Horolezecké vybavení pro začátečníky

Horolezecké vybavení pro začátečníky
Klára dolézá Komín, oblíbenou dvojkovou cestu pro úplné začátečníky v Černolicích.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

S lezením začíná většina lezců začátkem léta nebo začátkem podzimu. V prvním případě se zkušenějšími kamarády, kteří svým nadšením strhnou ostatní, v druhém případě vstupem do horolezeckých oddílů, jejichž horoškoly se kryjí se školním rokem. Právě tedy nastal čas nákoupit základní horolezecké vybavení na tento nádherný sport.

Jak na to

TIP: Tendon Gear Bag

Česká firma Lanex vyrábí pod značkou Tendon velmi užitečný batoh určený pro sportovní lezce. S podobnými ruksaky se v posledních letech na lezecké scéně doslova roztrhl pytel. Jsou totiž praktické a vejde se do nich, co je potřeba. 

Objem: 45 l
Přístup: zip po obvodu
Prostor: hlavní komora s vnitřními kapsami a poutky, vnější kapsa na průvodce, nahoru lze připevnit lano
Nosný systém: ramenní popruhy, bederní i hrudní popruh a polstrovaná záda, ze kterých lze vytáhnout karimatku na sezení
Doplněk: plachta pod lano
Materiál: polyester 1000D
Orientační cena: 2699 Kč

Lezecký batoh Tendon Gear Bag.

První seznámení s vertikálním pohybem si obvykle užijete s vypůjčenou výbavou. Ať už od kamaráda, z oddílové či komerční půjčovny. 

Nováček, který to myslí s lezením vážně, hned po prvních zkušenostech zamíří do outdoorového obchodu nebo na speciální e-shop. 

Nemusí zprvu kupovat ani draze, ani mnoho. Na jeho sportovní úroveň stačí nejzákladnější modely. Až je opotřebuje, bude už vědět, kterým směrem v horolezectví se bude ubírat, a tudíž co přesně koupí příště.

První kroky na umělé stěně

Na umělou stěnu, kde většina lezců začíná svoji kariéru, jsou potřeba pouze lezečky, sedací úvazek, jistítko, karabina se zámkem, pytlík na magnézium a kostka magnézia. Zbytek má jistě váš lezecký partner.

Čím dříve si pořídíte horolezecké lano, několik zámkových karabin, sadu expresek a horolezecký batoh, tím lépe pro vás i pro vaše spolulezce. Budete mobilnější a můžete lézt nejen s těmi, kteří vám své vybavení půjčují. 

DOKUMENT
stáhněte katalog katalog Tendon a metodické doporučení Tendon

Umělá lezecká stěna Hlubina Ostrava.

Na skálu s přiměřenou výbavou

Jen co opustíte poněkud sterilní prostředí umělých lezeckých stěn, a zamíříte na skály, dokoupíte ještě přilbu, hrudní úvazek a prusiky. Nezapomeňte na lékárničku!

Pokud vyrazíte na pískovcové skalní věže, necháte doma magnézium, protože je v Čechách většinou zakázané a na lehčích cestách vždy nevítané. Tradice je tradice.

Jistě okouknete, s čím a jak lezou ostatní ve vašich oblíbených skalních oblastech. Podle toho si následně koupíte sadu smyček (na písku je jich potřeba hodně), vklínenců (na vápenci užijete široký sortiment) a friendů (na žule a čediči jsou neocenitelné, ale hodí se do každé pevné skály). 

Horydoly.czCHECKLIST: Horolezecké vybavení podle druhu lezecké akce

Roviště, Babagliding 4.

Do těžkých cest nebo do hor?

Jistě budete pokukovat po specialitách, jako jsou spárové rukavice do drsných spár, pískovcové jistění ufo, pomůcky na technické lezení (háčky, skoby, žebříčky, šplhadla). Možná se dáte na prvovýstupy a budete k tomu potřebovat celou škálu vrtacích, jistících a zelepovacích pomůcek. 

Jestli vás horolezectví pohltí... a to si pište, že pohltí... počítejte s dalšími výdaji za mačky, cepíny, ledovcové šrouby, skialpinistickou výbavu, lavinovou výbavu, oblečení, pohorky a další nezbytnosti. Kde se vaše výdaje zastaví, určíte jen vy sami. Ceny mohou samozřejmě růst do nebe.

Horydoly.czCHECKLIST: Co sbalit do Vysokých Tater na zimu

Vysoké Tatry, Ledový štít, Grószova cesta. Pavla leze pevný kout ve 4. délce.

Horydoly.cz Tipy kde začít

POD STŘECHOU: Seznam umělých lezeckých stěn

SPORTOVNÍ STYL: Dříve velmi oblíbené Srbsko poněkud ustupuje do pozadí, protože vápenec je zde uklouzaný. Populární zůstávají Hlubočepy, kam jezdí pražský městský autobus. Na pomezí středních Čech jsou teď plné všechny okrajové skály nad Vltavou u Roviště. Na severu se leze po specificky ostré žule Jizerských hor v nádherné scenérii. Kdo sem jde lézt napoprvé sám, obvykle zabloudí.  

