Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu

Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Průzkum původního koryta Labe pokračuje. Spluli jsme Staré Labe u Přelouče a přidali k tomu Hrčáky, jedinou peřej v Polabí.

Staré Labe u Přelouče a Hrčáky k tomu
Kajakářka mezi Labem a Zajícovým rybníkem nad Přeloučí.
Autor snímku Kuba Turek

Pod starým příhradovým mostem obci Valy u Přelouče vklouznou naše kajaky do labských vod. Těsně před mostem na levém břehu Labe je pro snazší nástup do lodí hezké molo.

Most je jednosměrný, kovový, s prkennou vozovkou a pochází z poválečné provizorní pomoci USA roku 1948. Dodnes se tudy jezdí přes řeku k oblíbeným koupacím pískovnám Mělice. Letos by měl ma most nahradit provizorní lávka pro pěší a most se bude stavět nový.

Horydoly.czKOUPÁNÍ: Hledání křišťálové vody v pískovnách u Pardubic   

Valy jsou proslulé nedělními trhy, farmářskými trhy a motoristickými burzami už dlouhá desetileté. Konají na velkém placu u mostu. Tady necháváme stát naše auto. Vrátíme se pro něj vlakem, neboť železnice vede podél naší řeky. Můžeme tedy skončit plavbu, kdekoliv se nám bude chtít.

VIDEO Labe: Valy - Přelouč - Řečany 

Zajícův rybník a Staré Labe u Lohenic

Pádlujeme zhruba dva kilometry v pomaličku proudící vodě. Pomáháme si GPS, abychom přirazili k pravému břehu ve správném místě. Koryto Labe je zde zahloubené pod terén, břehy zpevňují duby, výhled do krajiny není žádný a my potřebujeme odbočit do Zajícova rybníku.

Koryto Labe, jak ho vidíme, je staré pouhých 90 let, tedy z historického a natožpak geologického hlediska se jedná o kratičký okamžik.  Roku 1927 byl postaven jez v Přelouči a o něco později bylo Labe splavněno pro velké lodě proti proudu až do Pardubic.

Tehdy se tomu říkalo kanalizace. Obrovské a mělké meandry veletoku v Polabské rovině byly prokopány, prohloubeny, napřímeny a opevněny kamennou navigací. Z přírodní řeky se stal průmyslový kanál takový, po jakém plujeme dnes.

Labe u Přelouče.

Na pravém břehu přetáhneme lodě přes louku do Zajícova rybníku. Je postavený v místech, kudy Labe dříve teklo. Na druhém konci u stavidla vystoupíme na betonových schodech a lodě znovu krátce přetáhneme do další vody.

Pádlujeme po Starém Labi u Přelouče. Říká se mu také Komora u Lohenic. Je to rybářské eldorádo. Plujeme tedy potichu a držíme se ve středu toku. Na březích sedí tišší blázni a koukají na nás jako na zjevení. Tudy lodě obvykle neplují.

Po dalších dvou kilometrech znovu vysedáme a přetahujeme kajaky nazpět do kanalizovaného Labe. 

Labe u Přelouče.

Zbytečné zdymadlo Přelouč

K jezu v Přelouči pádlujeme zbývající kilometr po stojaté vodě. Po levé ruce máme chemičky, továrny, sklady a nádraží.

Přistáváme vpravo před plavební komorou Přelouč. Ačkoliv vypadá v provozuschopném stavu, nikdy skrze ní neproplula jediná loď. Pod ní totiž začíná dva a půl kilometru dlouhý, peřejnatý a hlavně nesplavný úsek Labe. Nikdy nebyl kanalizován, neboť podloží zde tvořří tvrdá skála a ne pouhá hlína, jako jinde v Polabí. Zpočátku na to nebyly k dispozici technologie (po roce 1900 se kopalo ručně), potom peníze (po roce 1920 byly korečkové bagry drahé), pak dost lidí a materiálu (po roce 1935 převedl stát všechny kapacity na výstavbu bunkrů), pak se sice plánovalo, ale nic se nestihlo (po roce 1941 Němci nestíhali budovat a válčit současně), pak se stavělu u Kolína (do roku 1976 měla přednost plavba s uhlím do Chvaletic), pak se ekonomicky vyčerpal komunistický režim (komunisté neměli sílu ve splavňování Labe pokračovat) a nakonec se už plavba po Labi nevyplácí (od roku 1990 neustále někdo blouzní o laterálním kanálu podél Hrčáků na zelené louce).

