Brixen po stopách Karla Havlíčka

Brixen po stopách Karla Havlíčka
Malinová dobrota se podává na farmě Frötscherhof u Brixenu v Jižním Tyrolsku.
Autor snímku Crest Communications
SDÍLEJ:

Město Brixen je duchovní, kulturní, umělecké centrum oblasti a sídlo biskupů. Vládne zde klidná a příjemná atmosféra menšího města. Jeho hlavní částí je Staré město, kde se nachází dóm, mnoho kostelů, malebná podloubí, křížová chodba i hrad Hofburg. Ani okraj města není chudý na památky. Za návštěvu stojí klášter Novacella / Neustift, který disponuje velkou knihovnou, cennými relikviemi a v neposlední řadě také velkým vinným sklepem. Zde se totiž vyrábí nejsevernější italské víno. Za pozornost stojí i pevnost Fortezza / Franzesfeste postavená v době Rakousko-Uherské monarchie, která dnes slouží jako místo četných uměleckých výstav.

Brixen po stopách Karla Havlíčka
Brixenský dón, neboli katedrála Nanebevzetí panny Marie, svatého Kasiána. a Vigilia.
Autor snímku ARCHIV Crest Communications
Jak na to

Značka Roter Hahn (Červený kohout) označuje farmy nabízející turistům dovolenou v Jižním Tyrolsku. V nabídce má více než 1600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí. Ubytování zajišťují přímo rodiny farmářů. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů.

Horydoly.czJihotyrolské farmy v zimě

V České republice je město Brixen známé především díky Karlu Havlíčku Borovskému, který sem byl poslán do vyhnanství a celkem zde strávil čtyři roky od 1851 do 1855.

Zprvu byl ubytován v hotelu Elephant, později, po příjezdu manželky a dcery v roce 1852, pobýval v pronajatém domě Kellerhäusl. Dnes je to soukromý dům. Přesto jsou zde umístěny dvě pamětní desky, velká italsky i česky a malá německy.

Vyhnantví léčilo Havlíčkovu tuberkulozu

Elephant patří drahé hotely dodnes. V Halvlíčkově době mě třicet pokojů a byl nejluxusnější ve městě. Hotel dostal jméno podle slona, který tudy roku 1551 procházel, aby ho ukazovali jako atrakci ve Vídni. Slon je vyobrazen v životní velikosti na štítu hotelu, ale zdá se, že malíř slona nikdy neviděl, jak se malba tomuto zvířeti vůbec nepodobá.

Když se Karlu Havlíčkoviu přestalo líbit v hotelu, najal si za císařské policejní peníze domek Kellerhäusl o několik ulic dál.

Ač byl Karel Havlíček pod stálým policejním dohledem, mohl vést prakticky normální život a volně se pohybovat po okolí. Horské prostředí navíc potlačovalo u Borovského projevy tuberkulózy, které se po jeho návratu do Čech, v roce 1855, naplno projevily. Roku 1856 zemřel. Pohřeb, kterého se zúčastnila i Božena Němcová, se stal protivládní demonstrací.

Že Karel Havlíček Borovský trpěl v Brixenu chudbou a bezprávím a že zde těžce onemocněl, jsou pouhým národoveckým výmyslem. Jediné co mu bylo upřeno, bylo vměšování se do politických a národních otázek v Čechách. Také korespondence mu byla kontrolována. Vznikly zde literární počiny Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a Král Lávra.

Brixen. Tudy se jde k domu Karla Havlíčka Borovského.

Slavná církevní historie: mučedníci, kostel, hospoda 

Bressanone (italsky) neboli Brixen (německy) čili Persenon (ladinsky) je třetím největším městem autonomní italské provincie Bolzano /  Alto Adige. Zároveň je to nejstarší město regionu. Stejně jako v minulosti, je i dnes město kulturním centrem oblasti.

Booking.com

Znak města představuje božího beránka na červeném pozadí jako připomenutí brixenské historie biskupského knížectví. Město Brixen bylo založeno v roce 901 udělením darovací listiny vydané Ludvíkem IV. Dítětem, posledním potomkem slavné dynastie Karlovců.

Dlouho bylo město ve správě církve, tyrolští biskupové zde měli letní sídlo. Prvním biskupem zde snad byl již svatý Kasian okolo roku 300. První kostelík Bohorodičky prý postavil v dnešní obci Säben jižně od Brixenu směrem na Klausen. Místní pohané ovšem křesťanství nepřáli, kostelík zbořili a Kasian se dal na taktický ústup. Směřoval do Říma, ale skončil v Imole, kde učil věrouku. Myslel si, že na to jde mezi pohany fikaně - učil děti víru v Ježíše Krista, zřejmě velmi násilným způsobem, a ještě urážel stávající bohy. Za to byl roku 305 odsouzen k trestu smrti od svých žáků. Dvě stovky dětí ho umlátily psacími tabulkami a probodaly pisátky.

