Cesta objevitelů na Mont Blanc přes Grands Mulets

Cesta objevitelů na Mont Blanc přes Grands Mulets
Ledovec Bosson, Mont Blanc.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Chudý lovec kamzíků a hledač křišťálů Jacques Balmat z Chamonix se roku 1786 dozvěděl, že slavný vědec Horace-Bénédict de Saussure vypsal značnou finanční odměnu za dobytí vrcholu Mont Blanc. Okamžitě se spojil s tamním lékařem Michelem-Gabrielem Paccardem a po několika neúspěšných pokusech spolu zapíchli hůl 8. srpna do vrcholové převeje Mont Blanku (4810 m) a pověsili na ni červený šátek. 

Cesta objevitelů na Mont Blanc přes Grands Mulets
Bosson ledovec, Mont Blanc.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Výstup na Mont Blanc přes Grands Mulets nemá žádné velké technické obtíže. Trasa však vede po ledovci Bossons a musíte být velmi ostražití vůči pádům seraků, rozevírajícím se trhlinám a propadajícím sněhovým mostům. Též převýšení je úctyhodné.

petzl-250x250.jpg

Protože o svém činu dale předem vědět celému údolí, ctihodní občané Chamonix jejich čin sledovali a výstup na Mont Blanc potvrdili.  

Vyrazili 7. srpna brzy ráno a nahoře stanuli 8. srpna 1786 po šesté hodině večer. Paccard byl během sestupu tak vyčerpaný, že ho silnější Balmat musel podpírat. 

Globální oteplování poslalo turisty na lyže

Kvůli globálnímu oteplování je cesta prvovýstupců po 233 letech neprůstupná pro pěší horolezce. Jezdí se pouze na skialpinistických lyžích od března do května. Ledovce, zvláště Bossonský, se rozpadají. V létě se na cestě rozpadají ledové bariéry a séraky, prohlubují se a rozšiřují ledovcové trhliny a sněhové mosty přes ně jsou smrtelně nebezpečné.     

Kdo byl kdo?

Jacques Balmat (1762-1834) byl horal z Chamonix. Živil se lovem kamzíků a sběrem křišťálů. Za svůj výstup na Mont Blanc získal od sardinského krále Viktora Amadea III., kterému tehdy Savojsko patřilo, titul Balmat du Mont-Blanc. Později doprovodil na Mont Blanc dalších nejméně 10 výprav. Hned následujícího roku doprovodil vědeckou výpravu svého mecenáše Horace-Bénédicta de Saussure. Nahoru přivedl také první ženu Marii Paradis. Datum jejího výstupu však není jisté, bylo to v letech 1808, 1809 nebo 1811. Známé je ovšem přesné datum 14. července.

Balmat byl zvolen radním v Chamonix. Jako první zde pěstovat ovce merino. Ve věku 72 let let zmizel při hledání zlata v okolí hory Grand Mont Ruan (3054 m) na hranici Savojska a Wallisu. Pravděpodobně se zřítil do rokle. Jeho tělo nebylo nalezeno.

Michel-Gabriel Paccard (1757-1827) byl lékař z Chamonix, kde se narodil, pracoval i zemřel. Vášeň pro botaniku a minerály ho spojila se Saussurem a inspirovala k výstupu na Mont Blanc. Roku 1783 se spolu s ženevským spisovatelem Marc-Théodore Bourritem poprvé pokusil o prvovýstup. Roku 1784 se mu výstup zdařil s Pierrem Balmatem. 

Prvovýstup měl nepříjemnou dohru ve veřejném mínění a v médiích, kterých se Paccard stranil, ale Bourrit se v nich snažil přivlastnit prvovýstup a škodil především Balmatovi. Faktem je, že Bourrit byl první, kdo se o Mont Blanc seriozně pokusil a zároveň se mu to nakonec nikdy nepodařilo, ačkoliv v Savojských Aalpách slezl mnoho vysokých hor a sedel.

Právě kvůli těmto sporům stojí dodnes sochy obou horolezců odděleně. Balmat ukazuje Saussurovi na Mont Blanc z prostranství mezi Balmatovým a Saussurovým náměstím. Paccard sedí a zasněně hledí na Mont Blanc z rohu Crozzovy ulice.   

Chamonix. Na Mont Blanc vystoupili ledovcem Bosson poprvé 8. srpna 1786 Jacques Balmat a Michel Paccard.    

Horace-Bénédict de Saussure (1740-1799) byl přírodovědec a fyzik ze Ženevy. Do masivu Mont Blanc ho přivedl zájem o botaniku a geologický průzkum Alp. Na dobytí vrcholu Mont Blanc vypsal odměnu a tu nakonec získal Jacques Balmat. Podmínkou vyplacení peněz bylo, že na vrcholu bude provedeno vědecké měření.

Roku 1787 vyvedl Balmat na Mont Blanc Saussura a ten ten barometricky změřil výšku hory na 4775 metrů. To při zpětném pohledu znamenalo velkou přesnost, neboť dnes víme, že Mont Blanc měří 4810 m n.m.

