Jan Hrdina: skotská krajina, kilt a whisky

Jan Hrdina: skotská krajina, kilt a whisky
Jan Hrdina.
Autor snímku Jana Follprechtová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Skotové a Češi jsou si bližší, než by se mohlo na první pohled zdát. Co Čechům na Skotsku tolik imponuje? Co máme společného a proč se skotské kultuře v Česku tolik daří? Odpovědi zná historik a spisovatel Jan Hrdina, který se Skotskem spojil svou profesní dráhu a do Skotska se  pravidelně vrací již dvaadvacet let.

Jak na to

Jan Hrdina (*1980) vystudoval historii a klasickou archeologii na Masarykově univerzity v Brně. Vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Působí jako publicista a historik na volné noze. Specializuje se na starší dějiny Británie, zejména Skotska, antiku a rané dějiny středověku. Je autorem knihy Skotsko - země dávných tajemství a stejnojmenného seriálu Českého rozhlasu. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth -velekrál skotský. Jako odborný korektor se podílel na překladech knih z francouzštiny a němčiny a jako konzultant spolupracoval na přípravě expozic v pražských památkových objektech. Jako historik byl odborným poradcem při vzniku televizních dokumentů o Mistru Janu Husovi a o Karlu IV. Doprovází poznávací zájezdy do Skotska s názvem Po stopách cizinky. Poslechněte si rozhovor Jana Hrdina na rozhlasové stanici Plus.

Získané poznatky shrnuje Jan Hrdina ve svých knihách, článcích a přednáškách.

V čem vidíte historickou podobnost?

Především v podobném osudu malé země ve stínu mocnějšího a ambicióznějšího souseda. Češi měli po staletí Německo, Skotové zase museli čelit Anglii. A oba národy se s tím museli nějak naučit žít.

Nechtěl bych přímo srovnávat bitvu na Bílé hoře a následné perzekuce s bitvou u Cullodenu, ale jisté paralely tu lze spatřovat. Přímých historických souvislostí se Skotskem v českých dějinách není mnoho, tím spíš jsou ale zajímavější.

V prvé řadě je tu keltské dědictví, na které nepřímo navazují kořeny křesťanství. Byla to totiž tzv. iroskotská misie, která jako první přinesla na naše území křesťanství a v Modré u Velehradu patrně iniciovala stavbu prvního známého křesťanského kostelíku. Pak je tu třeba slavný případ českého husity Pavla z Kravař, který byl roku 1433 jako kacíř upálen v St. Andrews. Za zmínku stojí určitě i to, že česká královna Alžběta, manželka zimního krále Fridricha Falckého, byla Skotka, dcera skotského a anglického krále Jakuba VI. (I.). A u vraždy Albrechta z Valdštejna asistovali rovněž Skotové.

Těch společných epizod je samozřejmě více. Z novějších dějin bychom neměli zapomenout, že čeští výsadkáři podstoupili výcvik na západním pobřeží Skotska, kde dnes také mají v Arisaigu pomník.

Kde bychom u nás našli typickou skotskou krajinu?

Popravdě? V  turistickém průvodci v nejbližší knihovně. Skotská krajina, zejména oblast Highlands, je do značné míry neopakovatelná, ale pokud bychom si přesto chtěli udělat alespoň velmi zběžnou představu, pak by to byla Šumava. Je tam sice výrazně hustší zalesnění, ale kopce, pastviny, řeky a třeba i Lipno, při troše fantazie připomínající jedno ze skotských jezer označovaných jako "loch", můžou evokovat skotskou Vysočinu.

Vzhledem k přímému leteckému spojení Praha - Edinburgh a příznivým cenám se vyplatí vyrazit přímo do Skotska a zdejší krajinu jezer, údolí, kopců, ostrovů, hradů i městeček poznat na vlastní kůži.

Jan Hrdina.

O Skotech se říká, že jsou lakomí. Jaký mají vztah ke vzrůstajícímu turismu?

Lakota Skotů je zažité klišé, které slouží za nevyčerpatelný zdroj vtipů, jimiž se sami Skotové docela dobře baví. Opak je ale pravdou. Skotové jsou vstřícní, pohostinní, a pokud jde o jejich vztah k majetku, je to spíše šetrnost a umírněnost.

Pověst Skotů jako lakomců pramení z dramatické minulosti a velmi tvrdých životních podmínek, kdy bylo mnoho Skotů natolik chudých, že si to dnes neumíme vůbec představit. S tím málem, co měli, se ale snažili vystačit, neplýtvali a vážili si každé drobnosti. Často je extrémní chudoba přiměla snažit se něčeho dosáhnout a své postavení zlepšit, což se jim poměrně často dařilo. Těžko bychom hledali jiný malý národ, který si může připsat takové množství významných zakladatelských, objevitelských a vědeckých počinů jako právě Skotové.

Pokud jde o vztah dnešních Skotů k turistům, pozitivní je za předpokladu, že se turisté chovají slušně a ohleduplně. Za posledních deset let ale ve Skotsku došlo k enormnímu nárůstu zahraničních návštěvníků, což už je v některých lokalitách trochu obtěžující. V sezóně je to třeba úchvatný ostrov Skye, který je během sezóny na některých místech zaplněn zástupy turistů. Osobně si pamatuji doby, kdy se bez tlačenic dalo volně procházet Edinburghem, na lístky do hradu se nestály dlouhé fronty a o Rosslynské kapli skoro nikdo nevěděl.

Proč Češi tak rádi Skotsko navštěvují?

Nejen Češi. Skotsko je stále vyhledávanější lidmi z celého světa, což je důsledkem několika faktorů. Před dvěma lety vyhrálo Skotsko anketu čtenářů Rough Guide o nejkrásnější zemi světa, téhož roku zaznamenalo Skotsko nejvyšší návštěvnost v historii.

Vedle mystické krajiny, malebných městeček s oblíbenými palírnami whisky či impozantního Edinburghu v tom hraje velkou roli filmový průmysl. Začalo to Statečným srdcem, pokračovalo Harry Potterem i Da Vinciho kódem a došlo to až k seriálu Cizinka (Outlander), který je v současnosti obrovským fenoménem.

Z osobní zkušenosti vím, že řada Čechů pociťuje jakési zvláštní spříznění duší, cítí se ve Skotsku dobře a stále častěji tam jezdí. Máme to prostě v krvi, z části jsme pořád Keltové a skotská i irská kultura jsou nám tak blízké.

Jak hodně je v nás Skotsko zakořeněné?

Bez nadsázky? Čím dál víc. V současnosti u nás působí dva dudácké bandy, složené z českých dudáků, kteří hrají mistrně na velké skotské dudy. Už to samo o sobě je na tak malý národ pozoruhodný výkon.

Je toho ale víc. Po celé republice se pořádají nejméně desatery tradiční Highland games, od velkých akcí, jako jsou Skotské hry na Sychrově, po menší, ale nabité úžasnou atmosférou. Například Horalské hry v Rokytnici v Orlických horách nebo Monte Bú Highland games v Brně. Tyto akce navštěvují stovky i tisíce lidí z celé republiky, mnozí dokonce ve vlastním skotském kiltu. Každoročně přibývají další i mezi mladými. České Highland games ale nejsou jen o zábavě a tradici, ale také o skvělých sportovních výkonech ve skotských těžkoatletických disciplínách. Rozhodně se sluší připomenout Vladislava Tuláčka, který je nejen rekordmanem českým, ale i světovým, a to v tradiční skotské disciplíně - hodu závažím do výšky. Jezdí po celém světě, vyhrává v tradičních horalských disciplínách a poráží i Skoty u nich doma. K jeho výkonům mu dokonce gratulovala i královna Alžběta II.

Říká se, že skotská whisky je nejlepší.