TRADIČNÍ STYL: Rozmanitá Bořeň nabízí mimo jiné lahůdky také klasické cesty po vlastním jištění. Pražané mohou zajet do Divoké Šárky tramvají a užít si tradiční lezení nízké a střední obtížnosti. Baštami tradičního lezení ve středních Čechách zůstávají Řež a Mařenka. Obě vysoké skály stojí za lezení i pro nováčky, ale důrazně doporučujeme, aby s sebou vzali místního znalce, který jim ukáře bezpečné cesty. 

PÍSKOVCOVÉ LEZENÍ: Poměrně pevný pískovec a dostatek jednoduchých cest dělá z Tisé ráj pískovcových začátečníků. Trvdý písek a všechny druhy lezení po celý rok nabízejí Suché skály. Výborně zajištěné lezení na tření je možné zažít na Hodkovických Kvočnách.

HORY: Naprostá klasika pro československé horolezce jsou žulové Vysoké Tatry Většina cesta se tam dá vylézt ze jeden den, ubytování na horských chatách je poměrně levné a dá se tam dojet vlakem přes noc. Pěkné a bezpečně odjištěné lezení v horské scenérii nabízí okolí Adámkovy chaty pod vápencovým Dachsteinem. Pěkné vícedélkové lezení poskytují také vápencové Wiener Hausberge, například Höllental, Hohe Wand nebo Peilstein. 

LEDOVCE: Nejbližší opravdový ledovec je na Dachsteinu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

2 smyce chybí

Odsedka nepatří do rukou začátečníka, chyba s ní může být strašná. Lepší štandování je pomocí loďáku a lana. A propojení prsáku a sedáku se dá taky udělat pomocí propichované osmyčky a lana. 

Reaguj
2 smyce chybí

Chybí ti tam plocháč na propojení prsáku a sedáku a odsedávačka.

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

HŘENSKÁ KAMENICE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

GO a Regiontour, veletrhy cestovního ruchu v Brně

Český skialpinista zahynul pod rakouskou lavinou na Ankogelu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.





Nejčtenější články

Vyrážíte brázdit svahy? Úraz už vás nezaskočí

Vyrážíte brázdit svahy? Úraz už vás nezaskočí

Pomalu ale jistě se za okny objevují první náznaky blížící se zimy. Už oprašujete lyžáky, voskujete skluznici svých sněžných vozítek, nebo se oblékáte na pořádnou bobovačku. Avšak i v těchto idylických chvilkách
Na sněžnicích pod Langkofel

Na sněžnicích pod Langkofel

AKTUALIZACE Přírodní park Schlern v Dolomitech je jako stvořený pro všemožné zimní dobrodružné výpravy. Vedle klasického lyžování a horolezectví jsou tu velmi populární túry na sněžnicích.
Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero na Šumavě

Prášilské jezero / Stubenbacher See se rozlévá v úctyhodné výšce 1080 metrů nad mořem. Čtyřhektarová hladina pod sebou ukrývá patnáctimetrovou hlubinu. Bývá označováno za nejkrásnější vodní plochu na Šumavě. Čertovo jezero je
Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

HŘENSKÁ KAMENICE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Až se jaro zeptá…

Až se jaro zeptá…

...co jsem dělal v zimě, odpovím mu po pravdě… Ne, neodpovím! To je výraz, který by mohl popudit ctěné čtenáře a rozhodně nepatří na seriózní stránky. A protože jsem si v teplíčku a pohodě nadával neméně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 12.-20.1. 12.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 16.-19.1. 16.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 17.-20.1. 17.1.
Pupova lednová cyklojízda Praha, Sněmovní 7 Manifestace za práva cyklistů 17.1. 18:00
Humla Karnali - diashow Jablonec nad Nisou, Na Rampě Přednáší Matěj Koudelka 17.1. 19:30
Spacák Rallye - koloběžky Praha 19.-20.1. 19.1.
Winter Trophy - cyklomaraton Stupava 19.-20.1. 19.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 19.-27.1. 19.1.
Zlatá lyže Nové Město na Moravě Běžky 19.1.
Nostalgický vlak - metro a motorák Praha, Hlavní nádraží 19.1.

Diskuse

Klid jeho duši Karel N., 16.1.2019 8:56, 1 příspěvek
Nejlepší místa na freerid... Horydoly , 15.1.2019 21:49, 19 příspěvků
Spodni pradlo Skiák, 15.1.2019 21:38, 4 příspěvky
Snowboardová škola Skiák, 15.1.2019 21:36, 3 příspěvky
Snowboardová škola Michal, 15.1.2019 17:54, 3 příspěvky
Nejlepší místa na freerid... Petr, 15.1.2019 17:48, 19 příspěvků
Spodni pradlo Petr, 15.1.2019 14:02, 4 příspěvky
Nosič na lyže Toman, 15.1.2019 13:28, 20 příspěvků
Bez přilby? Jirka, 15.1.2019 10:38, 1 příspěvek
Střešní box Jan Malý, 14.1.2019 17:29, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyhlášení výsledků noviná... Horydoly , 17.1.2019 2:12
Re: Kalendář akcí Kuba Turek, 15.1.2019 22:08
Kalendář akcí Horydoly , 15.1.2019 22:06
Cyklistické závody 2019 Horydoly , 14.1.2019 0:40
Re: Slatiňany: Čína Horydoly , 14.1.2019 0:25
Go a Regiontour 2019 Horydoly , 13.1.2019 23:45
LH24 Horydoly , 13.1.2019 22:57
Re: Střední Čechy turisti... Horydoly , 13.1.2019 19:51