Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít

Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít
Horolezci v zimních Vysokých Tatrách.
Autor snímku Zeťák
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Horolezecký výstup alpských rozměrů nabízí Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít nad Zeleným plesem. Poláci ji nazývají Grószův pilíř / Filar Grosza podle prvovýstupce. Převýšení má 920 metrů a obtížnost 3 UIAA.

Severozápadní hrana na Malý Kežmarský štít
Malý Kežmarský štít, Severozápadní hrana / Filar Grosza.
Autor snímku TOPO Horolezecký průvodce Arno Puškáš

Celý hřeben je velmi dlouhý a během výstupu se na něm rychle mění podmínky. Opatrnosti není při lezení nikdy dost! Naposledy zde zahynuli dva polští horolezci, které našla horská služba mrtvé až na úpatí hřebene v Medené dolince.

 

SEVEROZÁPADNÍ HRANA / GRÓSZŮV PILÍŘ

Malý Kežmarský štít, Medená dolinka, Vysoké Tatry

Severní stěna 2524 m 

Prvovýstup

Alfréd Grósz, T. Krégczy, Lajos Rokfalusy. 26. července 1912. Varianta dolním srázem přímo od Zeleného plesa K. Jakubowska, Wawrzyniec Žulawski 26. srpna 1949.

Obtížnost

Lezení dosahuje stupně 3 UIAA. Od nástupu pod Ušatou věž je lezení dvojkové, samotná Ušatá věž je trojková a nad Ušatým sedlem je obtížnost dvě až tři. 

Nástupová Žulawského varianta má obtížnost 5 UIAA / M3, je to travnatá rampa a tedy vhodná jen na zimní výstup.

Doba výstupu dle průvodce je 5 hodin. S přičtením času na přístup od chaty Pri Zelenom plese a na zdlouhavý sestup se jedná o celodenní túru v létě, natožpak v zimě. Většinou se leze ve stínu, je nutno počítat i v létě, že místy může ležet sníh či led. Nezapomeňte se teple obléci!

Rozcestí Biela voda u Tatranské Lomnice.

Přístup

Z Popradu na autobusovou zastávku Biela voda. Po značené cestě k Chatě Pri Zelenom plese. Zleva okolo Zeleného plesa směrem pod Barenie sedlo do kuloáru Flaška. V zimě přímo kuloárem (lavinézní), v létě po skalách vpravo vyšlapanou stezkou, částečně po řetězech, do velké Zpmrzlé doliny. Travez doleva nad skalami do Medené dolinky pod nástup Medených lávek a doleva na Severozápadní hranu.

V zimě při velkém množství sněhu je výhodnější pod Flaškou odbočit doleva do menšího kuloáru s ledopádem, který se tvoří na Medeném vodopádu, a po něm vylézt přímo do Medené dolinky.

V zimě lze využít Žulawského dolní variantu 5 UIAA / M3, které traverzuje Ušatou stráž zleva doprava po travnaté rampě až na Severozápádaní hranu. 

V létě se nejčastěji leze jen horní část Severozápadní hrany nad Ušatým sedlem jako pokračování túry Nemecký rebrík, případně jako dokončení výstupu některou z těžkých klasických cest, které končí na Nemeckém rebríku. Zimní průstup Nemeckým rebríkem je riskantní akce kvůli velice lavinéznímu terénu. 

Sestup

Z vrcholu Kežmarského štítu sestupujeme jihovýchodním úbočím mezi skalami, balvany a sutí po zřetelné stezce do Kežmarské priehyby (1 UIAA, 1 1/2 h). Suť se dále střídá s trávou a stále na jihovýchod sestupujeme hřebenem nebo vlevo od něj, stezka je většinou jasná. Ve špatných podmínkách je třeba se držet přísně hřebene a v závěru přelézt ostrý skalnatý hřebínek až do Huncovského sedla (CH-1 UIAA, 1/2 h). Ze sedla doprava dolů kličkujeme obrovským skalnato-suťovým kuloárem. Sledujeme místy nejasnou cestu, povšechně po skalách uprostřed. V závěru sejdeme do levé větve kuloáru a dostaneme se do Lievikového kotle (CH, 1/2 hodiny). Za dalších půl hodiny jsme na Skalnatém plese u horní stanice lanovky z Tatranské Lomnice. Tříhodinový sestup se může protáhnout kvůli únavě nebo špatnému počasí na dvojnásobek.