Skotové přirozeně považují svou whisky za nejlepší. Totéž si myslí i Irové, od nichž tradice výroby tohoto nápoje pochází. Rozhodně ale nelze říci, že je nejlepší právě ta jedna jediná. Whisky je několik druhů, prosté dělení na single malt, tedy jednodruhové, a blend, tedy míchané, je poněkud zjednodušující. Dá se mluvit o whisky nejoceňovanější, nejvyhledávanější, nejprodávanější, ale to není totéž jako nejlepší. Záleží také na chuťových preferencích. Pro každého je ta nejlepší jiná.

Pokud chcete ochutnat opravdu výtečnou skotskou, pak se vydejte do Skotska, navštivte oblast Highlands, Ostrovy nebo Speyside, ochutnávejte a najděte si tu svou nej. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že ta jediná nejoblíbenější se hledá velmi obtížně. Těch výborných a plných vůní a chutí Skotska je totiž opravdu dost.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


V horách sNím Pacific Crest Trail

V horách sNím Pacific Crest Trail

RECENZE Převést cestovatelský deník do čtivé formy není jednoduché. V případě Terezy Kopecké se to nepovedlo. Pro autorku je kniha jistě hezkou vzpomínkou na několikaměsíční trek, čtenáře však po prvních několika... celý článek

10 rad pro cestování s dětmi

Turkey Tourism Covid-19 Information

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

10 rad pro cestování s dětmi

10 rad pro cestování s dětmi

AKTUALIZACE Na podzim cestuje mnoho rodičů s malými dětmi k moři nebo na hory. Hlavní důvody jsou tři: Na plážích se koupe méně lidí, ve městech je klid, zmizely největší dopravní zácpy,
Emirates vrátila peníze pasažérům

Emirates vrátila peníze pasažérům

Letecká společnost Emirates splnila svůj závazek a kompletně dokončila refundační proces, v němž bylo vráceno zákazníkům 6,3 miliard AED (zhruba 40 mld. Kč). Celkem bylo v souvislosti s pandemií Covid-19 vyřízeno 1,7 milionu žádostí.
V horách sNím Pacific Crest Trail

V horách sNím Pacific Crest Trail

RECENZE Převést cestovatelský deník do čtivé formy není jednoduché. V případě Terezy Kopecké se to nepovedlo. Pro autorku je kniha jistě hezkou vzpomínkou na několikaměsíční trek, čtenáře však po prvních několika
Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie (Liberijská republika), země svobody, byla založena roku 1847 osvobozenými americkými otroky. Místo svobody ovšem přišel útlak ze strany nových osadníků, kteří byli díky svému dřívějšímu pobytu v Severní a Střední Americe
Turkey Tourism Covid-19 Information

Turkey Tourism Covid-19 Information

We would like to update you on the information of Turkey Tourism Industry during the Covid-19 Pandemic. In order to provide a safe and sound travel for all our guests, we

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 1.-3.12. 1.12.
Jak postavit bambusový dům v Indonésii - diashow on-line Přednáší Dana Bartošová 4.12. 20:00
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 7.-10.12. 7.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 7.-9.2. 7.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 11.-15.4. Myslivost a lesnictví 11.4.

Diskuse

Zima Lucie, 29.11.2020 16:32, 8 příspěvků
Max Kvido, 28.11.2020 9:47, 3 příspěvky
eshrdsed Tadeáš Gau, 26.11.2020 20:43, 1 příspěvek
Dovolená Jana33ma, 26.11.2020 13:10, 7 příspěvků
čurimurifuk Jana, 26.11.2020 11:57, 2 příspěvky
čurimurifuk Pišišvor, 25.11.2020 15:16, 2 příspěvky
Mastná pokuta Skiák, 22.11.2020 22:19, 17 příspěvků
Mastná pokuta Anonym, 21.11.2020 18:11, 17 příspěvků
Akné Petra, 20.11.2020 9:36, 1 příspěvek
Courmayeur vypadá strašid... Kuba Turek, 19.11.2020 12:33, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Virtuální galerie Kutná Hora Horydoly , 27.11.2020 22:47
Mistrovství ČR v lezení n... Horydoly , 27.11.2020 11:59
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 25.11.2020 1:23
GO a Regiontour 2021 Horydoly , 24.11.2020 15:43
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:38
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:36
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:34
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:24