Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu

Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Průzkum původního koryta Labe pokračuje. Spluli jsme Staré Labe u Přelouče a přidali k tomu Hrčáky, jedinou peřej v Polabí.

Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu
Kajakářka mezi Labem a Zajícovým rybníkem nad Přeloučí.
Autor snímku Kuba Turek

Pod starým příhradovým mostem v obci Valy u Přelouče vklouznou naše kajaky do labských vod. Těsně před mostem na levém břehu Labe je pro snazší nástup do lodí hezké molo.

Most je jednosměrný, kovový, s prkennou vozovkou a pochází z poválečné provizorní pomoci USA roku 1948. Dodnes se tudy jezdí přes řeku k oblíbeným koupacím pískovnám Mělice. Letos by měla most nahradit provizorní lávka pro pěší a most se bude stavět nový.

Horydoly.czKOUPÁNÍ: Hledání křišťálové vody v pískovnách u Pardubic   

Valy jsou proslulé nedělními trhy, farmářskými trhy a motoristickými burzami už dlouhá desetileté. Konají se na velkém placu u mostu. Tady necháváme stát naše auto. Vrátíme se pro něj vlakem, neboť železnice vede podél naší řeky. Můžeme tedy skončit plavbu, kdekoliv se nám bude chtít.

VIDEO Labe: Valy - Přelouč - Řečany 

Zajícův rybník a Staré Labe u Lohenic

Pádlujeme zhruba dva kilometry v pomaličku proudící vodě. Pomáháme si GPS, abychom přirazili k pravému břehu ve správném místě. Koryto Labe je zde zahloubené pod terén, břehy zpevňují duby, výhled do krajiny není žádný a my potřebujeme odbočit do Zajícova rybníku.

Koryto Labe, jak ho vidíme, je staré pouhých 90 let, tedy z historického a natožpak geologického hlediska se jedná o kratičký okamžik.  Roku 1927 byl postaven jez v Přelouči a o něco později bylo Labe splavněno pro velké lodě proti proudu až do Pardubic.

Tehdy se tomu říkalo kanalizace. Obrovské a mělké meandry veletoku v Polabské rovině byly prokopány, prohloubeny, napřímeny a opevněny kamennou navigací. Z přírodní řeky se stal průmyslový kanál takový, po jakém plujeme dnes.

Labe u Přelouče.

Na pravém břehu přetáhneme lodě přes louku do Zajícova rybníku. Je postavený v místech, kudy Labe dříve teklo. Na druhém konci u stavidla vystoupíme po betonových schodech a lodě znovu krátce přetáhneme do další vody.

Pádlujeme po Starém Labi u Přelouče. Říká se mu také Komora u Lohenic. Je to rybářské eldorádo. Plujeme tedy potichu a držíme se ve středu toku. Na březích sedí tišší blázni a koukají na nás jako na zjevení. Tudy lodě obvykle neplují.

Po dalších dvou kilometrech znovu vysedáme a přetahujeme kajaky nazpět do kanalizovaného Labe. 

Labe u Přelouče.

Zbytečné zdymadlo Přelouč

K jezu v Přelouči pádlujeme zbývající kilometr po stojaté vodě. Po levé ruce máme chemičky, továrny, sklady a nádraží.

Přistáváme vpravo před plavební komorou Přelouč. Ačkoliv vypadá v provozuschopném stavu, nikdy skrze ní neproplula jediná loď. Pod ní totiž začíná dva a půl kilometru dlouhý, peřejnatý a hlavně nesplavný úsek Labe. Nikdy nebyl kanalizován, neboť podloží zde tvoří tvrdá skála a ne pouhá hlína, jako jinde v Polabí. Zpočátku na to nebyly k dispozici technologie (po roce 1900 se kopalo ručně), potom peníze (po roce 1920 byly korečkové bagry drahé), pak dost lidí a materiálu (po roce 1935 převedl stát všechny kapacity na výstavbu bunkrů), pak se sice plánovalo, ale nic se nestihlo (po roce 1941 Němci nestíhali budovat a válčit současně), pak se stavělo u Kolína (do roku 1976 měla přednost plavba s uhlím do Chvaletic), pak se ekonomicky vyčerpal komunistický režim (komunisté neměli sílu ve splavňování Labe pokračovat) a nakonec se už plavba po Labi nevyplácí (od roku 1990 neustále někdo blouzní o laterálním kanálu podél Hrčáků na zelené louce).

Kajaky připínáme na lanové smyčky a dlouze je táhneme na silnici po pravém břehu a potom ještě po vysoké kamenné navigaci pod jezem. Aspoň si stačíme pořádně prohlédnout přeloučský jez spojený s nešťastným zdymadlem a vodní elektrárnou.

Labe u Přelouče.

Labské Hrčáky u Přelouče

Za vyšší vody, kterou máme pod loděmi, jsou Hrčáky silným zážitkem. Tak silný proud a vlny na velké řece jinde v Čechách nezažijeme. Za čtvrt hodiny pod Slavíkovými ostrovy se Labe zase uklidní.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Labské Hrčáky u Přelouče

Pořád ale docela teče. Posledních šest kilometrů nám uběhne nečekaně rychle.

Míjíme Labětín na levém břehu. Tato obyčejná polabská vesnička se proslavila nálezem pravěkého plavidla, monoxylu vydlabaného z mohutného dubu. Objevil se na břehu při těžbě písku z řeky roku 1957. Dodnes se neví, jak je starý. Má se za to, že pochází ze slovanských dob v 9. století. Tehdy vznikala Velká Morava, v Čechách ještě vládlo pohanství, Přemysl Oráč oral pole u Stadic na břehu Bíliny a Češi podruhé vyhráli nad Franky v bitvě zvané U záseků. Česká knížata porazila Ludvíka II. Němce na česko-německých hranicích roku 849, ačkoliv se nechala pokřtít roku 845 v Řezně právě v přítomnosti tohoto císaře. 

Další monoxyly jsou v depozitáři Národního muzea v Terezíně, jeden pochází z Kysuce a druhý z Labe u Kolína. Monoxyl ve tvaru kanoe z 11.-12. století byl nalezen při regulaci Labe u Smiřic a je vystaven v muzeu v Josefově. Další dva monoxyly byly vyzdviženy z Jizery u Skorkova. Jeden je vystavený v muzeu v Čelákovicích. Keltská kupecká loď stará 3000 let byla nalezena v zatopené pískovně poblíž řeky Moravy u Mohelnice. 

Přistáváme pod silničním mostem na pravém břehu. Do Řečan na levém břehu je to kilometr chůze po silnici. Nasedám do vlaku a vracím se do Valů u Přelouče pro auto. Je to hlavní trať, spoje tedy jezdí často a za hodinu už nakládáme lodě v Řečanech do auta a odjíždíme domů.

 

Suma sumárum Labe u Přelouče

1 vysoký jez (s plavební komorou, která nikdy nefungovala)

1 staré koryto (Staré Labe neboli Komora u Lohenice)

1 dlouhá peřej (Hrčáky)  

4 přetahování lodě po souši 

13 ujetých kilometrů

UBYTOVÁNÍ: Hotely a apartmány u Přelouče a kempy v Mělicích     

Labe u Přelouče.

Doporučené vybavení

Kanoe, nafukovací kanoe, paddleboard, kajak nebo mořský kajak, pádlo, plovací vesta, házečka, boty do vody, funkční prádlo, vodácká bunda, malý lodní pytel, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, peníze na cestu vlakem zpět, pití, svačina, suché oblečení a pojištění. Hodí se dlouhá smyčka a karabina na dlouhé tahání lodi okolo přeloučského jezu.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Kanály na Labi a v okolí

Opatovický kanál

Sánský kanál

Vraňansko-hořínský laterální kanál

Černá struha a Klejnárka Starý Kolín

Mlýnský potok Kostelec nad Labem

Staré Labe a Hrčáky u Přelouče

Labské Hrčáky u Přelouče

Mlýnský potok Veltrusy

Velké valy Nymburk

Farský potok Vlkava

Malá Ohře a Stará Ohře

Brozanský náhon

Vodácký kanál v Brandýse nad Labem

RIVER GUIDE Vodácký průvodce a kilometráž LABE

Relive 'Labe'

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Ahinsa Hiker - barefoot trekking

TEST Ahinsa Hiker - barefoot trekking

Barefootový specialista začal vyrábět turistický model Ahinsa Hiker. Pro někoho jsou tyto boty super, jinému mohou udělat z výletu peklo! Pořádně si rozmyslete a hlavně vyzkoušejte, než kotníkovou obuv za pět tisíc... celý článek

Epilace laserem: diskuze o nejčastějších otázkách k této proceduře

Tři turisty zabilo bahno v Belianských Tatrách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Panoramatická stezka Hohe Tauern Panorama Trail

Panoramatická stezka Hohe Tauern Panorama Trail

Dálková vyhlídková turistická Hohe Tauern Panorama Trail je dlouhá 270 kilometrů. Vede střídavě horskými pastvinami a přes vrcholy zpět do údolí. Stezka spojuje to nejlepší, co Národní park Vysoké Taury nabízí.
Lodiloď v Chorvatsku: lodní deník na mořském kajaku

Lodiloď v Chorvatsku: lodní deník na mořském kajaku

"Co bychom v Chorvatsku mohli dělat v létě, když je horko na kolo?" říkal si Zdeněk Kukal, který už desítky let na jaře a na podzim vozí cyklisty velkou lodí od ostrova k ostrovu.
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2024 na 2300 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Vytlačí sociální kasina tradiční kasina jako Spinanga?

Vytlačí sociální kasina tradiční kasina jako Spinanga?

Online kasina jsou dnes velice rozšířenou možností zábavy, která je snadno dostupná každému. Samozřejmě jsou regulovaná státem, v kasinech proto mohou hrát jen osoby starší 18 let a musejí splňovat ještě další
Strousberg - krach evropského železničního magnáta ve Zbirohu

Strousberg - krach evropského železničního magnáta ve Zbirohu

Bethel Henry Strousberg (1823-1884) postavil obrovské železářské provozy v Brdech a na Křivoklátsku. Srdcem jeho podnikání byl Zbiroh. Jenže 30. listopadu 1877 padly do exekuce všechny Strousbergovy závody v Borku, Holoubkově, Dobřívě, Strašnicích,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 20.7.
Dračí lodě Jedovnice, Olšovec 20.7.
Běhej lesy Klínovec Klínovec 20.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   21.7. 07:00
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.

Diskuse

Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 6 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 1 příspěvek
Klobouk dolů Novinář, 13.7.2024 18:04, 1 příspěvek
Mariánská cesta Kuba Turek, 11.7.2024 21:19, 4 příspěvky
Mariánská cesta Honza, 11.7.2024 20:42, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 13:06, 3 příspěvky
Mariánská cesta Horydoly, 11.7.2024 12:37, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 12:30, 3 příspěvky
INU Honza, 11.7.2024 9:42, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30