Středověké stříbro v Kutné Hoře
Nejmocnější středoevropský stát, Země koruny české, měl základy hluboko ve skále. Jeho moc stála na obrovském množství stříbra, které horníci vyrvali z podzemí pod Kutnou Horou. Panující dynastie Přemyslovců tady dostávala ze země třetinu veškerého evropského stříbra té doby. Po nich v tom pokračovali Jagellonci a Habsburkové.
Kutná Hora bohatla a v gotické době se jí mohla výstavností rovnat jen nedaleká Praha.
Obrovský chrám svaté Barbory, ochránkyně horníků, je dosud největším kostelem v Česku.
Zachovalé středověké město je dnes zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO a je městskou památkovou rezervací nejvyšší kvality.
Jednou ročně si Kutná Hora připomíná svoji slavnou historii středověkými hornickými slavnostmi Stříbření. Koncem června potkáte ve městě horníky, žoldnéře, krále i jeho poddané. Nemůžete minout ani stánky a hospodami s typickými českými dobrotami na talířích i ve sklenicích.
Nejstarší cisterciácký klášter v Čechách byl považován za svatou zem, protože zde opat Jindřich rozházel hrst hlíny ze své cesty na jeruzalémskou Kalvárii. Nechávali se tu proto pohřbívat lidé z daleka. Věčný spánek tu spí také desetitisíce obětí válek a moru.
V roce 1511 poprvé srovnal vybělené kosti poloslepý mnich do šesti hranic. Od té doby výzdoba katolické hřbitovní kaple rostla do krásy. Monstrance, lustry, oltáře, vše je poskládané z lidských kostí. Důvodem je naléhavá připomínka: "Memento mori!" Ojedinělá památka na naše předky stojí v Sedlci na periférii Kutné Hory.
Výlety do tajemné krajiny
Lesy, potoky a údolí v okolí Kutné hory dodnes dýchají duchem vzácných kovů. Stříbro se sice ztratilo v hloubce pod zemí již koncem středověku, ale ještě nedávno se tady těžil cín a olovo. Pojďme se podívat po tajemné krajině.
Můžeme chodit pěšky, ale nejlepší je to na horském kole. Všude je na něm blízko a za víkend na něm objedeme celé Kutnohorsko.
Nenápadná zřícenina středověkého hrádku je jedním z klíčových míst české historie. Tady byla rozdrcena poslední husitská armáda, která několik desetiletí budila strach v celé Evropě. Husité se v 15. století pokusili reformovat zkorumpovanou křesťanskou církev.
Malá říčka kdysi obnažila první stříbrné žíly pod Kutnou Horou, poté poháněla hamry na drcení vytěžené rudy a nakonec mlela obilí. Naučná stezka s vysvětlujícími tabulemi vede podél prastarých štol, dolů a mlýnů.
Horní tok říčky Vrchlice se před mnoha milióny let prodral skrze tvrdé skály. Udělal tím radost horolezcům. Třicet metrů vysoké útesy jsou dnes eldorádem bezpečného a dobře zajištěného lezení.
Středověké stříbro v Kutné Hoře
Kutná Hora vystavuje euro středověku
Kutná Hora a Europa Jagellonica
Kávy pitel nemá chybu u Kutné Hory
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Labská stezka / Elbe Radweg
Pohár Plzeňského kraje XCO 2026
Nejčtenější články
Železniční slevy VIII: Labe-Elbe
5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack
Dolní Rakousko je ráj pro cykloturisty
Juniorka Pozlerová získala bronz na mistrovství světa v zimním triatlonu
Paratriatlonista Tománek představil plány na rok 2026. Čeká ho severský double i dva světové šampionáty
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
|
Kamenice - úklid řeky
|
Haratice | 11.4. | 09:00 | |
| Silva Regina - veletrh | Brno, Výstaviště | 12.-16.4. Myslivost a lesnictví | 12.4. | |
| Pohár Plzeňského kraje XCO | Město Touškov | Horská kola | 12.4. | |
| Travelcon - konference | České Budějovice | 15.-16.4. | 15.4. | |
| Spezi - veletrh | Německo, Freiburg | 25.-26.4. Alternativní cyklistika | 25.4. | |
| Porubajk - cyklomaraton | Ostrava, Poruba | Horská kola | 25.4. | |
| Pohár Plzeňského kraje XCO | Klatovy | Horská kola | 25.4. | |
| Norsko - diashow | Kladno, Hutník | Přednáší Martin Loew | 28.4. | 19:00 |
| Slavnosti svobody | Plzeň | 1.-6.5. | 1.5. | |
| Pohár Plzeňského kraje XCO | Domažlice | 3.5. |
Diskuse
| článek | Lukas B., 31.3.2026 9:48, 5 příspěvků |
| Co je bezpečnější v lavin... | dedek Bretislav, 30.3.2026 18:57, 5 příspěvků |
| článek | dumulen, 30.3.2026 16:50, 5 příspěvků |
| článek | Lukas B., 30.3.2026 11:19, 5 příspěvků |
| Děkuji za upozornění na c... | Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 28.3.2026 13:24, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 28.3.2026 12:50, 3 příspěvky |
| Inu | Honza, 28.3.2026 12:39, 1 příspěvek |
| slovník | KK, 27.3.2026 23:47, 9 příspěvků |
| Inu KOLOBĚŽKA | Kuba Turek, 26.3.2026 13:28, 4 příspěvky |
| Inu KOLOBĚŽKA | Honza, 26.3.2026 13:15, 4 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: gamess | sokarovskiy sokarovskiy, 1.4.2026 15:00 |
| gamess | nesteroid nesteroid, 1.4.2026 14:59 |
| CT se mění na Skylotec | sokarovskiy sokarovskiy, 1.4.2026 14:56 |
| Climbing Technology | nesteroid nesteroid, 1.4.2026 14:54 |
| Morava | Horydoly , 29.3.2026 12:22 |
| Zabíjačka v Popovicích | Horydoly , 27.3.2026 16:18 |
| Brýle v zimě | sokarovskiy sokarovskiy, 27.3.2026 9:55 |
| Brýle na lyže a snowboard | sokarovskiy sokarovskiy, 27.3.2026 9:49 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH