Cesta objevitelů na Mont Blanc přes Grands Mulets

Cesta objevitelů na Mont Blanc přes Grands Mulets
Ledovec Bosson, Mont Blanc.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Chudý lovec kamzíků a hledač křišťálů Jacques Balmat z Chamonix se roku 1786 dozvěděl, že slavný vědec Horace-Bénédict de Saussure vypsal značnou finanční odměnu za dobytí vrcholu Mont Blanc. Okamžitě se spojil s tamním lékařem Michelem-Gabrielem Paccardem a po několika neúspěšných pokusech spolu zapíchli hůl 8. srpna do vrcholové převeje Mont Blanku (4810 m) a pověsili na ni červený šátek. 

Cesta objevitelů na Mont Blanc přes Grands Mulets
Bosson ledovec, Mont Blanc.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Výstup na Mont Blanc přes Grands Mulets nemá žádné velké technické obtíže. Trasa však vede po ledovci Bossons a musíte být velmi ostražití vůči pádům seraků, rozevírajícím se trhlinám a propadajícím sněhovým mostům. Též převýšení je úctyhodné.

petzl-250x250.jpg

Protože o svém činu dale předem vědět celému údolí, ctihodní občané Chamonix jejich čin sledovali a výstup na Mont Blanc potvrdili.  

Vyrazili 7. srpna brzy ráno a nahoře stanuli 8. srpna 1786 po šesté hodině večer. Paccard byl během sestupu tak vyčerpaný, že ho silnější Balmat musel podpírat. 

Globální oteplování poslalo turisty na lyže

Kvůli globálnímu oteplování je cesta prvovýstupců po 233 letech neprůstupná pro pěší horolezce. Jezdí se pouze na skialpinistických lyžích od března do května. Ledovce, zvláště Bossonský, se rozpadají. V létě se na cestě rozpadají ledové bariéry a séraky, prohlubují se a rozšiřují ledovcové trhliny a sněhové mosty přes ně jsou smrtelně nebezpečné.     

Kdo byl kdo?

Jacques Balmat (1762-1834) byl horal z Chamonix. Živil se lovem kamzíků a sběrem křišťálů. Za svůj výstup na Mont Blanc získal od sardinského krále Viktora Amadea III., kterému tehdy Savojsko patřilo, titul Balmat du Mont-Blanc. Později doprovodil na Mont Blanc dalších nejméně 10 výprav. Hned následujícího roku doprovodil vědeckou výpravu svého mecenáše Horace-Bénédicta de Saussure. Nahoru přivedl také první ženu Marii Paradis. Datum jejího výstupu však není jisté, bylo to v letech 1808, 1809 nebo 1811. Známé je ovšem přesné datum 14. července.

Balmat byl zvolen radním v Chamonix. Jako první zde pěstovat ovce merino. Ve věku 72 let let zmizel při hledání zlata v okolí hory Grand Mont Ruan (3054 m) na hranici Savojska a Wallisu. Pravděpodobně se zřítil do rokle. Jeho tělo nebylo nalezeno.

Michel-Gabriel Paccard (1757-1827) byl lékař z Chamonix, kde se narodil, pracoval i zemřel. Vášeň pro botaniku a minerály ho spojila se Saussurem a inspirovala k výstupu na Mont Blanc. Roku 1783 se spolu s ženevským spisovatelem Marc-Théodore Bourritem poprvé pokusil o prvovýstup. Roku 1784 se mu výstup zdařil s Pierrem Balmatem. 

Prvovýstup měl nepříjemnou dohru ve veřejném mínění a v médiích, kterých se Paccard stranil, ale Bourrit se v nich snažil přivlastnit prvovýstup a škodil především Balmatovi. Faktem je, že Bourrit byl první, kdo se o Mont Blanc seriozně pokusil a zároveň se mu to nakonec nikdy nepodařilo, ačkoliv v Savojských Aalpách slezl mnoho vysokých hor a sedel.

Právě kvůli těmto sporům stojí dodnes sochy obou horolezců odděleně. Balmat ukazuje Saussurovi na Mont Blanc z prostranství mezi Balmatovým a Saussurovým náměstím. Paccard sedí a zasněně hledí na Mont Blanc z rohu Crozzovy ulice.   

Chamonix. Na Mont Blanc vystoupili ledovcem Bosson poprvé 8. srpna 1786 Jacques Balmat a Michel Paccard.    

Horace-Bénédict de Saussure (1740-1799) byl přírodovědec a fyzik ze Ženevy. Do masivu Mont Blanc ho přivedl zájem o botaniku a geologický průzkum Alp. Na dobytí vrcholu Mont Blanc vypsal odměnu a tu nakonec získal Jacques Balmat. Podmínkou vyplacení peněz bylo, že na vrcholu bude provedeno vědecké měření.

Roku 1787 vyvedl Balmat na Mont Blanc Saussura a ten ten barometricky změřil výšku hory na 4775 metrů. To při zpětném pohledu znamenalo velkou přesnost, neboť dnes víme, že Mont Blanc měří 4810 m n.m.

