
| JuanBingo | JuanBingo, 31.1.2026 8:16, 139 příspěvků |
| Juan Bingo | Juan Bingo, 31.1.2026 8:16, 139 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Kam za vínem v únoru? | Horydoly , 29.1.2026 21:11 |
| Jazz at Lincoln Center oz... | Horydoly , 29.1.2026 16:43 |
| FITUR Madrid | Horydoly , 27.1.2026 23:33 |
| Re: Po dlouhém pracovním ... | freide freide, 23.1.2026 15:57 |
| Po dlouhém pracovním dni ... | jonas williams, 23.1.2026 15:56 |
| Slušný ředitel Lesů ČR Ša... | Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30 |
| Re: Důvěra ve odborníka | jonas williams, 12.1.2026 21:57 |
| Důvěra ve odborníka | freide freide, 12.1.2026 21:55 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH