Jan Hrdina: skotská krajina, kilt a whisky

Jan Hrdina: skotská krajina, kilt a whisky
Jan Hrdina.
Autor snímku Jana Follprechtová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Skotové a Češi jsou si bližší, než by se mohlo na první pohled zdát. Co Čechům na Skotsku tolik imponuje? Co máme společného a proč se skotské kultuře v Česku tolik daří? Odpovědi zná historik a spisovatel Jan Hrdina, který se Skotskem spojil svou profesní dráhu a do Skotska se  pravidelně vrací již dvaadvacet let.

Jak na to

Jan Hrdina (*1980) vystudoval historii a klasickou archeologii na Masarykově univerzity v Brně. Vzdělání si rozšířil studiem historie na University of Groningen v Nizozemí. Působí jako publicista a historik na volné noze. Specializuje se na starší dějiny Británie, zejména Skotska, antiku a rané dějiny středověku. Je autorem knihy Skotsko - země dávných tajemství a stejnojmenného seriálu Českého rozhlasu. Z angličtiny přeložil knihu MacBeth -velekrál skotský. Jako odborný korektor se podílel na překladech knih z francouzštiny a němčiny a jako konzultant spolupracoval na přípravě expozic v pražských památkových objektech. Jako historik byl odborným poradcem při vzniku televizních dokumentů o Mistru Janu Husovi a o Karlu IV. Doprovází poznávací zájezdy do Skotska s názvem Po stopách cizinky. Poslechněte si rozhovor Jana Hrdina na rozhlasové stanici Plus.

Získané poznatky shrnuje Jan Hrdina ve svých knihách, článcích a přednáškách.

V čem vidíte historickou podobnost?

Především v podobném osudu malé země ve stínu mocnějšího a ambicióznějšího souseda. Češi měli po staletí Německo, Skotové zase museli čelit Anglii. A oba národy se s tím museli nějak naučit žít.

Nechtěl bych přímo srovnávat bitvu na Bílé hoře a následné perzekuce s bitvou u Cullodenu, ale jisté paralely tu lze spatřovat. Přímých historických souvislostí se Skotskem v českých dějinách není mnoho, tím spíš jsou ale zajímavější.

V prvé řadě je tu keltské dědictví, na které nepřímo navazují kořeny křesťanství. Byla to totiž tzv. iroskotská misie, která jako první přinesla na naše území křesťanství a v Modré u Velehradu patrně iniciovala stavbu prvního známého křesťanského kostelíku. Pak je tu třeba slavný případ českého husity Pavla z Kravař, který byl roku 1433 jako kacíř upálen v St. Andrews. Za zmínku stojí určitě i to, že česká královna Alžběta, manželka zimního krále Fridricha Falckého, byla Skotka, dcera skotského a anglického krále Jakuba VI. (I.). A u vraždy Albrechta z Valdštejna asistovali rovněž Skotové.

Těch společných epizod je samozřejmě více. Z novějších dějin bychom neměli zapomenout, že čeští výsadkáři podstoupili výcvik na západním pobřeží Skotska, kde dnes také mají v Arisaigu pomník.

Kde bychom u nás našli typickou skotskou krajinu?

Popravdě? V  turistickém průvodci v nejbližší knihovně. Skotská krajina, zejména oblast Highlands, je do značné míry neopakovatelná, ale pokud bychom si přesto chtěli udělat alespoň velmi zběžnou představu, pak by to byla Šumava. Je tam sice výrazně hustší zalesnění, ale kopce, pastviny, řeky a třeba i Lipno, při troše fantazie připomínající jedno ze skotských jezer označovaných jako "loch", můžou evokovat skotskou Vysočinu.

Vzhledem k přímému leteckému spojení Praha - Edinburgh a příznivým cenám se vyplatí vyrazit přímo do Skotska a zdejší krajinu jezer, údolí, kopců, ostrovů, hradů i městeček poznat na vlastní kůži.

Jan Hrdina.