De Saussure byl profesorem na ženevské univerzitě. Jeho syn se stal významným chemikem a botanikem, vnuk mineralogem a entomologem, pravnuk je považován za zakladatele moderní lingvistiky

Horydoly.cz Mont Blanc na Horydoly

NÁVOD Užijte si Mont Blanc! Bez znalosti, kondice a vybavení to nejde 

3 MOUNTS TRAVERSE Mont Blanc od sedla Midi

GOUTER ROUTE Lucie Výborná na Mont Blanc

GOUTER ROUTE Čeští turisté na Blanku

GOUTER ROUTE Francouzská normálka na Mont Blanc

GONELLA ROUTE Italská normální cesta na Mont Blanc

GRANDS MULETS ROUTE Cesta objevitelů na Mont Blanc

KOMPLETNÍ HŘEBEN Mont Blanc z Itálie do Francie

FOTO Historický Mont Blanc

CYKLO Patrik Bém sjel Mont Blanc na kole

ČERNÁ VDOVA 6-8 tisíc horolezců zahynulo na Mont Blanc

POKUTA  Švýcaři přistáli v letadle na Mont Blanc.

 

Grands Mulets route / Cesta prvovýstupců

Prvovýstup: Jacques Balmat a Michel-Gabriel Paccard,  8. srpna 1786.

Obtížnost: Pěšky F/PD-, na lyžích S3. Sníh, ledovec, trhliny a nebezpečné séraky. Nutná je aklimatizace! Výstup severní stěnou přes ledovce. Očekávejte proto velkou zimu. 

Čas výstupu: Celý výstup a sestup zabere 2-3 dni. Z chaty Grands Mulets na vrchol je velké převýšení 1760 m!

Přístup: Lanovkou z Chamonix na mezistanici  Plan de l'Aiguille.

Sestup: Pěší sestup vede po trase výstupu. Lyžaři mohou sjet přímo z vrcholu severní stěnou a dále přes Petit Plateau mezi séraky.  Lze též využít další tři klasické trasy na Mont Blanc - Francouzskou normálku přes Gouter, Tři vrcholy přes Maudit a Tacul, nebo Italskou normálku přes chatu Gonella.

Mont Blanc.  

Výstup: Od mezistanice lanovky Plan de l'Aiguille (2310 m) jdeme přes ledovce Pélerins a Bossons po vyšlapané cestě k chatě Grands Mulets (3051 m). Otevřeno je od března do září. Závěrečný skalní úsek je zajištěn řetězy.

K chatě Grands Mulets můžeme vystoupat po trase prvovýstupců rovnou z údolí od vesnice Les Bossons, přesněji parkoviště  parkoviště Cerro (1270 m) u vjezdu do tunelu Mont Blanc, žlutě značenou cestou k chatě Les Pyramides a pak bez značení po levé moréně ledovce Bossons a na závěr po ledovci.

Chata nese jméno podle nářečního označení moé pro kámen vyčnívající z ledu. To přesně odpovídá zdejší geografii.

První chatka zde stála od roku 1853. Poté ji nahradila roku 1866 větší budova Pavilon. Další chata byla na stejné místě postavena roku 1896. Poslední modernizace proběhla roku 1960.

Z chaty přejdeme na levý okraj ledovce, stoupáme na Petites Montées, dále pozor na séraky, na Grandes Montées. Můžeme též zvolit strmější a rychlejší variantu po prudším severním hřebenu Dome du Gouter. Zde bývá často sníh vyfoukaný až na tvrdý led.

Traverzujeme do sedla Col du Dome (4236 m) a k ochranné chatě Vallot (4362 m), kde se připojíme na Francouzskou a Italskou normálku. Odtud přes pahrbky Bossonské vyšlapaným hřebenem les Bosses na vrchol Mont Blanc (4810 m).


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Doporučené vybavení

Mačky, turistický cepín, teleskopické hůlky, batoh 40-50 l, přilba, zimní oblečení, pevné kožené nebo plastové pohorky, lano 9 mm/30 m, ledovcová skoba, 3 karabiny, 1 smyčka, 2 prusiky, bivakovací pytel, ledovcové brýle, krém proti slunci, podrobná mapa a GPS, sportovní hodinky s výškoměrem, lékárnička, čelová svítilna, mobilní telefon, jídlo na 3 dni, teplé pití v termosce, fotoaparát, peníze, pojištění.

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata). Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hole, boty, přilbalyžařské brýle).

Pokud plánujete spaní mimo chatu: stan, teplý spací pytel, karimatka, vařič, nádobí, lžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo.

Dobrý průvodce v češtině: 
Mont Blanc. Klasické sněhové, ledovcové a kombinované výstupy. Napsali Jean-Louis Laroche a Florence Lelongová.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Plzeňská prodejna koloběžek se stěhuje na novou adresu. Koloběhsport odchází z centra Plzně na Masarykovo náměstí 37 ve Starém Plzenci.... celý článek

40 % úrazů na koloběžce se stane při první jízdě

Outdoorové novinky z Prahy

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.
Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Getzn, pečený bramborový knedlík z Chebu

Getzn, pečený bramborový knedlík z Chebu

RECEPT Pečený knedlík ze syrových brambor je specialitou starého německého Chebska / Egerlandu.
IATA sci-fi? Do letadel bezpečně s testy na covid-19

IATA sci-fi? Do letadel bezpečně s testy na covid-19

Alexandre de Juniac, generální ředitel mezinárodní asociace letecké dopravy IATA, vyzývá, aby byl v zájmu renesance globální letecké dopravy vyvinut a mezinárodně přijat rychlý, přesný, dostupný a snadno realizovatelný systém testování viru Covid-19
Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Dům kultury města Ostravy zahájil předprodej vstupenek na XVIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Jak se plánuje Praha - přednáška Praha, Neobyčejná klubovna Přednáší Marek Vácha 29.10. 15:10
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.

Diskuse

Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 1 příspěvek
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18