Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu

Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Průzkum původního koryta Labe pokračuje. Spluli jsme Staré Labe u Přelouče a přidali k tomu Hrčáky, jedinou peřej v Polabí.

Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu
Kajakářka mezi Labem a Zajícovým rybníkem nad Přeloučí.
Autor snímku Kuba Turek

Pod starým příhradovým mostem obci Valy u Přelouče vklouznou naše kajaky do labských vod. Těsně před mostem na levém břehu Labe je pro snazší nástup do lodí hezké molo.

Most je jednosměrný, kovový, s prkennou vozovkou a pochází z poválečné provizorní pomoci USA roku 1948. Dodnes se tudy jezdí přes řeku k oblíbeným koupacím pískovnám Mělice. Letos by měla most nahradit provizorní lávka pro pěší a most se bude stavět nový.

Horydoly.czKOUPÁNÍ: Hledání křišťálové vody v pískovnách u Pardubic   

Valy jsou proslulé nedělními trhy, farmářskými trhy a motoristickými burzami už dlouhá desetileté. Konají se na velkém placu u mostu. Tady necháváme stát naše auto. Vrátíme se pro něj vlakem, neboť železnice vede podél naší řeky. Můžeme tedy skončit plavbu, kdekoliv se nám bude chtít.

VIDEO Labe: Valy - Přelouč - Řečany 

Zajícův rybník a Staré Labe u Lohenic

Pádlujeme zhruba dva kilometry v pomaličku proudící vodě. Pomáháme si GPS, abychom přirazili k pravému břehu ve správném místě. Koryto Labe je zde zahloubené pod terén, břehy zpevňují duby, výhled do krajiny není žádný a my potřebujeme odbočit do Zajícova rybníku.

Koryto Labe, jak ho vidíme, je staré pouhých 90 let, tedy z historického a natožpak geologického hlediska se jedná o kratičký okamžik.  Roku 1927 byl postaven jez v Přelouči a o něco později bylo Labe splavněno pro velké lodě proti proudu až do Pardubic.

Tehdy se tomu říkalo kanalizace. Obrovské a mělké meandry veletoku v Polabské rovině byly prokopány, prohloubeny, napřímeny a opevněny kamennou navigací. Z přírodní řeky se stal průmyslový kanál takový, po jakém plujeme dnes.

Labe u Přelouče.

Na pravém břehu přetáhneme lodě přes louku do Zajícova rybníku. Je postavený v místech, kudy Labe dříve teklo. Na druhém konci u stavidla vystoupíme na betonových schodech a lodě znovu krátce přetáhneme do další vody.

Pádlujeme po Starém Labi u Přelouče. Říká se mu také Komora u Lohenic. Je to rybářské eldorádo. Plujeme tedy potichu a držíme se ve středu toku. Na březích sedí tišší blázni a koukají na nás jako na zjevení. Tudy lodě obvykle neplují.

Po dalších dvou kilometrech znovu vysedáme a přetahujeme kajaky nazpět do kanalizovaného Labe. 

Labe u Přelouče.

Zbytečné zdymadlo Přelouč

K jezu v Přelouči pádlujeme zbývající kilometr po stojaté vodě. Po levé ruce máme chemičky, továrny, sklady a nádraží.

Přistáváme vpravo před plavební komorou Přelouč. Ačkoliv vypadá v provozuschopném stavu, nikdy skrze ní neproplula jediná loď. Pod ní totiž začíná dva a půl kilometru dlouhý, peřejnatý a hlavně nesplavný úsek Labe. Nikdy nebyl kanalizován, neboť podloží zde tvořří tvrdá skála a ne pouhá hlína, jako jinde v Polabí. Zpočátku na to nebyly k dispozici technologie (po roce 1900 se kopalo ručně), potom peníze (po roce 1920 byly korečkové bagry drahé), pak dost lidí a materiálu (po roce 1935 převedl stát všechny kapacity na výstavbu bunkrů), pak se sice plánovalo, ale nic se nestihlo (po roce 1941 Němci nestíhali budovat a válčit současně), pak se stavělu u Kolína (do roku 1976 měla přednost plavba s uhlím do Chvaletic), pak se ekonomicky vyčerpal komunistický režim (komunisté neměli sílu ve splavňování Labe pokračovat) a nakonec se už plavba po Labi nevyplácí (od roku 1990 neustále někdo blouzní o laterálním kanálu podél Hrčáků na zelené louce).

Kajaky připínáme na lanové smyčky a dlouze je táhneme na silnici po pravém břehu a potom ještě po vysoké kamenné navigaci pod jezem. Aspoň si stačíme pořádně prohlédnout přeloučský jez spojený s nešťastným zdymadlem a vodní elektrárnou.

Labe u Přelouče.

Labské Hrčáky u Přelouče

Za vyšší vody, kterou máme pod loděmi, jsou Hrčáky silným zážitkem. Tak silný proud a vlny na velké řece jinde v Čechách nezažijeme. Za čtvrt hodiny pod Slavíkovými ostrovy se Labe zase uklidní.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Labské Hrčáky u Přelouče

Pořád ale docela teče. Posledních šest kilometrů nám uběhne nečekaně rychle.

Míjíme Labětín na levém břehu. Tato obyčejná polabská vesnička se proslavila nálezem pravěkého plavidla, monoxylu vydlabaného z mohutného dubu. Objevil se na břehu při těžbě písku z řeky roku 1957. Dodnes se neví, jak je starý. Má se za to, že pochází ze slovanských dob v 9. století. Tehdy vznikala Velká Morava, v Čechách ještě vládlo pohanství, Přemysl Oráč oral pole u Stadic na břehu Bíliny a Češi podruhé vyhráli nad Franky v bitvě zvané U záseků. Česká knížata porazila Ludvíka II. Němce na česko-německých hranicích roku 849, ačkoliv se nechala pokřtít roku 845 v Řezně právě v přítomnosti tohoto císaře. 

