Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít

Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít
Horolezci v zimních Vysokých Tatrách.
Autor snímku Zeťák
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Horolezecký výstup alpských rozměrů nabízí Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít nad Zeleným plesem. Poláci ji nazývají Grószův pilíř / Filar Grosza podle prvovýstupce. Převýšení má 920 metrů a obtížnost 3 UIAA.

Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít
Malý Kežmarský štít, Severozápadní hrana / Filar Grosza.
Autor snímku TOPO Horolezecký průvodce Arno Puškáš

Celý hřeben je velmi dlouhý a během výstupu se na něm rychle mění podmínky. Opatrnosti není při lezení nikdy dost! Naposledy zde zahynuli dva polští horolezci, které našla horská služba mrtvé až na úpatí hřebene v Medené dolince.

 

SEVEROZÁPADNÍ HRANA / GRÓSZŮV PILÍŘ

Malý Kežmarský štít, Medená dolinka, Vysoké Tatry

Severní stěna 2524 m 

Prvovýstup

Alfréd Grósz, T. Krégczy, Lajos Rokfalusy. 26. července 1912. Varianta dolním srázem přímo od Zeleného plesa K. Jakubowska, Wawrzyniec Žulawski 26. srpna 1949.

Obtížnost

Lezení dosahuje stupně 3 UIAA. Od nástupu pod Ušatou věž je lezení dvojkové, samotná Ušatá věž je trojková a nad Ušatým sedlem je obtížnost dvě až tři. 

Nástupová Žulawského varianta má obtížnost 5 UIAA / M3, je to travnatá rampa a tedy vhodná jen na zimní výstup.

Doba výstupu dle průvodce je 5 hodin. S přičtením času na přístup od chaty Pri Zelenom plese a na zdlouhavý sestup se jedná o celodenní túru v létě, natožpak v zimě. Většinou se leze ve stínu, je nutno počítat i v létě, že místy může ležet sníh či led. Nezapomeňte se teple obléci!

Rozcestí Biela voda u Tatranské Lomnice.

Přístup

Z Popradu na autobusovou zastávku Biela voda. Po značené cestě k Chatě Pri Zelenom plese. Zleva okolo Zeleného plesa směrem pod Barenie sedlo do kuloáru Flaška. V zimě přímo kuloárem (lavinézní), v létě po skalách vpravo vyšlapanou stezkou, částečně po řetězech, do velké Zpmrzlé doliny. Travez doleva nad skalami do Medené dolinky pod nástup Medených lávek a doleva na Severozápadní hranu.

V zimě při velkém množství sněhu je výhodnější pod Flaškou odbočit doleva do menšího kuloáru s ledopádem, který se tvoří na Medeném vodopádu, a po něm vylézt přímo do Medené dolinky.

V zimě lze využít Žulawského dolní variantu 5 UIAA / M3, které traverzuje Ušatou stráž zleva doprava po travnaté rampě až na Severozápádaní hranu. 

V létě se nejčastěji leze jen horní část Severozápadní hrany nad Ušatým sedlem jako pokračování túry Nemecký rebrík, případně jako dokončení výstupu některou z těžkých klasických cest, které končí na Nemeckém rebríku. Zimní průstup Nemeckým rebríkem je riskantní akce kvůli velice lavinéznímu terénu. 

Sestup

Z vrcholu Kežmarského štítu sestupujeme jihovýchodním úbočím mezi skalami, balvany a sutí po zřetelné stezce do Kežmarské priehyby (1 UIAA, 1 1/2 h). Suť se dále střídá s trávou a stále na jihovýchod sestupujeme hřebenem nebo vlevo od něj, stezka je většinou jasná. Ve špatných podmínkách je třeba se držet přísně hřebene a v závěru přelézt ostrý skalnatý hřebínek až do Huncovského sedla (CH-1 UIAA, 1/2 h). Ze sedla doprava dolů kličkujeme obrovským skalnato-suťovým kuloárem. Sledujeme místy nejasnou cestu, povšechně po skalách uprostřed. V závěru sejdeme do levé větve kuloáru a dostaneme se do Lievikového kotle (CH, 1/2 hodiny). Za dalších půl hodiny jsme na Skalnatém plese u horní stanice lanovky z Tatranské Lomnice. Tříhodinový sestup se může protáhnout kvůli únavě nebo špatnému počasí na dvojnásobek.

Další varianty sestupu vhodné pro znalce terénu je výstup z Huncovského sedla na Huncovský štít a sestup na druhou stranu po velkém suťovisku až k turistické Magistrále. Je také možné slézt po hřebeni až na Svišťovku a odtud dojít po Magistrále ke Skalnatému plesu nebo Chatě Pri Zelenom plese.  