Další varianty sestupu vhodné pro znalce terénu je výstup z Huncovského sedla na Huncovský štít a sestup na druhou stranu po velkém suťovisku až k turistické Magistrále. Je také možné slézt po hřebeni až na Svišťovku a odtud dojít po Magistrále ke Skalnatému plesu nebo Chatě Pri Zelenom plese.  

Malý Kežmarský štít, Severozápadní hrana / Filar Grosza.

Výstup

Severozápadní hrana vede povšechně ostřím, místy se odchyluje mírně vpravo. V horní části nad Nemeckým rebríkem se terén stává plošší a méně přehledný, lehčí lezení je spíše vpravo. V dolní části jsou travnaté úseky, v horní části tráva mizí.

V Medené dolině stoupáme doleva k výraznému žebru, které ve spodní části tvoří Severozápadní hranu Malého Kežmarského štítu. Stoupáme po trávě až pod výrazný skalní výšvih, kde tráva končí. Zde začínáme lézt.

30 m vzhůru po ukloněné travnaté plotně doleva na plošinu. Z ní doprava do mohutného skalního vhloubení. Systémem žlábků, poliček a komínků na travnaté temeno Malá Ušatá Stráž.

Podél hrany a na závěr vlevo lezeme přes další věžku Prostřední Ušatá Stráž a ocitneme se nad roklí Ucho.

Znovu po hraně do místa, kde hřeben uhýbá doleva a strmě se zdvihá. 30 metrů po balvanech vzhůru, puklinou a přes práh do výklenku. 

Nad námi se zjeví Velká Ušatá Stráž (dříve zvaná Černá věž) s charakteristickým skalním zobákem. Obejdeme ji po lávce v pravém úbočí, která protíná vhloubení a žebro. Ocitneme se ve štrbině nad věžkou.

Z ní buď uhneme doprava do skalního kotle a jím lehce vystoupáme pod Ušatou vežu, polsky Zlota Turnia (2265 m), nebo se stále držíme ostří hřebene. Závěrečný výšvih na věž lezeme systémem krátkých trhlin a hran, držíme se spíš vlevo. V zimě se dá vylézt na Ušaté sedlo žlabem vpravo od Ušaté věže.

Za dvojitou Ušatou vežou slezeme do Ušatého sedla, kam zleva přichází Nemecký rebrík. Ze sedla vede úniková varianta doprava po veliké rampě (1-2 UIAA), která klesá k nástupu Medených lávek a do Medené dolinky.

Nad Ušatým sedlem vystupuje ze stěny tupá hrana. 20 metrů vpravo od ní je velká plotna, kterou obcházíme zprava. Vylezeme na položený hřeben a stoupáme stále po něm, případně mírně vpravo. Nenecháme se svést úplně doprava do žlabu, který je mokrý a lámavý!  Terén je stále lehčí a mění se na balvanité úbočí. Po něm dolezeme na vrchol Malého Kežmarského štítu (2524 m), kde je postavená kamenná bivakovací ohrádka.

Podívejte se na fotoprůvodce zimním výstupem od Damiana.

Hanka to má na vrchol Kežmarského štítu už jen pár metrů.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

Doporučené vybavení

Dvojité lano 50 m, 5x expreskalezecké pohorky (nástupovky), 3x karabina se zámkem, jistítko, 5x středně dlouhé smyčky, základní sada vklíněnců a friendůpřilba, hrudní a sedací úvaz, lékárnička, čelová svítilna, mobil, hodinky, batoh, nůž, nepromokavá bunda, lezecké kalhoty, bunda softshell, funkční triko, ponožky, čepice, batoh 30 l, bivakovací vak, sportovní brýle, opalovací krém, GPS. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka. Hodí se trekové hole. Nezapomeňte jídlo, pití, peníze, doklady, pojištění a TOPO cesty.

V zimě navíc budete potřebovat: zimní pohorky (plastové nebo kožené), 2x cepíny, mačky, lavinové vybavení (pípák, sonda, lopata), čepice, 2x rukavice, 2x ledovcový šroubnávleky na boty, horké pití v termosce.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Kežmarský štít na Horydoly

9 UIAA Superdiretissima 

6 UIAA Weberovka

5 UIAA Levý Ypsilon

4+ UIAA Vidlový hrebeň

4 UIAA Szczepaňstí

4 UIAA Birkenmajer

3 UIAA Severozápadní hrana

2 UIAA Nemecký rebrík

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

SBCglobal.net email jennieferstone, 6.2.2023 6:38, 117 příspěvků
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 2 příspěvky
Rychlá a spolehlivá nabíd... Dragounova Jaroslava, 5.2.2023 10:25, 1 příspěvek
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19