Rakouská řeka Steyr

Rakouská řeka Steyr
Martin pádluje v kajaku na řece Steyr.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Do vlhkých neoprenů se soukáme s odporem. Po ránu zalézá do hlubokého severním údolí zima. Ve vzduchu je cítit přicházející podzim. Snášíme kajaky pod vodopád Stromboding.

Jak na to

Stromboding - Steyrbrücke

Vodácká obtížnost: WW 3+
Doba splutí: 2-3 hod, 9 km
Charakter: vlny, válce, rychlý proud, skály, skalní prahy
Riziko: samozáchrana může být obtížná, pomoc kamarádů s házečkou je důležitá, v dané obtížnosti není žádné místo v popsaném úseku zvláště nebezpečné
Znalosti: posádky musejí plně ovládat loď, plavání a záchranu

AKTUALIZACE Skrze divoké Severní vápencové Alpy tečou divoké řeky. Po celý rok jsou vhodné ke splutí na kajacích a kanoích. Připomeňme, že splouvání na velkých raftech je kvůli ochraně přírody zakázané.

Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) a je tedy pro české vodáky jednou z nejbližších alpských řek.

Nesjízdný vodopád

Jejími vnady, kterými láká každého kajakáře i kanoistu, jsou fantasticky čistá voda a bezpečné peřeje.

Obtížnost Steyeru je tak akorát pro rekreační kajakáře. Často dosahuje trojky a občas musíme přidat k tomuto číslu ještě znaménko plus. Dolní tok je lehčí a dá se splout na kanoích až do Špýru.

Standardní devítikilometrová štreka zahrnuje nejhezčí a nejobtížnější úseky. Do tohoto hodnocení ovšem nelze započítat vodopád Stromboding.

Ve starších kilometrážích u něho bývalo výrazné písmeno X, které nekompromisně odkazovalo na jeho nesjízdnost. Dnes bývá Stromboding označován jako problematická šestka a tedy nejvyšší obtížností. Časy se mění a s nimi jde nahoru výkonnost vodáků i jejich lodí.

První eskymák

Komár začíná hned pod vodopádem v malé laguně. Než se stačí rozpádlovat, projíždí první trojkovou peřej hlavou dolů a pod ní eskymuje. Ondra a já startujeme raději o kousek níž.

Následuje esíčko zablokované hromadami šutrů, mezi kterými se za nízké vody probíjíme jen s obtížemi. Dál si užíváme lesnaté údolí bez překážek v korytě.

Jediný jez na trase bohužel musíme přenést, protože teče málo vody a my nechceme zbytečně ničit lodě z půjčovny. Jindy je ovšem dřevěný jez prvotřídní atrakce, kterou lze absolvovat na kajaku i nafukovací kanoi.

Steyr řeka.

Projíždíme pod mostem a následuje dlouhá soutěska s pravidelnými vysokými vlnami. Ta přivede do varu každého vodáka. Hned za ní je potřeba zastavit a pečlivě prohlížet. Pod dřevěným mostkem se celá řeka pasíruje do skalního prahu a podle výšky hladiny vytváří nepříjemný válec přes celou řeku, nebo se musí přesně kličkovat v kamenném korytě. Práh signalizuje dřevěný můstek, který je postavený těsně za ním.

Autobus shazuje do vody

Odsud jedeme sice stále na oči bez zastavování, ale s velkou pozorností. Následuje několik prahů, z nich nejlepší je dvakrát zatočená skluzavka pod silničním náspem.

Kousek za ní čeká poslední vypečené místo, které vytváří obrovský kámen uprostřed koryta. Čeští vodáci mu přezdívají Autobus. Většinou se okolo něho jezdí peřejí vlevo.

Steyr řeka.

Právě v ní se ohlížím za kamarády, nedávám pozor a vlna mě shazuje do vody. Ondra s Komárem zastavují a oprávněně se mi šklebí. Byla to moje hloupost.