De Saussure byl profesorem na ženevské univerzitě. Jeho syn se stal významným chemikem a botanikem, vnuk mineralogem a entomologem, pravnuk je považován za zakladatele moderní lingvistiky

Horydoly.cz Mont Blanc na Horydoly

NÁVOD Užijte si Mont Blanc! Bez znalosti, kondice a vybavení to nejde 

3 MOUNTS TRAVERSE Mont Blanc od sedla Midi

GOUTER ROUTE Lucie Výborná na Mont Blanc

GOUTER ROUTE Čeští turisté na Blanku

GOUTER ROUTE Francouzská normálka na Mont Blanc

GONELLA ROUTE Italská normální cesta na Mont Blanc

GRANDS MULETS ROUTE Cesta objevitelů na Mont Blanc

KOMPLETNÍ HŘEBEN Mont Blanc z Itálie do Francie

FOTO Historický Mont Blanc

CYKLO Patrik Bém sjel Mont Blanc na kole

ČERNÁ VDOVA 6-8 tisíc horolezců zahynulo na Mont Blanc

POKUTA  Švýcaři přistáli v letadle na Mont Blanc.

Grands Mulets route / Cesta prvovýstupců

Prvovýstup: Jacques Balmat a Michel-Gabriel Paccard,  8. srpna 1786.

Obtížnost: Pěšky F/PD-, na lyžích S3. Sníh, ledovec, trhliny a nebezpečné séraky. Nutná je aklimatizace! Výstup severní stěnou přes ledovce. Očekávejte proto velkou zimu. 

Čas výstupu: Celý výstup a sestup zabere 2-3 dni. Z chaty Grands Mulets na vrchol je velké převýšení 1760 m!

Přístup: Lanovkou z Chamonix na mezistanici  Plan de l'Aiguille.

Sestup: Pěší sestup vede po trase výstupu. Lyžaři mohou sjet přímo z vrcholu severní stěnou a dále přes Petit Plateau mezi séraky.  Lze též využít další tři klasické trasy na Mont Blanc - Francouzskou normálku přes Gouter, Tři vrcholy přes Maudit a Tacul, nebo Italskou normálku přes chatu Gonella.

Mont Blanc.  

Výstup: Od mezistanice lanovky Plan de l'Aiguille (2310 m) jdeme přes ledovce Pélerins a Bossons po vyšlapané cestě k chatě Grands Mulets (3051 m). Otevřeno je od března do září. Závěrečný skalní úsek je zajištěn řetězy.

K chatě Grands Mulets můžeme vystoupat po trase prvovýstupců rovnou z údolí od vesnice Les Bossons, přesněji parkoviště  parkoviště Cerro (1270 m) u vjezdu do tunelu Mont Blanc, žlutě značenou cestou k chatě Les Pyramides a pak bez značení po levé moréně ledovce Bossons a na závěr po ledovci.

Chata nese jméno podle nářečního označení moé pro kámen vyčnívající z ledu. To přesně odpovídá zdejší geografii.

První chatka zde stála od roku 1853. Poté ji nahradila roku 1866 větší budova Pavilon. Další chata byla na stejné místě postavena roku 1896. Poslední modernizace proběhla roku 1960.

Z chaty přejdeme na levý okraj ledovce, stoupáme na Petites Montées, dále pozor na séraky, na Grandes Montées. Můžeme též zvolit strmější a rychlejší variantu po prudším severním hřebenu Dome du Gouter. Zde bývá často sníh vyfoukaný až na tvrdý led.

Traverzujeme do sedla Col du Dome (4236 m) a k ochranné chatě Vallot (4362 m), kde se připojíme na Francouzskou a Italskou normálku. Odtud přes pahrbky Bossonské vyšlapaným hřebenem les Bosses na vrchol Mont Blanc (4810 m).


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Doporučené vybavení

Mačky, turistický cepín, teleskopické hůlky, batoh 40-50 l, přilba, zimní oblečení, pevné kožené nebo plastové pohorky, lano 9 mm/30 m, ledovcová skoba, 3 karabiny, 1 smyčka, 2 prusiky, bivakovací pytel, ledovcové brýle, krém proti slunci, podrobná mapa a GPS, sportovní hodinky s výškoměrem, lékárnička, čelová svítilna, mobilní telefon, jídlo na 3 dni, teplé pití v termosce, fotoaparát, peníze, pojištění.

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata). Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hole, boty, přilbalyžařské brýle).

Pokud plánujete spaní mimo chatu: stan, teplý spací pytel, karimatka, vařič, nádobí, lžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo.

Dobrý průvodce v češtině: 
Mont Blanc. Klasické sněhové, ledovcové a kombinované výstupy. Napsali Jean-Louis Laroche a Florence Lelongová.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kam nelézt 2021

Kam nelézt 2021

JEŠTĚD Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.... celý článek

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.







Nejčtenější články

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.
Jen tak se proběhnout v Praze

Jen tak se proběhnout v Praze

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.
Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

Ke Ski areálu Razula v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích se díky sněhové nadílce uplynulých dnů vrátili lyžaři. V sobotu a neděli se tu opět pohybovali skialpinisté a běžkaři, kteří se snažili využít překvapivou
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 30.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.

Diskuse

Nejlepší lék je prevence Jana, 16.5.2021 19:51, 2 příspěvky
Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotografie u článku T... Kuba Turek, 17.5.2021 17:14
fotografie Horydoly Open, 17.5.2021 17:03
Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22