O Skotech se říká, že jsou lakomí. Jaký mají vztah ke vzrůstajícímu turismu?

Lakota Skotů je zažité klišé, které slouží za nevyčerpatelný zdroj vtipů, jimiž se sami Skotové docela dobře baví. Opak je ale pravdou. Skotové jsou vstřícní, pohostinní, a pokud jde o jejich vztah k majetku, je to spíše šetrnost a umírněnost.

Pověst Skotů jako lakomců pramení z dramatické minulosti a velmi tvrdých životních podmínek, kdy bylo mnoho Skotů natolik chudých, že si to dnes neumíme vůbec představit. S tím málem, co měli, se ale snažili vystačit, neplýtvali a vážili si každé drobnosti. Často je extrémní chudoba přiměla snažit se něčeho dosáhnout a své postavení zlepšit, což se jim poměrně často dařilo. Těžko bychom hledali jiný malý národ, který si může připsat takové množství významných zakladatelských, objevitelských a vědeckých počinů jako právě Skotové.

Pokud jde o vztah dnešních Skotů k turistům, pozitivní je za předpokladu, že se turisté chovají slušně a ohleduplně. Za posledních deset let ale ve Skotsku došlo k enormnímu nárůstu zahraničních návštěvníků, což už je v některých lokalitách trochu obtěžující. V sezóně je to třeba úchvatný ostrov Skye, který je během sezóny na některých místech zaplněn zástupy turistů. Osobně si pamatuji doby, kdy se bez tlačenic dalo volně procházet Edinburghem, na lístky do hradu se nestály dlouhé fronty a o Rosslynské kapli skoro nikdo nevěděl.

Proč Češi tak rádi Skotsko navštěvují?

Nejen Češi. Skotsko je stále vyhledávanější lidmi z celého světa, což je důsledkem několika faktorů. Před dvěma lety vyhrálo Skotsko anketu čtenářů Rough Guide o nejkrásnější zemi světa, téhož roku zaznamenalo Skotsko nejvyšší návštěvnost v historii.

Vedle mystické krajiny, malebných městeček s oblíbenými palírnami whisky či impozantního Edinburghu v tom hraje velkou roli filmový průmysl. Začalo to Statečným srdcem, pokračovalo Harry Potterem i Da Vinciho kódem a došlo to až k seriálu Cizinka (Outlander), který je v současnosti obrovským fenoménem.

Z osobní zkušenosti vím, že řada Čechů pociťuje jakési zvláštní spříznění duší, cítí se ve Skotsku dobře a stále častěji tam jezdí. Máme to prostě v krvi, z části jsme pořád Keltové a skotská i irská kultura jsou nám tak blízké.

Jak hodně je v nás Skotsko zakořeněné?

Bez nadsázky? Čím dál víc. V současnosti u nás působí dva dudácké bandy, složené z českých dudáků, kteří hrají mistrně na velké skotské dudy. Už to samo o sobě je na tak malý národ pozoruhodný výkon.

Je toho ale víc. Po celé republice se pořádají nejméně desatery tradiční Highland games, od velkých akcí, jako jsou Skotské hry na Sychrově, po menší, ale nabité úžasnou atmosférou. Například Horalské hry v Rokytnici v Orlických horách nebo Monte Bú Highland games v Brně. Tyto akce navštěvují stovky i tisíce lidí z celé republiky, mnozí dokonce ve vlastním skotském kiltu. Každoročně přibývají další i mezi mladými. České Highland games ale nejsou jen o zábavě a tradici, ale také o skvělých sportovních výkonech ve skotských těžkoatletických disciplínách. Rozhodně se sluší připomenout Vladislava Tuláčka, který je nejen rekordmanem českým, ale i světovým, a to v tradiční skotské disciplíně - hodu závažím do výšky. Jezdí po celém světě, vyhrává v tradičních horalských disciplínách a poráží i Skoty u nich doma. K jeho výkonům mu dokonce gratulovala i královna Alžběta II.

Říká se, že skotská whisky je nejlepší.