Po lehčí vodě dorazíme do města Steyrbrücke na soutoku s Teichlem. Tady pod mostem končíme. Návrat stopem pro auto trvá jenom deset minut. To podtrhuje náš fantastický dojem ze splutí krásné řeky.

Booking.com

Doporučené vybavení

Kajak nebo zavřená či nafukovací kanoepádlo, přilba, plovací vesta, házečka, vodácké boty, dvě karabiny, vodácký nůž, funkční prádlo, vodácká bunda a neopren nebo suchý vodácký oblek, malý lodní pytelchytré hodinkymapalékárničkaoutdoorový mobil, horký nápoj v termosce, krém proti slunci, pojištění, jídlo, peníze a suché oblečení. Outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát.

 

Na Steyeru je zakázaná plavba lodí větších než pro tři osoby. Jednomístné a dvojmístné lodě mohou plout bez omezení.

Vybavení do kempu: stanspací pytel, karimatka, vařič, nádobílžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo.

Steyr v kostce

Přenocování: Kemp ve Steyrbrücke nepřijímá stany, nejbližší otevřený kemp je tedy vpravo od Windischgarsten za továrnou v Gleinkerau (od hlavní silnice k němu vedou tabule). Dostatek penzionů je Hinterstoder. Nouzově se dá přespat ve štěrkovně západně od St. Pankratz. Příjezd je za parkovištěm u velké benzínové pumpy asfaltkou prudce dolů pod železniční mostek.

Kilometráž: Nejspolehlivější je aktuální vydání od německého kanoistického svazu DKV, která se dá koupit ve vodáckých obchodech v Česku.

Doprava: Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Klausen - Steyrbrücke - Hinterstoder (cca 350 km). Vyplatí se koupě rakouské dálniční známky, protože dálnice vede až skoro k vysedacímu místu. V hodní části je přístup k řece z malého parkoviště nad vodopádem Stromboding a u jezu Tambergau. Níž se řeka přibližuje k silnici a lodě lze na ni kdykoliv vytáhnout.

 

 

Vodácká kilometráž Steyr

Horní tok Dietlgut - Stromboding je úzký a místy zarostlý tok WW II-III
Vodopád Stromboding je v zásadě nesjízdný, ale za optimálních podmínek ho experti splouvají WW VI
Střední tok Stromboding - Steyrbrücke je bezpečná divoká voda WW III, za vyšší vody WW IV
Dolní tok přehrada Klaus - Untergrunburg pěkně teče kaňonem WW I-II, lze pokračovat až do Enže WW I 

Horydoly.czINFO: Vodácká stupnice obtížnosti řek 

68,0 prameniště na úpatí Hebenkas
67,0 lávka, start splutí horního toku, zarostlé koryto do Dietlgut
66,5 lávka
64,5 jez 2,0 m, před ním krátká soutěska
63,5 dva jezy, prohlédnout!
63,0 Dietlgut, obvyklý start splutí horního toku
59,5 jez, za velké vody nesjízdný!
59,0 Krumme Steyer zleva zpod Spitzmauer
58,8 Johanneshof, most silniční a parkoviště
57,0 Hinterstoder, regulované koryto, mnoho stupňů, za velké vody nebezpečné
56,0 most silniční, konec splutí horního toku
55,0 lávka
54,9 Stromboding, vodopád, za ideálních podmínek sjízdný WW VI
54,8 lávka, pod ní zablokované esíčko, start splutí středního toku
54,0 jez
51,0 lávka dřevěná
49,0 Weissenbach zleva
48,3 most silniční, skála Autobus uprostřed řeky - pozor voda se valí na skálu! 
46,6 Steyrbrücke, most silniční, konec splutí středního toku 
46,3 Teichl zprava
45,7 nadržení přehrady
41,0 Klaus, přehrada, dlouhé přenášení
35,5 Steyerdurchbruch, jez nesjízdný
33,7 Argonitz, jez nesjízdný, start splutí dolního toku
30,1 Molln, most silniční
29,1 Krumme Steyerling zprava
19,0 Steinbach an der Steyr, most silniční
18,6 Untergrunburg, most silniční
17,0 Waldneukirchen, jez pozor na dřevěné trámy
12,0 Pattenbach zprava
11,3 Pichlern, jez, most silniční
9,5 Letten, most silniční
8,0 Neuzeug, most silniční
2,0 Steyer, město
0,0 Enns, ústí

Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Rakouské řeky na Horydoly

Dyje teče přes hranici

Enže (Enns) pro turisty

Kamp vyhlíží hrozivě a plyne přívětivě

Kapruner Ache po sezóně

Lammer divoký a krásný

Lužnice, vodácké peklo na horním toku Lainsitz

Salza řeka učitelka

Salzach trekkingová řeka

Schwarza v pekelném údolí

Steyr v babím létě

Steyr když je vody akorát

Teichl vzrušující a bezpečný

Horydoly.czŘEKY: Vodácké průvodce

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ad: Nesjízdný vodopád
Když jsem ho okukoval, taky jsem si říkal, že je asi nesjízdný. Leč v na www.Hydro.cz je v jednom z článků popsáno jeho splutí, byť poněkud problematické.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Horské stredisko Vysoké Tatry spoplatňuje skitouring na zjazdovkách

Horské stredisko Vysoké Tatry spoplatňuje skitouring na zjazdovkách

Spoplatnenie skitouringu / skialpu na zjazdovkách na všetkých sprístupnených výstupových skialpových trasách je novinkou vo Vysokých Tatrách.... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Letošní prosinec přeje horolezectví, vodáctví a cyklistice. Na lyžování a bruslení si musíme počkat. Když nesněží, tak aspoň prší. Vyrazili jsme proto na Lužickou Nisu, které se plní koryto vodou, než opustí
Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

CLIMBING GUIDE V prosincovém marastu jsme vychytali jeden nádherný slunečný den. Prahu opouštíme ještě za tmy v mokré mlze, ze které vypadává drobný déšť. Vracíme se už také za tmy v dešti. Mezi
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu

Poslední slanění je stará horolezecká tradice, kdy se oddíly a jejich přátelé setkávají naposledy před Vánocemi nebo před Silvestrem, hodnotí své výstupy v uplynulém roce a plánují nové akce. Svatý Jan pod Skálou
Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Chorvatsko, země tisíce ostrovů a sluncem zalitých pobřeží, ukrývá v samotném srdci střední Dalmácie jedno z nejpůsobivějších míst pro dovolenou: Omišskou riviéru. Tato oblast není jen dalším krásným úsekem Jadranu. Je to jedinečné
Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Moderní lyžařská bunda Columbia má nastavitelnou kapuci, do které se vejde helma. V podpaží funguje ventilace, zipy odolávají sněhu i větru. Prodloužený střih ukrývá sněhový pás. Oceníte ochranu brady, kapsu na skipas

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 10.-22.1. Mushing 10.1.
Sport Expo - veletrh Praha, Duo 14.-15.1. 14.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Skialpuj Fest Pec pod Sněžkou 15.-18.1. 15.1.
Sikkim a Bhútán - přednáška Praha, Trmalova vila Přednáší Miluše Hendriksen 15.1. 14:00
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Steel Kladno, Polygon 16.-18.1. Průmyslové lezení 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Sto let českých Vánoc Loučeň, zámek 17.11.-17.1. Výstava 17.1.

Diskuse

??? Honza, 13.1.2026 15:27, 2 příspěvky
tedy chápu Lukas B., 13.1.2026 9:36, 2 příspěvky
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky
Inu Honza, 6.1.2026 14:52, 6 příspěvků
Chyba Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 5.1.2026 17:51, 3 příspěvky
Chyba Petr, 5.1.2026 16:25, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43