Malý Kežmarský štít, Severozápadní hrana / Filar Grosza.

Výstup

Severozápadní hrana vede povšechně ostřím, místy se odchyluje mírně vpravo. V horní části nad Nemeckým rebríkem se terén stává plošší a méně přehledný, lehčí lezení je spíše vpravo. V dolní části jsou travnaté úseky, v horní části tráva mizí.

V Medené dolině stoupáme doleva k výraznému žebru, které ve spodní části tvoří Severozápadní hranu Malého Kežmarského štítu. Stoupáme po trávě až pod výrazný skalní výšvih, kde tráva končí. Zde začínáme lézt.

30 m vzhůru po ukloněné travnaté plotně doleva na plošinu. Z ní doprava do mohutného skalního vhloubení. Systémem žlábků, poliček a komínků na travnaté temeno Malá Ušatá Stráž.

Podél hrany a na závěr vlevo lezeme přes další věžku Prostřední Ušatá Stráž a ocitneme se nad roklí Ucho.

Znovu po hraně do místa, kde hřeben uhýbá doleva a strmě se zdvihá. 30 metrů po balvanech vzhůru, puklinou a přes práh do výklenku. 

Nad námi se zjeví Velká Ušatá Stráž (dříve zvaná Černá věž) s charakteristickým skalním zobákem. Obejdeme ji po lávce v pravém úbočí, která protíná vhloubení a žebro. Ocitneme se ve štrbině nad věžkou.

Z ní buď uhneme doprava do skalního kotle a jím lehce vystoupáme pod Ušatou vežu, polsky Zlota Turnia (2265 m), nebo se stále držíme ostří hřebene. Závěrečný výšvih na věž lezeme systémem krátkých trhlin a hran, držíme se spíš vlevo. V zimě se dá vylézt na Ušaté sedlo žlabem vpravo od Ušaté věže.

Za dvojitou Ušatou vežou slezeme do Ušatého sedla, kam zleva přichází Nemecký rebrík. Ze sedla vede úniková varianta doprava po veliké rampě (1-2 UIAA), která klesá k nástupu Medených lávek a do Medené dolinky.

Nad Ušatým sedlem vystupuje ze stěny tupá hrana. 20 metrů vpravo od ní je velká plotna, kterou obcházíme zprava. Vylezeme na položený hřeben a stoupáme stále po něm, případně mírně vpravo. Nenecháme se svést úplně doprava do žlabu, který je mokrý a lámavý!  Terén je stále lehčí a mění se na balvanité úbočí. Po něm dolezeme na vrchol Malého Kežmarského štítu (2524 m), kde je postavená kamenná bivakovací ohrádka.

Podívejte se na fotoprůvodce zimním výstupem od Damiana.

Hanka to má na vrchol Kežmarského štítu už jen pár metrů.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

Doporučené vybavení

Dvojité lano 50 m, 5x expreskalezecké pohorky (nástupovky), 3x karabina se zámkem, jistítko, 5x středně dlouhé smyčky, základní sada vklíněnců a friendůpřilba, hrudní a sedací úvaz, lékárnička, čelová svítilna, mobil, hodinky, batoh, nůž, nepromokavá bunda, lezecké kalhoty, bunda softshell, funkční triko, ponožky, čepice, batoh 30 l, bivakovací vak, sportovní brýle, opalovací krém, GPS. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka. Hodí se trekové hole. Nezapomeňte jídlo, pití, peníze, doklady, pojištění a TOPO cesty.

V zimě navíc budete potřebovat: zimní pohorky (plastové nebo kožené), 2x cepíny, mačky, lavinové vybavení (pípák, sonda, lopata), čepice, 2x rukavice, 2x ledovcový šroubnávleky na boty, horké pití v termosce.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Kežmarský štít na Horydoly

9 UIAA Superdiretissima 

6 UIAA Weberovka

5 UIAA Levý Ypsilon

4+ UIAA Vidlový hrebeň

4 UIAA Szczepaňstí

4 UIAA Birkenmajer

3 UIAA Severozápadní hrana

2 UIAA Nemecký rebrík

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na řece Sjoa zahynul při raftingu mladý muž

Na řece Sjoa zahynul při raftingu mladý muž

ČERNÁ VDOVA Na oblíbené raftingové řece Sjoa v Norsku zemřel 20letý Čech. Při společné plavbě se převrátily dva rafty s celkem osmi českými vodáky. Jeden z nich nehodu nepřežil.... celý článek

Vyplatí se firemní jazykové kurzy?

Mnich na hrotu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

INU re Kuba Turek učitelka češtiny, 9.8.2022 23:00, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 9.8.2022 22:55, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Honza, 9.8.2022 22:03, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 7 příspěvků
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 7 příspěvků
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:20, 7 příspěvků
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41