Kajaky připínáme na lanové smyčky a dlouze je táhneme na silnici po pravém břehu a potom ještě po vysoké kamenné navigaci pod jezem. Aspoň si stačíme pořádně prohlédnout přeloučský jez spojený s nešťastným zdymadlem a vodní elektrárnou.

Labe u Přelouče.

Labské Hrčáky u Přelouče

Za vyšší vody, kterou máme pod loděmi, jsou Hrčáky silným zážitkem. Tak silný proud a vlny na velké řece jinde v Čechách nezažijeme. Za čtvrt hodiny pod Slavíkovými ostrovy se Labe zase uklidní.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Labské Hrčáky u Přelouče

Pořád ale docela teče. Posledních šest kilometrů nám uběhne nečekaně rychle.

Míjíme Labětín na levém břehu. Tato obyčejná polabská vesnička se proslavila nálezem pravěkého plavidla, monoxylu vydlabaného z mohutného dubu. Objevil se na břehu při těžbě písku z řeky roku 1957. Dodnes se neví, jak je starý. Má se za to, že pochází ze slovanských dob v 9. století. Tehdy vznikala Velká Morava, v Čechách ještě vládlo pohanství, Přemysl Oráč oral pole u Stadic na břehu Bíliny a Češi podruhé vyhráli nad Franky v bitvě zvané U záseků. Česká knížata porazila Ludvíka II. Němce na česko-německých hranicích roku 849, ačkoliv se nechala pokřtít roku 845 v Řezně právě v přítomnosti tohoto císaře. 

Další monoxyly jsou v depozitáři Národního muzea v Terezíně, jeden pochází z Kysuce a druhý z Labe u Kolína. Monoxyl ve tvaru kanoe z 11.-12. století byl nalezen při regulaci Labe u Smiřic a je vystaven v muzeu v Josefově. Další dva monoxyly byly vyzdviženy z Jizeru u Skorkova. Jeden je vystavený v muzeu v Čelákovicích. Keltská kupecká loď stará 3000 let byla nalezena v zatopené pískovně poblíž řeky Moravy u Mohelnice. 

Přistáváme pod silničním mostem na pravém břehu. Do Řečan na levém břehu je to kilometr chůze po silnici. Nasedám do vlaku a vracím se do Valů u Přelouče pro auto. Je to hlavní trať, spoje jsou tedy časté a za hodinu už nakládáme lodě v Řečanech do auta a odjíždíme domů.

 

Suma sumárum Labe u Přelouče

1 vysoký jez (s plavební komorou, která nikdy nefungovala)

1 staré koryto (Staré Labe neboli Komora u Lohenice)

1 dlouhá peřej (Hrčáky)  

4 přetahování lodě po souši 

13 ujetých kilometrů

UBYTOVÁNÍ: Hotely a apartmány u Přelouče a kempy v Mělicích     

Labe u Přelouče.

Doporučené vybavení

Kanoe, nafukovací kanoe, paddleboard, kajak nebo mořský kajak, pádlo, plovací vesta, házečka, boty do vody, funkční prádlo, vodácká bunda, malý lodní pytel, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, peníze na cestu vlakem zpět, pití, svačina, suché oblečení a pojištění. Hodí se dlouhá smyčka a karabina na dlouhé tahání lodi okolo přeloučského jezu.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Horydoly.cz Kanály na Labi a v okolí

Opatovický kanál

Sánský kanál

Vraňansko-hořínský laterální kanál

Černá struha a Klejnárka Starý Kolín

Mlýnský potok Kostelec nad Labem

Staré Labe a Hrčáky u Přelouče

Labské Hrčáky u Přelouče

Mlýnský potok Veltrusy

Velké valy Nymburk

Farský potok Vlkava

Malá Ohře a Stará Ohře

Brozanský náhon

Vodácký kanál v Brandýse nad Labem

RIVER GUIDE Vodácký průvodce a kilometráž LABE

Relive 'Labe'

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2019

Praha AKTUÁLNĚ 2019

DEMONSTRACE PROTI BABIŠOVI NA LETNÉ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Koupání na Šumavě

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

Slunovrat otevře léto - slaví ho křesťané i pohané

V pátek 21. června v 17:55 hodin letos nastane letní slunovrat. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00
Dračí lodě Sedlčany 21.-22.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Malířský plenér Bílina 21.-23.6. 21.6.

Diskuse

Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20