Skotové přirozeně považují svou whisky za nejlepší. Totéž si myslí i Irové, od nichž tradice výroby tohoto nápoje pochází. Rozhodně ale nelze říci, že je nejlepší právě ta jedna jediná. Whisky je několik druhů, prosté dělení na single malt, tedy jednodruhové, a blend, tedy míchané, je poněkud zjednodušující. Dá se mluvit o whisky nejoceňovanější, nejvyhledávanější, nejprodávanější, ale to není totéž jako nejlepší. Záleží také na chuťových preferencích. Pro každého je ta nejlepší jiná.

Pokud chcete ochutnat opravdu výtečnou skotskou, pak se vydejte do Skotska, navštivte oblast Highlands, Ostrovy nebo Speyside, ochutnávejte a najděte si tu svou nej. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že ta jediná nejoblíbenější se hledá velmi obtížně. Těch výborných a plných vůní a chutí Skotska je totiž opravdu dost.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Embraer 195-E2 vyrazí z Amsterdamu do Varšavy

Embraer 195-E2 vyrazí z Amsterdamu do Varšavy

Na amsterdamské letiště Schiphol dorazil z Brazílie první Embraer 195-E2. Nový typ letadla je tišší a hospodárnější než jeho předchůdce Embraer 190.... celý článek

Emirates a Dubajský zdravotní úřad zavádí digitální ověření lékařských záznamů

Cestování za hazardem: plavba po slavných světových kasinech

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Tipy pro ženy, které cestují sólo

Tipy pro ženy, které cestují sólo

Největší počet cestovatelek pochází ze Spojených států, Velké Británie, Španělska, Francie a Německa. Mezi oblíbené dámské destinace patří Londýn, Paříž, Barcelona, New York a Vídeň.
Cestování za hazardem: plavba po slavných světových kasinech

Cestování za hazardem: plavba po slavných světových kasinech

Abyste si mohli dopřát radosti z hazardu, dnes již absolutně není nutné opouštět svůj domov, zejména pokud používáte některý z agregátorů webů online kasin. Agregátor vám umožní vybrat si kasino jako https://csgame.cz/, které potěší
Emirates a Dubajský zdravotní úřad zavádí digitální ověření lékařských záznamů

Emirates a Dubajský zdravotní úřad zavádí digitální ověření lékařských záznamů

Letecká společnost Emirates a Dubajský zdravotní úřad podepsaly memorandum o porozumění, díky němuž se Dubaj stává jedním z prvních měst na světě, které zavádí digitální ověřování lékařských záznamů cestujících v souvislosti s testováním a očkováním proti
Stopy bílého muže: Voda včera, dnes a zítra

Stopy bílého muže: Voda včera, dnes a zítra

RECENZE Vezměte cestopis, přidejte historické informace o kolonialismu, špetku názorové literatury a na závěr to celé smíchejte s hydrogeologií. Takový mišmaš naleznete v knize Stopy bílého muže od Zbyňka Hrkala. Nudit se u ní nebudete, protože často
Embraer 195-E2 vyrazí z Amsterdamu do Varšavy

Embraer 195-E2 vyrazí z Amsterdamu do Varšavy

Na amsterdamské letiště Schiphol dorazil z Brazílie první Embraer 195-E2. Nový typ letadla je tišší a hospodárnější než jeho předchůdce Embraer 190.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
Koruna světa - diashow On-line Přednáší Radek Jaroš 9.3. 20:00
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Severní Indie - diashow On-line Přednáší Naty Pavlovičová 30.3. 18:30
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

Blábol Horydoly , 8.3.2021 1:16, 5 příspěvků
Blábol Roman, 7.3.2021 23:17, 5 příspěvků
Past na ptáky Drood, 6.3.2021 13:15, 1 příspěvek
Nově na e-bike? Kvido, 5.3.2021 13:21, 1 příspěvek
hezky Kvido, 5.3.2021 12:41, 5 příspěvků
štěrk v zatáčce - to nechceš Pišišvor, 4.3.2021 17:37, 5 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56