Další monoxyly jsou v depozitáři Národního muzea v Terezíně, jeden pochází z Kysuce a druhý z Labe u Kolína. Monoxyl ve tvaru kanoe z 11.-12. století byl nalezen při regulaci Labe u Smiřic a je vystaven v muzeu v Josefově. Další dva monoxyly byly vyzdviženy z Jizery u Skorkova. Jeden je vystavený v muzeu v Čelákovicích. Keltská kupecká loď stará 3000 let byla nalezena v zatopené pískovně poblíž řeky Moravy u Mohelnice. 

Přistáváme pod silničním mostem na pravém břehu. Do Řečan na levém břehu je to kilometr chůze po silnici. Nasedám do vlaku a vracím se do Valů u Přelouče pro auto. Je to hlavní trať, spoje tedy jezdí často a za hodinu už nakládáme lodě v Řečanech do auta a odjíždíme domů.

 

Suma sumárum Labe u Přelouče

1 vysoký jez (s plavební komorou, která nikdy nefungovala)

1 staré koryto (Staré Labe neboli Komora u Lohenice)

1 dlouhá peřej (Hrčáky)  

4 přetahování lodě po souši 

13 ujetých kilometrů

UBYTOVÁNÍ: Hotely a apartmány u Přelouče a kempy v Mělicích     

Labe u Přelouče.

Doporučené vybavení

Kanoe, nafukovací kanoe, paddleboard, kajak nebo mořský kajak, pádlo, plovací vesta, házečka, boty do vody, funkční prádlo, vodácká bunda, malý lodní pytel, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, peníze na cestu vlakem zpět, pití, svačina, suché oblečení a pojištění. Hodí se dlouhá smyčka a karabina na dlouhé tahání lodi okolo přeloučského jezu.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Kanály na Labi a v okolí

Opatovický kanál

Sánský kanál

Vraňansko-hořínský laterální kanál

Černá struha a Klejnárka Starý Kolín

Mlýnský potok Kostelec nad Labem

Staré Labe a Hrčáky u Přelouče

Labské Hrčáky u Přelouče

Mlýnský potok Veltrusy

Velké valy Nymburk

Farský potok Vlkava

Malá Ohře a Stará Ohře

Brozanský náhon

Vodácký kanál v Brandýse nad Labem

RIVER GUIDE Vodácký průvodce a kilometráž LABE

Relive 'Labe'

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

Veletrhy Holiday World v Praze a GO/Regiontour v Brně byly přesunuty na říjen a listopad. Jisté ovšem není nic, protože všechno závisí na tom, zda Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády zvládne pandemii koronaviru.... celý článek

Vnitřní komín na Sedlo v Jizerkách

Trail Running Cup obsahuje 3 maratony a 5 dalších běhů

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Hostýnské vrchy: kam vyrazit?

Hostýnské vrchy: kam vyrazit?

Současná koronavirem ovlivněná cestovatelská situace je tristní. I proto se většina z nás dívá spíše na mapu České republiky než do zahraničí. Vydat se mimo naši zemi není jednoduché. Potřebujete negativní testy
Patříte mezi vyznavače adrenalinu? Vyzkoušejte snowkiting

Patříte mezi vyznavače adrenalinu? Vyzkoušejte snowkiting

Zimní období nabízí celou řadu sportovních aktivit. Patří mezi ně také snowkiting. Jedná se o zimní outdoorovou aktivitu, která si nachází stále více příznivců.
3 hlavní principy účinných reklamních bannerů

3 hlavní principy účinných reklamních bannerů

Seznamte se s hlavními principy účinných stacionárních reklamních bannerů. Jejich znalost vám umožní oslovit nové potenciální zákazníky s vaším produktem. Povzbudí je také k tomu, aby využili právě vaše služby. Bannery jsou stále
Jak pečovat o pleť při zimním lyžování?

Jak pečovat o pleť při zimním lyžování?

Ať už jedete na hory v rámci Vánoc, Silvestra nebo jenom tak, ve všech případech platí, že se musíte pořádně připravit. Nejde jen o kontrolu dostupných termínů a revizi zimního vybavení, ale i o

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bajkal - diashow On-line Přednáší Martin Loew 24.2. 20:00
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Ďumbier - konec lezení   Lezení povoleno 15.12.-28.2. 28.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov 2.-3.4. 2.4.

Diskuse

Výběr masturbátoru Robert, 24.2.2021 19:25, 13 příspěvků
to snad ne Kuba Turek, 23.2.2021 10:31, 4 příspěvky
Dojezd Kuba Turek, 23.2.2021 10:28, 4 příspěvky
Dojezd Šlojíř, 23.2.2021 10:22, 4 příspěvky
Elektrokoloběžka Marek, 22.2.2021 19:38, 12 příspěvků
Výběr masturbátoru Jiří, 22.2.2021 17:08, 13 příspěvků
to snad ne Hodinkář, 22.2.2021 12:34, 4 příspěvky
Elektrokoloběžka Karel, 20.2.2021 21:47, 12 příspěvků
Výběr masturbátoru Robert, 20.2.2021 20:50, 13 příspěvků
nerozumím Kuba Turek, 19.2.2021 12:19, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50
Němci nechápou, proč čes... Horydoly Open, 5.2.2021 9:38