Brixen po stopách Karla Havlíčka

Brixen po stopách Karla Havlíčka
Malinová dobrota se podává na farmě Frötscherhof u Brixenu v Jižním Tyrolsku.
Autor snímku Crest Communications
SDÍLEJ:

Město Brixen je duchovní, kulturní, umělecké centrum oblasti a sídlo biskupů. Vládne zde klidná a příjemná atmosféra menšího města. Jeho hlavní částí je Staré město, kde se nachází dóm, mnoho kostelů, malebná podloubí, křížová chodba i hrad Hofburg. Ani okraj města není chudý na památky. Za návštěvu stojí klášter Novacella / Neustift, který disponuje velkou knihovnou, cennými relikviemi a v neposlední řadě také velkým vinným sklepem. Zde se totiž vyrábí nejsevernější italské víno. Za pozornost stojí i pevnost Fortezza / Franzesfeste postavená v době Rakousko-Uherské monarchie, která dnes slouží jako místo četných uměleckých výstav.

Brixen po stopách Karla Havlíčka
Brixenský dón, neboli katedrála Nanebevzetí panny Marie, svatého Kasiána. a Vigilia.
Autor snímku ARCHIV Crest Communications
Jak na to

Značka Roter Hahn (Červený kohout) označuje farmy nabízející turistům dovolenou v Jižním Tyrolsku. V nabídce má více než 1600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality - čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek - jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí. Ubytování zajišťují přímo rodiny farmářů. V roce 2012 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva miliony noclehů.

Horydoly.czJihotyrolské farmy v zimě

V České republice je město Brixen známé především díky Karlu Havlíčku Borovskému, který sem byl poslán do vyhnanství a celkem zde strávil čtyři roky od 1851 do 1855.

Zprvu byl ubytován v hotelu Elephant, později, po příjezdu manželky a dcery v roce 1852, pobýval v pronajatém domě Kellerhäusl. Dnes je to soukromý dům. Přesto jsou zde umístěny dvě pamětní desky, velká italsky i česky a malá německy.

Vyhnantví léčilo Havlíčkovu tuberkulozu

Elephant patří drahé hotely dodnes. V Halvlíčkově době mě třicet pokojů a byl nejluxusnější ve městě. Hotel dostal jméno podle slona, který tudy roku 1551 procházel, aby ho ukazovali jako atrakci ve Vídni. Slon je vyobrazen v životní velikosti na štítu hotelu, ale zdá se, že malíř slona nikdy neviděl, jak se malba tomuto zvířeti vůbec nepodobá.

Když se Karlu Havlíčkoviu přestalo líbit v hotelu, najal si za císařské policejní peníze domek Kellerhäusl o několik ulic dál.

Ač byl Karel Havlíček pod stálým policejním dohledem, mohl vést prakticky normální život a volně se pohybovat po okolí. Horské prostředí navíc potlačovalo u Borovského projevy tuberkulózy, které se po jeho návratu do Čech, v roce 1855, naplno projevily. Roku 1856 zemřel. Pohřeb, kterého se zúčastnila i Božena Němcová, se stal protivládní demonstrací.

Že Karel Havlíček Borovský trpěl v Brixenu chudbou a bezprávím a že zde těžce onemocněl, jsou pouhým národoveckým výmyslem. Jediné co mu bylo upřeno, bylo vměšování se do politických a národních otázek v Čechách. Také korespondence mu byla kontrolována. Vznikly zde literární počiny Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a Král Lávra.

Brixen. Tudy se jde k domu Karla Havlíčka Borovského.

Slavná církevní historie: mučedníci, kostel, hospoda 

Bressanone (italsky) neboli Brixen (německy) čili Persenon (ladinsky) je třetím největším městem autonomní italské provincie Bolzano /  Alto Adige. Zároveň je to nejstarší město regionu. Stejně jako v minulosti, je i dnes město kulturním centrem oblasti.

Booking.com

Znak města představuje božího beránka na červeném pozadí jako připomenutí brixenské historie biskupského knížectví. Město Brixen bylo založeno v roce 901 udělením darovací listiny vydané Ludvíkem IV. Dítětem, posledním potomkem slavné dynastie Karlovců.

Dlouho bylo město ve správě církve, tyrolští biskupové zde měli letní sídlo. Prvním biskupem zde snad byl již svatý Kasian okolo roku 300. První kostelík Bohorodičky prý postavil v dnešní obci Säben jižně od Brixenu směrem na Klausen. Místní pohané ovšem křesťanství nepřáli, kostelík zbořili a Kasian se dal na taktický ústup. Směřoval do Říma, ale skončil v Imole, kde učil věrouku. Myslel si, že na to jde mezi pohany fikaně - učil děti víru v Ježíše Krista, zřejmě velmi násilným způsobem, a ještě urážel stávající bohy. Za to byl roku 305 odsouzen k trestu smrti od svých žáků. Dvě stovky dětí ho umlátily psacími tabulkami a probodaly pisátky.