Základy současného chrámu v Brixenu snad položil o sto let později svatý Vigilius. Tridentský biskup nechal postavit v Trentu, Bolzanu a Brixenu tři desítky kostelů, bojoval proti pohanům i ariánům, což byli křesťané, kteří nevěřili v božství Ježíše Krista ale pouze Boha Otce. Roku 405 se rozhodl zakročit proti pohanům u jezera Garda. V údolí Rendeny našel starobylou sochu Saturna, rozbil ji na kusy a hodil do řeky. Na jejím podstavci pak řečnil o lásce k Ježíši Kristovi. Nemohl se proto příliš divit, že ho pohané na míste ubili. 

Dnes stojí na hlavním brixenském náměstí Dóm Nanebevzetí Panny Marie, svatého Kasiána a svatého Vigilia. O biskupství se dělí Brixen a Bolzano.

Nejstarší částí města Brixen je Stufel, který se nachází na břehu řeky Isarco a je od Dómového náměstí vzdálený pět minut pěšky. Tady se žilo už tisíce let před Kristem. V historickém centru se kromě Bixenského Dómu nachází k němu přiléhlý ambit neboli křížová chodba, hrad říšských biskupů, kněžský seminář, mateřinec brixenských terciářek, klášter klarisek, kapucínský klášter, farní kostel a tisíc let staré měšťanské domy. Z té doby pochází také nejstarší hospoda Finsterwirt.

Horydoly.czBRIXEN: Panenka Marie ukazuje do hospody

Dóm v Brixenu.

Víno, jablka a špek 

Kromě slavné historie je důležité, že Brixen leží ve vinařské krajině v údolí Sarntalských Alp, nedaleko jezera Lago di Varna / Vahrner See. Tato část Jižního Tyrolska v sobě snoubí kulturu, historii a výtvarné umění spolu s vysokohorskou atmosférou a nesčetnými sportovními možnostmi.

Oblíbené jsou jihotyrolské zemědělské trhy a především Vánoční trhy.

Brixen, Domplatz. Podzimní festival Törggelen zahajuje tradiční dechovka.

Nejen město Brixen stojí za pozornost, ale také malebná krajina a příroda vinařského údolí mezi alpskými masivy. Jeho okolí nabízí četné možnosti pro aktivní dovolenou, po svazích nad městem je navíc rozeseto množství jihotyrolských statků, kde se lze seznámit s životem na farmě i jedinečnými farmářskými produkty a místními tradicemi a kuchyní.

Horydoly.czJihotyrolští pijáci jsou patrioti  Horydoly.czŠpek, víno a jablka 

Jedním takovým místem je Frötscherhof, zrekonstruovaný statek z 12. století, k němuž jízda z Brixenu zabere pouhých deset minut. Po výletech v horské přírodě tu lze odpočívat u přírodního jezírka či v sauně.

Kopání v přírodním jezírku Frötscherhof u Brixenu. 

Pro pěší turistiku a jízdu na koních je ideální farma Ponyhof Gstatschhof, ležící v chráněné oblasti Sieser Alm, na nejvýše položené horské pastvině v Evropě.

Horydoly.czHAFLING: Blond hříva učarovala Babišovi

Jihotyrolský kůň hafling na farmě Gstatsch.

Nedaleko Brixenu leží jezero Lago di Varna / Vahrner See, od kterého vede Kaštanová stezka, šedesátikilometrová cesta končící v hlavním městě provincie, v Bolzanu. Opomenout nelze ani jezero Lago di Breis / Prager Wildsee, jedno z nejkrásnějších a zároveň nejhlubší jezero Jižního Tyrolska, ke kterému vedou četné pěší trasy a odvážlivci se v něm mohou vykoupat.

Horydoly.czVe světe kaštanů Törgellen Horydoly.czSlavnost kaštanů v Brixenu

Vesnice Fane Alm poblíž města Brixen (Bressanone). 

Oblíbeným výletem je návštěva jedné z původních jihotyrolských vesnic Fane Alm, ležící na malé náhorní plošině mezi vrcholky hor, kam se lze dostat po Mléčné stezce s mnoha informacemi o tomto typickém produktu. Během cesty zve k návštěvě farma Untereggerhof zaměřená na chov koz, výrobu sýrů a mléčných výrobků.

Horydoly.czLYŽOVÁNÍ: Italský Eisacktal na lyžích


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Havlíček na kole

Dobrá geokačerská akcička byla shodou okolností zveřejněna právě dnes: na kole z Havlbrodu do Brixenu

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Ikona amerického outdooru: The North Face

Ikona amerického outdooru: The North Face

Pokud milujete outdoor a pobyt v přírodě, jistě znáte největší značky oblečení a obuvi v tomto segmentu. Jedním z nejvýznamnějších a určitě nejzkušenějších je americký výrobce The North Face. Ikonická společnost, která již desítky let vytváří... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Alpy.cz změnily sekci Alpenvereinu: Innsbruck mění za Austria

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Švýcarské ledovce v tomto horkém létě hodně utrpěly, jejich plocha se o dost zmenšila. Odtály horní vrstvy sněhu a ledu. Odkryla se místa, která lidské oko nikdy nevidělo.
Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

LOMANY Novinky ze západočeské metropole a okolí.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

COSMIQUES Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Siam - diashow Valašské Meziříčí , M-klub Přednáší David Hainall 3.10. 19:00
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00
Velká pardubická Pardubice Steeplechase 9.10.

Diskuse

Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07