Základy současného chrámu v Brixenu snad položil o sto let později svatý Vigilius. Tridentský biskup nechal postavit v Trentu, Bolzanu a Brixenu tři desítky kostelů, bojoval proti pohanům i ariánům, což byli křesťané, kteří nevěřili v božství Ježíše Krista ale pouze Boha Otce. Roku 405 se rozhodl zakročit proti pohanům u jezera Garda. V údolí Rendeny našel starobylou sochu Saturna, rozbil ji na kusy a hodil do řeky. Na jejím podstavci pak řečnil o lásce k Ježíši Kristovi. Nemohl se proto příliš divit, že ho pohané na míste ubili. 

Dnes stojí na hlavním brixenském náměstí Dóm Nanebevzetí Panny Marie, svatého Kasiána a svatého Vigilia. O biskupství se dělí Brixen a Bolzano.

Nejstarší částí města Brixen je Stufel, který se nachází na břehu řeky Isarco a je od Dómového náměstí vzdálený pět minut pěšky. Tady se žilo už tisíce let před Kristem. V historickém centru se kromě Bixenského Dómu nachází k němu přiléhlý ambit neboli křížová chodba, hrad říšských biskupů, kněžský seminář, mateřinec brixenských terciářek, klášter klarisek, kapucínský klášter, farní kostel a tisíc let staré měšťanské domy. Z té doby pochází také nejstarší hospoda Finsterwirt.

Horydoly.czBRIXEN: Panenka Marie ukazuje do hospody

Dóm v Brixenu.

Víno, jablka a špek 

Kromě slavné historie je důležité, že Brixen leží ve vinařské krajině v údolí Sarntalských Alp, nedaleko jezera Lago di Varna / Vahrner See. Tato část Jižního Tyrolska v sobě snoubí kulturu, historii a výtvarné umění spolu s vysokohorskou atmosférou a nesčetnými sportovními možnostmi.

Oblíbené jsou jihotyrolské zemědělské trhy a především Vánoční trhy.

Brixen, Domplatz. Podzimní festival Törggelen zahajuje tradiční dechovka.

Nejen město Brixen stojí za pozornost, ale také malebná krajina a příroda vinařského údolí mezi alpskými masivy. Jeho okolí nabízí četné možnosti pro aktivní dovolenou, po svazích nad městem je navíc rozeseto množství jihotyrolských statků, kde se lze seznámit s životem na farmě i jedinečnými farmářskými produkty a místními tradicemi a kuchyní.

Horydoly.czJihotyrolští pijáci jsou patrioti  Horydoly.czŠpek, víno a jablka 

Jedním takovým místem je Frötscherhof, zrekonstruovaný statek z 12. století, k němuž jízda z Brixenu zabere pouhých deset minut. Po výletech v horské přírodě tu lze odpočívat u přírodního jezírka či v sauně.

Kopání v přírodním jezírku Frötscherhof u Brixenu. 

Pro pěší turistiku a jízdu na koních je ideální farma Ponyhof Gstatschhof, ležící v chráněné oblasti Sieser Alm, na nejvýše položené horské pastvině v Evropě.

Horydoly.czHAFLING: Blond hříva učarovala Babišovi

Jihotyrolský kůň hafling na farmě Gstatsch.

Nedaleko Brixenu leží jezero Lago di Varna / Vahrner See, od kterého vede Kaštanová stezka, šedesátikilometrová cesta končící v hlavním městě provincie, v Bolzanu. Opomenout nelze ani jezero Lago di Breis / Prager Wildsee, jedno z nejkrásnějších a zároveň nejhlubší jezero Jižního Tyrolska, ke kterému vedou četné pěší trasy a odvážlivci se v něm mohou vykoupat.

Horydoly.czVe světe kaštanů Törgellen Horydoly.czSlavnost kaštanů v Brixenu

Vesnice Fane Alm poblíž města Brixen (Bressanone). 

Oblíbeným výletem je návštěva jedné z původních jihotyrolských vesnic Fane Alm, ležící na malé náhorní plošině mezi vrcholky hor, kam se lze dostat po Mléčné stezce s mnoha informacemi o tomto typickém produktu. Během cesty zve k návštěvě farma Untereggerhof zaměřená na chov koz, výrobu sýrů a mléčných výrobků.

Horydoly.czLYŽOVÁNÍ: Italský Eisacktal na lyžích


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Havlíček na kole

Dobrá geokačerská akcička byla shodou okolností zveřejněna právě dnes: na kole z Havlbrodu do Brixenu

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Praha ruší rekreační vlaky

Praha ruší rekreační vlaky

Všechny sezonní, rekreační a výletní vlaky, které dosud vyjížděly z Prahy, se bez náhrady ruší. Toto opatření organizace ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) platí do odvolání.   

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.

Diskuse

Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27